Atacantul italian nu a jucat nici măcar un meci pentru Juventus în acest sezon și se află pe punctul de a se transfera în Statele Unite, însă visul său ar fi să revină pe Allianz Arena

Luca Toni, vârful în vârstă de 34 de ani al lui Juventus, a dezvăluit că ar fi dispus să joace și benevol pentru Bayern München. Italianul nu a bifat nicio prezență pe teren pentru Bianconeri în 2011-12 și s-a vorbit că ar pleca de la formația din Torino în actuala fereastră de transfer.

Gruparea canadiană Montreal Impact, participantă în liga nord-americană MLS, este dornică să obțină semnătura sa, însă Toni a recunoscut, fie și în glumă, că i-ar surâde ideea să se întoarcă pe Allianz Arena.

“Pentru Bayern aș juca pe gratis” , a declarat Luca Toni pentru Bild. Ex-internaționalul Squadrei Azzurra se află momentan în München, în vizită la vechi prieteni și a declarat că încă păstrează o bună relație cu președintele consiliului de administrație al lui Bayern, Karl-Heinz Rummenigge.

Toni a afirmat chiar că se gândește să-și boteze copilul încă nenăscut cu numele fostului vârf al selecționatei vest-germane: “Voi fi tată în luna iunie. Marta [partenera sa de viață – n.r.] și cu mine abia așteptăm să avem un fiu. În acest moment, discutăm despre nume, dar opțiunile noastre se schimbă în fiecare săptămână. Poate îl vom boteza Kalle!”.

Luca Toni a marcat 38 de goluri în Bundesliga în cele 60 de meciuri jucate de italian în tricoul lui Bayern, de-a lungul celor trei ani petrecuți la formația din München, între 2007 și 2010. De atunci s-a perindat pe la Roma, Genoa, iar din ianuarie 2011 este jucătorul lui Juventus. Ca internațional, italianul a câștigat Cupa Mondială 2006, jucând inclusiv finala contra Franței.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
14 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
1 February 2012 13:01

Adevarul e ca imi placea cand dadea goluri pentru Bayern si mai ales gestul de dupa gol cu mana la ureche…Toni e baiat simpatic, charismatic dar si un pic smecheras (cum poti sa spui ca ai juca gratis la Bayern cand tu acolo ai avut un salariu urias?) dar ce a fost, a fost. In momentul de fara nici o echipa din Italia nu l-a mai vrut si, in final, a ales banii arabilor. Se stie echipele seicilor sunt un fel de cimitir al elefantilor pt. fosti mari jucatori care vin acolo pt. bani…

gery76
31 January 2012 20:37

@fcdm3:
-Foarte buna remarca cu petro-dolarii,Toni niciodata nu va ramane in analele fotbalului mondial ca un fotbalist exponential,inclusiv prestatia sa la worldcup’06 ,atunci cand Italia in mod profund nemeritat a iesit campioana mondiala,a fost una lipsita de orice stralucire,in total contrast cu ilustrii sai predecesori Paolo Rossi in ’82,Salvatore Schilacci in ’90,Gianni Rivera sau Gigi Riva in ’70 sau Roberto Bettega in ’78 cel care umilea apararile adverse intr-un mod aparte!

fcdm3
fcdm3
31 January 2012 10:37

Inca o data se adeversete ca am avut dreptate. Luca Toni a ales petro-dolarii seicilor, transferandu-se la Al Nasr, echipa antrenata de Zenga. Din punctul meu de vedere este un atacant care nu mai sperie pe nimeni. Poate pe fundasii echipelor seicilor…

Die roten fans
Die roten fans
26 January 2012 17:16

Oricum parerea mea este ca Van Buyten nu e fundas de Bayern…

lordi211
lordi211
26 January 2012 15:15

DA,ar fi o pierdere ,uitati care e faza cand neuer a gresit fatal aproape ca nu s-a auzit nici o critica dar cand DvB gresea toti il vedeu ca pe un jucator slab,sa fim seriosi stiti ca e adevarat:((9

lordi211
lordi211
26 January 2012 12:43

@flo:
Aici ai dreptate,ar fi frumos sa revina indiferent de ce spun uni,eu cred ca ar merge mai bine echipa cu 2 varfuri un 4-4-2…..eu sincer as vrea sa revina….
Ce pacat ptDvB sper ca asta sa nui incheie cariera….

gery76
25 January 2012 16:59

@Die roten fans:
-Cu actuala politica manageriala,dortmund nu va mai face performanta internationala,a luat campionatul si imediat l-a vandut pe Sahin,cel care daca nu revine in Bundesliga este ca si ratat,acum sunt convins ca-l va vinde pe Gotze in vara,asa ca nu vad pespective mari lui Dortmund,mai ales ca si anul trecut in E.L si anul acesta in CH.League a aratat un fotbal de echipa de rangul 2,3 si in ciuda formei foarte slabe a lui Bayern uneori in campionat,in Europa Bayern Munchen a dovedit ca este echipa germana FANION!!!!

Die roten fans
Die roten fans
24 January 2012 13:18

Dortmund joaca fenomenal in 3-4 ani va fi dinou o forta in europa.Dar sunt increzut in Bayern si cred ca Bayern ia titlul.

fcdm3
fcdm3
24 January 2012 12:58

Alte stiri:
-Fostul mare antrenor, Udo Lattek (77 ani), care a antrenat-o pe Bayern in perioadele 1970-1975 (cand a castigat de 3 ori C.C.E.) si 1983-1987 a declarat ca “daca magicienii lui Klopp, antrenorul Dortmundului, joaca in continuare cum au facut-o la Hamburg, Bayern nu are nici o sansa la castigarea campionatului” si “cat de multe goluri sa inscrie atacul lui Bayern pentru a substitui apararea, care este pusa prea usor pe picior gresit? Numai cand cele doua vor merge in armonie, se poate vorbi de titlu.”
Din punctul lui de vedere, sansele pentrui castigarea Bundesligii sunt impartite astfel:
1.Dortmund – 40%
2.Bayern – 25%
3.M’gladbach – 20%
4.Schalke04 – 15%.

-Accidentarea lui van Buyten este mai grava decat s-a crezut. E posibil ca fractura sa la picior sa-i puna in pericol activitatea sa de fotbalist si sa-si incheie cariera!
Deci daca pana acum nu prea am fost multumiti de jocul lui van Buyten, de acum in colo, daca va mai juca, cu atat mai mult….!

fcdm3
fcdm3
24 January 2012 10:28