Fostul antrenor a opinat că formația campioană en-titre a Germaniei este la ora actuală cea mai bună din Bundesliga și o vede favorită în cursa pentru titlu

Udo Lattek antrenorul care odinioară a câștiga nouă titluri naționale în Germania cu Bayern München și apoi a antrenat în două rânduri inclusiv pe Borussia Dortmund, și-a făcut publică părerea că bavarezilor le va fi greu să termine sezonul în fața campioanei în exercițiu, dacă trupa lui Jürgen Klopp își va menține tonusul sportiv actual pentru tot restul campaniei 2011-12.

Bayern München și Borussia Dortmund se află momentan în fruntea Bundesligii, cu câte 37 de puncte adunate în 18 etape, iar Lattek simte că gruparea de pe Westfalenstadion este favorită la câștigarea titlului de campioană.

“Ce face Dortmund în acest moment este de cea mai înaltă clasă. Este singurul club de Bundesliga aflat pe culmea culmilor” , a declarat Lattek (77 de ani), citat de cotidianul german Bild.

“Dortmund este favorită la titlu din punctul meu de vedere în acest punct al sezonului. Totul merge bine pentru ei, apărarea, mijlocul și atacul. Bayern München nu are nicio șansă dacă vrăjitorii lui Klopp continuă în această manieră” , a explicat bătrânul tehnician.

Pe lângă numeroasele trofee naționale, Udo Lattek a câștigat Cupa Campionilor Europeni în 1974, pe când se afla la șefia băncii tehnice a lui Bayern München, după care a mai antrenat pe Borussia Mönchengladbach și FC Barcelona, reușind să obțină titluri și cu acestea. La cârma Borussiei Dortmund a avut două mandate scurte, cel mai recent în 2000, însă fără a înregistra succese notabile.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
28 January 2012 20:50

@Die roten fans, una e sa faci un gest obscen cu mana si alta e sa calci in picioare adversarul, la propriu! Acesi doi nemernici trebuiau suspendati cel putin 5-6 etape fiecare, chiar daca nu au vazut cartonas rosu la acea faza!
, asta am si eu de reprosat nu numai spaniolilor, ci latinilor in special (italieni si portughezi, de ex.) caracterul mizerabil – duritati, simulari, sicanari, provocari sau chiar batai. Cel mai grav mi se pare ca marile echipe latine, in frunte cu Barcelona, sunt foarte iubite de conducatorii tuturor forurilor de fotbal dar mai ales de arbitrii care le arbitreaza!

Die roten fans
Die roten fans
28 January 2012 13:56

Vreau sa spun ca si cei de la Bayern au aratat gesturi urite intrun meci cu Real pin 2006-2007 in UCL(Van Bommel)…Insa sa luat masuri Van Bommel a fost suspendat 2 meciuri…

gery76
28 January 2012 0:38

@fcdm3:
-Si gestul oribil de acum cativa ani al lui Raul ,tot intr-un meci impotriva lui Bayern Munchen ca si multe altele de-a lungul anilor savarsite de fotbalistii spanioli in frunte cu Sanchis,Victor Munoz,Santilliana,sa nu mai vorbim de penibilele arbitraje avute de Spania la worldcup’82,pe propriul teren,atunci Spania fiind net inferioara ca joc inclusiv ”micutiei echipe aHonduras-ului lui Arzu,Zelaya sau Madariaga.
-Acum intr-adevar Spania beneficiaza de cea mai valoroasa generatie a sa din istorie in ceea ce priveste fotbalul,caracterul insa este acelasi,vizibil in mai toate meciurile din Primera,in care pe langa fotbalul absolut incantator, adeseori vedem clinciuri,proteste,simulari grosolane si batai generale intre staff-urile echipelor,in concluzie dovada unor caractere de foarte multe ori infecte.

fcdm3
fcdm3
27 January 2012 18:42

Niste mizerii de oameni, acesti spanioli! Eu nu am vazut aceasta faza niciodata! Dar acum ma oripileaza pur si simplu! Cum poti sa calci in halul asta??? Si a luat doar “galben” Juanito? Ca banuiesc ca pe Sanchis nu l-a vazut arbitrul.
Incredibil…

gery76
26 January 2012 1:48

@Die roten fans:
-Eu zic ca lucrurile nu stateau chiar asa,Buyo era portarul Spaniei la concurenta cu Zubizaretta,Chendo si Sanchis titulari pe linia de fund a Spaniei,Michel era ”regizorul”nationalei Spaniei ,iar Butragueno golgheterul Spaniei la worldcup’86,unde marcase 4 goluri impotriva Danemarcei lui Elkjaer Larsen,Michael Laudrup,Morten Olsen sau Soren Lerby,echipa a Danemarcei care invinsese Germania cu 2-0 la acelasi worldcup’86+Valdano campion mondial cu Argentina in ’86 si Hugo Sanchez -cel mai mare fotbalist din istoria Mexicului!

gery76
26 January 2012 1:18

@DevilMayCry:
-Am vazut acel meci la televiziunea yugoslava,aveam 12 ani[sansa copilariei mele au fost sarbii,ce transmiteau mondiale,europene si mai ales cupele europene,avand si ei echipe extrem de competitive],aveam toate materialele sportive,abtibilduri ,postere si stiri decupate despre Matthaus,idolul copilariei mele si aceasta faza atunci,m-a marcat foarte mult,mai ales ca sarbii au transmis-o saptamani la rand,iar concluzia mea a fopst atunci ca acea dubla mansa l-a consacrat definitiv ca unul dintre cei mai mari mijlocasi coordonatori din istoria fotbalului european pe marele international german Matthaus,ca un preambul la extraordinarele sale turnee euro’88 si worldcup’90!

Die roten fans
Die roten fans
25 January 2012 21:56

Bayern avea mult mai buni jucatori pe vremia aceia.Real nui putea face fata.

DevilMayCry
Admin
25 January 2012 21:30

Aici e faza cand Juanito il calca pe Matthaus.

http://www.youtube.com/watch?v=kvmRgoz7Iqs

Observ la Mathaus ca in timp ce era calcat pe fata mai era calcat si pe genunchi de inca un jeg de jucator de la Real.

gery76
25 January 2012 20:53

Desi s-ar putea spune ca opinia lui Lattek este putin rautacioasa la adresa lui Bayern Munchen,totusi opinia lui trebuie luata serios in seama,mai ales ca Udo Lattek este unul dintre oamenii ce au contribuit in mod decisiv la performantele europene ale lui Bayern Munchen,iar daca la cele din anii’70 ma pot referi doar din carti,la finala C.C.E din 1987 si la intreg parcursul din acea editie splendida pot afirma ca m-au facut definitiv sa raman de la o varsta frageda ,un mare admirator al lui Bayern Munchen. -Sub conducerea lui Lattek in acea editie Bayern a jucat un fotbal devastator pentru adversare,iar cea mai mare satisfactie a mea[ cu ajutorul hotarator al televiziunii sarbe]a fost aceea ca in acea editie Bayern ,jucand un fotbal senzational,a spulberat in dubla manse[4-1si 0-1] ,un Real Madrid garnisit cu mari vedete[Butragueno,Michel,Hugo Sanchez,Valdano,Sanchis,Chendo sau Santilliana],dubla mansa in care Lattek ,cu ajutorul unor fotbalisti exceptionali in frunte cu Matthaus,Lerby,Nectweich,Augenthaler,Michael Rummenigge,Kogl,dar mai ales uluitorul portar belgian Jean Marie Pfaff ,i-au desfiintat pe arogantii spanioli,tot atunci Juanito ”simbolul”luiReal,din cauza frustrarii calcandu-l pe fata pe Matthaus cu crampoanele,intr-unul din… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3