Bayern a început partida cu majoritatea vedetelor în primul „11”, în frunte cu Robert Lewandowski. Degeaba, oaspeții erau KO după prima repriză de pe „Borussia-Park”:

• min. 2: Kone deschide scorul cu un șut din prima, în stânga lui Neuer;
  • min. 15: Intră în scenă Ramy Bensebaini. Nici el n-are nevoie de preluare și îl execută pe Manuel Neuer din careu, de această dată trasorul vine în dreapta neamțului;
  • min. 21: Bensebaini închide socotelile din prima repriză cu un penalty transformat impecabil.

Dezastrul a continuat și în partea a doua pentru Bayern. Breel Embolo a semnat o „dublă” în 7 minute și a stabilit astfel rezultatul final.

Gladbach a devenit prima echipă care marchează mai mult de două goluri împotriva lui Bayern de la venirea lui Julian Nagelsmann în Bavaria. Însă statisticile sunt și mai drastice pentru campioana Germaniei:

• Bavarezii nu au mai suferit o înfrângere la 5 goluri diferență din 1978;
  • Bayern a consemnat primul meci oficial fără gol marcat după o serie de 84 de partide. Era la 13 jocuri de un record mondial deținut de River (96 de meciuri consecutive cu gol marcat);
  • E prima dată când Bayern pierde la 5 goluri diferență în Cupă. Bayern nu a încasat mai mult de 4 goluri în DFB-Pokal din 2012, de la un 2-5 vs. Borussia Dortmund, când Lewandowski îmbrăca tricoul rivalei și reușea un hattrick.

sursa: gsp.ro