A doua legenda despre care voi scrie aici, este marele Franz ”der Kaiser” Beckenbauer.

Transferul lui Franz Beckenbauer s-a realizat dupa o serie de neintelegeri in cadrul echipei. La acea vreme, existau doua tabere: una care dorea ca Beckenbauer sa ramana la echipa si cealalta care a fost prea permisiva in legatura cu plecarea acestuia (aceasta atitudine s-a soldat cu o serie de concedieri).

Intr-un final, Franz Beckenbauer s-a transferat la New York Cosmos, in perioada 1977-1980 reusind sa castige de trei ori trofeul Super Bowl, trofeu ce reprezenta performanta suprema din punct de vedere fotbalistic in SUA.

Neavand oferte tentante dupa experienta in Statele Unite, Franz Beckenbauer revine in Germania, de data aceasta la Hamburger SV.

Pe 21 martie 1981 se petrece un lucru de neconceput: Kaiserul isi infrunta echipa la care si-a castigat statutul de legenda. Meciul s-a terminat 2-2, marcatori fiind Felix Magath si Horst Hrubesch pentru Hamburger SV, iar pentru Bayern au inscris K.-H. Rummenigge si Paul Breitner. Clasamentul campionatului s-a incheiat cu Bayern pe primul loc, avand 48 de puncte si adversara din acest meci pe locul 2, cu 30 puncte.

https://www.youtube.com/watch?v=B8-K2yYwPB4

Kaiserul castiga urmatorul sezon din Bundesliga si alaturi de nordici, dar nu si-a mai infruntat vreodata echipa de suflet.

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
28 November 2020 23:12

Victorie mare impotriva unui Stuttgart ofensiv.
Wamangituka are un viitor mare, are 21 de ani si il vad imbracand tricoul lui Bayern in viitor.
Lui Alaba i-au cam fost sucite gleznele astazi, noroc de Neuer. Mai nou ar fi intrat si Chelsea in cursa pentru semnatura lui.
Au fost si multe accidentari azi: Hernandez, Boateng, Tolisso, Javi Martinez. Ramane de vazut cine o sa joace langa Goretzka in Spania.
Kouassi si-a facut debutul azi, a jucat ok, nu grozav.

Ribery7
28 November 2020 23:18
Reply to  Ribery7

Haland mai coboara si el cu printre pamanteni. A ratat singur cu portarul la scorul de 0-1, apoi a ratat cu poarta goala in prelungirile meciului; in ambele situatii cu piciorul drept.
Dortmund pierde 3 puncte iar asta e bine, avem nevoie de putin spatiu de respiro in campionat.

Se contureaza cea mai competitiva Bundesliga din ultmii 10 ani cel putin.
Dortmund e o forta dpdv ofensiv.
Proiectul Leipzig e foarte sanatos (Poulsen ii cam trage in jos momentan)
Monchengladbach impresioneaza in cea mai grea grupa iar in campionat merge bine, castiga la scor.

O urmaresc pe Bayern din 2007, cred ca e prima data cand pot spune clar care sunt cele mai puternice 4 echipe din campionatul german.

Ribery7
28 November 2020 23:25
Reply to  Ribery7

Hansi Flick dupa meci:
“Suntem constienti ca nu am castiga nici un concurs de frumusete in perioada asta, dar e important ca scoatem rezultate pozitive”
“Nu este doar cazul nostru, dar programul incarcat inseamna ca nu avem timp sa ne antrenam. Intre meciuri ne concentram exclusiv pe recuperare, nu avem timp pentru altceva”

Cred ca ajuta cand iti intra Sane si Costa de pe banca. Nu aveti idee cat de absurd arata Juventus in ochii mei. Il lasa pe Costa sa plece in imprumut (la o rivala europeana) cand de fapt in lotul lor ar fi fost cu usurinta al 2-lea cel mai important jucator.
Nu pot sa spun ca imi pare rau.

Ribery7
25 November 2020 14:10

Robert Lewandowski este singurul bavarez nominalizat pt “best FIFA men’s player award oh and also half of liverpool listed here by default”.
Pt Liverpool au fost nominalizati Salah (?2020 deloc grozav), Mane, Van Dijk(? 2020 slab, batut cu 7-2 si eliminat in optimi) si Thiago(?nu a jucat nici macar jumatate din 2020?). Thiago nu a jucat nimic pt Liverpool, iar la Bayern nu a fost nici macar in top 5 cei mai importanti jucatori in 2020.

Politica amestecata cu circ.

Muller, Neuer, Kimmich, Gnabry si Davies meritau sa fie alaturi de polonez. Adica astia insinueaza ca Bayern a fost carata de Lewandowski? Cand toata planeta a vazut ca Bayern are o echipa fara ego-uri de superstaruri?

Ribery7
26 November 2020 13:33
Reply to  fcb1900

Sincer da, chiar ma mir de fiecare data cand vad prostii de genul asta. In cazul asta ma mira faptul ca isi pot bate joc de Bayern, practic ii diminueaza realizarile: “ei, au fost ei buni, dar a fost si pandemia si mna, au avut noroc”. Si in favoarea cui? A lui Liverpool? un club mult mai mic decat gigantul care este Bayern. Un club care nu a castigat un titlu timp de 30 de ani. Cine este Salah pe langa Muller, campion mondial cu 4 finale UCL? Ce realizari are de Bruyne peste Muller in 2020?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
26 November 2020 12:57
Reply to  Ribery7

Fii serios. Cum să nu fie Thiago între primii cinci jucători ai lui Bayern în 2020? A făcut un sezon bun, mai ales în Liga Campionilor. În finală mai ales, l-a blocat perfect pe Neymar, uneori cu deposedări decisive. 🙂 Că nu mai joacă acum la Liverpool, e partea a doua. Să fie sănătos. Dar a fost un jucător important pentru Bayern.

Ribery7
26 November 2020 13:27
Reply to  Andrei_Fcbm

Pai Lewandowski clar a fost mai important, Neuer clar a fost mai important, la fel si Muller, la fel si Kimmich (cel care chiar l-a marcat pe Neymar in finala, cel care a centrat pentru golul victoriei, cel care a invins-o pe Dortmund la ea acasa, cel care a egalat pe terenul lui Tottenham), Gnabry a fost si el mai important (ne-a castigat grupa cu acel 7-2, ne-a calificat in finala, ne-a facut dubla cu Chelsea foarte usoara), personal as spune ca Davies a fost si el mai important, apoi urmeaza Thiago la bataie cu Alaba si Goretzka, si tot pe Alaba l-as pune mai sus. El e fundasul central rapid care iti permite sa joci sistemul lui Bayern, cu linia de fund atat de avansata. Nu cred ca am exagerat, Thiago e comfortabil in afara celor mai importanti 5 jucatori din sezonul trecut. Sa nu uitam ca daca era disponibil Pavard, Thiago incepea finala pe banca. Astea fiind spuse, sunt de acord ca a fost un jucator important. Doar ca au fost altii mai importanti.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
29 November 2020 13:50
Reply to  Ribery7

Neuer se află printre nominalizați, însă consider că și Kimmich trebuia, care mi se pare cel mai bun mijlocaș din lume la ora actuală, este motorul sau creierul echipei. Clar că merita să fie acolo, dpmdv.
În legătură cu De Bruyne, (pt că am văzut mai jos că ești sceptic sau nedumerit în privința lui), cred că, nu este ceva greșit că și el se află printre nominalizați. A fost ales jucătorul sezonului în Anglia, și cred că un astfel de jucător nu avea cum să lipsească. Până la urmă, a dat 13 goluri și 20 de assisturi doar în campionat, și a tras echipa după el, fără el City nu termina pe locul 2.
Până la urmă, indiferent de nominalizați, cred că toată lumea știe cine va fi câștigătorul trofeului, nimeni altui decât Lewandowski.

Ribery7
24 November 2020 23:12

Alphonso Davies a inceput antrenamentele individuale!
Probabil ca va fi disponibil pt returul cu Atletico.
Accidentarea lui Hernandez nu a fost grava si va fi disponibil maine, contra lui Salzburg.

Tolisso este dat idisponibil pt meciul de maine dar va reveni in weekend.

Kimmich va reveni la inceputul lui ianuarie.

Ribery7
22 November 2020 1:00

Ps: mi-a placut podcast-ul de pe grupul de facebook FC Bayern Romania. Nu stiu daca cei implicati sunt si aici pe site.

Ps ps: S-a accidentat si Hernandez, sper ca nu o sa lipseasca mult timp pentru ca s-a simtit absenta lui in meciul de azi.

Ps ps ps: mi-am trezit pisica, a crezut ca o chem.

Ribery7
22 November 2020 0:57

Un egal chinuit impotriva celor de la Werder. Pe langa gol au mai avut si alte 4 ocazii enorme, de 2 ori ne-a salvat Neuer, o data Boateng si o data Goretzka.
Bayern a mai avut si o bara + o ratare enorma a lui Choupo Moting, din 2m a reusit sa dea peste poarta. Asadar nu as spune ca au fost doua puncte pierdute, insa raman cu un gust amar pentru ca am primit gol in prelungirile primei reprize, dupa o aruncare din out.

Mai bine a aratat tanarul lor american decat tanarul nostru englez. Musiala si-a ratat astazi ocazia de a impresiona si a aratat in schimb ca nu e gata pentru saltul la echipa mare. Cred ca i-ar prinde bine un imprumut la Salzburg sau o echipa de genul asta, preocupata de dezvlotarea tinerilor.

Haland ma inspaimanta in continuare si i-a egalat performanta lui Lewandowski: i-a dat si el 4 Herthei! Ar fi pacat sa ne scape jucatorul asta.

palcenina
palcenina
22 November 2020 9:04
Reply to  Ribery7

De acord cu tot. Si o sa mai avem probleme cu programul asta incarcat. Daca Haaland ii da tot asa, ajunge mare de tot. Si eu zic ca e de luat. Pt ca mai poate progresa. Musiala slabut, dar in nota echipei.

Last edited 7 zile ago by palcenina
Ribery7
19 November 2020 14:19

A mai observat cineva cat de talentat e Pavard la volueri? Golul acela istoric de la mondial, cateva asisturi din semi-voleu (vs Lokomotiv, dar si sezonul trecut), cateva suturi periculoase, golul de saptamana asta contra Suediei.

Din ce vad eu, Pavard e cel mai bun jucator din lume la acest capitol.
Iar Tolisso e cel mai bun din lume cand vine vorba de suturi din afara careului.

M-am uitat si la Portugalia – Franta si cred ca 80% dintre atacurile francezilor au fost create de Lucas Hernandez.

Daca nemtii nostri au iesit putin sifonati, iata ca macar bavarezii francezi au avut o saptamana buna.

Ribery7
17 November 2020 22:20

Momentul ala cand te conduce Spania cu 2-0 in minutul 34, trebuia sa aiba 5-0, iar golurile au venit din centrari… Ceva de cosmar.

Ribery7
17 November 2020 23:08
Reply to  Ribery7

E destul de clar ca jucatorii au sacrificat meciul asta ca sa scape de selectioner.
Cam ceea ce a patit si Felix Magath la Wolfsburg in 2012.
Daca ramane si dupa umilinta asta cred ca trebuie sa anuntam autoritatile, probabil ca Low tine pe cineva ostatic.

Ribery7
17 November 2020 23:42
Reply to  Ribery7

Eu scriam la 2-0 si 3-0.
La 6-0 ce sa mai zic. In minutul 75 Germania avea 0 suturi spre poarta, la final 0 suturi pe poarta.
Mi-a parut rau de Neuer si Gnabry, in rest am savurat umilinta incasata de Kroos si Low. Auf wiedersehen, cum spun spaniolii.

palcenina
palcenina
18 November 2020 7:56
Reply to  Ribery7

Low merita respect pt 2014. Dar sa il tii in continuare este un lucru iresponsabil. Totusi Bierhoff admite ca s-ar putea sa il tina. Sper ca o face apeland la onoarea lui Low, in speranta ca isi da demisia. Daca nu iti prezinti demisia dupa un meci ca asta, chiar nu ai onoare. Nu va duce lipsa de oferte, Arabia e mare.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 November 2020 12:58

Despre Paul Breitner se vorbește cam puțin. Eu am citit lucruri foarte interesante despre cariera lui. Respect pe toți foștii mari jucători ai lui Bayern, dar îmi permit să spun că Bayern nu a mai avut jucători precum Neuer, Lahm și Lewandowski. Chiar dacă Gerd Muller (sper să reușească să treacă peste actualul necaz) a marcat mult mai multe goluri. Nu avea calitatea lui Lewandowski, din ce am văzut pe YouTube. Iar golurile sunt marcate în 15 sezoane.
Iar Lahm, un jucător genial. Oricât se chinuie Kimmich, nu va fi niciodată mai bun decât Lahm. Nici ca fundaș dreapta, și nici la centrul terenului. Pentru mine, Lahm e unul dintre cei mai buni trei jucători din istoria lui Bayern Munchen. 🙂

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 November 2020 13:00
Reply to  Andrei_Fcbm

Automat, îl consider pe Neuer mult peste Kahn, nici nu se compară. Ca și calități în joc, nu ca și lider. Kahn a fost mai lider, dar Neuer e mult mai portar. 😀

palcenina
palcenina
17 November 2020 19:41
Reply to  Andrei_Fcbm

L-am prins jucand pe Breitner. 😊 Am transmis fiului meu autografele lui si al lui Rummenigge. Primite in 1982, la 10 ani. Nu pot gasi termen de comparatie pt sentiment. Mare jucator! Mare! Mondialul din 1982 a fost unul extraordinar.
Nu ma incumet sa fac clasamente atat de transant, fara sa spun ca e ceva rau. Kahn de exemplu a fost extraodinar. Sau Effenberg. Si altii. Fiecare din cei amintiti au fost titani, fiecare la vremea lui. Si multi altii. Ce ii uneste este faptul ca toti sun ai mei. Si ai tai. Si ai fiului meu. Si ai vostri. Sunt jucatorii nostri.

palcenina
palcenina
15 November 2020 14:22

Bravo pt articol. Nu tin minte, cand s-a lasat Kaiser-ul de fotbal? A facut cumva parte din lotul lui HSV cand au castigat CCE in 1983? Din cate stiu, nu.

palcenina
palcenina
15 November 2020 16:40
Reply to  fcb1900

Multumesc. Sunt batran, tin minte finala cu Juventus si golul lui Magath la inceput.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x