1. Cucerirea cupei Germaniei cu numarul 20 a adus totodata si victoria cu numarul 200 in cadrul competitiei;

2. Bavarezii au castigat anul acesta dubla interna cu numarul 13, restul echipelor din Bundesliga reusind aceasta performanta doar de 4 ori;

3. David Alaba, Thomas Müller, Manuel Neuer, Javi Martinez si Jerome Boateng sunt primii jucatori din istorie care au reusit sa apere dubla interna in doi ani consecutivi. Dupa ce in 2013 si 2014 au reusit sa castige dubla, in 2019 si 2020 cvinteta bavareza a repetat aceasta performanta;

4. Thomas Müller l-a egalat pe Frank Ribery ca numar de finale de cupa jucate, amandoi avand 8. Müller a castigat 48 din 56 de meciuri jucate in aceasta competitie, fara cele care s-au decis la penalty-uri. Astfel, el este jucatorul lui Bayern cu cele mai multe victorii in Cupa Germaniei;

5. Bastian Schweinsteiger are recordul de cupe castigate, reusind sa obtina 7. Müller, Alaba si Neuer il urmeaza cu cate 6 cupe;

6. Robert Lewandowski este singurul jucator care a inscris in 3 finale de cupa consecutive. In plus, dupa dubla de sambata el detine si recordul de goluri inscrise in finalele acestei competitii, atingand cota 8;

7. Bayern München a ajuns la 17 victorii consecutive in toate competitiile, depasind performanta anterioara de 16 victorii ce apartinea lui Bayer Leverkusen in 1978;

8. Hansi Flick este al doilea antrenor care dupa ce in 1986 reusea dubla ca jucator, reuseste si ca antrenor in 2020. Primul care a obținut aceasta performanta este Niko Kovac;

9. Ivan Perisic este al patrulea jucator care reuseste sa castige cupa cu 3 echipe diferite. Croatul a mai castigat in 2012 cu Borussia Dortmund si in 2015 cu VfL Wolfsburg. Inaintea sa, doar Thomas Kroth (1. FC Köln, Hamburger SV, Borussia Dortmund), Thorsten Legat (Werder Bremen, VfB Stuttgart, FC Schalke 04) si Klaus Allofs (Fortuna Düsseldorf, 1. FC Köln, Werder Bremen) au mai reusit acest lucru;

10. Coutinho a reusit sa castige cupa in 3 campionate diferite: cu Inter Milano in 2011, cu Barcelona in 2018 si cu Bayern in 2020.

Cifrele adunate de Bayern in istoria Bundesligii pana acum:

– 1.120 de victorii, 409 egaluri si 345 de infrangeri adunand 3.769 de puncte, iar locul doi este Dortmund cu 804 de victorii, 461 de egaluri si 533 de infrangeri adunand 2.873 de puncte;
– 771 de etape cand echipa a fost pe locul 1 in campionat, pe doi este Dortmund cu 179 etape;
– 4.133 de goluri marcate si 2.033 de goluri incasate cu un golaveraj de +2.100, iar pe locul doi este Dortmund cu 3.210 de gluri marcate si 2.527 incasate, golaverajul lor fiind de 683;
– 68,53 este media de puncte in cele 55 de sezoane, pe locul doi este RB Leipzig cu 63 de puncte si pe trei Dortmund cu 54,21 de puncte;
– este pe locul al doile in cele 55 de sezoane jucate in Bundesliga, la egalitate cu Hamburger SV, pe primul loc fiind Werder Bremen cu 56 de sezoane la activ.

0 0 vote
Article Rating
29 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
Moderator
27 July 2020 14:29

CIRCUL ITALIAN PENTRU CASTIGAREA GHETEI DE AUR, CONTINUA!! Immobile (Lazio) l-a egalat pe Lewandowski in clasamentul pentru Gheata de Aur, (34 goluri) dupa ce italianul a marcat 3 goluri ieri (5-1 la Verona) dintre care 2 din niste penalty-uri dubioase, din nou!!! Incredibil ce s-a ales de aceasta Gheata de Aur! Daca la sfarsitul anilor 80 si inceputul anilor 90, ca sa castige Gheata de Aur, fotbalisti anonimi din campionate slabe marcau la foc automat goluri (motiv pentru care revista France Football a renuntat la decernarea Ghetei de Aur timp de cativa ani), acum s-a ajuns la fel, chiar daca fotbalistii sunt valorosi! Ceea ce se intampla cu Immobile si C.Ronaldo e demn de cascadorii rasului! Acestia marcheaza de cate ori au nevoie pentru a castiga Gheata de Aur, cu ajutorul arbitrilor care le acorda penalty-uri, la echipele celor 2, cu mare usurinta, fara a mai folosi VAR-ul, chiar daca penalty-urile sunt dubioase! Asa, Immobile a ajuns la 34 de goluri, cu 14 goluri marcate din penalty! Lazio a primit nu mai putin de 18 penalty-uri in cele 36 de meciuri,… Citeste mai mult

Last edited 11 zile ago by fcdm3
Ribery7
28 July 2020 15:29
Reply to  fcdm3

Absolut ridicol. Meciul si penaltiul!
Si sa nu uitam ca Bayern are mai multe faze ofensive pe meci decat Juventus sau Lazio, petrece mai mult timp in careul advers. Iar in italia se pune accent pe aparare, te-ai astepta sa nu faca penaltiuri la fiecare al 3-lea atac ca niste amatori de liga a 4-a.

Ribery7
30 July 2020 14:19
Reply to  fcdm3

https://www.youtube.com/watch?v=NtKZIYuFwRM
Asa arata o aparare profesionista? Apararea celor de la Brescia e ceva demn de cascadorii rasului!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
22 July 2020 8:55

Îl puteți vota pe Lewandowski pentru “Piciorul de Aur”. 😀 Votul se înregistrează după adresa ip, nu trebuie logare, email, nimic!
http://goldenfoot.com/

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
22 July 2020 8:53

Toți jucătorii lui Bayern au ieșit negativ la testele pentru coronavirus!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 July 2020 17:32

În legătură cu Gheata de Aur, m-am interesat, și în primele 5 campionate se dau 2 puncte pe gol, fără să să țină cont de numărul etapelor. Lewandowski are 34 de goluri x 2 = 68 de puncte. Ronaldo are 30 de goluri, adică 60 de puncte, plus încă patru etape de jucat. Păi cum mama naibii să dea vreodată Bundesliga Gheata de Aur, dacă au mai puțin cu patru etape decât celelalte? Nu mai spun că Ronaldo știe câte trebuie să dea, Lewandowski terminând. Daca jucau în același timp, cu siguranță jucătorii lui Bayern jucau și ei mai mult pentru Lewandowski, gen, cum a făcut Dybala aseară cu assistul ăla pentru Ronaldo.
Oricum, după Ribery, încă un jucător de-al nostru e dezavantajat în fața acestui Ronaldo. Nu se dă nici Balonul de Aur, și prinde și-un ghinion teribil la Gheata de Aur.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
21 July 2020 23:34
Reply to  Andrei_Fcbm

Lasă că dacă va ieși golgheter în CL, sigur va primi trofeul UEFA Best Player in Europe. Măcar ăsta să ia, dacă nu va reuși gheata.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 July 2020 8:40

S-a dus și Balonul de Aur… Nu știu ce va fi dacă Bayern câștigă Liga Campionilor iar Lewandowski marchează pe parcursul competiției trei-patru goluri…
Într-o altă ordine de idei, aseară au marcat atât Ronaldo (2), cât și Immobile, ambii ajungând la 30 de goluri. Doar că-n Seria A sunt cu patru etape mai mult decât în Bundesliga, deci în mod normal și dacă ar face 36 de goluri, cam cate cred eu c-o sa marcheze Ronaldo, nu e de ajuns ca să-l depășească pe Lewandowski. Parcă mai sunt cinci etape în Italia… Zici că nu se mai termină…

Ribery7
21 July 2020 13:42
Reply to  Andrei_Fcbm

O decizie cel putin dubioasa. Fotbalul a fost competitiv si inainte si dupa pauza, iar realizarile sportivilor merita rasplatite cu atat mai mult cu cat s-au luptat si cu circumstante neobisnuite in paralel.
Pana la urma astia de la France Football ce aveau de pierdut?
Daca erau Messi Ronaldo Neymar Mbappe Kane favoriti la balonul de aur nu cred ca se mai anula.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 July 2020 17:34
Reply to  Ribery7

Dacă erau favoriti cei doi de la PSG sau Ronaldo, nu s-ar fi anulat. 🙂

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
13 July 2020 13:31

Tare mi-e că Lewandowski pierde Gheata de Aur. Ronaldo deja are 28 de goluri, marchează etapă de etapă. Și mai sunt de jucat șase etape în Serie A.
Ar fi mare păcat. Sper să-i prindem în semifinale pe ăștia de la Juventus. I-am văzut cum joacă… Nu mi-e frică nici de Barcelona și nici de Juventus.
În La Liga se termină pe 19 campionatul, deci au și eu pauză, iar la ce joacă Barcelona, ar fi un eșec al nostru să nu trecem mai departe.
Daca mi-e să am emoții, ar fi cu City și într-o eventuală finala cu PSG. Mare atenție la PSG, chiar dacă nu au meciuri în picioare. 🙂

Vaida_VDA
Vaida_VDA
13 July 2020 20:58
Reply to  Andrei_Fcbm

Mai degrabă cred că o să-i prindem pe City în semifinale. La cum joacă Juve, nu-i văd să treacă de City (în cazul în care ambele echipe vor trece în sferturi).
Iar dacă Barca trece de Napoli, în sferturi vom da de ei. Va fi un meci interesant… dar la cum joacă catalanii, nici mie nu-mi e frică.

palcenina
palcenina
14 July 2020 5:57
Reply to  Vaida_VDA

Mie mi-e frica de toti. Ii putem bate pe toti, ba chiar o selectionata a lor, dar mi-e frica pt ca imi doresc CL.
Cat despre Lewa, sa dea Domnul.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
14 July 2020 17:51
Reply to  fcb1900

Păi după Chelsea, jucăm cu câștigătoarea dintre Barcelona și Napoli. 🙂 În semifinale vom juca cu una dintre Real Madrid, Manchester City, Lyon, sau Juventus. 😀

Ribery7
15 July 2020 2:36
Reply to  Andrei_Fcbm

Psg s-a chinuit cu Dortmund, in schimb Atletico a eliminat un Liverpool foarte puternic si practica un joc care istoric ne-a provocat mai mereu probleme.
Mie de spanioli mi-ar fi cel mai frica, alaturi de City.

Dat hai ca cetatenilor le furi mingea si le strici temele de acasa, ii pui sa joace ceva ce nu stiu. Dar cu Atletico…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 July 2020 17:59

Acum fix șase ani, Lewandowski semna cu Bayern, adunând:
285 de meciuri, 242 de goluri, 53 de pase de gol, 12 trofee, 4 titluri de golgheter în Bundesliga.
Pe lângă toate astea, a fost ales jucătorul sezonului în Bundesliga de două ori, a fost de patru ori golgheterul cupei (Pokal) și a prins de două ori echipa sezonului în Uefa Champions League!

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 20:18
Reply to  Andrei_Fcbm

Un mare atacant! Atacantul meu favorit. O mașinărie de goluri și cel mai bun vârf la ora actuală.
Sper sa iasă și golgheterul CL în acest sezon, și de ce nu, să câștige și Balonul de aur.

Last edited 29 zile ago by Vaida_VDA
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
14 July 2020 17:52
Reply to  fcb1900

Întâi să ia Gheata de Aur. Să sperăm că nu mai marchează Ronaldo 7-8 goluri în următoarele 6 etape. 🙂

fcdm3
Moderator
15 July 2020 17:07
Reply to  Andrei_Fcbm

Si eu mi-as dori sa castige Lewandowski Gheata de Aur! O merita din plin! Insa polonezul, cu cele 34 de goluri ale sale (5 din penalty) isi vede amenintata pozitia de C.Ronaldo care inscrie mereu in ultimele meciuri, majoritatea din penalty-uri usor acordate de arbitrii italieni, dar ce mai conteaza? Portughezul, care nici macar nu trece prin vreo mare forma, are 28 de goluri pana azi, 15.07.2020 dintre care 11 din penalty-uri! Diseara, Juventus joaca la Sassuolo unde, probabil C.Ronaldo va marca iar din penalty! Sa vezi ca, in ritmul asta, portughezul, care mai are 6 meciuri, il va depasi cu siguranta pe Lewandowski! Efectiv, simt ca niciun fotbalist nu mai are loc de astia doi, Messi si C.Ronaldo! Astia trebuie sa castige totul pana se lasa de fotbal! Ei, pe mine, lucrurile astea ma scarbesc!

Last edited 23 zile ago by fcdm3
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 July 2020 8:36
Reply to  fcdm3

Din fericire aseară nu a mai marcat. 😀

Ribery7