Bayern Munchen a câștigat și Cupa Germaniei, după ce a luat la pas un nou titlu în Bundesliga! Sâmbătă, Bayern a făcut spectacol și cu Bayer Leverkusen, reușind să se impună cu 4-2.

Astfel, gruparea din Munchen a făcut eventul și va da iar peste Borussia Dortmund în Supercupa Germaniei, primul meci oficial din noul sezon în Germania.

Bayern a început tare finala de la Berlin și a marcat de două ori în primele 24 de minute, prin Alaba și Gnabry. Polonezul Lewandowski a făcut 3-0 după pauză, iar apoi Sven Bender a redus din diferență pentru Bayer. Tot Lewandowski a înscris și în minutul 89, însă Leverkusen a avut puterea să mai puncteze și prin vedeta Havertz, care a închis tabela cu un gol din penalty, la ultima fază a meciului.

După 4-2 cu Bayer Leverkusen, Bayern Munchen a câștigat în 2020 a 20-a Cupă a Germaniei, primul trofeu fiind cucerit de bavarezi în 1957.

Robert Lewandowski, spectacol total pentru Bayern! Performanță unică pentru golgheterul polonez

Robert Lewandowski este într-o formă de zile mari, iar Hansi Flick speră ca polonezul să se descurce la fel de bine și în august, atunci când se reia Liga Campionilor.

Polonezul din ofensiva lui Bayern se poate lăuda cu o performanță incredibilă: Lewandowski a ieșit golgheter în Bundesliga (34 de reușite) și Cupa Germaniei (5), iar în Liga Campionilor este deocamdată cel mai bun marcator, după ce a punctat de 11 ori.

sursa: prosport.ro

0 0 vote
Article Rating
24 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 July 2020 12:18

Cel mai probabil Perisic se va întoarce la Inter! [BILD]
Din punctul meu de vedere ar fi absurd să dai 18 milioane pe-o rezerva de genul lui Perisic când mai poți pune 20 de milioane și-l iei pe Rashica de la Werder Bremen. Are 24 de ani și e mult mai bun decât Persic. Are explozie și execuții foarte bune, Rashica. Eu l-aș lua cu ochii închiși.
Nu e niciun zvon despre un posibil transfer al kosovarului la Bayern, doar mi-am spus o părere.

palcenina
palcenina
10 July 2020 6:22
Reply to  Andrei_Fcbm

Mie imi pare rau de el. Rezera foarte utila, nepretentios, fara fite, luptator. Sigur ca sunt multe variante de a fi inlocuit, dar il admir pt modul in cate si-a facut datoria.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 July 2020 16:25

S-au actualizat cotele jucătorilor noștri pe Transfermarkt. Cotele sunt ca de obicei, la mișto. Cel mai valoros jucător din lot e Sane (80 m), urmat de Kimmich (75) și pustiul nostru minune Davies (60).
Nu m-am mai uitat pe cotele alora de la Tottenham, nu mai pot vedea acele cote umflate cu pompa ale lui Ali, Kane etc… Da, mă întreb și eu, ce cota ar fi avut Davies în Premier League? Cu siguranță mult mai mult de 60 m.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 0:50
Reply to  Andrei_Fcbm

Cotele jucătorilor s-au actualizat mai demult… în aprilie-mai. Sane are cota de 80 mil încă din aprilie, până atunci a avut 100.
La toate cluburile, în fiecare campionat, la toți jucătorii li s-a scăzut cota, asta datorită crizei generate de pandemie. Să nu crezi că doar la Bayern s-a întâmplat asta… ai tu ceva cu Transfermarkt, dar prea exagerezi și nu te informezi îndeajuns de mult.
Dacă ești curios de cotele lui Alli sau Kane, poți să știi că și lor li s-a scăzut, Alli are “doar” 64 mil, iar la Kane a scăzut de la 150 la 120 mil.

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 5:56
Reply to  Vaida_VDA

LE: Am făcut o greșeală… n-am observat inițial că ieri s-au actualizat cotele în Bundesliga. Am greșit pt că m-am uitat doar la Sane, iar la el ultima actualizare apare pe 8 aprilie. Asta pt că, acum doar în Bundesliga s-au actualizat, în alte campionate încă nu… iar Sane încă nu este oficial jucătorul lui Bayern, transferul său intră în vigoare pe 15 iulie.
Probabil în celelalte campionate se vor actualiza după încheierea campionatului.

Andrei_Fcbm, ai uitat să mai specifici 2 cote destul de mari, care apar între Kimmich și Davies. Gnabry (72) și Alaba (65).

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 July 2020 7:34
Reply to  Vaida_VDA

La un moment dat, Tottenham valora mult mai mult decât Bayern. Probabil de atunci am făcut eu o “fixație”. 😆
* Da, ar trebui introdusă din nou pe site opțiunea edit.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 20:05
Reply to  Andrei_Fcbm

Da, la un moment dat Tottenham valora mai mult decât Bayern, pt că au ajuns până în finala UCL. Ți-am mai zis asta.
Când și Bayern va ajunge din nou în finală, va valora mai mult decât acum. Dar Bayern n-a mai prins finala din 2013, normal că nici cotele jucătorilor nu au crescut așa de mult. Să sperăm că anul ăsta vom câștiga trofeul, și ai să vezi că și cotele vor crește.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 July 2020 9:14

Un admin sa-mi valideze răspunsul de mai jos, către Vaida_VDA. 😀

Ribery7
8 July 2020 0:03

Tocmai am urmarit cel mai bun meci de la Tottenham-Bayern. Rebic asta, am mai vorbit despre el de cateva ori, e cu o clasa peste Werner si ar costa jumatate din pret. Are viteza, dribling, sut, rezistenta la efort, e periculos la dueluri aeriene, e bataios si extrem de versatil. Practic poate juca pe oricare dintre cele 4 posturi din atac. Daca vine la Bayern nu mai avem treaba cu accidentarile. Bonus: cunoaste bundesliga.

palcenina
palcenina
8 July 2020 7:04
Reply to  Ribery7

Imi place Rebic, imi place si mentalitatea croatilor. Luptatori pana la capat.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
7 July 2020 17:11

Și Javi Martinez va pleca vara asta de la Bayern! El, Neuer, Alaba și Muller sunt singurii din lot care au luat bifat toate cele 8 titluri consecutive cu Bayern, urmați de Thiago (7) și Lewandowski (6).
Deci, din August, Bayern nu va mai avea niciun spaniol în echipă.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
8 July 2020 2:44
Reply to  Andrei_Fcbm

În cazul ăsta, dacă va pleca și Martinez, mi-e imposibil să cred că nu vom mai aduce pe cineva la mijloc. Nu cred că vom sta doar în Kimmich, Goretzka și Tolisso, mai ales că francezul nu este lipsit de accidentări.
Pe piață sunt destule posibilități: van de Beek, Aouar, Allan sau Zielinski de la Napoli. Polonezul se află în ultimul an de contract, poate îi vom aduce lui Lewa un conațional, cine știe…
Sau mai sunt și alte variante, precum sârbul Milinkovic-Savic de la Lazio, sau Brozovic de la Inter. Croatul poate juca pe toate pozițiile de la mijloc, mi-ar plăcea să-l aducem, ar face un cuplu bun cu Kimmich la mijloc, în sistemul 4231.
Oricum, variante sunt destule.

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Adolf
Adolf
8 July 2020 9:21
Reply to  Vaida_VDA

Cu siguranta vom avea nevoie de un mijlocas. Este singura pozitie unde nu avem decat 3 jucatori care pot face fata la orice meci (cei enumerati mai sus). Mie mi-a placut tare mult van de Beek in sezonul trecut. Joaca pe pozitia lui Muller acum (in spatele varfului), dar poate acoperi orice pozitie la mijloc. Dar cea mai buna varianta pentru noi ar fi Kevin De Bruyne. Stiu ca este o dorinta greu de indeplinit, dar ar face un cuplu de vis cu Kimmich.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 1:03
Reply to  Adolf

Da, KDB ar fi super!
Dar dacă City va fi exclus 2 ani din CL, ar putea fi transferat. Chiar el a declarat că, nu va mai sta în situația respectivă. A zis că, ar mai accepta un an fără să joace în Champions, dar 2 nu.

palcenina
palcenina
8 July 2020 7:03
Reply to  Andrei_Fcbm

E, Javi si-a facut datoria si area varsta pt a pleca. Dar sigur postul nu va fi lasat neacoperit. Ma gandesc insa ce facem cu Hernandez?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 July 2020 9:13
Reply to  palcenina

Era dat ca sigur la PSG, Hernandez. Dar am citit recent un interviu cu el, unde spune că învață limba germană, ca sa se poate integra mai bine la Bayern.

palcenina
palcenina
7 July 2020 16:20

Intr-adevar baiatul merita Balonul de Aur, daca continua asa. Acum ca e pauza, mai putem sarbatori cu o (6) ber/e(/i) 😀 si sa creionam loturi… Daca intra in forma Sane – bun! Gnabry ok, Coman restant. E bun transferul. Havertz? Stiti ceva? Fundasi centrali nu cred ca mai luam. Imi place Zirkzee, dar cred ca mai trebuie un back up pt Lewa. Slava Domului e robust,uzina, dar trebuie protejat. La portari suntem betonati. Ma gandesc la Flick. Cred ca toti ii recunoastem meritele in momentul de fata. Si a realizat toate astea din mers. Este pentru prima daca in pozitia de a putea cere vreun jucator. In iarna era altceva. Acum are contract si poate gandi pe termen lung. Nu cred ca va fi refuzat, deci raspunderea lui creste. Ca tot a fost pomenit Martinez, el a fost cerut de Jupp si nu am inteles de ce. Dar a inteles Jupp. Si il iubesc pe bascul nostru, chiar daca a mai scazut in randament. Si si-a jucat bine rolul pana acum. Cu toate criticile, se pare totusi ca si conducerea… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
7 July 2020 17:12
Reply to  palcenina

Chiar a spus Rummenigge că în niciun caz nu-l pot cumpăra în vara asta pe Havertz. E jucător interesant, s-ar potrivi la Bayern, dar din păcate va merge la Real Madrid.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
8 July 2020 2:23
Reply to  Andrei_Fcbm

Fără supărare, dar din ce văd îți cam place să te antepronunt… Tu ești sigur că Sancho va ajunge la United, la fel ești sigur că Havertz va merge la Real, și de asemenea ești foarte sigur că Bayern nu va aduce pe nimeni in locul lui Thiago.
Nu știu de unde ești așa sigur că Havertz va ajunge la Real, deocamdată sunt doar zvonuri… de unde știi tu că nu va ajunge la anul la Bayern?
Poate va rămâne încă un sezon la Leverkusen și va veni vara viitoare la Bayern.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 July 2020 9:08
Reply to  Vaida_VDA

Cum m-am antepronuntat și anul trecut în legătură cu accidentarea lui Sane, nu-i asa? Când mi-ai spus că vorbesc eu prostii, că Transfermarkt spune altceva. 🙂 De unde știu? Simplu, urmăresc de mai bine de 10 ani tot ce face Bayern, le-am învățat mișcările și politica.
De unde știu de Havertz? Știu de ce simpatica e Bayern pentru Rudy Voller, e feblețea lui Bayern Munchen. (sunt ironic) Condicerea lui Bayern nu e în relații bune cu cea a lui Bayer. Deci, Havertz nu va ajunge niciodata la Bayern, vandut zic. Asa, poate vine liber, peste cativa ani, nu știu. Dar mă îndoiesc. Pot sa și pariez, doar postările rămân. O sa vezi că am avut dreptate.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 1:28
Reply to  Andrei_Fcbm

Da, ai avut dreptate în legătură cu accidentarea lui Sane. Inițial pe transfermarkt a apărut că are doar o vătămare la ligament, însă după câteva zile au schimbat diagnosticul… și atunci am înțeles că este ceva mai grav. Însă te-ai antepronuntat în ceea ce privește încheierea campionatul prematur. Te-ai luat după tot feluri de speculații, și ai zis că, Bundesliga se va incheia cu clasamentul din luna martie. Ți-am spus că este doar un zvon, și că CE va fi amânat la anul, iar campionatele și CL-ul se vor juca vara… și uite că așa s-a și întâmplat. În legătură cu Havertz, eu nu exclud posibilitatea să nu vină niciodată la Bayern. Însă idea era alta… că prea ești sigur că unii jucători se transferă la un anumit club. Dacă țin bine minte, în iarnă erai sigur că Haaland va ajunge la Juventus. Și uite că nu a fost așa… Acum însă ești sigur că Havertz va ajunge la Real. În cazul ăsta mă refeream la faptul că, te antepronunti, că dai sigur transferul la un anumit club, deși încă… Citeste mai mult

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 July 2020 1:59
Reply to  Vaida_VDA

Pardon, nu despre transferul lui Haaland la Juve era vb, ci despre transferul lui Boateng. Erai cam sigur în iarnă că va ajunge la piemontezi.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 July 2020 7:28
Reply to  Vaida_VDA

Așa au scris ăștia în Germania, plus Gazetta lor! Doar nu aveam eu de unde să știu. Și chiar Hoeness declara la momentul respectiv că Boateng va pleca. El a și negociat cu Juve, dar nu s-au înțeles la bani. 😀
Și nu știu dacă am zis în iarnă, ci vara trecută. Iar daca oi fi zis și-n iarnă, asta tot datorită surselor lor.

fcb1900
Admin
7 July 2020 18:58
Reply to  palcenina

Ar cam fi cazul ca Lewy sa ia Balonul de Aur. Cred ca este suficient ca in 2013 ne-au fentat cu Ribery. Dar din pacate, aia sunt in continuare mari mafioti si totusi, ar cam trebui sa isi scoata palariile in fata atacantului nostru.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x