SPORT 1 anunta ca transferul lui Douglas Costa la Bayern este ca si facut. Pentru 35 mil. euro brazilianul lui Sahtior Donetk se va transfera la campioana germana.

Deocamdata nu este decat un acord verbal intre cele doua parti dar Costa inca se afla cu nationala Braziliei la Copa America, acolo unde este si Michael Reschke, directorul tehnic al lui Bayern, pentru a rezolva acest transfer si nu numai. Starul brazilian are 24 de ani, 1,72 m, are o valoare de piata de 23 mil. euro (conform TRANSFERMARKT) si joaca mijlocas ofensiv atat stanga cat si dreapta. In cele 33 de meciuri jucate pentru Sahtior in toate competitiile, Costa a marcat 5 goluri si a dat 7 pase decisive. In campionatul Ucrainei a dat 4 goluri in 20 de meciuri.

Ribery nu are amintiri deloc placute cu Douglas Costa. In meciul tur din Ucraina, acesta l-a lovit cu cotul in figura pe francez (gest pentru care nu a primit decat cartonas galben) iar in returul din Germania a avut o noua intrare dura la Ribery iar acesta n-a mai jucat de la acel meci!

Douglas Costa este unul din jucatorii doriti de Guardiola. Se pare ca urmatorul transfer va fi Di Maria.

Bayern a transferat ieri pe cineva de la Dortmund! E vorba de Andreas Schlumberger (48 ani) cel care va fi noul sef responsabil cu fitness-ul si reabilitarea jucatorilor.

Iata cei 5 jucatori deja transferati in aceasta vara la Bayern:

– Sven Ulreich (portar, 26 ani) pentru 3 mil. de la Stuttgart;

– Pierre Emile Hojbjerg (mijlocas, 19 ani) revenit la echipa dupa ce a fost imprumutat la Augsburg;

– Jan Kirchhoff (fundas, 24 ani) revenit la echipa dupa ce a fost imprumutat la Schalke, insa acolo nu prea a jucat din cauza unei grave accidentari;

– Julian Green (atacant, 20 ani) revenit la echipa dupa ce a fost imprumutat la Hamburg, insa acolo nu a intrat in vederile antrenorilor si nu a jucat decat 5 jocuri;

– Joshua Kimmich (mijlocas, 21 ani) s-a transferat de la Leipzig (liga a 2-a) pe 8 mil. si in acest moment se afla cu nationala Germaniei U21 in semifinalele Campionatului European.

Sursa: BILD

0 0 vote
Article Rating
20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcbm81
29 June 2015 7:00

Pai numai Dortmund sa se pacaleasca cu un jucator adus de la Sahtior? Bine ar fi sa ne inselam noi si Douglas Costa sa se autodepaseasca insa nu inteleg cum se poate oferi atatia bani pe un jucator din campionatul Ucrainei.

Ribery7
28 June 2015 21:39

Shakhtar a vandut atatea tepe in ultimii ani, incat ma intreb cine de la club(Guardiola) a avut stralucita idee de a se uita in Ucraina pentru jucatori de la bun inceput.
Ma straduiesc sa inteleg cu ce este mai bun descat Shaqiri, si nu reusesc. Abia daca il intrece pe Weiser.

Ribery7
28 June 2015 21:24

Acum ca am terminat si eu cu examenele, am reusit sa citesc lectiile de istorie aduse pe site de fcdm3 si gery76. A fost o lectura extrem de placuta si tin sa le multumesc pentru efortul depus spre mentinerea unui nivel calitativ ridicat al informatiilor de pe site-ul nostru.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
28 June 2015 14:46
bavarezul13
bavarezul13
28 June 2015 8:55

Nici nu ai ce sa spui despre un asemenea transfer. Nici prin cap nu mi-ar fi trecut o varianta atat de proasta. Ca mai dam si 35 mil, asta ne face si mai penibili. Referitor la variantele Di Maria sau Bale, in opinia mea ar fi la fel de proaste. Niciunul nu merita mai mult de 30 mil, iar sumele vehiculate ar fi de peste 60. Ambii alearga mult si prost, sunt extrem de neinspirati in luarea deciziilor, argentinianul pe vremea cand juca la ireal era cap de linie la orice faza. A avut doar un sezon bun(ultimul), cand juca mijlocas central si nu mai ajungea in fata portii sa se faca de ras. Cert e ca niciunul nu e la valoarea celor 2 ai nostri (Ribery si Robben) din perioada lor de gratie. Doar Hazard si Reus se apropie de acel nivel. Varianta pe care as fi mers eu ar fi fost Brahimi de la Porto. Daca nu, l-as fi testat pe Alaba pe pozitia lui Ribery si l-as fi adus fundas stanga pe Alex Sandro (tot de la… Citeste mai mult

gery76
gery76
28 June 2015 2:17

-Douglas Costa ”m-a uns pe suflet”cu prestatiile sale la Copa America,eu zic ca trebuia platita o suma care sa depaseasca 60 de milioane de E,eu mai ales dupa prestatia din noaptea aceasta contra nationalei statului Paraguay,cred ca jocul sau este un melanj intre jocul lui Robben,jocul lui Littbarski in zilele sale bune,are ceva si din jocul lui Bebeto cand avea colica renala,ce sa mai mai eu zic ca 35 de milioane este o suma mult prea mica,pai Robben si cu piciorul in geamantan este mai tehnic,mai rapid si mai inteligent in joc decat aceasta facatura de presa pe numele de scena Douglas Costa. -Revenind la lucruri serioase nu la glume de fotbalisti laudati de ”marele ”Lucescu,eu zic ca daca vrem doi fotbalisti cu adevarat mari pe benzi din punctul meu de vedere n-avem decat 2 variante si anume Di Maria ori Gareth Bale,daca se poate chiar amandoi ,mai bine dai 100 de milioane pe doua valori certe decat 80-90 de milioane pe 4-5 caricaturi,care timp de 3-4 ani s-au confruntat in campionat cu Krpaty Lvov sau Tavria Simferopol.Pe langa cei… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
27 June 2015 18:39

Bayern a anunțat oficial ca a luat doctorul Borussiei Dortmund. Ar trebui sa ia si de la Leverkusen ce mai este bun, sa fie sigura in continuare ca n-are rival in Bundesliga! Sincer, mie nu-mi place asta.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
27 June 2015 7:31

Mircea Lucescu a declarat la DolceSport că mai mult ca sigur Douglas Costa va juca la Bayern în locul lui Arjen Robben.Discuţiile pentru Douglas sunt mai de mult timp, chiar din iarnă. Următorul fotbalist care va pleca de la noi pe bani mulţi va fi Teixeira. Pe Douglas îl vad să joace în locul lui Robben. Acolo cred că va fi trimis să volueze. Dă un randament foarte bune pe pozitia respectivă, în plus este mult mai tînăr faţă de jucătorul olandez. :))))

palcenina
palcenina
26 June 2015 18:58

Dante a avut si perioade bune la noi si a venit pe bani putini. Credeti ca asta face 35 mil? Eu nu cred. Dar am avut brazilieni buni in echipa incepand cu Jorginho, Elber, Paulo Sergio, Lucio, Ze Roberto. Sa vedem. Pana acum, incepand cu Goetze, nici un transfer al lui Pep nu a rupt gura targului, momentele bune ale noastre avand in general ca protagonisti fotbalisti din perioada anterioara, unii pe nedrept trasi pe linie moarta. Sper sa mai aducem ceva de calitate, pt ca baiatul asta numai a calitate nu miroase. Are totusi una: nu este vorbitor nativ de spaniola.

darkmac
Admin
26 June 2015 17:18

Se refera la Dante ! :))))))

lesas
lesas
26 June 2015 15:00

@Ribery7: Te referi la Elber sau Breno?

Ribery7
26 June 2015 14:34

Acuma n-o fi cine stie ce jucatorul asta, dar macar bine ca am avut succes in trecut cu brazilienii, stiti cum zic?

Ribery7
26 June 2015 11:48

Mi-e rau…

fcbm81
26 June 2015 11:09

Nu-mi place deloc acest transfer,un jucător agresiv ,in meciul tur cu Sahtior nu mai puteam de nervi la cat de mult a faultat acest jucător iar suma de bani e una uriasa pentru valoarea sa. Si când mă gândesc ca Schweini e pe picior de plecare…. Daca tot aruncam cu bani mai bine puneam 70-80 mil pentru Hazard si cel putin ne alegeam cu un superjucator. Oricum politica de transferuri in ultimii 2 ani lasa mult de dorit desi s-au cheltuit sume uriase de bani.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
26 June 2015 10:56

Cinci goluri si sapte pase in 33 de meciuri e exact genul de mijlocas care sa te ajute sa castigi Liga Campionilor! :)))) Chiar nu imi vine sa cred ca acest fotbalist va semna cu Bayern. Ma asteptam la Di Maria sau Griezmann. Si nu mai zic ca ar trebui si ceva prin defensiva in centru. Acolo e un circ total oferit de Boateng, Benatia si Dante cand mai prinde echipa! 🙂 Si sezonul trecut, au luat pe Benatia desi cu suma aia plus inca ceva (nu mult) putea transfera pe Godin. Ca au fost discutii avansate pentru Godin!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x