JG

Nu am fost fan al Barcelonei lui Guardiola, când au început a domina fotbalul european în 2009, în special având în vedere faptul că acea supremație nici măcar nu trebuia să înceapă în acel an – vă aduceți aminte de semifinala contra lui Chelsea?

Oricum o fi, de când tânărul și ”talentatul” Pep a venit la Barcelona (având un singur an de experiență profesionistă, alături de Barcelona B), fiecare succes, mai mare sau mai mic, i-a fost atribuit. Nu s-a vorbit de Cruyff, Robson, Van Gaal sau Rijkaard, de stilul și modul de organizare al Barcelonei, nici de Messi sau Xavi, ci de un tip, care a venit la conducerea uneia dintre cele mai mari echipe din istoria fotbalului, o echipă sincronizată, cu jucători ce aveau plăcerea de a juca laolaltă și erau însetați de trofee?

Imaginați-vă următorul scenariu: un manager de nivel mijlociu de la Apple este numit în postul de director general, cu o săptămână înainte de lansarea modelului iPhone 6. Și când Apple devine cea mai valoroasă companie din lume, este aici vreo contribuție a fostului manager de nivel mijlociu?

Prin urmare, după toate eșecurile și dezamăgirile, suferite de fanii lui Bayern, în ultimii 2 ani, de ce nu e atins numele ”Josep Guardiola”? De ce se creează impresia că el este imun criticii?

Desigur, a câștigat Bundesliga de 2 ori, dar presupun că mulți alții ar fi făcut-o, pentru o sumă considerabil mai mică de 17mln de euro pe an. Este vreun progres, în comparație cu anii precedenți? Nu, pentru că Jupp a readus titlul de la o Borussie cu mult mai competitivă. În acest sezon, Guardiola a reușit să nu câștige Cupa, cu o prestație de rușine, împotriva unui adversar mai slab cu un cap, comparativ cu anii precedenți.

Estetica jocului lui Guardiola, ridicată-n slăvi de spaniol, este cel puțin discutabilă. Eu înțeleg foarte bine că un anumit stil de joc, care este pe placul unui oarecare individ, ține de preferințele și opiniile personale. În același timp, este greu să contrazici că o posesie, de peste 50%, fără șuturi pe poară, nu este ceva mai mult, decât un cântec de leagăn. Desigur că, atunci când ai jucători de top în echipele, pe care le conduci, ei vor găsi, eventual, o modalitate de a șuta și de a înscrie, însă în unele meciuri recente ale lui Bayern, uitându-te la jucători, era cât se poate de clar că ei nu sunt siguri dacă deja au voie să șuteze sau dacă trebuie să mai dea o pasă.

Critica nu se limitează doar la stilul plictisitor de joc. Ar putea fi justificată decizia de a-i permite lui Kroos să plece. Eu personal nu cred că Toni este, sau va deveni, un mijlocaș de talie mondială. Dar nu pot înțelege vânzarea lui Shaqiri, care a fost singurul jucător din lot, similar cu Robbery. Având în vedere problemele de sănătate permanente ale celor doi, cu atât mai puțin înțeleg această decizie. Mai mult decât atât, odată cu înmulțirea problemelor și accidentărilor, atotcunoscătorul Guardiola nici măcar nu l-a folosit pe Gotze ca titular de bază. N-a făcut-o, în schimb l-a transformat pe unul dintre cei mai buni fundași de dreapta din istoria fotbalului într-un mijlocaș mediocru/winger slab (Lahm), a făcut dintr-un jucător bunișor, dar nu de talie mondială, o prezență permanentă în primul 11 (Rafinha) și a reușit să piardă jucători-cheie (Robben) în meciuri, care puteau fi câștigate lejer și fără ei (Șahtior – am fost la meci și nu am rămas impresionat, în ciuda rezultatului).

Deci, ce viitor va avea Bayern, după plecarea deloc curândă a lui Guardiola? În ultimele decenii, echipele europene de top și-au dezvoltat câte un stil de joc specific, un fel de carte de vizită. Real creează un echilibru între câțiva statiști și un pumn de jucători de talie mondială, bazându-se enorm pe abilitățile ultimilor. Barcelona implementează un stil posesiv, de pase, un fel de ”fotbal total”, adus de Cruyff. Juventus, cu toate problemele sale recente, încă mai este un sinonim al unei echipe bine organizate, lente, dar eficiente, din punct de vedere defensiv. United, cu Sir Alex la cârmă, a jucat un fotbal rapid și practic, dar odată cu plecarea lui, și-a pierdut această carte de vizită. Mă tem că soarta lui Bayern va fi aceeași.

Sunt de părerea că Guardiola a adus jucători buni, dar incompatibili cu lotul existent sau cu stilul fulgerător, pe flancuri, atrăgător, pe care-l avea Bayern. În plus, nu cred că s-a acordat multă atenție viitorului echipei și, indiferent de tehnicianul, care va veni după Guardiola, îi va fi foarte dificil să reechilibreze lotul și să scoată ce e mai bun atât din jucătorii existenți, cât și din cei noi.

Atunci, când a fost luată decizia de a-l aduce pe Guardiola la Bayern, în urmă cu peste 2 ani, eu am perceput-o ca pe o încercare de a mări popularitatea clubului pe plan mondial, de a se ridica la nivelul lui Real, United sau Barcelona. Și se pare că a funcționat, chiar dacă pe termen scurt numai. Nu cred că există vreun puști, fan al fotbalului, căruia să nu-i placă de Guardiola. Atât de mare este puterea mass-media.

Din păcate, după ce am văzut ceea, ce am văzut, în ultimii doi ani, după toate dezamăgirile, concluzia mea este: dacă auzi tropăit de copite, gândește-te la cai, nu la zebre.

Pur și simplu Guardiola nu este într-atât de bun, precum cred mulți.

sursa: ViktorGabriel, bavarianfootballworks.com

0 0 vote
Article Rating
44 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
22 May 2015 6:33

florins: Asa este. Cu Ribery si Robben am avut noroc. In schimb, Martinez a costat cel mai mult, 40 mil. euro, e cel mai bun jucator al nostru? Gotze, pe aproape, 37 mil. euro, ce-a jucat la Bayern? Trebuie sa fie o explicație.

florins
florins
21 May 2015 18:53

Mi se pare ca nu suntem chiar atat de singuri in lumea aceasta, ca fani Bayern care sunt nemultumiti de solutiile lui Guardiola. Poate doar prea virulenti cu el, din cand in cand, zic eu.
Sunt de acord ca Bayern nu isi va schimba buna practica financiara, asa ca sa nu ne asteptam sa cumpere jucatori ca Hazard sau Bale (pomenea cineva despre acest nume). Numai ca nimeni nu ne lamureste privind eficacitatea transferurilor pt bani putini, pe care le-ar putea face Bayern in vara aceasta. Ribery si Robben au fost doua achizitii norocoase, pt ca ei au costat putin, fiind predispusi la accidentari, dar au fost pusi pe picioare si au devenit candidati la Balonul de aur (Robben trebuia desemnat finalist in 2014). Iar ei sunt jucatorii nostri definitorii pt ultimii 5 ani, alaturi de Schweinsteiger si Lahm.
Vom mai putea cumpara cu 25 mil de euro jucatori ca ei? Ma indoiesc. Deci, trebuie schimbat ceva in optica conducerii, daca mai vrem UCL.

Ribery7
21 May 2015 18:23

Lahm trebuie jucat fundas dreapta, Rode da randament mai bun decat el la centru, Gotze nu este jucat unde trebuie, ne trebuie un fundas central in locul lui Dante, Martinez este mai bun ca mijlocas la inchidere, Weiser este o varianta mai buna decat Rafinha, iar Guardiola trebuie sa invete tactica.
Cat despre transferuri, este plauzibil ca echipa sa investeasca mult pentru a-i oferi sansa lui guardiola sa se laude ca nu pleaca fara sa castige UCL pentru a 3-a oara, si abia apoi Bayern sa inceapa reconstructia.
Xhaka, Pogba, Varane, ar fi jucatori buni dar probabil nu vor fi lasati sa plece, mai bine cautam un jucator promitator decat sa dam 100 pe Hazard, Dzeko este o optiune mai buna decat Gomez, fiind si obisnuit sa stea pe banca (depinde cat costa, as adauga eu-nu mai mult de 15, avand in vedere pretentiile salariale), Raheem Sterling ar fi un experiment scump si nu o garantie.
Un rezumat al articolului.

Tudor Lesanu
21 May 2015 17:49
fcdm3
Moderator
21 May 2015 17:21

@florins: corect.
Legat de jigniri, in Germania nu prea exista fata de Romanica, tara care detine o larga si colorata paleta de injuraturi. Poate chiar cea mai diversa din lume! In Germania am inteles ca nu se injura. Decat “hurrensohn”, scheisse”,”arschloch” iar cele mai mari jigniri sunt considerate “schwein” si “ochse”! Asta stiu de la un sas stabilit in Germania, langa Wolfsburg, care este fan Bayern si vrea si el saracu’ s-o vada LIVE pe Bayern pe VOLKSWAGEN ARENA, dar nu reuseste. Biletele se dau in cateva ore!

florins
florins
21 May 2015 7:35

Si ar mai fi ceva: incidentul de ieri dintre Boateng si Lewandovski imi aminteste de incidentele din “era van Gaal”. Nu le reiau. Si el ne ofera un indiciu: chiar daca jucatorii nu spun ceea ce gandesc vis a vis de antrenor si tacticile sale, aflati in momente tensionate ei reactioneaza. Credeti ca lui Boateng, unul dintre cei mai buni fundasi centrali din lume la ora actuala, ii convine sa fie pus in situatia de a fi ridiculizat de Messi? Sunt sigur ca are aceeasi parere ca si Thomas Muller despre sistemul de joc al lui Guardiola, in privinta defensivei. “Putem inceta cu rahatul acesta?”.
Or, daca jucatorii simt ca sistemul de joc este vulnerabil, nu mai poti sa-i motivezi cu adevarat!

florins
florins
21 May 2015 7:29

Ullrich Andrei: Foarte corect ceea ce spui! Cand am discutat cu un prieten din Nurnberg (Bayern fan) pe tema Guardiola, chiar dupa dubla pierzatoare cu Barca, i-am explicat parerea mea despre Guardiola. El are o parere buna, exact asa cum spui. Ei bine, nu a avut argumente sa ma combata si a concluzionat “pe cine sa aduci in locul lui”?
S-ar putea ca aceasta intrebare sa si-o fi pus si sefii clubului. Daca stam sa cumpanim, chiar ca nu avem nici o garantie ca gasim pe moment un antrenor care sa “garanteze” castigarea UCL. Cativa dintre noi l-am vrea pe Jurgen Klopp, dar eu sunt constient ca nu se poate si ca venirea acum a lui Klopp la Bayern ar fi un afront care ar naste adversitati in Bundesliga.
Dar, sefii lui Bayern si fanii gresesc atunci cand sunt multumiti ca am ajuns in semifinalele UCL doi ani la rand. Sunt absolut convins ca nu asa se gandeste la Real sau la Barcelona.

iliecristian
iliecristian
20 May 2015 23:31

Ullrich Andrei: O sa vedem in 2016 cine a avut dreptate, fanii romani sau fanii germani?

iliecristian
iliecristian
20 May 2015 23:16

florins: Ai dreptate, si eu cred la fel. Atat poate, desi a lasat impresia uneori ca poate mai mult. Poate ca vacanta de vara ii va fi un sfetnic bun.

Ullrich Andrei
Ullrich Andrei
20 May 2015 23:11

Stimati fani F.C.Bayern, Va urmaresc de cativa ani activitatea pe site si apreciez opiniile si informatiile pe care le postati. Am avut oportunitatea si onoarea sa vad Bayern-Barcelona pe Allianz Arena. Dupa meci, m-am oprit la o berarie din MarienPlatz si am stat de vorba cu fanii, curios sa aflu ce parere au despre viitorul lui Bayern. Am ramas socat sa aflu cata incredere si cat de multumiti erau de Guardiola. Super multumiti ! Imi spuneau ca sunt fericiti ca au castigat Bundesliga in fiecare an si ca au ajuns de fiecare data in semifinalele UCL. Fara discutii, fanii germani Bayern Munchen ofera suport total pentru Guardiola. Asa ca degeaba speram la inlaturarea lui, omul chiar este sustinut de majoritatea bavarezilor. Pentru ei este foarte important castigarea campionatului, in timp ce pentru noi prioritar este castigarea Champions League. I-am intrebat curios, ce parere au despre Sammer, daca nu cumva ar fi o solutie mai buna pentru postul de antrenor, avand in vedere ca a stat pe banca atat in era lui Jupp cat si in era Guardiola … au inceput… Citeste mai mult

florins
florins
20 May 2015 22:09

fcdm3: Eu zic ca expresia “Guardiola – cal troian” nu este reprezentativa pentru discutiile de pe acest site. Ea a mai fost folosita “la nervi” sa zicem, altfel trebuie sa acceptam ca este foarte grava. Desi sunt unul dintre cei care nu-l plac pe Guardiola, si asta inca din prima sa toamna la noi, nu cred ca el a venit la Bayern sa strice echipa cu buna stiinta. Pentru ca asta inseamna sa fii “cal troian”, sa distrugi din interior cu buna stiinta. NU! Guardiola strica Bayernul din…nestiinta, din aroganta si din lipsa de adaptabilitate.
Eu inteleg reactia fanilor germani, care probabil ca considera ca l-ar jigni pe Guardiola spunandu-i “cal troian”. In Germania se jigneste mai arar decat la noi.
PS: odata si eu am folosit expresia “un adevarat cal troian in club”, dar era o trimitere comparativa, nu o patalama.

fcdm3
Moderator
20 May 2015 20:10

PSG este clubul sportiv care plateste cele mai mari salarii din lume! Multumita seicilor, echipa pariziana are media de 9,08 mil. dolari/jucator! Bayern este pe 7. Iata clasamentul:
1.PSG – 9,08 mil. dolari/jucator (aprox. 8 mil. euro/jucator)
2.Real Madrid – 8,64
3.Man City – 8,59
4.Barcelona – 8,06
5.Los Angeles Dodgers (baseball) – 8,02
6.Man Utd – 8,02
7.BAYERN – 7,66
8.Chelsea – 7,46
9.New York Yankees (baseball) – 7,3
10.Arsenal – 6,95.

fcdm3
Moderator
20 May 2015 19:46

@gery76: http://www.tz.de/sport/fc-bayern/dieter-schatzschneider-bezeichnet-bayern-muenchen-piss-mannschaft-5028887.html
Imaginea lui Bayern are mult de suferit in aceasta perioada. Nici nu mai stii daca echipa atata poate sau nu vrea (conform acuzelor)…
Rummenigge a schitat niste vorbe palide vis-a-vis de acuzele lui Alofs. Oricum, nu e normal ce se intampla cu imaginea clubului!
Unde esti tu, Uli Hoeness, care te luptai cu toata lumea, de nu indraznea nimeni sa zica ceva de rau de Bayern?

Si o stire importanta, MANUEL NEUER a fost ales “sportivul anului 2014” de catre Asociatia Internationala a Jurnalistilor de Sport si Uniunea Europeana a Jurnalistilor de Sport! El i-a devansat pe tenismanii Federer si Dzokovic!

gery76
gery76
20 May 2015 19:40

@Ribery7:
-Buna gluma ta in ceea ce-i priveste pe Xavi si Casillias,dar fundas dreapta ,cel putin din punct de vedere ofensiv precum Dani Alves,nu cred ca sunt 3 in Europa,in Bundesliga cu siguranta nu,singura problema ramane varsta,mai mult de doua sezoane nu-l mai vad evoluand .


-Am citit si eu aceasta posibilitate,sper sa fie macar un sambure de adevar in aceasta informatie,cu aceasta ocazie poate lui Guardiola sa-i vina mintea la cap si sa-l joace in fata apararii pe Javi Martinez,cel care in campania pentru CH.League din 2013 a avut un rol deosebit de important.

gery76
gery76
20 May 2015 19:17

@fcdm3:
-Daca aceasta declaratie a venit din partea lui Dieter Schatzschneider,este dureros ,nu este un oarecare fotbalist a fost si este golgheterul all-time al Zweite Bundesliga,insa are multe meciuri si in prima liga germana la Hamburg si la Schalke,jucand si in celebra dubla dintre Hamburg si Dinamo din ’83-’84,atunci cand romanii s-au calificat desi Hanseaticii erau castigatorii C.C.E.Era un atacant foarte robust,caracterizat printr-o vointa de fier si o ambitie fantastica,ghinionul sau era ca atunci in anii ’80,ca sa prinzi loturile nationale trebuia sa te lupti cu atacanti de urias calibru,Rummenigge,Hrubesch,Fischer,Aloffs,Hansi Muller,Dieter Hoennes si Ruddi Voller.

-Ingrijorator este faptul ca se inmultesc criticile la adresa clubului din partea din ce in ce mai multor fosti mari jucatori,iar conducerea mi se pare extrem de tacuta,ma asteptam macar la Sammer sa reactioneze,mai ales ca acuzele lui Aloffs pe care le-am vazut si eu vin din partea unei legende a fotbalului,pe deasupra si conducator important la Wolfsburg,daca nu ma insel chiar director sportiv,deci cumva omonimul lui Sammer.

DevilMayCry
Admin
20 May 2015 19:11

@iliecristian: Se zvoneste ca Juventus ar insista pentru transferul lui Xabi Alonso

Ribery7
20 May 2015 19:06

Poate ne trezim cu Dani Alves(32), Xavi(35) si Casillas(34), ca tot sunt pe pe picior de plecare.
Ma rog, Dani Alves n-ar fi un transfer foarte rau.

iliecristian
iliecristian
20 May 2015 18:43

fcdm3: Are dreptate, si eu as fi zis la fel in locul lui.

iliecristian
iliecristian
20 May 2015 18:39

In primul rand sunt curios daca va pleca cineva, pentru ca sunt destui jucatori, in special la mijloc. Tinand cont ca Lahm nu va mai juca fundas, in mandatul lui guardiola, deci va juca la mijloc, mai sunt Schweini, Martinez, Alonso, Alcantara, Rode, mijlocasi la inchidere. Lewandowski nu are concurenta, deci ar mai trebui un varf, iar cea mai mare problema este cand se accidenteaza Ribery si Robben, trebuie neapărat o extrema. Eu nu sunt incantat nici de aparare, am uitat si de Alaba, de fapt ne facem calcule degeaba, sub conducerea lui guardiola, este debandada totala, este posibil sa joace Martinez atacant, Muller fundas dreapta, Lahm fundas central, etc.

fcdm3
Moderator
20 May 2015 18:28

Dupa ultimele infrangeri ale lui Bayern in campionat, au inceput sa apara voci care o acuza pe Bayern mai mult sau mai putin voalat ca bavarezii au inceput sa faca non-combat in fata adversarelor!
Daca dupa infrangerea cu Augsburg, managerul lui Wolfsbrg, Klaus Alofs a declarat ca “nu am vazut profesionalism la Bayern“, dupa meciul pierdut la Freiburg, cei de la Hannover (una din contracandiatele lui Freiburg la retrogradare) au avut si ei ceva de spus. Una din gloriile lui Hannover, Dieter Schatzschneider (57 ani) a declarat nici mai mult, nici mai putin decat ca “Bayern este o echipa de … pisat“!!! (“Bayern ist eine Piss-Mannschaft” – in lb. germana). Apoi a revenit: “antrenorul mai bine ar pleca acasa! Sa nu poti sa-ti motivezi echipa nici impotriva lui Freiburg… Daca asta e cel mai bun antrenor din lume, atunci eu sa cad din picioare!
Asa a ajuns imaginea lui Bayern sub Guardiola….

fcdm3
Moderator
20 May 2015 17:48

O sa mai postez la articolele celor din TZ, pentru ca sunt curios, numai aici se crede ca “Guardiola = Trojan Horse”? Pana acum, la cele doua articole, am fost luat in ras… Daca niciunui neamt, care posteaza in TZ, nu-i trece prin cap asa ceva, inseamna ca cei care gandesc asa cu o problema… Dar ce s-a mai intamplat la echipa? Azi, la antrenamentul de la ora 12, Lewa l-a calcat pe Boateng si au sarit amandoi la bataie! Noroc ca i-au despartit colegii! http://www.bild.de/sport/fussball/jerome-boateng/trainings-zoff-mit-lewandowski-41026408.bild.html Sa nu uitam ca la finala UCL 2012, Lewa (atunci la Dortmund) l-a calcat intentionat pe Boateng pe glezna: https://www.youtube.com/watch?v=MxjrTzrr3yo Raman la ideea ca Lewa are probleme de integrare la Bayern dar are si iesiri greu de inteles. Legat de nou veniti. Intra-adevar, se pare ca un nou pitic va ajunge la Bayern. E vorba de Raheem Sterling (20 ani, 1,70 m), jucator care vrea salariu mai mare decat castiga la Liverpool, 7,3 mil. euro! Si daca Guardiola il vrea, de ce nu l-ar vrea sefii? El are o cota de piata de 30… Citeste mai mult

Ribery7
20 May 2015 15:58

Se vorbeste despre Sterling mai nou.
Jucator supraevaluat daca ma intrebati pe mine, prin prisma faptului ca este o speranta a unei nationale a Anlgiei care lasa de dorit…
Este un Bernat 2, sta degeaba pe teren. Desi Liverpool a mers binisor si anul asta, Sterling a avut nevoie de 9 reprize in medie pentru a marca un gol, chiar mai mult pentru a oferi un assist, mult prea putin pentru un jucator care joaca atat de ofensiv.

iliecristian
iliecristian
20 May 2015 6:00

Din acest motiv, eu nu vreau ca Bayern sa ia cei mai buni jucatori din Bundesliga, atunci nu prea mai există concurenta, ia campionatul cu 34 de etape inante, si rezultatele in special pe plan international se vad. Din pacate, in ultimii ani in Bundesliga, lupta e apriga doar pentru evitarea retrogradarii.

florins
florins
19 May 2015 23:02

iliecristian: Eu sunt gata sa aduc si argumente pro-Guardiola, dar numai din meciuri disparate, care nu pot fi extinse asupra intregului sezon. De aceea astept si o analiza “gen Rummenigge”, favorabila antrenorului, caci, daca acele eventuale argumente aduse ar fi viabile, am putea spera la ceva mai bun. Numai sa nu fie argumente de genul “avem posesie mai buna” (Enrique tocmai renuntand in a doua repriza de la Barcelona la posesie a castigat cu 3 la 0!), jucatorii alearga mai mult (nu de aici se trag unele accidentari?) etc. Altfel, cred ca pentru fanii germanii faptul ca Bayern este la un an lumina de Dortmund este aproape suficient pentru a-l agrea pe Guardiola.

iliecristian
iliecristian
19 May 2015 22:27

Am uitat si de infrangerea cu Dortmund din cupa. Am avut o primăvară dezastruoasa, in ciuda faptului ca am ajuns in semifinalele UCL. Adevarul este ca am ajuns acolo si cu multa sansa, pana in semifinale avand parte de adversari modesti, de care am trecut cu ceva emoții.

iliecristian
iliecristian
19 May 2015 22:12

florins: Din pacate, Bayern a demonstrat caci nu mai este tare, chiar si in fata echipelor din Bundesliga in această primăvară. A fost invinsa de Wolfsburg, Moncheglabaech, Leverkusen, Ausburg si Freiburg.

iliecristian
iliecristian
19 May 2015 22:01

Alex: Hai sa fim realisti, la cum arata Bayern cand a lasat-o Heynckes, cu siguranță lua campionatul si cu Isaila antrenor. In momentul de fata, la cum arată sub conducerea lui guardiola, Intr-adevar, este o performanta sa castigi campionatul. Si sa nu uitam ca in perioada 2011 – 2013, Dortmund era o echipa extraordinara, pe cand acum este o umbra din cea fost, cei mai buni jucatori ai lor au fost luati chiar de guardiola. Fa si tu o comparație intre lotul lui Bayern, si celelalte competitoare din Bundesliga si vezi diferenta, iar apoi intreaba-te daca e asa greu sa castigi campionatul.

florins
florins
19 May 2015 21:52

Alex: Argumente ai in favoarea prestatiei lui Guardiola la Bayern? Doar cel cu conducerea nu ne linisteste nicicum pe noi, ceilalti. Intrebarea mea nu este rautacioasa, chiar vreau sa citesc si o pledoarie pro-Guardiola, dar cu argumente, extrase din jocurile din aceasta primavara. Sa le punem in cumpana cu argumentele contra.
Eu cred ca am castigat Bundesliga pe merit, Bayern a fost cu un cap peste pluton, dar echipa lui Guardiola a demonstrat ca nu mai este aceeasi in fata echipelor tari din Europa. Max a demonstrat clar acest lucru. Argumente sa-l combatem exista, in afara de accidentarile de acum (caci au fost si meciuri fara accidentati, la fel de proaste)?

Alex
Alex
19 May 2015 21:13

@fcdm3: esti de ras cu calul tau troian, asta zic fanii nemti…

Sunteti prea tot cu criticile aduse..in fine, asta e parerea voastra. Deocamdata antrenorul are increderea conducerii si asta ma face si pe mine sa am incredere.

Dar mai vreau sa spun un lucru: abia astept sa vina alt antrenor care nu va putea lua nici campionatul si sa va aud atunci cat de “important” e campionatul (salateria) din germania.

iliecristian
iliecristian
19 May 2015 20:43

Nemtii se prind mai greu, dar si cand se prind…

fcdm3
Moderator
19 May 2015 19:13

Hai sa va spun ceva foarte interesant. M-am gandit sa vad si eu reactia fanilor nemti ai lui Bayern si am postat in TZ la comentarii doar atat (cum zicea si darkmac): „Guardiola = Trojan Horse”. La doua articole. Ce credeti ca mi s-a raspuns? Nu ghiciti!

Kind beruhig dich! Wie oft willst du das noch schreiben?” si „lustig, das mit dem trojanischen pferd macht allerdings gar keinen sinn, aber es erheitert mich;)”.

Eu sunt userul „cata”:
http://www.tz.de/sport/fc-bayern/fc-bayern-causa-ribery-franzose-immer-noch-schmerzen-meta-5025622.html#idAnchComments
http://www.tz.de/sport/fc-bayern/michael-ballack-pep-guardiola-richtige-fc-bayern-muenchen-5025690.html#idAnchComments

Va las pe voi sa traduceti… Insa fanii nemti nu au acelasi punct de vedere ca majoritatea de pe fcbayern.ro…

florins
florins
19 May 2015 18:12

Rummenigge are dreptate cand spune ca un sezon de dupa o Cupa mondiala castigata este greu. Numai ca aceasta opinie incepe sa devina un mit, pentru ca exista destule exemple din Europa care infirma o atare situatie. Barcelona a castigat La liga in 2010/2011 dupa ce Spania a castigat CM in 2010. Si se stie pe cine s-a bazat nationala Spaniei in acel turneu final al CM.
Barcelona a castigat La liga si dupa ce Spania a castigat Campionatul european in 2008 si in 2012. Tot pe osatura Barcelonei.

Nu m-a convins deloc acest interviu al lui Rummenigge, care a dat raspunsuri ca un politician. Altfel, eu imi asum disponibilitatea de a nu mai fi sustinator neconditionat al conducerii lui Bayern, care pare mai interesata de bilantul contabil al clubului, decat de cel sportiv (trofee, joc). Ca suporter, eu vreau ca Bayern sa joace, iar jocul bun sa-i aduca trofee. Cum s-a intamplat in 2012/2013. Atunci a gresit conducerea lui Bayern, neavand incredere in Jupp Heynckes. Iar acum se fereste sa accepte acest lucru.

iliecristian
iliecristian
19 May 2015 16:36

Nu-mi gasesc cuvintele, daca si Rummenigge gandeste asa , nu e bine!!!

olikahn
olikahn
19 May 2015 15:29

si apropo de Hazzard nu mi se pare jucator de 100 de milioane nici de acum intr-o suta de ani,mai repede l-as lua pe Aguero sau Griezmann care sunt jucatori cu adevarat ofensivi,se duc pana-n poarta cu mingea,nuavem nevoie de inca unul care sa plimbe mingea inapoi cand dam de un adversar bun care se apara,il avem pe Gotze pt asta

olikahn
olikahn
19 May 2015 15:23

Bayern e revenita deja,nu a plecat niciodata,daca Barcelona ar fi avut pe Suarez cu masca pe ochi,pe Messi si Neymar accidentati si inca unul din titulari pe la mijoc accidentat iar noi pe toti apti nu stiu daca ar fi scapat asa ieftin,ba mai mult sa si castigele luam 2 seturi asa ca mai usor cu vaitatul.Oricum pentru mine ramane in continuare o enigma cum s-au accidentat Robben si Ribery,nici acum nu se stie ce au,probabil n-au vrut sa ia parte la blat-FORZA BAYERN

Ribery7
18 May 2015 22:23

@bayern.jones: n-am vrut sa para ca ma iau de tine. Doar am incercat sa aduc contraargumente.
Noi aici pe site am acuzat de multe ori alte cluburi ca depind prea mult de un jucator sau altul, de aceea nu cred ca ar trebui sa ne scuzam evolutiile prin aceste 3 absente din primul 11.

Ribery7
18 May 2015 22:15

@bayern.jones: in primul rand, alt antrenor nu-l aducea pe Bernat. In al 2-lea rand, Bayern, cu exceptia celui mai sus mentionat, Alonso si Rafinha a avut un prim 11 extrem de puternic, iar cei mai scumpi jucatori din istoria clubului au fost lasati pe banca de rezerve, plus un Rode pe care ne-am putut baza intotdeauna. Shaqiri putea fi si el o optiune extrem de buna. Dar degeaba ai jucatori daca nu stii sa alcatuiesti primul 11.

Marius09
18 May 2015 22:02

Un articol frumos, dar eu nu prea sunt de acord cu el. Acum fiecare are parerea sa. Noi in general, toti consideram ca ne pricepem la fotbal. Voi credeti ca sefii clubului il tin pe Guardiola de bibelou ? Si ii dau bani numai asa, ca nu au ce face cu ei ? Eu nu cred ca orice antrenor castiga titlul 2 ani la rand, doborand recorduri si etc. Credeti ca asa usor se castiga un titlu ? Cel mai simplu si uzual exemplu e al Stelei. Asa a zis toata lumea, ca Steaua castiga titlu, cu orice antrenor. Daca se aduce un antrenor bun, in locul lui Guardiola, nu ar trebui sa aiba scuza sa nu castige Bundesliga si sa ajunga in semifinale de UCL cel putin. Uitati-va la Mou, a mers la inter, a stat 2 ani, a castigat tot. La Real, cu Barca in cea mai buna forma, a castigat titlul. Toti dati in antrenor, chiar si eu spun, ca nu e cel mai potrivit antrenor pt Bayern, dar nu uitati ca avem cea mai buna conducere,… Citeste mai mult

bayern.jones
bayern.jones
18 May 2015 21:36

Care antrenor castiga aceasta dubla cu Barcelona, dar in aceleasi conditii. Cu 6 jucatori lipsa si cu o greseala a lui Bernat cand jocul mergea bine.

Parerea mea este ca sa castigi Champions League iti trebuie si mult noroc. Daca luam fiecar echipa in parte tot sezonul, toate au avut momente grele, chiar Barcelona care la un moment dat vroia sa-l demita pe antrenor.
Guardiola este un mare antrenor si anul acesta s-a vazut ca a amestecat filozofia lui cu cea din germania. Bayern cu toti jucatori apti are cel mai tare lot si nu exista echipa sa o invinga.

O singura achizitie as vrea vara asta si dominam clar in urmatorii 3 ani. Eden Hazard.

florins
florins
18 May 2015 20:48

Perfect Max, felicitari admin-ilor site-ului fcbayern.ro!
Am citit articolele in ordinea postarii lor si cred ca cel putin 75 la suta dintre remarcile din articole au fost facute si de catre userii de aici, mai cu seama in ultimul an.
Am spus-o si altadata, cred ca boss-ii lui Bayern sunt sedusi de avantajele plusului de imagine al echipei cu Guardiola antrenor. Mare curva imaginea aceasta…
Nu intrevad nimic bun in anul care vine, doar bruma de optimism care va reveni printre useri dupa niste “manite” la zero administrate neputincioaselor din Bundesliga. Si iar vom citi apostrofari de genul “tu asteapta meciurile cu Real”, adresate celor mai precauti.

fcbm81
18 May 2015 20:07

Felicitări Max pentru toate articolele si pentru munca depusa . Aceste articole arată cel mai bine cum sta treaba la Bayern Munchen si eu as adauga ca s-a produs o ruptură intre jucătorii emblematici si Guardiola,practic stam pe un butoi cu pulbere care sta sa explodeze oricand.
Personal eu cred ca anul viitor nici Bundesliga nu o mai castigam darămite CL iar daca nu i se va prelungi contractul lui Guardiola,noului antrenor ii va fi foarte greu sa readuca Bayernul pe cea mai înaltă treaptă din Europa asa ca se anunță vremuri grele pentru echipa noastră.

Ribery7
18 May 2015 19:29

O supriza extrem de placuta acest set de articole, multumim Max!
Am senzatia ca s-a facut in sfarsit dreptate, macar pe site-ul nostru, si ca tot ceea ce am spus de-a lungul acestor 2 sezoane, a fost pus totul la un loc + cateva alte observatii intr-o analiza ceva mai persuasiva.
Incepand cu faptul ca guardiola nu are niciun merit pentru victoria din returul cu Barca, care a fost un cadou, cadou pe care, insa, cu o tactica sanatoasa puteam sa ni-l facem singuri, si terminand cu imprumutul-transfer al lui Shaqiri, jucator cu nimic sub Brahimi\Adriano, nume mentionate prin presa. Sa nu mai spun de prestatiile jenante din derby-uri, eliminarea chinuita a unui Man Utd deplorabil, sau faptul ca am fost umiliti tocmai de echipele pe care Guardiola se presupunea ca le cunoste cel mai bine, si deci le poate opri.

fcdm3
Moderator
18 May 2015 18:39

Multumiri, Max pentru inca un super-articol!
Din pacate, inclin sa cred, Bayern nu-si va mai reveni cu Guardiola antrenor.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x