Pokale_IMA_040613_variant524x295

Am intrat in baza de date statistice a celor de la BILD si am facut o paralela intre Bayernul de azi, celelalte echipe din Bundesliga si Bayernul de anul trecut, dupa 18 etape de campionat dar si dupa terminarea campionatului. Iata ce am obtinut:

Media notelor anul asta:

  1. Bayern – 2,84
  2. Dortmund – 3,08
  3. Hertha – 3,21
  4. M’gladbach – 3,26

Anul trecut Bayern a avut o medie de 2,92 dupa 18 etape. Adica, conform ziarstilor de la BILD,  anul asta jucatorii au jucat mai bine fata de anul trecut, in primele 18 etape. Dupa 34 de etape insa aveau o medie de 2,78, deci finalul a fost foarte bun anul trecut.

 

Goluri marcate anul asta:

  1. Bayern – 46 goluri din 340 ocazii (cota de eficienta 13,53%), adica un gol la 35,2 min.
  2. Dortmund – 40 goluri din 335 ocazii (cota de eficienta 11,94%), adica un gol la 40,5 min.
  3. Hoffenheim – 36 goluri din 234 ocazii (cota de eficienta 15,38%), adica un gol la 45 min.
  4. M’gladbach – 35 goluri din 231 ocazii (cota de eficienta 15,15%), adica un gol la 46,29 min.

Anul trecut Bayern a marcat in total 98 goluri din 597 ocazii (cota de eficienta 16,4%), adica un gol la 31,2 min. Deci anul trecut atacul a fost mai eficient fata de anul asta.

 

Goluri primite anul asta:

  1. Bayern – 9 goluri din 156 de ocazii (cota 5,77%)
  2. Leverkusen – 19 goluri din 250 de ocazii (cota 7,60%)
  3. Hertha – 21 goluri din 180 de ocazii (cota 11,05%)
  4. M’gladbach – 21 goluri sin 267 de ocazii (cota 7,87%)
  5. Dortmund – 22 goluri din 156 de ocazii (cota 14,10%)

Anul trecut Bayern a primit, dupa 34 de etape, 18 goluri din 284 de ocazii (cota 6,34%), deci apararea este mai sigura anul asta fata de anul trecut.

 

Posesia mingii anul asta:

  1. Bayern – 66,1% (60 min. pe joc)
  2. M’gladbach – 54,6% (49 min. pe joc)
  3. Dortmund – 53,8% (48 min. pe joc)
  4. Wolfsburg – 53,0% (47 min. pe joc)

Anul trecut posesia mingii dupa primele 18 etape a fost de 69,9%, adica mai mare decat anul acesta! In final posesia a scazut la 60,6% (55 min. pe joc). Deci posesia este mai buna anul asta fata de anul trecut, dupa 34 de etape. Nu am vazut pe cineva sa fie deranjat anul trecut de posesia mare a mingii…

 

Acuratetea paselor anul asta:

  1. Bayern – media de 595 pe meci (86,7% reusite)
  2. M’gladbach – media de 471 pe meci (84,2% reusite)
  3. Schalke04 – media de 339 pe meci (78,2% reusite)

7. Dortmund – media de 370 pe meci (77,1% reusite)

Anul trecut dupa 18 etape, Bayern a avut o medie pe meci de 680 de pase (90,9 % reusite) iar in final a avut o medie de 504 pe meci (87,7% reusite). Asadar, anul trecut s-a pasat mult mai mult dupa 18 etape (cu o eficienta mai mare) dar media de pase a scazut spre finalul campionatului. Insa per ansamblu acuratetea a fost mai buna anul trecut.

 

Dueluri castigate anul asta:

  1. Bayern – cota de eficienta 53,8% (99,1 pe meci)
  2. Wolfsburg – cota de eficienta 52,8% (115,2 pe meci)
  3. Leverkusen – cota de eficienta 52,4% (106,7 pe meci)

12.Dortmund – cota de eficienta 49,0% (112,2 pe meci)

Anul trecut Bayern a avut dupa 18 etape o cota de 53,6% iar dupa 34 de etape o cota de eficienta de 53,5% (99,9 pe meci), deci anul asta jucatorii sunt putin mai buni in duelurile 1-1 fata de anul trecut.

 

Faulturi facute anul asta:

  1. M’gladbach – 180 (media de 10,0 pe meci)
  2. Bayern – 202 (media de 11,2 pe meci)
  3. Dortmund – 236 (media de 13,1 pe meci)

Anul trecut Bayern a faultat de 420 de ori (media de 12,3 pe meci), deci anul asta echipa faulteaza mai putin fata de anul trecut.

 

Trofeul Fairplay (cartonase galbene/galben-rosii/rosii) de anul asta:

  1. Bayern – 25/0/0 = 25 puncte
  2. Dortmund – 23/1/1 = 31 puncte
  3. Hamburg – 31/1/0 = 34 puncte
  4. M’gladbach – 32/1/0 = 35 puncte

Anul trecut echipa a avut 35 de galbene, 1 galben-rosu asta insemnand 38 de puncte.

 

 

Concluzii?

– echipa joaca mai bine acum fata de cum a facut-o in primele 18 etape anul trecut, insa anul trecut au avut un retur exceptional.

– echipa a atacat mai mult anul trecut si a fost mai eficienta (nu cred ca recordul de 98 de goluri marcate va mai fi batut prea curand…)

– echipa este mai sigura in aparare anul acesta si mai eficienta.

– echipa are o posesie mai buna anul asta.

– echipa a avut o acuratete mai buna a paselor anul trecut.

– echipa e mai incisiva in duelurile 1-1 anul acesta.

– echipa faulteza mai putin anul acesta si deci este mai fair-play.

Mai adaug ca relatiile de joc si stilul de joc al echipei nu sunt 100% asa cum isi doreste Guardiola (fata de „era Heynckes” cand totul era pus la punct) iar spaniolul are si o gramada cu accidentati (ceea ce nu prea s-a intamplat anul trecut), el fiind nevoit sa schimbe echipa de start de fiecare data in primele 17 etape!!!

O ultima concluzie: echipa are niste cifre extraordinare, atat anul asta cat si anul trecut. Cifre cu care orice echipa din lume ar vrea sa le aiba! Iar stilul bavarez nu o sa se piarda atat timp cat la conducerea echipei sunt monstrii sacrii ai lui Bayern iar echipa lupta pana in ultimele secunde si inscrie golul victoriei (un gol de vis!) asa cum a facut-o Thiago in min 92 si 30 secunde, desi victoria nu era neaparat necesara…

MIA SAN MIA!

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
3 February 2014 9:45

Fratilor, sa nu aveti pretentia ca toti sa fie la unison cu voi!
In ce ma priveste, am mentionat ca imi doresc ca Guardiola sa reuseasca la Bayern, pt ca tin cu aceasta echipa din anii saptezeci si am fost perseverent si cand echipa era la mijlocul clasamentului. Dar nu inteleg de ce trebuie sa ne aliniem aceleiasi opinii, ca trebuie sa il adulam pe Guardiola! Avem destule argumente sa fim circumspecti, inca, cu el, pana va face performanta cu adevarat la Bayern. Ma refer la castigarea Champion league, ca in acest an campionatul este relativ modest (de ce este asa, se poate discuta).
Asa ca haideti sa ne pastram calmul si sa discutam, nu sa infieram!

alexandrul
alexandrul
1 February 2014 8:31

BlackEye:foarte pertinent comentariul tau,sunt total de acord cu ce ai zis,ce blog mai este dedicat lui BAYERN?Te rog sa-mi zici si mie,bineinteles daca vrei

BlackEye
BlackEye
31 January 2014 23:34

Dacă nu aș fi fan Bayern și nu aș urmări jocul lor, după comentariile voastre aș avea impresia că acest site e dedicat lui Milan sau Racing Santander. Cred că întreadevăr ai făcut rău că te-ai întors, fcdm3, comentariile majorității sunt ridicole. Ăștia care acuma îl criticați pe Pep, 3 ani în urmă îl scuipați în față pe Heynkess, ca acuma să-l pupați în fund. Cîteodată mă gîndesc că CivikRo avea mare dreptate cînd venea aici și scria critici. Pentru majoritatea din voi erau perfect valabile. Chiar vorbind de tema topicului, comparația 2013-2014, pe cine din echipele mari le-am bătut noi în prima jumătate de sezon? Înfrîngere la Lever, egal cu Dortmund, ne-am chinuit cu Valencia pentru primul loc în grupe. Bayern a început să joace după 3 etape din retur, chiar nimeni nu-și amintește cît de greu am cîștigat noi primele 3 meciuri după vacanța de iarnă? Sau cum era să zburăm din disputa cu Arsenal. Sau că cu Barcelona golul 2 a fost din offside iar la al 3-lea a fost fault curat. Sau că Messi era imediat… Citeste mai mult

DanBv
DanBv
31 January 2014 23:02

@fcdm3: Dar comentarii urate au fost si cand echipa castiga.Nu numai la egal sau infrangere… 🙂

Grigoras
Grigoras
31 January 2014 13:58

@florins: bine zis!
Trebuie sa recunostem ca formula gasita de Heynckes era perfecta. Avea joc spectaculos , joc de posesie, avea tot ce trebuie.
@Ribery7: nu cred in acea teorie a conspiratiei, pur si simplu aia e gaselnita lui. Vrea sa vina si el cu ceva nou, dar nu prea ii iese.

florins
florins
31 January 2014 13:54

Ribery7: Nu se poate sa nu te intrebi daca nu este la mijloc o teorie a conspiratiei, ca asa suntem noi invatati! Dar, eu cred ca la conducerea lui Bayern sunt oameni lucizi, care nu pot fi fentati (sa folosesc un termen de pe gazon) atat de usor. Dar, pe de alta parte ma mira ca nu ii atrage nimeni atentie lui Guardiola ca ii risca postul lui Lahm la nationala, sau macar ca ii influenteaza randamentul! De altfel, in toamna, Lahm a spus ca el prefera sa joace fundas. Solutia lui Guardiola a fost motivata doar atat timp cat Schweini si Martinez au fost accidentati simultan, dar in aceasta toamna au fost etape in care macar unul dintre cei doi era pe banca si tot asa a jucat! Buna analiza privind varful de atac! Actuala si la Bayern. Vreau sa cred ca Guardiola va reusi! Asa cum spune iliecristian, sa asteptam dubla cu Arsenal. Pana atunci, insa, merita sa dezbatem problemele pe care le intrezarim, pentru ca de aceea suntem suporteri, chibiti. Sper sa nu se supere nimeni! Hai… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
31 January 2014 12:00

Nu stiu ce sa zic, sa avem rabdare sa vedem ce facem in dubla cu Arsenal si apoi mai tragem concluzii, dar cert este cum spus si Florin, Bayern este clar sub cel de anul trecut, trofeele castigate de Guardiola nu sunt relevante(supercupa cu Dortmund pierduta clar, cea cu Chelsea castigata cu f. mult noroc si om in plus, iar campionatul mondial al cluburilor a fost o gluma). Diferenta asta mare de puncte din Bundesliga pentru mine nu este relevanta pentru ca contracandidatele mi se par mai slabe ca in sezonul trecut si majoritatea adversarilor intra deja invinsi pe teren. Testul adevarat este in liga campionilor unde dam peste adversari de clasa, apoi mai vedem unde ne situam. Sper ca Guardiola sa reuseasca sa faca din Bayern o echipa cel putin la fel de puternica ca in sezonul trecut si sa castige toate trofeele puse in joc si atunci chiar va dveni cel mai valoros antrenor din istoria fotbalului. Hai Bayern!

Ribery7
31 January 2014 11:33

@florins: Bine punctat! Nationala Germaniei teoretic anul asta ar fi trebuit sa castige CM. Dar Lahm nu mai joaca fundas dreapta(am zis eu ca pozitionarea aia neinspirata ii distruge cariera), Schweini nu mai este piesa de baza, s-ar putea sa-si piarda locul in fata lui Gundogan daca continua tot asa iar jucatorul galben-negru revine in forta. Schmelter e o umbra a ceea ce a fost anul trecut, Hummels la fel, si a mai si fost accidentat mult timp, varf de atac nu este… Iar aici e poate cea mai mare problema. Gomez a fost accidentat si oricum nu prea dadea randament la nationala, Klose e batran si nici el nu mai joaca, Kiesling ar fi singura varianta de atacant pur-sange. Sezonul asta a marcat de 13 ori si a dat 6 assisturi in 2174 minute, o medie de un gol creat la 114 minute. Cu fabrica de pase a nationalei Germaniei(preluata de la Bayern si Dortmund), sigur ar da randament chiar mai bun. Merita mai mult credit, parerea mea. Stiu ca a avut sansele lui acum cativa ani, dar nu… Citeste mai mult

florins
florins
31 January 2014 0:04

Buna regasire, pt ca nu am mai postat de multa vreme! fcmd3: bine ai revenit, articolele tale sunt miezul acestui site! Numai ca: de ce trebuie sa fim convinsi ca Guardiola este neaparat un plus la echipa fata de Hynckes? Dupa parerea mea, Bayernul de astazi este sub cel de anul trecut, ca joc, ca eficienta, ca spectacol. Sper sa nu fie si ca performanta, pentru ca in fotbal primavara se numara bobocii (trofeele). Despre toate acestea vorbesc numarul de ocazii create, numarul de goluri marcate si…impresia imediata pe care ne-o fac meciurile pe care le vedem. Si eu cred ca editia din acest an a Bundesligii este mai slaba ca cea de anul trecut si caderea Dortmund-ului nu ne ajuta deloc, dimpotriva. Adversarii tari ne fac puternici. Pe mine ma deranjeaza foarte insistenta cu care Guardiola vrea sa “deranjeze” formula (ideala, cred!) de joc “gasita” de Jupp cu destula greutate. Apararea mi se pare foarte slaba, vezi meciurile cu Man City (tur, in repriza a doua, retur – tot meciul),cu Dortmund (chiar daca l-am castigat net) si, mai nou,… Citeste mai mult

Catalin
30 January 2014 22:09

Cineva are info despre Kroos? Se zice ca e aproape de transfer la Man.U

Nu as vrea sa-l pierdem

alexandrul
alexandrul
30 January 2014 20:13

am citit acm ca Robben,Ribery si Martinez au revenit la antrenamente alaturi de echipa,s-ar putea sa fie si in lot pt meciul de Duminica cotra celor de la Frankfurt.Pt cine nu stie meciul este Duminica de la orele 18.30 pe Eurosport2.MIA SAN MIA

Catalin
30 January 2014 18:58

Sa nu uitam ca Pep e la primul sezon , si pot sa zic ca este unul excelent pentru prima experienta.
Cu sigranta ca anul trecut a fost anul recordurilor speram sa ajungem si anul asta cu o tripla .
Mie personal mai mult imi place Bayern-ul de anul trecut , nici nu se discuta,jucatorii erau flaminzi pe teten dupa finala pierduta, cel puțin anul asta jocul este mai plictisitor.

iliecristian
iliecristian
30 January 2014 15:31

Si ca sa argumentez ce-am scris mai devreme, pentru ca cineva ma acuza cand spun ca Bundesliga e mai slaba ca sezonul trecut, vedeti ce-au facut Schalke cu Chelsea si Leverkuse cu Man. United in liga campionilor, au fost destul de jenante, in special Schalke care s-a chinuit cumplit cu Steaua la ei, iar la Bucuresti au fost sub Steaua.

iliecristian
iliecristian
30 January 2014 15:24

facand o comparatie intre Bayern din sezonul trecut si cel din sezonul asta, sincer eu aleg clar Bayernul din sezonul trecut. Cu exceptia catorva meciuri incantatoare(la Man. City sau cu Dortmund), Bayern nu a mai fost la fel de incisiva si eficienta ca sezonul trecut cand spulbera toata spuma Europei(mai putin returul cu Arsenal si meciul cu Borisov). Exact cum a spus si “Ribery7”, desi are un lot mai valoros in momentul de fata jocul lasa de dorit si daca nu ne revenim la timp ne-o furam rau de la Arsenal. Repet, inca am incredere in Guardiola si sper sa redreseze echipa cat mai repede. Va spun ca multe echipe, cel putin in Bundesliga, intra cu frica pe teren cand joaca cu noi, dar daca ar fi avut mai mult tupeu ne-ar fi pus probleme ceva mai mari. Mie unul mi se pare Bundesliga mai slaba decat in sezonul precedent, chiar daca ne-am calificat cu 4 echipe in optimile ligii campionilor. Dortmund este mult mai slaba ca sezonul trecut, iar Schalke si Leverkusen sunt destul de modeste, n-au nicio sansa… Citeste mai mult

Ribery7
30 January 2014 14:27

Anul trecut pe vremea asta echipa primise numai 7 goluri, fata de 9 acum. Pe finalul sezonului am mai primit goluri in urma relaxarii dupa castigarea trofeelor, de exemplu acel 4-3 cu Monchengladbach. Prin urmare, de fapt, apararea era mai buna anul trecut,si sa nu uitam ca Dortmundul a fost mult mai puternic atunci si ne-au dat si ei un gol, 1-1 acasa la noi. De asemenea, normal ca nimeni nu comenta ca aveam posesia mare anul trecut. Pe mine cel putin, nu ma deranjeaza ca avem mingea la picior. NU! Ma deranjeaza ca nu se face nimic cu ea! Pase in lateral, inapoi la portar, si tot asa. Accidentari am avut de fapt si anul trecut. Alaba a lipsit primele 2 luni ale sezonului, fiind nevoit Badstuber sa joace fundas stanga! Apoi s-au accidentat Gustavo(o luna), Schweini de vreo 2 ori al rand, lipsind cateva meciuri, si Robben, care in tur aproape ca nu a jucat de loc. Gomez de asemenea, care asa a inceput sa-si piarda locul de titular. Badstuber, titular in echipa noastra, se accidentase si el… Citeste mai mult

Grigoras
Grigoras
30 January 2014 13:22

@fcdm3: Felicitari pentru articol!
Fratilor, si pe mine ma deranjeaza unele din experimentele lui Pep, dar de aia e antrenor…sa experimenteze. Pana la urma cred ca isi va da seama ce trebuie sa faca…

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
30 January 2014 13:04

1 sut muller scos de portar cu piciorul, un sut peste poarta shaqiri (lobul de la inceputul partidei), 1 sut mandzu atunci cand a iesit elegant dintre cei 2 fundasi. Dar una peste alta cred ca putem sa ii acceptam lui Guardiola experimente in campionat. Omul asta a castigat campionatul deja. Nu cred ca mai are cineva dubii. Si jumatate de banca a fost tineret-speranta in aceste 2 meciuri oficiale. Si eu il vreau pe lahm fundas dreapta. Dar ca solutie de avarie nu e rau in mijloc. Daca o sa ajungem intr-o situatie asemanatoare cu atatia accidentati eu zic ca e buna formula cu lahm in mijloc.
Am fost incantat de determinarea lui Dante, chiar daca nu era un meci crucial.
ToniK o sa semneze prelungirea. Sigur o sa vina oferta dorita. Eu cred ca era nervos de felul cum a jucat aseara deoarece pana sa fie schimbat luase galben si se vedea ca nu e in apele lui.

bavarezul13
bavarezul13
30 January 2014 12:50

fcdm3: Si nu o spun cu rautate, niciodata n-am avut nimic cu nimeni, insa vad ca sunt altii care pur si simplu nu pot accepta ca sunt si alti oameni cu alte pareri.
Punctul tau de vedere l-am inteles, batem pe oricine doar pentru ca e Guardiola antrenor, nici nu inteleg de ce mai intram pe teren, ar trebui sa primim toate trofeele de acum.
Dar poate nu toti cred la fel, nu mai fi asa vehement cand cineva vede fotbalul(si orice in general) altfel decat vezi tu.
Numa bine iti doresc si sper ca la finalul sezonului sa ne bucuram de succesele echipei, indiferent de opiniile diferite pe care le-am avut unii sau altii de-a lungul sezonului!

bavarezul13
bavarezul13
30 January 2014 12:44

fcdm3: foarte interesante statisticile, insa nu vad de unde reiese ce afirmi cu mare tarie: ca echipa joaca mai bine decat anul trecut. Eu vad ca ai interpretat unele lucruri pentru a-ti apara punctul de vedere: Spre exemplu peste tot spui statiastica din primele 18 etape si statistica de la final, exceptie facand golurile primite. Anul trecut dupa 18 etape primisem 7 goluri, asta ca ai uitat sau nu ai vrut sa precizezi. Iar 3 goluri au fost luate in 10minute in ultima etapa la Gladbach. Deci apararea din primele 18 etape e mai slaba anul asta! Posesia la fel, mai amre anul trecut in primele 18 etape (pe finalul campionatului nici echipa nu juca la capacitate maxima in campionat), deci nici chestia pe care o tot repetati ca e buna tactica lui Guardiola sa tina mingea ca astfel nu putem primi gol nu mai tine! Eu sincer din statistica asta vad ca am fost mai puternici anul trecut. Si in plus, ca tot iubesti statistica asta atat, spune-mi aseara din 24 suture (pe care le-ai dat din statistica Bild)… Citeste mai mult

AlexFCBM
AlexFCBM
30 January 2014 12:34

Multumim pentru articol

AlexFCBM
AlexFCBM
30 January 2014 12:34

Extraordinar Thiago

iliecristian
iliecristian
30 January 2014 12:30

fcdm3: Spune-mi si mie te rog parerea ta, ti se pare normal cum joaca Guardiola cu un atacant fals(Gotze sau Muller), sau cu un atacant adevarat(Mandzukic sau Pizarro), parca prea vrea sa impuna tot ce-a facut la Barcelona. Inca o data vreau sa precizez ca eu am incredere in Guardiola pe care-l consider un antrenor valoros, dar de multe ori parca face niste experimente ciudate.

Marius09
30 January 2014 12:17

Excelent articol, chiar eram curios de aceste cifre. Felicitari fcdm3! Multumiim pentru articole minunate! Ma bucur ca ai revenit pe site ! Mia san mia

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x