16 January 2021

VFB Stuttgart – FC Bayern 1-2

Într-o restanță a etapei a 17-a din Germania, Bayern s-a impus cu 2-1 in deplasarea de la Stuttgart si s-a distantat la 13 puncte de locul 2, ocupat de Leverkusen.

Stuttgart a deschis scorul prin bosniacul Ibisevic în minutul 29, dintr-o poziție off-side, după o eroare colectivă în apărarea oaspeților.

Bayern a reusit sa egaleze in minutul 76, când Pizarro a marcat printr-o lovitură de cap, din centrarea lui Thiago.

În al treilea minut al prelungirilor, Rafinha a centrat pentru Thiago Alcantara, iar fostul jucător al Barcelonei a marcat un gol superb, dintr-o semi-foarfecă.

Cu 16 victorii și 50 de puncte acumulate, Bayern Munchen are un avans de 13 puncte față de Bayer Leverkusen, echipa de pe locul al doilea în Bundesliga.

Trebuie mentionat si meciul foarte slab facut de Bayern. Abia dupa intrarea lui Pizarro si a lui Mandzukic, Bayern a inceput sa puna probleme la poarta svabilor.