Bayern Munchen se simte nedreptățită de faptul că Frank Ribery n-a câștigat Balonul de Aur în 2013, fiind preferat portughezul Cristiano Ronaldo. Karl Heinz Rummenigge și-a exprimat și el regretul în acest sens, într-o declarație acordată Bild.

Mai mult, vice-președintele lui Bayern spune că a știut înainte de anunțul oficial că Ronaldo va fi câștigătorul: “Când am văzut numărul celor care îl însoțeau pe Cristiano Ronaldo am realizat că nu trebuie să fii medium ca să ști ce urma să se întâmple.”

Vizibil supărat că francezul lui Bayern n-a cucerit trofeul, Rummenigge a încheiat: “Bayern nu l-ar schimba niciodată pe Ribery pentru Cristiano Ronaldo.”

sursa: digisport.ro

Respect Rummenigge !

0 0 vote
Article Rating
20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
21 January 2014 11:25

Este cam riscant cu atatea vedete in lot, sa nu sa piarda spiritul de echipa. Aduceti-va aminte de Dinamo Kiev in 1999 daca nu ma insel, ce joc de echipa avea, fara foarte multe vedete, pe cand Real Madrid intotdeauna a fost ticsita de vedete, dar fara prea multe rezultate.

bavarezul13
bavarezul13
21 January 2014 10:51

@Ribery7:Cam ai dreptate ca nici nu prea ai de unde alege. De fapt se pare ca e o mica criza la nivel mondial, in afara de Tiago Silva, David Luiz, Ramos, Pique si Hummels, nu prea sunt “vedete”… Eram nerabdator sa-l aducem pe pustiul de la Freiburg, titular de la 17 ani (erau niste zvonuri) , mai degraba decat pe Rode la mijloc, unde cred ca avem deja extrem de multe variante.

Ribery7
21 January 2014 8:05

@bavarezul13: Salut. Nu prea ai mai zis nimic recent.
Asa e. Amandoi au facut greseli. Dar in apararea lui Dante, cand joci peste 90% din meciurile echipei tale, si la nivelul respectiv, e greu sa fii perfect. Hummels, da, intr-adevar. Poate mai curand Subotic.

Dar cu siguranta nu ramos, care in semifinale nu a stiut decat sa ii tina cotul in gat lui Lewandowski. O fi el fundas, dar ar trb sa joace si regulamentar din cand in cand. Chielini la fel. Ce zile fripte ne-a facut in sferturi. L-a faultat pe Mandzukic si tot el a simulat ca e lovit, iar croatul a luat un galben si a ramas suspendat pt mansa tur a semifinalei. Silva? Imi aduc aminte ca a batut o lovitura libera apoi tot el a atins mingea, contrar regulamentului, oprind astfel o ocazie iminenta de gol. Merita rosu. In plus, brazilianul jucase numai 26 de meciuri tot sezonul. David Luiz a jucat la un nivel mic.
Nu prea ai de unde alege fundasi centrali…

bavarezul13
bavarezul13
21 January 2014 0:40

@Ribery7: Mersi, superb video!
Cat despre primul 11 facut de tine, as spune ca nici Hummels si probabil nici Dante nu meritau sa fie in echipa sezonului. Cat despre ceilalti, niciun om intreg la minte nu poate contesta ca nu trebuiau sa fie acolo!
Pe mine hummels chiar nu m-a impresionat anul trecut in UCL, iar Date a avut si el cateva chifle.

Ribery7
20 January 2014 21:38

https://www.youtube.com/watch?v=u1qJpr595gQ
Pt cine vrea sa retraiasca sezonul in 10 minute.
Inca nu-mi vine sa cred…ce sezond e poveste.
Nu cred ca a mai existat vreodata IN ISTORIE sezon asa de reusit cum a avut Bayern. Campionatul castigat cu cu 10 puncte peste recordul anterior de puncte stranse intr-un sezon: 91!, 25 de puncte peste locul 2, finalista de Champions League care a dat de pamant cu real. Gol din pasa cu exteriorul in supercupa Germaniei. Gol in secunda 24 in sferturi. 7-0 si umilinta maxima administrate barcelone. Cea mai spectaculoasa finala de ani buni, castigata de Bayern pe merit in min 89! Pur si simplu genial.

Pt oricine stie fotbal, cel mai bun 11 al anului 2013 e Neuer-Lahm,Hummels, Dante, Alaba- Robben, Schweinsteiger, Reus, Ribery- ronaldo, Lewandowski. Iar Ribery, mijlocas cu 20 de goluri si 20 de asisturi, vreo 4 dintre ele numai in ultimele 3 etape Ch LG, e adevaratul castigator al balonului de aur.
Numai pt fifa e altfel.

Ribery7
19 January 2014 23:34

Am adus asta in discutie pt ca a fost si el pe teren in amicalul asta si m-as fi asteptat la mai multe

Ribery7
19 January 2014 20:07

Trb sa mentionez ca personal sunt putin dezamagit de Gotze. Nu pra l-am simtit in teren in aceasta jumatate de sezon. Sigur, a fost accidentat 2 luni, dar ma astept sa devina titular de baza in cel mai scrut timp, si mai ales sa isi faca simtita prezenta in joc.

gery76
gery76
19 January 2014 16:54

-Nu cred c-ar trebui sa ne ingrijoram foarte mult,probabil s-au exersat anumite scheme,insa intr-adevar rezultatul este unul ce nu ne poate face prea multumiti,ceea ce ma ingrijoreaza cu adevarat este lipsa lui Schweini,Lahm,Ribery sau Robben ,fotbalisti de care avem mare nevoie,mai ales ca Bundesliga este foarte aproape de a-si incepe returul.

-Mai sper de asemenea ca simulacrul de festivitate de decernare a ”balonului de aur”sa nu-l afecteze moral pe adevaratul castigator ,Frank Ribery.

Ribery7
19 January 2014 13:16

Neuer (K) – Dante, Boateng, Thiago, Martínez, Shaqiri, Götze, Müller, Alaba, Hojbjerg, Kroos.
Nu stiu pe ce posturi…

iliecristian
iliecristian
19 January 2014 8:28

Stie cineva echipa lui Bayern? Oricum nu-mi explic rezultatul!

Ribery7
18 January 2014 19:56

wow… asta e socant… probabil e tactica sa-i facem pe adversarii nostri sa prinda curaj in teren, iar apoi pac! ii taxam. Da, asta trebuie sa fie. Ca am pierdut e una, dar ca nu am inscris…asta e tragic.

Grigoras
Grigoras
18 January 2014 19:23

Nu am mai pierdut un meci,fie el amical, la diferenta de 3 goluri de la finala de cupa din 2012 cu Dortmund.

Grigoras
Grigoras
18 January 2014 19:20

FC SALZBURG VS. BAYERN MÜNCHEN 3 – 0 final!

Edi
Edi
18 January 2014 17:51

Mda,3-0 la pauza…

Ribery7
18 January 2014 17:41

PS are cineva link la meciul amical Salzburg-Bayern?

Ribery7
18 January 2014 17:40

@Catalin: @gery76: Asta zic si eu… nici macar Messi nu aveac e cauta acolo. Atacul trb sa fie format din ronaldo, Ibrahimovic si Lewandowski. Doar 3 de la Bayern, niciunul de la Dortmund, 4 de la barca si 2 de la Real? Schweinsteiger, Lewandowski, Hummels, Alaba si Robben incapeau usor in echipa aia.

La multi ani PEP! sa faci tu in asa fel incat Bayern sa aiba 6 oameni in cel mai bun 11. 7-0 si tripla nu au fost de ajuns.

alexandrul
alexandrul
18 January 2014 11:15

Astazi este ziua antrenorului nostru,Pep s-a nascut pe 18-01-1971 la Santpedor.La multi ani,multa sanatate si cat mai multe trofee la Bayern

gery76
gery76
18 January 2014 0:18

-Sper ca si anul acesta sa le ”dam cu terenul in cap”celor de la Barca si astfel sa dovedim cine este cu adevarat ”JUPANUL”Europei in acest moment,sa-i bati tur-retur,7-0 si sa te pomenesti cu 4 catalani in echipa lumii,este ca un fel de liga lui Mitica[o rusine de ierarhie].

Catalin
17 January 2014 22:39

Ok asta este ce sa facem , nu prea cred ca Ribery va mai avea sansa asta sa se bata pentru balonul de aur .

O chestie care ma iritat foarte mult la Gala balonului de aur :

Ce cauta ALVES , XAVI si INIESTA in echipa anului ? ? ? ? WTF .

De unde pina unde au ajuns ei la gala anului ?

West
West
17 January 2014 18:58

Da intradevar are multa dreptate adica 100% balonul de aur pina la urma a fost o MASCARADA cum lacrima Prostul ca altfel nu pot sai spun la cate fumuri are in cap…………… HAI BAYERN MUNCHEN

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x