Bayern Munchen a pierdut un jucător esenţial. Cel puţin aşa susţine FoxSports Brazilia care notează că Dante a ajuns la Manchester United. Presa sud-americană informează că fundaşul central în vârstă de 30 de ani s-a înţeles cu gruprea din Premier League, fără o oferi însă prea multe detalii pe această temă.

Mutarea pare credibilă dacă ţinem cont că în urmă cu doar câteva zile Pep Guardiola a încercat să aducă un stopper de valoare apropiată. Presa spaniolă a precizat că Guardiola a vrut să-l aducă la Bayern pe Pique, dar s-a lovit de refuzul categoric al celor de la Barcelona.

Dante nu confirmă, dar nici nu infirmă posibilitatea de a juca pe Old Trafford, precizând că o decizie finală va fi luată în câteva zile.

“Jucătorul lui Manchester? Încă nu! Sunt la Bayern, dar apreciez interesul englezilor. Până la finalul lunii voi decide”, a declarat fundaşul sud-american.

Dante joacă la Bayern Munchen din 2012, perioadă în care a evoluat în 69 de partide şi a marcat două goluri. Campionatul, Cupa şi Supercupa Germaniei, UEFA Champions League, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al cluburilor sunt trofeele câştigate de Dante în tricoul bavarezilor.

sursa: prosport.ro

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
darkmac
Admin
24 January 2014 14:57

Pe scurt: orice doar sa nu apara Shaqira la noi !

Marius09
24 January 2014 13:08

Pique la Bayern ? Niciodata :)) Dante sigur nu va fi lasat sa plece iarna aceasta, e un jucator valoros, chiar daca mai are momentele sale de “prostie”. Mi-ar place sa il ia Bayern pe Chiriches :)) chiar daca probabil multi ma contraziceti da ar fi bun acolo(nu chiar acum, sa mai joaca putin la Tottenham). Ca si inlocuitori pentru Dante ar fi David Luiz, Thiago Silva sau Varane, dar toti sunt cam imposibil de adus.

iliecristian
iliecristian
24 January 2014 9:15

Am mai uitat un lucru, la ce rezerve avem in aparare ganditi-va ce-ar insemna sa avem accidentari, am sta mai rau ca Borussia Dortmund!

iliecristian
iliecristian
24 January 2014 9:11

Ce sa mai cumparam mijlocasi ca avem mare aglomeratie de ei. Uitati-va cum stam in aparare: pe dreapta este Lahm(excelent), dar mai mult Rafinha care nu prea este de nivelul lui Bayern, dar merge; in centru: Boateng(acceptabil), Dante(nu-i constant) si Van Buyten expirat; pe dreapta: Alaba(poate cel mai bun din lume) si Contento(modest). Aici dupa parerea mea sunt punctele vulnerabile ale echipei si trebuie intariri.

LoanShark
LoanShark
24 January 2014 1:24

Daca nu aducem un fundas in locul lui,Dante nu trebuie vandut,acum era un moment bun sa cumparam un playmaker(ce ne lipseste de cativa ani) vorbesc de Juan Mata care e printre cei mai buni jucatori din lume pe postul lui.

Ribery7
23 January 2014 21:17

Badstuber abia in iunie revine, si cu siguranta ii va lua ceva pana va reusi sa se integreze din nou in echipa, apoi va incerca sa-si faca loc din nou intre titulari.
E un jucator bun. Serios, puternic, agresiv(pozitiv). Are doar 24 de ani si vine de la academia noastra. Ca si puncte negative…e cam lent, are piciorul drept de lemn si nu e prea “inspaimantator” pt adversari la capitolul joc aerian, desi are 1,90m.

Se pare ca Lewandowski a avut probleme cu niste huligani fani Borrussia care i-au incalcat proprietatea. Nu sunt sigur.

La multi ani Robben! din 2010 cel mai bun jucator de aripa dreapta!

Catalin
23 January 2014 20:54

Si eu zi ca Conducerea nu are cum sa semneze transferul decit daca nu este sigura de un inlocuitor pentru Dante .
Eu as prefera un David Luiz , sau Varane , cel mai bun caz ar fi Hummels dar cred ca este imposibil la moment .
Despre Badstuber la anul sper sa revina in forma cea mare , anul asta maxim ca rezerva il vad pe la finalul sezonului , insa aducerea unui mijlocas ar fi inutila cu siguranta .
P.S. La Multi Ani Robben !, sper sa marchezi si anul asta golul care ne va aduce UCL !

alexandrul
alexandrul
23 January 2014 12:05

azi este ziua lui Robben,implineste 30 de ani,la multi ani si multa sanatate,sa nu pleci de la noi

palcenina
palcenina
22 January 2014 21:52

Sunt convins ca nici Pep nici conducerea nu vor semna transferul lui Dante fara sa aiba garantia inlocuirii cu un jucator pe masura. Imi place Dante dar nu m-as opune unui transfer in conditiile in care echipa nu ar fi afectata si pt un pret corect. Raman la parerea ca Badstuber in forma maxima este o varianta demna de luat in seama.

alexandrul
alexandrul
22 January 2014 21:08

pana la urma Dante a plecat sau nu?astept un ras de la cineva care stie ceva concret,merci anticipat

iliecristian
iliecristian
22 January 2014 17:42

Din ce-am citit pe niste site-uri straine, Guardiola ar fi interesat de Rosicki de la Arsenal si Mata de la Chelsea. Eu cred ca are o problema mare cand aduce atatia mijlocasi si apararea este destul de vulnerabila. Poate vrea sa foloseasca un nou sistem 1-10.

iliecristian
iliecristian
22 January 2014 13:39

Cel mai rau ar fi sa plece germanii de valoare si sa vina spanioli sau mai stiu eu ce natii, s-ar pierde spiritul german. Cat despre Dante, ar fi stupid sa plece in mijlocul sezonului, noi cu ce mai ramanem? Tinand cont ca Bayern suferea destul de mult la capitolul “fundasi centrali” ar fi cea mai neinspirata alegere sa-i dea drumul acum. De la mijloc in sus Bayern are excedent de vedete si in aparare nevoie mare.(vezi situatia Borussiei)

gery76
gery76
22 January 2014 0:58

Ca sa mai destindem atmosfera ,eu zic ca cel mai bun transfer pe postul de fundas central la Bayern este in mod clar pastrarea lui Dante!!!

-In cazul nedorit al vanzarii brazilianului eu mai abitir l-as transfera pe Neven Subotic,desi sarbul a cam avut destule accidentari in ultimul timp.

bavarezul13
bavarezul13
22 January 2014 0:23

Eu chiar m-as mira sa-l vindem pe Dante chiar acum, in iarna. Ma refer ca Bayern nu are nevoie de bani, asa ca putem astepta pana in vara si atunci mai vedem. Daca e vandut Dante, e clar ca va fi adus un alt fundas central chiar in aceasta iarna, atat ca nu prea imi dau seama ce fundas de mare calitate nu a jucat anul asta in cupele europene.

Ribery7
21 January 2014 21:29

Inca nu se stie. Nimic nu e oficial. Intr-adevar exista discutii, dar asa cum scrie in articol, a declarat ca nu stie inca ce va face, daca va merge la Utd.
Eu sunt curios care ar fi suma de schimb.
Iar daca pleaca Dante, noi ce facem in Champions League? Ce fundasi centrali buni sunt care sa nu fi evoluat in europa??
Macar de nu l-am fi imprumutat pe Kirchoff. Dar cu Van Buyten nu se mai poate, clar! Tare mi-e teama ca o sa ne coste sezonul. Abia mai avem 3 fundasi centrali… daca il si vindem pe cel mai bun dintre ei… Sigur vor aparea suspendari, accidentari…
Si prefer sa aducem un star, nu o tanara speranta.

Edi
Edi
21 January 2014 21:08

Nu mai inteleg nimic,acum apare ca ar fi la Bayern :))

Edi
Edi
21 January 2014 21:02

Se pare ca inevitabilul s-a produs. Multumim Dante pentru anul extraordinar pe care l-ai avut la Bayern cand ai cucerit tripla si ai avut prestatii bune spre foarte bune. Sper ca vom gasi un fundas cel putin pe masura valorii lui Dante cat mai repede deoarece nu putem rezista pe trei fronturi cu 4 fundasi (Boateng,vab Buyten,Kirchof si Contento),si aici ma refer la Thiago Silva,David Luiz,Vertonghen,Howedes sau Kompany.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dante_(footballer)

Ribery7
21 January 2014 19:40

Brazilianul Dante este evaluat de transfermarkt.de la 17 mil. Daca luam macar 15, e ok. Daca ar pleca la Utd, atunci teoretic am putea negocia cu ei sa scoatem bani frumosi pe brazilianul de 30 de ani. Utd e in criza si teoretic ar da si luna de pe cer ca sa salveze ceva din sezonul asta. Dante este un fundas central bun, puternic, dar neatent de multe ori. Nu cred ca se va materializa transferul. Bayern nu vinde jucatori de care are nevoie. Si mai ales, nu iarna, cand, daca ar aduce un inlocuitor, acela nu ar putea juca in Champions League. Ce ne facem apoi? Am ramane cu Boateng(bun), Van Buyten(decent dar batran, si Javi Martinez de rezerva. Boateng accidentat, Kirchoff a fost imprumutat. Iar sa il vindem pe Dante si sa aducem un fundas care nu a evoluat in Europa sez asta, nu prea ar avea sens. Doar daca nu cumva sunt complet siguri cei din conducere ca are valoare. Cat despre Pique, slava domnului ca nu vine. Ar zice ca a dat autogolul din semifinala intentionat,… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x