FC Bayern Romania il felicita si ii multumeste lui Franck Ribery (dar si celorlalti jucatori si antrenorului) pentru fenomenalul an 2013 in care au reusit cel mai bun an din istoria clubului nostru.

Din pacate, Ribery s-a clasat doar pe locul 3 in urma voturilor selectionerilor si a capitanilor echipelor nationale. Personal, ma asteptam ca Ronaldo sa castige. Pentru FIFA, Gheata de Aur (trofeu acordat pentru numarul de goluri) nu mai exista si se numeste acum Balonul de Aur.

Mentionez inca o data performantele lui Ribery in anul 2013:

  • 5 trofee cucerite cu echipa (Bundesliga, Cupa Germaniei, Liga Campionilor, Supercupa Europei, Campionatul Mondial Al Cluburilor)
  • Cel mai bun jucator din Bundesliga in anul 2013
  • Cel mai bun jucator francez al anului 2013
  • Cel mai bun pasator din Bundesliga in 2013
  • Cele mai multe pase de gol in Liga Campionilor in 2013
  • Cel mai bun jucator din cupele europene in sezonul 2012-2013
  • Cel mai bun jucator din Supercupa Europei 2013
  • Cel mai bun jucator de la Campionatul Mondial Al Cluburilor 2013

Sa nu fiu carcotas, mentionez si peformantele castigatorului, Cristiano Ronaldo:

  • Golgheterul Ligii Campionilor in 2013
  • Marcator a 60-70 goluri in anul calendaristic 2013
  • Si-a calificat nationala la Cupa Mondiala in urma unui baraj cu Suedia, insa au reusit contra-performanta sa termine pe locul 2 in grupa de calificare, in spatele Rusiei

Inca o dovada ca aceasta editie este una facuta la misto consta in faptul ca din echipa anului 2013 lipsesc David Alaba si Schweinsteiger iar Barcelona (echipa umilita de Bayern cu 7-0 la general) are 4 jucatori in echipa ideala in timp ce Bayern are doar 3. Deh, după ce l-a luat gura pe dinainte pe domnul Blatter trebuia să rezolve cumva situația…

Acestea fiind spuse, il felicit inca o data pe ADEVARATUL castigator al Balonului de Aur 2013, Franck Ribery.

Sa nu uitam ca felicitari mai merita si:

  • Jupp Heynckes, cel mai bun antrenor al anului 2013
  • Philipp Lahm, Manuel Neuer si Franck Ribery, fac parte din cel mai bun 11 al anului 2013
  • Manuel Neuer, cel mai bun portar al anului 2013
  • FC Bayern Munchen, pentru cea mai buna echipa a anului 2013

P.S. Vlad Enachescu este de aceeasi parere cu mine: http://www.enachescu.ro/cr7-este-balonul-de-aur-nu-sunt-de-acord/

Varios técnicos han reconocido en ‘Esports La Xarxa’ que no se han respetado sus votos = Mai multi antrenori au spus la un post de radio ca nu li s-a respectat votul. Well done FIFA !

Walter Pandiani, fost atacant Deportivo La Coruna: “Ai plans, pana ti-au dat balonul. Esti cel mai in forma, dar nu cel mai bun, din 2013″.

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
palcenina
palcenina
15 January 2014 19:32

@Ribery7: Me too! 🙂 Pai daca-i pe plans dupa Balon, tot lui cr7 trebuie sa i-l dea. Dar anul acesta avem si mondial si probabil cineva se va evidentia acolo. Si sper ca Germania isi va confirma statutul de favorita, caz in care unii dintre ai nostri ar avea sanse reale. In ce priveste realul si barca, chiar ca ni le vara pe gat, dar parca asistam la o reasezare a fortelor in Europa. Cred ca echipele cu baze solide vor avea castig de cauza. Iar realul si barca nu prea le poseda. Nu au decat suporteri mai mult sau mai putin adevarati, nume, vedete si multe datorii. Oare se gandea Mourinho ca Lewa ii va numara 4? Sau ca tot el va refuza realul pt a juca la rivala Bayern? Nu prea cred. Barca transfera mai cu cap in trecut, acum il ia pe Neymar pt chinezi. Realul de acum un deceniu il vindea pe Makelele, sufletul echipei si il aducea pe Beckham, cam din aceleasi motive. Marele Zidane a spus cam asa: “O mare greseala, Claude este vital… Citeste mai mult

Ribery7
15 January 2014 17:16

Uitati, un best eleven facut de fani. Mult mai aproape de realitate.
https://www.facebook.com/uefachampionsleague
@palcenina: Exact la asta ma refeream si eu. I feel you bro! 🙂 @DevilMayCry: And you

Dar din fericire viitorul lui Bayern arata bine decat al celor care ne sunt bagati pe gat: barca si real. Clar ca buna ziua o sa fiu fan City. Sa-i vad cum ii mai dau balonul de aur lui Messi daca sunt eliminati din optimi. Chiar sunt curios. Iar realul se zbate in mediocritate in campionat cu tot cu golurile lu’ronaldo si cu milioanele date pe bale.

palcenina
palcenina
15 January 2014 16:45

In mod obiectiv, Ribery a fost declarat cel mai bun jucator din cupele europene. Atunci, unde este obiectivismul FIFA in decernarea Balonului de Aur? Pt ce l-a primit cr7? Pt golurile din Primera? Pai Bayern&Borussia – Barca&Real: 11 – 3! Si atunci noi suntem subiectivi?
Azi am vorbit cu un prieten fan cr7, atentie! Nu Real! Omu’ e in culmea fericirii, gata o sa bata tot. Si isi ia un nou tricou! Fratilor, de asta i l-au dat lu’ ala! Sa mananca si gura Realului ceva ca prea sunt datori. De ce sa vanda Bayern tricouri in Asia la noii suporteri ai lui Ribery? Ca nemtii au bani, pe cand statul spaniol luase in discutie scutirea de datorii a Realului si a Barcei acum catva timp, saracii! Si daca nu punea piciorul in prag Angela Merkel, asta ar fi facut.

iliecristian
iliecristian
15 January 2014 12:34

Hai sa fim putin si realisti, lasand doza de subiectivism aferenta oricarui fan Bayern, trebuie sa recunoastem ca luat individual Ronaldo a fost cel mai bun jucator sezonul trecut, cum a fost si Messi in anii precedenti. Ribery de altfel un jucator extraordinar a avut langa el superjucatori care l-au sustinut, pe cand la Barcelona cand nu a mers Messi s-a vazut din plin. Parerea mea este ca Bayern nu-i dependenta de Ribery asa cum sunt Real si Barca de Ronaldo si Messi. In ceea ce priveste trofeele “Ribery7” ai dreptate ca toate trofeele sunt foarte importante.

Ribery7
15 January 2014 11:15

@DevilMayCry: Si bineinteles ca nimic nu se va face in legatura cu asta…

Ribery7
15 January 2014 11:15

Oameni buni, incetati sa mai ziceti ca sunt trofee inidividuale neimportante. Cu trofee vin suporteri, contracte de televiziune, sponsori=> bani, bani de care vedem din ce in ce mai clar ca e nevoie pt a face performanta constant.
Situatia e mult mai complexa decat: asta e, nu i l-au dat, gt, oricum nu conteaza. Conteaza.

Hai sa vedem ce am avut de castigat din faptul ca numai 3 de-ai nostri au fost in primul 11, iar Ribery a iesit pe 3, nici macar pe 2! :
-nimic bun.
-ne putem consola noi ca ar fi trebuit sa castige Ribery. Egal cu zero.
-a fost o bataie de joc la adresa clubului
-urmeaza meciuri grele iar eu nu cred ca tanarul Alaba cu foame de trofee,vice-capitanul Schweini mai aproape de finalul carierei decat de inceput, RObben de asemenea si mai ales Ribery sunt in al 9-lea cer,astfel riscand sa fie stricata armonia la echipa si per total jocul. Oamenii si-au facut treaba de o maniera categorica. Trofeele astea le-au fost furate pur si simplu.

iliecristian
iliecristian
15 January 2014 9:26

Lasati sa castige ei trofee mai mult de imagine ca Bayern castiga trofeele adevarate. Sezonul acesta incepem tot cu Arsenal care-i fruntasa in premier league, apoi din Italia nu prea mai are cine, pana la urma ne vom lupta tot cu spaniolii ca din englezi nu stiu ce mai ramane. Ar fi fantastic sa jucam iar finala cu Borussia dar este aproape imposibil ca ei nu mai sunt ce-au fost sezonul trecut. Bafta Bayern!!!

palcenina
palcenina
14 January 2014 18:43

@Ribery7: Ai perfecta dreptate. Pertinenta analiza. Poate ca nu merita sa comentam magariile uefa si fifa. Deh, Ribery ar vinde mai greu sampoane si geluri. Eu cred sincer ca cel mai bun fotbalist este Messi, dar anul trecut a fost clar al lui Ribery. Nu numai in cifre. Tii minte driblingul lui Franck care l-a pus in sezut pe Leo? Cam ca si Bayern pe Barca. Iar Barca cam face instructie cu Real. Pe de alta parte, logica mafiotilor pomeniti este cam urmatoarea: Bayern a castigat tot. Ribery este cel mai bun in Champions League. Le ajunge, ce mai vor? Ca oricum suntem deranjant de stabili, puternici si mai ales independenti. Barca este campioana, a castigat si CL, Messi mereu ia Balonul de Aur. Dar Realul, saracii? Cam o tot ia la poponetul gol. Ia sa-i dam lui CR7 (brand, deja, nu nume!!!) Balonul de Sapun, sa mai vanda saracii niste tricouri in Asia, ca oricum sunt datori vanduti. Iar Bale i-a mai indatorat nitel! Ma intreb, oare chiar se bucura Ronaldo? Editie penibila. Meciul Bundesliga – Primera din CL… Citeste mai mult

alexandrul
alexandrul
14 January 2014 12:23

Lasa sa castige ei baloane de aur si ce mai vor,iar noi sa triumfam din nou pe toate planurile,pt ca in final trofeeele echipelor raman,nu balonul de aur,forta Bayern si respect Franck Ribery

Ribery7
14 January 2014 1:36

Bataie de joc…in anul in care Bayern a jucat finala cu Chelsea, Barcelona a avut 5 jucatori in primul 11, realul 5 plus falcao. Si nu avea decat un trofeu castigat, campionatul. Bayern castiga tripla, o UMILESTE efectiv pe barcelona, ii face sa para niste amatori(in opinia mea chiar sunt amatori in de-ale fotbalului, mai degraba actori, divers sau cascadori) si are numai 3 jucatori in primul 11=)) Iar Alaba, Schweini si Robben au fost net superiori omologilor sai.

E ca si cum cineva mi-ar zice mie: bine bine, ati batut voi cu 7-0, dar imaginati-va cu cat ar fi mai buna echipa voastra daca i-ati avea pe dani alves, xavi si iniesta de la echipa pe care ati strivit-o :> WTF? Are sens asa ceva? L-au mutat pe alves de pe dreapta pe stanga doar ca sa aiba barca 4 oameni?? in anul in care au fost starpiti? calcati in picioare?

UEFA=MAFIA

Ribery7
14 January 2014 1:31

Pai daca cifrele sunt asa importante, atunci clar niciodata nu o sa mai ia un jucator care nu este atacant acest trofeu. Daca Ribery, mijlocas, a inscris 20 de goluri si a dat 20 de assisuri, cifre comparabile cu ale lui Messi, care vb aia, e atacant. Si sa nu uitam impotriva cui si in ce momente a inscris Ribery, pe cand Ronaldo le umple poarta unor amatori precum cei de la celta, betis, vallecano, valladolid, elche, almeria, osasuna, espanyol…echipe care nu cred ca ar avea loc in Bundesliga. Daca un mijlocas care a creat 40 de goluri in 50+meciuri jucate!!in conditiile in care nu e executantul de penaltiuri al echipei(ronaldo are vreo 15-20 de goluri numai din penaltiuri), a scos din joc prin driblinguri zeci de adversari, creind goluri si in acest fel, a dat pase pentru alti jucatori care au continuat faza cu o pasa de gol la randul lor, a fost implicat in peste jumatate din golurile inscrise de Bayern per total, a cucerit toate trofeele(mai putin supercupa Germaniei, dar avea deja una) nu a luat trofeul,… Citeste mai mult

Grigoras
Grigoras
14 January 2014 0:06

Interesant este faptul ca din cei 6 antrenori nominalizati , atat fotbal masculin cat si feminin , 4 erau germani 😀

Grigoras
Grigoras
14 January 2014 0:03

Felicitari DevilMayCry pentru munca pe care o depui pe acest site!
S-a facut o mare nedreptate in acesta seara, pur si simplu nu mai am cuvinte…

flo
flo
13 January 2014 22:47

Alaba nu a fost in primul 11 al FIFA… dar Alves e acolo, incredibil!

Marius09
13 January 2014 22:44

http://estaticos.marca.com/deporte/balondeoro/2013/fboaward_menplayer2013_neutral.pdf Aici sunt voturile pentru cei interesati. Cand te uiti ce au ales unii, e incredibil :))

Gabriel Claudiu
Gabriel Claudiu
13 January 2014 22:44

Nu avem ce adăuga, aceasta a fost varianta oficialilor. Eu sunt mulţumit peste măsură pentru Franck! A reuşit oricum ceva senzaţional! Băieţelul care la 2 ani era să moară, şi care a luptat mereu până la capăt (cărând moloz pentru bani în copilărie) a ajuns la un nivel fabulos!

RESPECT Franck Ribéry!

Marius09
13 January 2014 22:43

Ribery e clar adevaratul Balon de Aur, asta este, rusine FIFA ! Sa ramanem noi cu trofeele alaturi de Bayern si ei cu Baloane de aur ca eu sunt fericit. Mia san mia

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x