kirchhoff_dpa

Noul venit la Bayern, Jan Kirchhoff, a dat un interviu in TZ.

TZ: Jan, toti au fost entuziasmati pe prima aparitie a lui Pep Guardiola. Ai numarat zilele?

Kirchhoff: Da, desigur. Dar nu a fost vorba doar despre intalnirea cu Pep. Cel mai important lucru a fost intalnirea cu echipa. Am privit emoționat. Am fost destul de nervos. Dar toate s-au facut foarte usor pentru mine.

TZ: Ai privit luni conferinta de presa a lui Pep?

Kirchhoff: Desigur. La ora la care a tinut el conferinta am fost la antrenament, insa am vazut mai tarziu rezumatul. Si impresia de luni mi-a fost confirmata miercuri in practica. El este foarte simpatic, foarte prietenos si stie multe despre meseria lui.

TZ: Cand a fost primul contact?

Kirchhoff: Inainte de primul antrenament. El a venit in camera si s-a prezentat la toti.

TZ: Cum a fost? A venit, a dat mana cu voi si a spus “Buna, eu sunt Pep Guardiola”?

Kirchhoff: Ceva de genul asta, da. Apoi, au existat cateva cuvinte introductive ale domnului Sammer. Si apoi antrenorul ne-a mai spus cate ceva.

TZ: In ce limba v-a vorbit?

Kirchhoff: El a vorbit germana tot timpul. O face deja foarte bine, pare a fi un perfectionist.

TZ: Ai avut o interventie chirurgicala in luna mai. Este totul vindecat?

Kirchhoff: Da, totul este bine.

TZ: Ce asteptari ai cu Bayern in timp?

Kirchhoff: E greu de spus. Sunt doar curios si trebuie sa am rabdare sa experimentez acest lucru. Programul de antrenament al antrenorului, felul sau de a preda fotbal, care este incredibil de incitant. Astept cu nerabdare sa joc la acest nivel si sper sa-mi imbunatateasc jocul. Astept cu nerabdare in fiecare zi sa vin la antrenament si sa ma intalnesc cu baietii.

TZ: Presiunea imensa a antrenorului te poate bloca?

Kirchhoff: Nu, nu imi pot imagina asta. Desi eu nu pot privi in sufletul lui, presiunea de antrenor este normala. El a lucrat doar la cel mai inalt nivel si nu cunoaste altul. Scopul este de a castiga fiecare meci.

TZ: In Barcelona, el obisnuia sa roteasca jucatorii. Acest lucru ar putea fi un avantaj pentru tine …

Kirchhoff: Trebuie sa asteptam si sa vedem. Acum am nevoie sa privesc si sa vad unde pot juca. Dar asta este normal cand esti nou la o echipa. Apoi, vom vedea.

TZ: Care este cea mai mare diferenta dintre Bayern si Mainz?

Kirchhoff: Nu discut despre calitatea jucatorului, care este imensa. Totul este de o mai mare dimensiune aici, o lume diferita. Asta e impresionant.

TZ: Thomas Tuchel (fostul sau antrenor – n.m.) a criticat-o pe Bayern ca te-a luat prea devreme.

Kirchhoff: Am avut destule consilieri cu multa lume – si am avut sentimentul ca este un lucru bun sa ma transfer aici. Am nevoie de ceva nou, am vrut sa scap de mediul meu familiar. Daca acest lucru a fost prea devreme, vom vedea anii urmatori.

sursa: TZ – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Grigoras
Grigoras
2 July 2013 8:18

@Ribery7: dovada faptului ca jucatorii lui Bayern,cei germani in general, sunt subestimati.

Grigoras
Grigoras
2 July 2013 8:16

Putem observa ca Pep ne-a surprins cu 2 noi sisteme de joc in cele doua meciuri amicale:
3-3-3-1
Mandzukic
Ribery-Muller-Robben
Alaba-Schweinsteiger-Lahm
Contento-Martinez-Boateng
Neuer
4-1-4-1
Ribery
Robben-Kroos-Schweinsteiger-Muller
Martinez
Alaba-Dante-Boateng-Lahm
Neuer
Sincer,mai bun mi se pare actualul 4-2-3-1.De remarcat este faptul ca Gotze nu prea are loc in primul 11.Transferul lui David Luiz mi se pare o prostie,nu cred ca mai avem nevoie da alti jucatori,ar trebui ca Pep sa mai promoveze niste tineri de la echipa a doua.
Gomez va semna un contract pe patru ani cu Fiorentina si va castiga 4,6 milioane de euro,iar noi vom primi doar 18 mil in urma acestui transfer.
Goodbye Torrero!

Ribery7
2 July 2013 8:04

@lesas: cresterile sunt corecte in mare. Dar daca vorbim de echipa ca un intreg, Bayern valoreaza acum 510 mil(pe transfermarkt, numai jucatorii), fata de 437 cat era. O crestere de aproximativ 70 mil, numai ca a venit Gotze si nu a plecat nimeni, asa ca ceilalti jucatori au crescut cu 25 mil. prea putin. Mult prea putin. Realul, desi a scazut, acum valoreaza 580, iar Barca 630.

Cat despre jucatori, lui Lahm i-as fi dat 35, lui Robben 35-40(e jucator cu nume pana la urma) iar lui Ribery minim 50(in conditiile in care Iniesta e 65).

lesas
lesas
1 July 2013 22:18

Schimbari pe transfermarkt :
Jucator Valoare precedenta actuala
Dante 10 17
Boateng 18 20
Badstuber 22 17
Kirchhoff ? 4
Rafinha 4,5 4
Alaba 22 28
Lahm 28 30
Martínez 30 37
Schweinsteiger 35 40
Höjbjerg 0,25 0,5
Gotze ? 45
Shaqiri 15 16
Weiser ? 1,5
Müller 37 45
Mandzukic 19 23
Gomez 35 28

Acestea sunt cele care s-au schimbat , in rest au ramas pe loc. Sunt cateva cresteri semnificative, Müller devine cel mai valoros jucator alaturi de Gotze.
Pun iar comentariu ca vrea ceva pareri daca sunteti amabili

Ribery7
1 July 2013 21:18

Banca Germaniei insa este mult mai valoroasa, cu jucatori precum: Adler, Boateng, Gundogan, Kroos, Schurle, Podolski, Gomez sau Bender.
Brazilia in afara de Dante nu are vreo rezerva de acest nivel.

Ribery7
1 July 2013 21:14

Iata o comparatie post pe post intre nationala Germaniei si cea a Braziliei.
Portar: Julio Cesar vs Manuel Neuer 0-1
Fundas stanga: Marcelo vs Schmeltzer 0.5-1.5
Fundas central: Thiago Silva vs Hummels 1.5-1.5
Fundas central: David Luiz vs Howedes 2-2
Fundas dreapta: Dani Alves vs Philip Lahm 2-3
Inchizator: Luiz Gustavo vs Khedira 2-4
Pasator: Paulinho vs Schweinsteiger 2-5
Aripa stanga: Neymar vs Reus 3-5
Playmaker: Oscar vs Ozil 3-6
Aripa dreapta: Hulk vs Muller 3-7
Varf: Fred vs Gomez(/Gotze?) 4-7
Am incercat sa fiu cat mai correct posibil. Asa cred eu ca stau lucrurile in present. Nu sunt sigur care ar fi primul 11 al Germaniei. Low nu pare sa aiba de gand sa renunte la Podolski, insa el chiar nu mai incape in echipa. Nici varf nu stiu cine ar fi. Imi amintesc ca a experimentat o data cu Gozte pe acel post, dar m-as astepta sa-l mute pe Reus pe dreapta, sa-l pun ape Gotze aripa stanga si pe Muller varf. Ramane de vazut. Astept pareri, poate cineva stie.

CiprianPH
CiprianPH
1 July 2013 19:45

@LoanShark: Chiar seamana 😀

LoanShark
LoanShark
1 July 2013 19:34

Mi se pare doar mie sau Kirchhoff seamana izbitor cu Alexandru Tudor?

Danut10
Danut10
1 July 2013 13:17

IMO favoritele sunt:
1.Germania
2.Brazilia
3.Argentina
4.Spania

Ribery7
1 July 2013 11:25

@Danut10: Daca se mai juca un meci se facea 7-0 :)) Mda. Spania distrusa, Germania si Brazilia sunt favorite acum iar Spania ramane totusi pe 3

Danut10
Danut10
1 July 2013 11:09

Dupa meciul de aseara, mi am dat seama ca adevarata concurenta a Germaniei la CM este Brazilia. La fel ca era Barcelonei, era Spaniei s-a terminat

fcdm3
fcdm3
1 July 2013 9:40

Al doilea amical al verii:
TSV Regen – FC Bayern 1:9 (1:3)

Bayern a aliniat cate o echipa pentru fiecare repriza.
1 repriza: Starke – Can, Boateng, Contento – Lahm, Rankovic, Strieder, Hojbjerg – Muller, Ribery, Weihrauch.
2 repriza: Raeder – Schmitz, Kirchhoff, Wein, Rafinha – Can, Schopf – Markoutz, Kroos, Weiser – Green.
Golurile echipei noastre au fost marcate de Muller, Weihrauch – 2, Kross, Can, Schopf si Green – 3. Scorul a fost deschis de gazde in min. 6!
Dupa cum se vede, Pep vrea sa vada la lucru cei mai buni pusti de la echipa a doua plus unii de la juniori, asa cum este atacantul american de culoare de doar 1.72 m, Julian Green. Acesta a dat 6 goluri in cele doua amicale. De asemenea, Pep incearca tot felul de formule si sisteme de joc pentru a vedea care se potriveste cel mai bine jucatorilor pe care ii va folosi…

palcenina
palcenina
30 June 2013 20:54

Nu-l stiu pe baiat. Dar din cate spuneti, se pare ca e o achizitie buna. In anii trecuti, cam apararea ne-a man at trofeele. Vezi Milito vs. van Buyten din final a 2010. Am mai luat si anul acesta niste goluri din corner, deci e bine ca ne betonam.

Catalin
30 June 2013 19:50

Ooo Si Kroos à jucat, lipsea echipei, interesant ce rol vă avea în echipa lui Pep.

Ribery7
30 June 2013 12:32

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5xgSxyh7IZ4 Golurile din amicalul de ieri.

Kirchoff a venit intr-un moment bun. Badstuber fiind accidentat, are sanse mari sa prinda vreo 10 meciuri. Nu l-am vazut decat in meciul Mainz-Bayern 0-3. Nu iesise in evidenta dar statisticile aratau atunci ca a castigat 72% din duelurile fizice.

Marius09
30 June 2013 12:27

Kirchhoff e un tanar care promite, sper sa faca fata la Bayern si sa joace cat mai bine 🙂

Grigoras
Grigoras
30 June 2013 9:32

FC Bayern – TSV Regen , stiti unde l-as putea gasi?

Grigoras
Grigoras
30 June 2013 9:20

Poate cineva sa puna un video cu rezumatul meciului, ca eu nu am gasit.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 June 2013 21:03

AMICAL : SAMBATA – 29.06.2013

Fanclub Wildenau – FC Bayern 1:15 (0:3)

FC Bayern : Neuer (46. Starke) – Lahm (46. Rafinha), Kirchhoff(46. Wein), Can (46. Boateng), Contento (46. Weiser) – Hojbjerg, Strieder (46. Kroos) – Rankovic (46. Schmitz), Schöpf (46. Weihrauch), Markoutz (46. Green) – Müller (46. Ribéry)

Arbtriu : Roman Solter (Mantel-Weiherhammer)

Spectatori : 11.000

Marcatori : 0:1 Markoutz (10.), 0:2 Müller (21.), 0:3 Rankovic (32.), 0:4 Weihrauch (50.), 0:5 Kroos (51.), 0:6 Green (52.), 1:6 Förster (54.), 1:7 Weiser (59.), 1:8 Weihrauch (61.), 1:9 Ribéry (63.), 1:10 Weihrauch (65.), 1:11 Ribéry (69.), 1:12 Green (75.), 1:13 Green (76.), 1:14 Weihrauch (79.), 1:15 Weiser (86.)

Cartonase galbene : – / –

sursa : fcbayern.de

MIA SAN MIA.

Catalin
29 June 2013 20:50

Are calitati bune Kirchhoff .
Speram ca se va incadra cit mai repede in echipa si va fi un om de baza in aparare !

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x