ribery

Pep planuieste o noua tactica pentru Bayern: Vrea sa-l faca pe Ribery sa joace ca Messi!

Francezul a declarat pentru L’EQUIPE: “Pep m-a intrebat ce pozitie mi-ar place sa joc si daca as putea juca in mijloc , sa fiu un “10”. I-am raspuns ca eu sunt flexibil in atac. Pot juca oriunde, mai putin pe partea dreapta. El are o multime de idei.”

Ribery nu a evoluat tot timpul pe partea stanga, ci si in mijloc, in spatele varfului. La fel ca Messi la Barcelona.

Astfel Bayern ar putea juca cu Mandzukic sau Götze in atac, la mjloc cu Robben pe stanga (asa cum joaca pentru Olanda), Ribery in centru si Müller in dreapta.

Ribery a mai fost mutat in centrul mijlocului in 2009 de Van Gaal dar atunci nu i-a placut si a cerut el insusi sa fie lasat pe stanga. Si Domenech a incercat la nationala Farntei sa-l aduca pe Ribery in centru dar nu a fost un succes aceasta mutare.

Cu toate acestea Ribery este incantat de Pep Guardiola: “Suntem foarte fericiti ca ne este antrenor. Pep este un antrenor supermpotivat, dedicat total echipei si clubului. Inainte de antrenament a tinut un discurs bun in germana. Vrea sa ne faca mai buni!”

Asadar, una din ideile lui Pep este sa-l faca pe Ribery sa joace ca Messi… Ramane de vazut ce se va intampla.

sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
6 July 2013 0:43

@lesas:
-Chiar daca 2-3 zile am fost deconectat de la calculator,fiind putin la mare,cum am revenit m-am uitat cu mare interes si placere pe toate comentariile ,iar comentariul tau mi-a atras interesul intr-un mod deosebit.

lesas
lesas
5 July 2013 10:03

@gery76: multumesc ca mi-ai vazut comentariul , parerea mea e ca e interesant sa vezi ce cote au jucatori dupa un sezon extraordinar, pana acum esti singurul care a avut ceva de spus despre asa ceva

cristi
cristi
5 July 2013 9:24

Este adevarat ca poate juca oriunde(mai putin in poarta) si e bavarez. Nici in aparare nu stam chiar rau, eu zic ca putem lua destule trofee cu lotul actual care este deja rodat.

lesas
lesas
5 July 2013 7:39

@gery76: a devenit cel mai valoros jucator al nostru din sezonul trecut

gery76
5 July 2013 0:55

@lesas:
-Avand in vedere varsta ,din punctul meu de vedere Thomas Muller chiar si-ar merita pretul,dintre toti jucatorii decisivi de anul acesta si ma refer la Ribery,Schweini,Lahm,Neuer,Martinez,Dante si Robben,Muller este cel mai tanar si are un devotament fantastic!

palcenina
palcenina
1 July 2013 19:12

Asa e. La interviul lui Kirchoff am avut un comment, anume ma bucur ca ne betonam. Am vrut doar sa subliniez ca flancurile le-am avut mereu puternice, baiul fiind centrul apararii. Anul acesta am avuto aparare buna mai ales datorita inchizatorilor. Sigur, e o opinie personala.

lesas
lesas
1 July 2013 7:30

Alaturi de Gotze care vaoreaza la fel . Ma scuzati e dimineata.

lesas
lesas
1 July 2013 7:27

Schimbari pe transfermarkt :
Jucator Valoare precedenta actuala
Dante 10 17
Boateng 18 20
Badstuber 22 17
Kirchhoff ? 4
Rafinha 4,5 4
Alaba 22 28
Lahm 28 30
Martínez 30 37
Schweinsteiger 35 40
Höjbjerg 0,25 0,5
Gotze ? 45
Shaqiri 15 16
Weiser ? 1,5
Müller 37 45
Mandzukic 19 23
Gomez 35 28

Acestea sunt cele care s-au schimbat , in rest au ramas pe loc. Sunt cateva cresteri semnificative, Müller devine cel mai valoros jucator.

Ribery7
30 June 2013 21:21

@palcenina: Ms 😀
Asa-i, si pe centru suntem puternici, insa pe benzi suntem cei mai puternici(pe centru inca avem nevoie de fundasi centrali geniali(Dante are personalitate dar face 30, si comite unele greseli aiurea, iar Boateng-desi imi place foarte mult iar in finala a jucat senzational- nu joaca mereu la acelasi nivel). In varf ne-ar trebui un om care sa marcheze 30 goluri minim si sa si alerge in stilul lui Muller sau Madzukic.

palcenina
palcenina
30 June 2013 20:48

Te felicit Ribery7 pentru analizele tale pertinente. Vom vedea ce va alege Pep. Nu cred ca va face experimente deplasate. Si nu cred ca vom fi copie a Barcei. Si forta noastra sta si in centru, cuplul Martinez (Gustavo) – Schweinsteiger avand un mare merit pentru jocul bun al echipei. Ei si recupereaza si declanseaza atacurile. Daca joaca tot asa, cred ca Ribery si Bastian sunt favoriti la Balonul de Aur. Asa ca Messi, genial de altfel, sa joace deocamdatala Barca.

Ribery7
29 June 2013 21:17

@Catalin: Poate totusi nu e nevoie de un Messi la Bayern. Pe cand forta Barcei e pe centru: Messi, Xavi si Iniesta, a noastra este pe flancuri, cu Alaba+Ribery si Lahm+Robben.

Catalin
29 June 2013 20:52

Eu zic ça ar fi o ideie , dar e cam riscant , ramane de vazut , Pep este un antrenor inteligent stie el ce face . Avem de unde alege cine sa joace ca Messi 🙂

Die Rotten
Die Rotten
29 June 2013 9:10

Ribery poate sa joace aproape oriunde, ceea ce doresc eu ca in orice formula de joc pe care Pep o gandeste, Muller este un ‘must be’; un asemenea jucator nu stiu cand am mai avut, daca ar fi avut si tehnica lui Ribery adversarii nu ar fi avut nicio sansa.

lesas
lesas
29 June 2013 7:55

@cristi: nici chiar primele doua , putina exagerare

cristi
cristi
29 June 2013 7:39

Mi se pare ciudata varianta cu Gotze in atac, pe el cel mai bine il vad intre Ribery si Robben, mai curand Muller in atac. Dar ce faci cu Mandzukic, cu Gomez, Bayern poate alcatui 2 echipe care daca ar juca separat ar termina pe primele doua pozitii in campionat.

bavarezul13
bavarezul13
28 June 2013 20:08

Pe cat ne-am dori ca Ribery sa fie mereu la nivelul la care a fost,trebuie sa ne dam seama ca nu se poate,varsta isi va spune cuvantul,cred eu chiar de anul acesta.Dupa 30 ani viteza si acceleratia incep sa scada primele,exact atuurile lui Franck.Dupa parerea mea ar putea fi trecut in centru,ba chiar ar fi recomandat daca tinem cont doar de potentialul sau,insa gandindu-ne si la restul jucatorilor nu cred ca ar fi cea mai inspirata mutare.E bine ca avem atatia jucatori de valoare si exista optiuni fara numar:))

Marius09
28 June 2013 19:43

Nici eu nu l-as muta pe Ribery de pe partea stanga, joaca prea bine in combinatie cu Alaba acolo, sa joace cu Gotze pe post de numar 10, mi se pare mai potrivit . Sper sa nu faca Guardiola experimente nereusite, dar daca le face si ii iese e meritul lui. Eu vad echipa asa :
Neuer
Lahm-Dante-Boateng-Alaba
Martinez-Schweinsteiger
Robben-Gotze(Muller)-Ribery
Muller(Mandzukic,Gomez)

george
george
28 June 2013 19:41

una din caracteristicile lui ribery e faptul ca el isi ataca, pur si simplu ataca, adversarul direct, de obicei fundasul dreapta. intotdeauna cauta duelul 1 la 1, pe care de multe ori il castiga datorita exploziei si, cred eu, rautatii sale. pe postul de nr 10 cred ca e nevoie de un jucator ceva mai cerebral si temperat.
pe postul acesta au jucat in ultima perioada toni kroos, un pasator f bun, un jucator elegant dar putin cam lent si t muller, cel mai cerebral jucator al nostru si un bun marcator, cu un minus la tehnica.
cred ca gotze e cel mai potrivit ptr acest job, este tehnic, iute, rapid in gandire si un bun marcator, mai putin in ultima perioada.
Bayern parca e mult mai puternic cu ribery pe stanga, insa poate tocmai aceasta mutare a lui in centru va fi ceea ce pep adduce nou la echipa.

JeaN
28 June 2013 16:41

si eu vad la fel atacul….

ribery-gotze-robben si muller in fata lor….. mi se pare muller atacantul perfec pentru ca alearga de rupe…stie sa dea si pase si goluri… 🙂

Ribery7
28 June 2013 15:07

Imi aduc aminte de episodul din 2009. Sefii l-au vrut chiar varf de atac, iar el a refuzat, zicand ca se simte mai bine in banda stanga. Iar mutarea lui Robben pe stanga mi se pare neinspirata. Pe benzi nu trb facute schimbari.Robbery a devenit definitoriu pt Bayern: Ribery de picor drept pe stanga, Robben cu stangul de aur pe dreapta!
Alte echipe se inspira din succesul nostru, desi i se spune:barcelona effect. Cei de la Real daca l-ar aduce pe Bale l-ar pune pe dreapta.

Eu as vedea mai degraba un Ribery-Gotze-Robben in spatele lui Muller(sau Mandzukic)

AlexFCBM
AlexFCBM
28 June 2013 14:25

Ribery joaca prea bine stanga ca sa fie mutat pe alt post.Cand urca Alaba cu el rup orice aparare

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x