In acest moment, MIA SAN MIA este peste MES QUE UN CLUB! Iar Pep Guardiola este, probabil, cel mai bun antrenor din lume.

pep

Guardiola a fost intens analizat de 3 personalitati germane: un designer, de un hair-stilist si de un psiholog.

Designerul german Max Dietl a declarat: „Cu stilul sau de imbracaminte are o personalitate si o individualitate aparte. Este senzațional! El este venerat ca un star pop, chiar daca lui nu-i place scena. Costumul lui se schimba de la casual la elegant. Cu toate acestea, indiferent de cum si unde apare Guardiola, el emana un aer placut, de modern, de eleganta care se potriveste aerului curat in orasul la Nord de Alpi.”

In Germania, reputatia lui este in crestere. Simpatia fata de el a ajuns la 42% iar increderea in el este de 70%. “Stilul sau include accesorii elegante cum ar fi pantofi, curele si ceasuri. Nu are nevoie de un consultant de stil. Costumele sale sunt gri, clasice “, a conchis designerul.

 O alta personalitate a Germaniei in materie de hair-stiling, Wolfgang Lippert, a declarat: “Pep este un tip foarte carismatic. El poarta parul tuns scurt azi. El este un exemplu tipic de om care devine mai sexy odata cu inaintarea in varsta. Pierderea parului sa nu strica aspectul său. Dimpotriva: el are o forma placuta a capului si nu are nevoie de  transplant de par. Oricum adversarul sau direct, Jürgen Klopp, are destul par!” a conchis hair-stilistul.

Psihologul Raphael Frank vede si el cu ochi buni comportamentul lui Guardiola. Se pare ca Pep Guardiola apare rar in public, dar de fiecare data face o impresie buna. El vrea calitate, nu cantitate. Si mai ales ca a fost atat de bine primit la Munchen! Pep Guardiola pare tradițional. A fost o lunga perioada de timp loial Barcelonei iar fanii au apreciat acest lucru foarte mult. Ceea ce oamenilor le place este ca Guardiola nu este grosolan, ci elegant. El da impresia ca vrea sa se adapteze – faptul ca vorbeste de la inceputul in lb. germana este un exemplu. Este foarte diferit de Louis van Gaal, care era destul de dur si grosolan cu jucatorii ” a continuat psihologul.

Nu cred ca e vorba de lipsa de autoritate. Un antrenor nu trebuie sa fie de temut. In cele din urma, vine un castigator de Champions League la niste jucatori castigatori de Champions League … ” a incheiat Raphael Frank.

Se pare ca pentru Pep,  „companera” Cristina este puterea. Cand vorbeste despre sotia sa, Pep nu o numeste „sotie” sau „femeie”, ci „companera” (tovarasa, prietena). Pep a cunoscut-o la 19 ani. S-a dus sa-si cumpere blugi de la un magazin, unde patroni erau parintii Crsitinei si atunci si-a gasit dragostea vietii sale. De 23 de ani sunt casatoriti si au mers prin viata fara ca presa de can-can sa gaseasca macar ceva de rau sa scrie… Pep si Cristina au 3 copii: Valentina, Maria si Marius. Pentru Pep linistea vine din familie. Este factorul care l-a ajutat si l-a sustinut mereu, facandu-l sa fie un antrenor atat de bun.

Speram ca la Munchen va avea parte de aceeasi atmosfera ca la Barcelona pentru a avea acelasi succes….

sursa: TZ – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
36 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
4 July 2013 4:25

@gery76:
-Se vede ora ,am scris ”ajunje” in loc de ajunge,scuze pentru graba!

gery76
4 July 2013 4:23

-
-Chiar daca am fost mai putin activ in ultimul timp,a venit vara si eu sunt ”mort dupa mare”,iar cum prind o posibilitate cum mi-am luat zborul ,chiar si pentru 2-3 zile,ma bucur sincer pentru pentru numarul comentariilor tale ,iar acest articol a fost o adevarata placere,chiar la aceasta ora matinala,dar acum ajunje trenul la noi!

Ribery7
28 June 2013 18:27

@DevilMayCry: Ms mult 😀

DevilMayCry
Admin
28 June 2013 15:30

@Ribery7: La comentariile foarte lungi, antivirusul de la site, nu le aproba instant si se asteapta ca sa intru eu sa le dau accept. Acum apare pe site comentariul respectiv.

Ribery7
28 June 2013 15:00

Pai am lasat un comment azi dim pe la 8 si zice sus sub nickname-ul meu ca se asteapta sa fie moderat inainte de a fi publicat, si nu pot sa-l vad decat eu. Am incercat sa-l pun din nou de pe pc-ul unui prieten si tot nu merge.

fcdm3
fcdm3
28 June 2013 14:01

Ribery7: la ce comment te referi?
Sa stii ca si mi imi da eroare cand scriu un comment la un articol de la calculatorul de la serviciu. De fapt, de cateva zile, nu pot scrie de la calculatorul de la serviciu decat articole noi. Acum scriu de pe smartphone 🙂

Marius09
28 June 2013 12:19

Eu il vad pe Gotze mai potrivit pentru Bayern, e un fotbalist excelent . Ma bucuram daca venea si Isco la noi, dar nu avea loc in echipa, chiar si pe Gotze nu il prea vad in primul 11(in locul cui ?). Am vazut ca s-a adus in discutie si Reus, mie mi se pare un jucator formidabil, cu un mare potential, dar deocamdata nu poti sa il compari cu Ribery, Robben sau Ronaldo.
Apropo, ati vazut aseara Spania-Italia, cam ciudat unde joaca Martinez in nationala, nu ii se prea potriveste…. Nu tin cu niciuna dintre aceste echipe, dar parca preferam Italia in finala .

cristi
cristi
28 June 2013 10:39

Gotze e fabulos, dar sunt curios daca va fi titular si pe ce post. in legatura cu Isco, eu ca cred Gotze este peste el si se integreza mai usor in echipa, asta va fi util si pentru echipa nationala.

Ribery7
28 June 2013 10:07

Am lasat si eu un comment pertinent. Daca poate cineva sa-l modereze mai repede as aprecia. Multumesc.

Grigoras
Grigoras
28 June 2013 8:41

@bavarezul13: nu cred ca Isco este peste Gotze. Si daca ar fi sa alegi unul dintre ei ,l-ai alege pe Gotze pentru ca e german si genul asta de jucatori ar trebui adusi la Bayern.Pe mine nu m-a impresionat Isco, poate ca e mai mingicar pentru ca e spaniol,dar daca e sa o lua la toate capitolele ,Gotze e mai bun.Poate tie iti plac jucatori latini care le au foarte bine cu mingea.
In legatura cu Reus ,e foarte bun,ai dreptate.Dar din jucatori amintiti de tine mi se pare mai bun doar decat Rooney.Nu o sa-l uit ca a ales-o pe Borrusia in detrimentul nostru si mie sincer nu m-a impresionat acest Reus. Mie imi plac Muller,Kroos care dupa parerea mea sunt mai buni ca el. Dar fiecare cu ce-i place! :))

alexandrul
alexandrul
28 June 2013 8:33

Hai sa ne vedem de ai nostrii ca sunt cei mai buni,am batut pe toata lumea si o sa ii batem si de acum inainte,ce isco ce x ce y,bayern este arma masinaria perfecta si o sa-i batem si anu asta pe toti,fortza bayern

Ribery7
28 June 2013 7:42

@bavarezul13: @fcdm3: Asa-i. Am vazut si eu cateva clipuri cu ceea ce stie Isco, si nu mi s-a parut decat f bun. Dar are un stil in regim de viteza extrem de fluid. Leaga foarte bine driblingurile intre ele, si, ce-i mai important, scoate adversarii din joc cu ele. In clipul asta. Caci in realitate, Gotze are 19 goluri si 22 assisturi in 51 meciuri, din care a jucat 3639 min. Daca facem calculele, el are un gol la 191 min si o pasa decisiva la 165. Isco in 57 meciuri din care a jucat 4738 min are 10 assissturi (unul la 473 min) si 16 goluri (unul la 296 min). Din punctul meu de vedere, Gotze e net superior! Ganditi-va ca Dortmundul a avut un sezon dificil in Bundesliga, caci majoritatea echipelor au vrut sa doboare campioana, iar Bundesliga in sine este unul din cele mai puternice 2 campionate. Din start cifrele lui din Germania au mai multa valoare decat cele ale lui Isco din Spania. In Champions League tot Gotze are cifrele mai bune, desi Dortmund mai are… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
28 June 2013 0:01

@fcdm3: Desigur!
Referitor la Isco il stiam foarte bun,insa ce am vazut in video-ul lasat de tine m-a lasat masca.Baiatului astuia nu i se poate lua mingea:))

bavarezul13
bavarezul13
27 June 2013 23:09

@fcdm3: la linkul cu “ce stie Isco” ai lasat tot video cu primul antrenament al lui Pep la Bayern.Nici sa nu-ti treaca prin cap s-o iei ca pe o critica,pur si simplu am vrut sa vad o comparatie intre Gotze si Isco pe baza linkurilor lasate de tine si am zis ca poate vrei sa editezi linkul.Nu ca nu am putea cauta si noi video-uri cu Isco insa eram curios care dintre ele ti se pare relevant,mai ales ca la vechimea pe care o ai in calitate de fan Bayern,parerea ta nu poate fi decat una extrem de pertinenta si de interesanta pentru noi toti.

bavarezul13
bavarezul13
27 June 2013 23:01

@fcdm3: Si eu cred ca Isco e peste Gotze.Totusi Gotze era jucatorul pe care mi-l doream cel mai mult la Bayern in vara asta,mai ales pentru ca e german si e si foarte tanar(mai tanar si decat Isco).
Insa cel mai bun tanar jucator(si cred eu cel mai bun din lume in general pe faza ofensiva) e Marco Reus.Multi ma vor considera nebun,insa n-am mai vazut vreun jucator care sa ma impresioneze asa cum a facut-o Reus in ultimul sezon de UCL.Pentru mine Reus e peste Robben,Ribery,Muller,Ronaldo,Rooney sau cine mai vreti voi.

Ribery7
27 June 2013 18:26

@Marius09: El e jucator bun, dar nu-l vad in primul 11. Ozil e adversarul lui direct iar germanul este mai talentat. Suma de transfer a fost de 30 mil, nu? Asta face ca aducerea lui Gotze cu doar 37 sa arate chiar mai bine!

Marius09
27 June 2013 13:53

Chiar daca nu are legatura, am vrut sa remarc transferul lui Isco la Real, mi se pare un transfer inspirat, oricum tot Gotze e mai bun 🙂 Voi ce parere aveti ?

alexandrul
alexandrul
27 June 2013 9:40

MULTUMESC PT POSTAREA ANTRENAMENTULUI BAIETI,FORTZA BAYERN,SUNTEM CEIMAI TARI

Ribery7
27 June 2013 7:09

Pentru cei care folosesc google chrome, dati click sub “X” pe butonul de optiuni(trei dungi paralele, orizontale)>>setari>>descarcare teme>>dati cautare pentru cuvantul Bayern>>si instalati: Bayern Munchen kalender.

Apoi veti avea sus un buton mic si dragut cu sigla lui Bayern, pe care daca faceti click va apare la indemana calendarul cu activitatile echipei.

Rava
Rava
26 June 2013 22:57
cristi
cristi
26 June 2013 20:40

Rog, daca poate cineva sa formuleze echipa ideala pe care crede ca o va alcatui Guardiola. Sunt curios daca Gotze va fi titular!

Marius09
26 June 2013 20:34

: Pai in aceasta perioada, despre echipa nu se pot vorbi foarte multe, nefiind meciuri, transferuri si din fericire scandalui, e si normal sa se vorbeasca de Guardiola, e cel mai in voga antrenor din lume si a venit la cea mai buna echipa din lume 😉

Ribery7
26 June 2013 19:55

E un mic paradox faptul ca pep a fost analizat de un hair-stylist. Oricum, foarte interesant articolul.
Ma tem insa ca in ultimul timp Bayern inseamna Pep. Toate stirile sunt despre el.

Si eu am observat ca se imbraca foarte bine, in clipul de la articolul anterior. Costumul ii sta foarte bine, facut la comanda, mai bine decat lui Sammer de exemplu, care pare un barbat mai preocupat de cariera.

CiprianPH
CiprianPH
26 June 2013 19:54

@fcdm3: Da, stiu pentru ca vazusem si eu articolul si la antrenament au fost 21 de jucatori.

CiprianPH
CiprianPH
26 June 2013 18:28

Eu unu’ nu-i vad nici pe Alaba, Van Buyten, Robben si Mandzukic.

CiprianPH
CiprianPH
26 June 2013 16:58
Marius09
26 June 2013 13:40

Foarte interesant articolul, multumim fcdm3 🙂

alexandrul
alexandrul
26 June 2013 11:10

DACA CINEVA VA PUTESA SA FACA ROST DE ANTRENAMENTUL DE AZI,VA ROG SA-L POSTATI

CiprianPH
CiprianPH
26 June 2013 11:01

Mda…articolul este interesant. Ceea ce nu-mi place sunt “reflectoarele” aprinse si orientate catre Bayern Munchen in ultiuma perioada, si care isi sporesc numarul pe zi ce trece.
Nu spun ca este un lucru rau…dar nu in stilul in care se “aprind”. Se creeaza in jurul clubului o atmosfera din ce in ce mai artificiala. Apare acea aura de star pop (ca sa-l citez pe Dietl). Sau si mai rau…apare acea atmosfera mizera specifica curentului latin.
Nu vreau sa cobesc dar…cred ca o sa fim din ce in ce mai mult in atentia presei de scandal. Sper ca odata cu trecerea timpului sa fiu contrazis.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x