alaba

La 20 de ani sa castigi Tripla istorica e ceva extraordinar! Acum insa el vrea sa ajunga la C.M. 2014 cu Austria.
Inainte de a juca in meciul Austria – Suedia din Preliminarii (terminat 2:1, unul din goluri fiind marcat chiar de el! – n.m.) a dat un scurt interviu cotidianului local TZ.

tz: Alaba, ai obosit de atatea sarbatori?
Alaba: N-am timp sa obosesc! Festivitatile au fost minunate. Insa va dura ceva timp pentru a-mi da seama ce am realizat… Sezonul inca nu s-a terminat. Avem un scop mare, meciul cu Suedia. Pentru mine e ceva special, o onoare sa joc pentru Austria.
tz: Ai si gena castigatoare a lui Bayern…
Alaba: Avem cativa jucatori care pot decide jocul cu individualitatile lor. Daca si-ar uni fortele toti, ne-am califica la C.M. din Brazilia, mare nostru tel.
tz: Mia san mia?
Alaba: Aceasta mentalitate este deja injectata tinerilor de la Bayern. Apoi se merge pana la profesionisti. Trebuie sa castigi fiecare joc, n-ai nici o alternativa. Incerc sa aduc aceasta mentalitate si colegilor de la nationala Austriei.
tz: La Bayern joci pe partea stanga, la nationala joci in mijloc. Este o mare diferenta?
Alaba: M-am obisnuit sa joc pe stanga la Bayern, mai ales ca e nevoie de mine acolo. Si la varsta mea e important sa joc saptamana de saptamana.
tz: Acum vine Guardiola. La 20 de ani ai castigat deja Tripla. Mai ai sperante in continuare?
Alaba: Presiunea la Bayern anul trecut a fost imensa! Dar am fost capabil sa experimentez momente minunate, pe care nu le voi uita niciodata. Au fost atat de mari aceste sentimente ca vreau sa le repet! Pentru mine sunt noi teluri in viata. Sunt inca infometat de trofee!

sursa: TZ – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
lesas
lesas
13 June 2013 20:29

@fcdm3: merci raman dator , am fost plecat si m-am chinuit pe telefonul meu sa intru macar pe site-ul asta sa vad ce e nou

Ribery7
10 June 2013 16:39

Lewandowski a disparut complet de pe lista cu posibile veniri la Bayern destinata clubului, pe siteul transfermarkt.de, in conditiile in care ieri scazuse de la 72% la 65%. Asta ar fi o lovitura, Lewandowski este printre primii 3 atacanti ai lumii si putea aduce ceva in plus.

olikahn
olikahn
10 June 2013 14:49

daca lewando cavani falcao nu au cum sa ajunga la bayern nu inteleg de ca sa-l mai dai pe gomez mai e si mandzukic nu cred ca e nevoie de suarez rooney sau alte loaze parerea mea care este pe PFI :))

Florin
Florin
10 June 2013 14:01

Are cineva vreo idee de unde as putea sa descarc meciurile lui Bayern din acest sezon de Bundesliga? Sunt cateva pe care le-am ratat.

gery76
10 June 2013 1:04

-Pentru ca tot am urat lui Miro Klose multi ani fericiti cu ocazia zilei sale de nastere,mai vreau sa spun ca Lewandowski,din punctul meu de vedere ,este din multe puncte de vedere extrem de asemanator cu polonezul,ca stil de joc ,Klose era mult mai rapid la demaraj,ambii sunt jucatori ce lovesc mingea foarte bine cu ambele picioare,pe Lewa l-ar avantaja in mod clar fizicul,ce-l ce mi se3 pare mai mulat pe postul de atacant,este Lewandowski,insa Klose ramane cel mai altruist varf de atac pe care eu l-am vazut ,creeaza spatii pentru coechipieri cum n-am vazut la nici un alt jucator!

alexandrul
alexandrul
9 June 2013 22:32

k,dar eu il vreau la noi

Danut10
Danut10
9 June 2013 22:23

@alexandrul: Din cate am inteles, Lewa vrea la Bayern, dar BVB nu-l lasa sa vina la noi…probabil vor sa-l vanda in strainatate.

alexandrul
alexandrul
9 June 2013 21:20

eu nu mai pricep nimik cu lewa,cineva sa ma lumnineze

Ribery7
9 June 2013 21:11

Cat despre David Alaba, el este deja cel mai bun fundas stanga din lume, si al 2-lea fundas lateral din lume, dupa Lahm. Iar asta la doar 20 de ani! Cel putin 10 ani putem sta linistiti pe acest post. De altfel, singurele griji ale mele legate de viitorul lui Bayern sunt imbatranirile lui Lahm, Schweini, dar mai ales Ribery si Robben(si postul de fundas central, considerand ca vine Lewandowski pana la urma).

Ribery7
9 June 2013 21:01

@Danut10: Nu prea cred. Omul ala a dat destul declaratii care s-au dovedit a fi false.

flo
flo
9 June 2013 20:58

Lewandowski definitely won’t join Bayern , atentie!

alexandrul
alexandrul
9 June 2013 20:56

am inteles gresit din pacate,el nu merge la bayern

alexandrul
alexandrul
9 June 2013 20:44

daca ce spui u danute e adevarat e ceva super tare,mi=l doresc pe lewa,e super atacant

Danut10
Danut10
9 June 2013 20:30

BREAKING : Dortmund president Watzke confirmed that Lewandowski definitely won’t join Bayern this summer !

bavarezul13
bavarezul13
9 June 2013 10:18

@gery76: o poza foarte simpatica despre aniversarea lui Miroslav Klose:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=499614936778483&set=a.364092623664049.82808.364060303667281&type=1&theater
La multi ani Miro!

bavarezul13
bavarezul13
9 June 2013 10:13

Alaba,la fel ca si Schweinsteiger si Lahm,va juca toata cariera lui doar pentru un club:Bayern Munchen!Desi Lahm si Alaba au fost imprumutati o scurta perioada,ei au fost mereu jucatorii nostri!Poate Muller sa egaleze performanta lui Bastian.

gery76
9 June 2013 4:03

-Astazi implineste 35 de ani unul dintre cei mai eficienti atacanti germani din istorie,dar si unul dintre atacantii ce au avut onoarea si placerea de imbraca tricoul SFANT al clubului Bayern Munchen,este vorba de MIROSLAV KLOSE!

-LA MULTI ANI MIRO KLOSE !!!!!

gery76
9 June 2013 0:54

-M-as bucura enorm ca Austria sa se califice la worldcup2014,ei desi au fost o mare perioada ca si Ungaria[ totusi au mai participat la cateva turnee finale ,chiar daca fara rezultate notabile] ,in afara marii performante,au avut o nationala extrem de iubita inca din perioada interbelica,de pe vremea lui Matthias Sindelar. -Insa la sfarsitul anilor 70 si inceputul anilor ’80,nationala Austriei chiar a fost o echipa superba in frunte cu Bruno Pezzey[Dumnezeu sa-l ierte,decedat mult prea devreme ca si alt mare libero Gaetano Scirea,campion mondial cu Italia in ’82],fundasul central senzational al lui Werder Bremen,cu Schahner,cu Herbert Prohaszka si cu inegalabilul varf Hans Krankl,omul care a ingropat nationala Germaniei la mondialul argentinian din ’78. -Ultimii mari fotbalisti ai lor ,pana la actuala generatie,din punctul meu de vedere au fost portarul Linderberger[senzational la worldcup’90]si atacantul de legenda Tony Polster,care a jucat la nivel inalt pana la mondialul din ’98,omul ce-i pasa fiind Ivica Vastic ,croatul naturalizat! -Cred sincer ca aportul lui David Alaba ,este unul extrem de important in cadrul nationalei Austriei,iar pentru el prezenta la mondialul din Brazilia chiar ar… Citeste mai mult

AlexFCBM
AlexFCBM