Doar 18 goluri in acest sezon – un record absolut in istoria Bundesligii! In Liga Campionilor si finala Cupei a avut cateva parade foarte eficiente pentru Bayern.
El este unul din eroii Bavariei pentru castigarea Triplei istorice.

NEUER1

BILD: In ambele finale ai avut mai mult de aparat ca in tot sezonul. Cum vezi rolul tau?
Neuer: Am fost constient de faptul ca jocurile mele vor veni. De multe ori parea ca am fost in somaj partial in jocurile din liga, chiar daca am incercat intotdeauna sa ma implic. Treaba mea a fost atunci sa conduc oamenii din fata si sa ajuta echipa in acest fel.
BILD: Ai jucat sezonul cu o pereche de manusi?
Neuer: O pereche de manusi e mai mult de suficient pentru doua jocuri. Apar o multime de fisuri in cauciucul din interiorul lor. Apoi le dau fanilor ca suvenir.
BILD: Te-ai plictisit la jocuri?
Neuer: Oh, nu! Am fost in fiecare joc atent de la inceput pana la sfarsit. In primul rand imi impune profesionalismul, altfel se poate intampla oricand ceva. Daca as fi fost ca un turist in piata se putea termina prost. Nu este niciodata plictisitor pentru mine. Jucam un fotbal foarte atractiv iar eu pot admira de aproape. Fanii de pe stadion, de asemenea, nu sunt plictisitori.
BILD: Ai avut un moment cand ai facut pase cu un coechipier pentru a te tine incalzit.
Neuer: Ei bine, pot sa explic asta pentru ca ar putea fi interpretata ca aroganta. Nu este asa. Din timp in timp simt nevoia sa am mingea in maini. Nu este usor sa nu prea atingi mingea 70 de minute. (Scena de mai jos a fost surprinsa in min. 70 la meciul Bayern – Schalke 4:0, timp in care Neuer facea pase cu Muller in timpul meciului – n.m.)

NEUER2

BILD: Ce moment a fost cel mai emotionant in acest sezon unic?
Neuer: Desigur au existat momente frumoase, deosebite. In meciul de pe 6 aprilie cu Frankfurt, cand am devenit campioni matematic (Neuer a fost campion al Germaniei pt. prima data – n.m.), mi se facuse pielea de gaina!
BILD: Ai realizat tripla istorica la 27 de ani. Esti cel mai bun portar din lume?
Neuer: Eu nu sunt fanul clasamentelor. Acestea sunt pentru tenis sau tenis de masa. Fotbalul este un joc de echipa si toata echipa, in ansamblu, trebuie evauata.
BILD: Faptul ca ai realizat aceasta tripla confirma faptul ca nu te vei transfera in strainatate?
Neuer: Da, asa e.
BILD: Joaca strainatatea vreun rol in cariera ta viitoare?
Neuer: In momentul de fata n-am de gand sa plec de la Bayern. O astfel de armonie si respect reciproc nu am mai vazut la vreo echipa. Sunt fericit ca fac parte din aceasta echipa. Dar nu pot prevedea ce se intampla in viitor. In sport nu se stie cand apare un moment si trebuie sa experimentezi o noua provocare.
BILD: Fostul tau club, Schalke 04, ti-a multumit? A castigat bani dupa ce ai castigat tu Liga Campionilor (conform unei clauze din contract – n.m.) ?
Neuer: Nu, binenteles ca nu. Si de ce s-o faca? Acest lucru e o problema de afaceri si este strict intre cluburi. Insa am fost felicitat de multa lume de acolo pentru titlurile castigate si sunt fericit de asta.
BILD: Cat de multi km ai facut pe scouterul tau Vespa in Munchen?
Neuer: Am facut 2000 km pe ceas dar mai mult de jumatate sunt facuti in Munchen. Un drum la brutar sau macelar e mult mai relaxant cu o Vespa decat cu un auto. E placut sa mergi pe scouter cand e frumos si cald afara. Cand se face frig, prefer auto, pentru ca e periculos cu Vespa.
BILD: Pe 23 iunie se joaca meciul de la Wurzburg “Neuer si prietenii” contra “Nowitzki Allstar game”, un meci caritabil pentru copiii cu dizabilitati. Este starul german NBA, Dirk Nowitzki, un exemplu pentru tine?
Neuer: Dirk este un model in felul sau. Desi este un superstar, el este in continuare cu picioarele pe pamant. Nu a uitat de unde a plecat. Avem mult lucruri in comun. Poate la slam-dunk-uri este el mai bun…

sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
58 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Alin Cibi
Alin Cibi
15 June 2013 13:50

Stie cineva limba germana bine si poate sa imi subtitreze un video despre Bayern?

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
15 June 2013 10:17

INFORMATIE :

Ca o mica completare la stirea cu programul din aceasta vara postata de se mai adauga :

Sambata – 27/07/13 SuperCupa Germaniei – Borussia Dortmund – Bayern München
Miercuri – 31/07/13 Amical – Bayern München – Manchester City
Vineri – 30/08/13 SuperCupa Europei – Bayern München 21 : 45 Chelsea

sursa : soccerway.com

MIA SAN MIA.

Danut10
Danut10
15 June 2013 10:05

Neuer o sa-si incheie cariera la Bayern, va fi la fel de iubt ca si Oliver!!!

bavarezul13
bavarezul13
15 June 2013 6:17

@bavarezul13: gafeurul de seeviciu*

bavarezul13
bavarezul13
15 June 2013 6:15

@gery76: Evident că nu gerry.Voiam doar să precizez că atât timp cât opiniile sunt exprimate într-un mod civilizat şi pertinent,ele sunt binevenite.@LoanShark: casillas a fost mereu un portar fantastic de reflex,în dueluri 1contra 1 şi la penaltyuri,însă când vine vorba de greşeli e gardurile de serviciu.Nu există meci în care să nu scape mingea la centrari sau să iasă pe sub minge.Toţi cei care spun şi acum că spqniolul e cel mai bun portar am impresia că nu prea urmăresc meciurile realului şi vorbesc doar din ce ştiu ei de acum câţiva ani buni(fără niciun fel de jignire)

gery76
15 June 2013 2:29

-Nu puteam decat pe articolul despre URIASUL nostru portar Manuel Neuer,sa-i urez TITANULUI portar bavarez Oliver Kahn cu ocazia implinirii frumoasei varste de 44 de ani un MARE,MARE LA MULTI ANI!!!

-TITANE LA MULTI ANI CU SANATATE SI ABIA ASTEPT CA PREZENTA TA IN SANUL ECHIPEI SA FIE MAI PREZENTA!

-MIA SAN MIA!

gery76
15 June 2013 2:18

@LoanShark: -In ultimii trei-patru ani Manuel Neuer in majoritatea meciurilor decisive a fost senzational,in 2010 la mondiale a fost imbatabil in sfertul cu Argentina cand am umilit pentru prima oara pe ”marele”Messi cu un 4-0 incredibil,apoi pe cand era inca la Schalke l-a facut sa exclame pe Sir Alex Fergusson ca prestatia lui Manuel Neuer este cea mai buna prestatie a unui portar de cand el se afla in fotbal. -La Bayern Munchen in 3 dintre cele mai bune meciuri facute vreodata de acest club ,a fost efectiv fabulos,anul trecut in semifinalele Ch.League contra celor de la Real Madrid,in deplasare a aparat maguistral+ca la penalty-urile de departajare a aparat senzational,iar in acest sezon perfect,atunci CAND AVEAM MAI MARE NEVOIE DE EL,Neuer s-a autodepasit ,sa joci dubla mansa cu Barca 4-0 si 3-0 in semifinale si sa aperi incredibil in mare finala 3 faze aproape imposibile la 0-0 atunci cand Bayern nu intrase inca in joc,mie mi se pare ca nu mai are nevoie de nici o lauda ,ci doar de MULT,MULT RESPECT din partea tuturor fanilor munchenezi. -Respect Manuel Neuer… Citeste mai mult

gery76
15 June 2013 2:00

@bavarezul13:
-Sper foarte mult ca opinia mea n-a fost nici pe departe una lipsita de civilizatie,ba din contra ,eu mi-am afirmat intr-un mod extrem de clar si corect argumentele pro Radamel Falcao,in acelasi timp nejignind deloc opiniile altor suporteri.

LoanShark
LoanShark
14 June 2013 20:57

Am citit 48 de comentarii care nu au nici o legatura cu subiectul,face-ti si voi o rubrica TRANSFERURI si postati acolo,doar barfe,zvonuri despre cine vine cine pleaca,am inteles ca vreti sa aflati tot si sa fiti la curent cu toate transferurile dar ce se scrie in ziarele noastre (SPORT.RO,ProSport,GSP) sunt doar gunoaie,la fel si BILD care e un ziar de scandal,un fel de CAN CAN. Parerea mea e ca,Iker Casillas e cel mai bun portar la ora actuala,la o distanta destul de mare sunt Cech si Lloris. Neuer nu imi da siguranta,gafe prea multe intr-un timp prea scurt,nu se compara cu Oli Kahn,care a fost un portar incredibil,sa revin la Neuer el are o talia foarte buna pentru un portar,la fel un caracter incredibil,dar are scapari cand te astepti mai putin,ar fi intr-un top 5,oricum cel mai slab e Valdes;),uitasem sa pecizez…in finala CL a fost cel mai bun jucator alaturi de RObben, @ fcdm3 Vermaelen e cel mai bun dintre cei enumerati,Koscielny e catastrofa,un fel de Demichelis si restul sunt tepe cum se mai zice prin ziarele romanesti. Am… Citeste mai mult

Grigoras
Grigoras
14 June 2013 14:54

Pai acum cateva zile Rafinha era dat ca si plecat oficial de la Bayern!Nici nu sti ce sa mai crezi.

fcdm3
fcdm3
14 June 2013 13:56

Din presa germana am inteles ca Lewandowski isi doreste sa joace doar la Bayern! Desi conducerea i-a promis marirea salariului de la 1,5 la 4,5 mil.euro, acesta nici nu vrea sa mai auda de Dortmund! La Bayern va avea cel putin 7 mil. salariu plus ocazia sa joace la cea mai puternica echipa a Europei! Personal, mi l-as dori pe Cavani insa nu cred ca Bayern va da peste 60 mil. pe un jucator, mai ales ca Edison isi doreste enorm sa joace la Real! Iar Bayern trebuie sa aduca si un fundas central, care va costa si el minim 15 mil. … Parerea mea este ca Lewandowski va insista si va forta conducerea lui Dortmund sa-l lase sa plece la Bayern pt. circa 30 mil. euro! Nici Real, nici Man. Utd nu s-a interesat de polonez, doar Bayern! Si cred ca si asta e motivul pentru care nu se insista pe un alt atacant. Probabil ca in ultimele cei din Dortmund il vor lasa in ultimele zile de transferari, ca plonezul ca nu prinda pregatirea cu Guardiola. Stiti bine… Citeste mai mult

Grigoras
Grigoras
14 June 2013 13:29

Astazi la ora 19:00 Romania-Italia (meci in turneul preliminar de fotbal pe plaja de la Terracina pentru Liga Europeana),iar Germania-Rusia de la 17:45. LOTUL ROMÂNIEI Portari Ionuț BORZEA … Unirea Casimcea Laurențiu MARIN … Callatis Mangalia Vladimir NEAGU … Farul Constanța Jucători de câmp Raj CĂRĂULEANU … Club 29 Constanța Lucian CHIRILĂ … CS Eforie Ștefan CIOBANU … CS Eforie Liviu CROITORU … Unirea Casimcea Ionuț FLOREA … Callatis Mangalia Marian MĂCIUCĂ … Razim Jurilovca Ionel POSTEUCĂ … Callatis Mangalia Iulian RĂVOIU … CS Otopeni Adrian TĂNASE … Unirea Casimcea De mentionat este ca Romania a ocupat locul 4 anul trecut in prima grupa valorica,iar Germania a ocupat locul 5 in cea de-a doua liga ,lucru care i-a permis sa promiveze. 8 este locul pe care România îl ocupă în clasamentul european alcătuit în baza rezultatelor înregistrate în perioada 2007-2012. Iată cum arată top 10: 1. Rusia … 1.409 puncte 2. Elveția … 1.028 p 3. Portugalia … 996 p 4. Spania … 904 p 5. Italia … 684 p 6. Polonia … 596 p 7. Ucraina … 582 p… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
14 June 2013 10:45

Cavani este foarte bun, numai sa se ajunga la un acord. Eu cred ca nu se va renunta la Lewandowski.
Daca Lewa ramane la Dortmund si mai are un an de contract, mai mult ca sigur ca vine la noi. Daca Pep il va dori in continuare, binenteles. Cred ca hotararea clubului privind atacul nostru din acest sezon va fi strans legata de acest lucru. Si nu m-ar mira daca se va miza pe un nume mai putin sonor, dar care sa fi fost “ochit” de conducerea nostra, pt a asigura variante pana la venirea lui Lewa. A venit Gotze, a venit Pep, se cheltuiesc niste bani, iar Bayern nu este mana-sparta, ci un club cu un management performant. Eu zic sa mergem pa mana lor si sa vedem ce “jucarii” ne cumpara.

bavarezul13
bavarezul13
14 June 2013 10:02

@Ribery7: Din cate am inteles Dortmund a acceptat o oferta a celor de la Real pentru Lewa insa acesta a refuzat.Ulterior Lewandowski a declarat ca nu vrea sa mearga nici la United,nici la Real,de fapt ca nu vrea sa plece la nicio alta echipa in afara de Bayern.Daca asa stau lucrurile,noi suporterii Bayern ar trebui sa-l primim cu bratele deschise,indiferent ce prima optiune am avut pana acum.

bavarezul13
bavarezul13
14 June 2013 8:57

@Grigoras: Petersen a fost deja cumparat de bremen pentru 3mil(poti verifica pe transfermarkt.de)
Daca pleaca Rafinha,Weiser ar putea sa nu mai fie imprumutat,desi,repet,desi a jucat fundas dreapta postul lui natural e de aripa dreapta.
@Joey.: Total de acord!@gery76: Evident ca nu putem sti care ar fi randamentul fiecaruia(Cavani,Falcao) cu mijlocul nostru in spate.Pe mine a avut o perioada de cam un an in care m-a fermecat Falcao si aveam aceeasi opinie ca tine,insa in ultimul timp nu m-a mai impresionat la fel de mult.In schimb,Cavani mi s-a parut mereu la cel mai inalt nivel.Oricum fiecare cu opinia lui,totul e sa ni le exprimam civilizat si intr-un mod constructiv.@fcdm3: 20mil pentru Gomez mi se pare “enorm” de putin.Daca noi am dat 35 cand el venea de la Stuttgart,dupa anii astia in care a demonstrat ca poate inscrie o multime de goluri si in UCL la cel mai inalt nivel,consider ca pretul lui ar fi trebuit sa urce.Totusi din cauza ca si-a pierdut statutul de titular in ultimul an 35mil,minim 30 ar fi suma de acceptat pentru el.

Ribery7
14 June 2013 8:50

@fcdm3: Sa vina Jovetic la schimb. Imi aduc aminte in 2009 cand am jucat cu ei, am cam facut ce a vrut cu apararea noastra. Dar cel mai bine ar fi sa ne orientam spre Cavani, Lewandowski(transfermarkt inca ii mai da sanse de 55%) sau Suarez(dar el a zis ca vrea la Real). Lucrurile par sa se aseze: Lewandowski va pleca in Anglia, iar Cavani in loc sa mai ajung acolo va veni la Bayern, cea mai puternica echipa ca cel mai sonor nume(din ultimii ani) pe banca de antrenor.

fcdm3
fcdm3
14 June 2013 8:00

Fiorentina s-a inteles cu Mario Gomez in ceea ce priveste salariul: 5,5 mil. euro, chiar daca e mai mic fata de cel de la Bayern, care ii dadea 7. Problema cea mare e insa la pretul jucatorului. In timp ce Fiorentina ofera 20 mil. euro, Bayern vrea 30.

gery76
14 June 2013 0:26

@Grigoras:
-Cu toata consideratia pentru Peterssen pe care l-am urmarit si in debutul carierei sale in 2 Bundesliga,eu nu-l vad nicidecum de pretentiile clubului bavarez,are un fizic bun si-a imbunatatit oarecum tehnica extrem de rudimentara la momentul debutului sau la Bayern Munchen,dar de aici la a fi in lotul lui Bayern este prea mult,mai bine pentru el sa evolueze la o echipa ce nu are pretentiile lui Bayern!

gery76
14 June 2013 0:13

@bavarezul13:
-Eu raman la parerea ca un atacant de calibrul lui Radamel Falcao,daca i-ar sta in spate o linie de mijloc precum cea a lui Bayern,cu Schweini,Ribery,Muller sau Robben,detasat s-ar impune ca cel mai bun numar 9 din ultimul deceniu,este cel mai complet la ora actuala,in ciuda fizicului nu foarte impunator,este ambidextru,detenta senzationala,tehnica foarte buna si un simt al portii deosebit.

-Ceea ce a facut columbianul la At.Madrid a fost de-a dreptul fantasic,practic le-a bagat in vitrina clubului 2Europa League in care a fost senzational ,mai ales la Bucuresti,iar evolutia lui din finala Supercupei Europei contra ”jegurilor”[scuze pentru limbaj]de la Chelsea,cea mai urata castigatoare de CH.League din ultima perioada ,a fost pentru mine apogeul lui ca fotbalist.

Joey
13 June 2013 23:52

@fcdm3: Oare există ceva la care să nu-i batem/întrecem pe cei de la Dortmund ?

Joey
13 June 2013 23:42

Părerea mea, conducerea lui Bayern ar trebui să îi facă contract pe viaţă lui Neuer.

Grigoras
Grigoras
13 June 2013 22:25

@ Ribery7: Weiser ne-ar fi util,dar Petersen…il lasam la Werder?

Ribery7
13 June 2013 19:38

@DevilMayCry: Ms. Ar fi un super transfer. Asa cum a zis @bavarezul13: , singura problema ar fi ca Edinson C are cu 2 ani mai mult, dar totusi e ok, iar un atacant de talia lui joaca pana pe la 31 de ani la niv asta, adica 5 sez de acum incolo, mai mult decat suficient. Si eu il consider pe 1, pe 2 Lewandowski, iar pe 3 Falcao, care intr-adevar in ultimul timp nu prea a mai iesit in evidenta.

@Grigoras: Avand in vedere ca Lahm lipseste doar la 2-3 meciuri pe sezon(si alea fara miza), consider ca ar trebui sa-l aducem pe Weiser inapoi, el fiind imprumutat acum la Kaiserslautern.

Pe postul de fundas central cred ca suntem descoperiti: avem 4 jucatori,doar Dante se ridica la nivelul asteptarilor, Boateng e bun, si inca mai poate sa creasca, Van Buyten e batran… iar Kirchoff e doar o speranta momentan. Iar pe postul asta apar cel mai des accidentari si suspendari.

Grigoras
Grigoras
13 June 2013 18:20

Dintre toate variantele de fundasi ,doar Hummels e pe placul meu.Sincer o varianta buna ar fi Howedes,dar avem fundasi: Dante ,Boateng ,Buyten si Kirchhoff.Noua ne trebuie un fundas dreapta pentru ca a plecat Rafinha, si am inteles ca e oficial. La inchidere suntem acoperiti odata cu venirea lui Rode.

bavarezul13
bavarezul13
13 June 2013 18:12

@DevilMayCry: Mie sincer imi place Cavani mai mult decat Lewandowski,atat ca Lewa e mult mai tanar.Pe Cavani il vad cel mai bun numar 9 din lume,peste Falcao,care in ultimul timp nu m-a mai impresionat asa mult

Grigoras
Grigoras
13 June 2013 18:08

Multumesc DevilMayCry ca mai ajutat. Acolo am citit si stirea asta am auzit-o prima data la un amic! Sper sa se realizeze.

DevilMayCry
Admin
13 June 2013 17:10

@Ribery7: Bayern Will Turn To Napoli’s Edinson Cavani After Missing Out On Robert Lewandowski , They May include Mario Gomez in The Deal !!

http://www.caughtoffside.com/2013/06/12/bayern-munich-turn-to-napoli-goal-machine-edinson-cavani-after-missing-out-on-robert-lewandowski/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Ribery7
13 June 2013 17:04

@Grigoras: Unde ai citit-o si pe-asta? Nu se zice nicaieri de un eventual transfer al lui Cavani la noi, iar Gomez se pare ca va ajunge la Fiorentina, nu la Napoli.
Daca s-a accidentat pe o perioada asa de lunga, probabil cel mai bine ar fi sa mai fie adus un fundas central, iar Thomas Verthogen e o varianta extrem de buna.

Grigoras
Grigoras
13 June 2013 16:33

Rafinha va pleca de la noi ,si daca am inteles bine il vom lua pe Cavani ,iar Gomez se va duce in locul lui la Napoli.
Apropo de Badstuber,cred ca era unul dintre cei mai buni fundasi si imi pare nespus de rau ca va reveni tocmai la anul.

alexandrul
alexandrul
13 June 2013 13:49

Nu s-a mai petrecut nimic prin curtea noastra,nici o stire noua?fortza bayern

palcenina
palcenina
13 June 2013 5:49

Multumesc celor care ne tineti la curent in ce priveste posibilele transferuri. Eu cred ca mai trebuie facute cateva, daca nu cumva Pep promoveaza masivi tineri de la club. Cam are obiceiul. Sper ca el sa stie cel mai bine. Oricum, nu cred ca Gomez va ramane neinlocuit. Va veni macar inca un atacant, chiar daca nu neaparat de careu. Ne asteapta multe meciuri, pe toate fronturile. Ori Pep nu lasa nimic la intamplare, dovada ca invata germana. Tot respectul pt asta.
In ce-l priveste pe Neuer, chiar cred ca in ultimul timp este incontestabil cel mai bun portar. Si sa nu uitam de jocul lui de picior. Golul lui Mandzukic din finala a plecat de la el dupa o preluare pe genunchi. Desi nu asta este criteriul dupa care sunt apreciati portarii, in fotbalul dinamic de azi, cand diferenta este facuta de centimetri si fractiuni de secunda, sa il ai pe Neuer este un mare avantaj.

gery76
13 June 2013 3:22

-Foarte interesant sondajul din Bild in care se cere parerea suporterilor in legatura cu sansele jucatorilor lui Bayern de a iesi jucatorul 1 al Europei,la ora 4 dimineata sondajul arata astfel:
-1}Ribery -47%

-2)Schweini -29%

-3}Muller- 18%

-4}Lahm -6%

-Eu chiar cred ca aceasta este ierarhia popularitatii jucatorilor lui Bayern si in randul suporterilor din Romania in mare masura,desi personal ierarhia din punctul meu de vedere este Schweini pe primul plan,Muller foarte aproape in spatele sau,locul trei este clar al lui Ribery,iar cvartetul este completat pentru mine de senzationalul portar Manuel Neuer,asta neansemnand ca pe ceilalti jucatori nu-i privesc cu maxima simpatie!

gery76
13 June 2013 0:33

@bavarezul13:
-Eu n-am fost niciodata un mare fan Mario Gomez,l-am respectat dar n-am fost niciodata de parere c-ar face parte dintre marii atacanti ai lumii,de aceea si ”asa zisele oferte”de la marile echipe ale Europei au cam intaziat sa apara concret,mai toate au fost la nivel de zvon.

-Jovetic este un tip de fotbalist extrem de rar,mai ales in ultimul timp,el poate juca cu acelasi randament si in spatele varfurilor dar si ca un bun numar 10.insa in momentul de fata nu-i vad locul in primul 11 al lui Bayern Munchen!

gery76
13 June 2013 0:26

@Marius09:
-Din pacate pentru Badstuber ,aceasta accidentare i-ar putea stopa iremediabial cariera la nivel ridicat,el foarte mult timp a suplinit lipsa totala de viteza ,cu o anticipatie fantastica,in multe momente chiar daca comparatia este usor ”deplasata”el se asemana cu fostul nostru libero Costica Stefanescu,care si el era extrem de lent dar compensa cu simtul extrem de anticipatie!

bavarezul13
bavarezul13
12 June 2013 22:03

@Marius09: Stiu ca era opinia ta si o respect.La fel imi exprimasem si eu opinia,nu am spus-o cu rautate,scuze daca asa s-a inteles. David Luiz chiar e imposibil de transferat. Pentru mine Boateng este mult peste Badstuber si intre singurii 2-3 fundasi din lume care pot opri orice adversar in duel 1vs1. Eu zic ca in momentul asta suntem mai mult decat acoperiti pe toate posturile si ar trebui adusi alti jucatori doar daca pleaca altii. Un zvon care imi displace in totalitate e despre aducerea lui Abidal.Chiar am vazut pe alte forumuri ca suporterii bavarezi l-ar vrea cu conditia imprumutarii/vanzarii lui Contento.Pentru mine Contento la 2 noaptea,trezit dupa ce a baut 5l de whisky in ziua precedenta e mai bun decat Abidal.Tot respectul pentru ce a facut Abidal la Barcelona si pentru taria de a invinge una din cele mai necrutatoare boli,insa la momentul asta nu-l mai vad fotbalist.Si pana la urma Contento mi se pare subapreciat,de cate ori a jucat a facut-o bine,e tanar,e crescut la club,accepta postul de rezerva.Din punctul meu de vedere e printre cele mai… Citeste mai mult

Marius09
12 June 2013 21:43

aste e parerea mea, pt. varsta lui juca bine, avea sanse sa mai creasca in valoare… Pe Ramos il dadeam exemplu ca un jucator care NU poate fi transferat la Bayern, desi e foarte bun . Si Kompany sau Hummels ar fi variante bune, dar eu zic ca sunt aproape imposibil de transferat. Eu raman la David Luiz sau Vermaelen . Cat despre un schimb Gomez-Jovetic, chiar ar fi interesant 🙂

bavarezul13
bavarezul13
12 June 2013 21:22

Ceva zvonuri spun ca se va face un schimb Gomez-Jovetic.Ar fi destul de bine zic eu.

bavarezul13
bavarezul13
12 June 2013 21:20

@Marius09: Badstuber nu ar fi ajuns niciodata intre cei mai buni fundasi centrali din lume.E pur si simplu mediocru!
De Ramos nu a fost niciodata vorba,eu nu-l consider asa mare fundas cum spun altii.
Vermaelen ar fi o super afacere(am citit undeva ca ar veni pe 6mil),desi ma indoiesc sa coste mai putin de 15mil.Super variante ar fi Kompany,Verthongen,Hummels(aici m-am referit doar la variante realiste).

Marius09
12 June 2013 17:39

Mare pacat de Badstuber, daca nu se accidenta era printre cei mai buni fundasi din europa, zic eu, daca ar fi sa transfere un fundas ar fi buni Vermaelen sau David Luiz(care sa ii si poata cumpara, pe Sergio Ramos degeaba l-ar vrea ca nu cred ca l-ar vinde Real(un exemplu) )

alexandrul
alexandrul
12 June 2013 12:36

IMI PARE SINCER RAU PT BADSTUBER,UN FUNDAS INTELIGENT,TEHNIC,DAR UNEORI VIATA E NEDREAPTA

fcdm3
fcdm3
12 June 2013 12:25

Candidatii la postul lui Badstuber sunt:
– Yaroslav Rakitsky (Sahtior), ucrainean, 23 ani, cotat la 12 mil.
– Eric Abidal (Barcelona), francez, 33 ani, liber de contract, cotat la doar 1 mil.
– Jeremy Matthieu (Valencia), francez, 29 ani, cotat la 9 mil.
– Thomas Vermaelen (capitanul lui Arsenal), belgian, 27 ani, cotat la 18 mil.
– Laurent Koscielny (Arsenal), francez, 27 ani, cotat la 15 mil.
Conform presei germane, unul din ultimii doi au cele mai mari sanse sa se transfere la Bayern din vara.

fcdm3
fcdm3
12 June 2013 10:40

Badstuber are ruptura la ligamente incrucisate si va sta cel putin pana in aprilie 2014! Ghinion crunt pentru Holger. Conducerea deja se gandeste sa transfere un alt fundas central.

bavarezul13
bavarezul13
12 June 2013 10:11

@fcdm3: Sper sa nu-l mai avem jucator :))
@fcdm3: Nu inteleg ce sa caute Gomez la Fiorentina.Eu n-am fost niciodata fanul lui dar parca nici la un nivel asa jos nu l-am vazut.Eu ma gandeam sa ajunga undeva la Real,chelshit sau City.Chiar nu ma gadeam la alte echipe.
In alta ordine de idei s-ar putea sa jucam fara numar 9 anul asta daca Gomez pleaca si nici Lewa nu mai vine.Sa stai doar in 2 atacanti Mandzukic si Pizarro(desi nici el nu si-a prelungit contractul) mi se pare un semn destul de clar ca nu vom mai avea varf impins.

bavarezul13
bavarezul13
11 June 2013 20:31

@Ribery7: Am spus-o de cand a venit la noi(nu stiu sigur daca si pe acest site) ca Neuer e cel mai bun portar din lume.Nici macar greselile comise nu m-au suparat si nici nu mi-am schimbat parerea despre el.Un top 3 pentru mine ar arata asa :Neuer,Hart,Casillas

Ribery7