fcb2Bayern inregistreaza victorie dupa victorie! Publicatia BRAND FINANCE FOOTBALL din Anglia a anuntat ca Bayern este cel mai valoros brand din lume in 2013! Astfel, dupa victoriile in Bundesliga si Liga Campionilor, Bayern o detroneaza pe Manchester United, vechiul lider din 2012.

Iata TOP 10 cele mai valoroase branduri din lume (sumele sunt exprimate in mil. euro):

1. BAYERN – 668

2. Manchester Utd. – 650

3. Real Madrid – 482

4. Barcelona – 444

5. Chelsea – 325

6. Arsenal – 319

7. Liverpool – 280

8. Manchester City – 257

9. Milan – 204

10. Dortmund – 202

(sursa: BILD)

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
West
1 June 2013 8:10

Da intradevar am ajuns NR 1 pe toate planurile da am fost voi fi si voi ramine foarte mindru ca sint fan BAYERN MUNCHEN

gery76
1 June 2013 2:04

@Ribery7:
-Sa speram ca van Buyten nu dezamageste ,el a avut un sezon din punctul meu de vedere peste toate asteptarile,iar Gustavo desi a facut si el un sezon mai mult decat decent,la mijloc suntem blindati cu Schweini si Martinez nu mi-este frica de nici o echipa din lume.

-Tot ce este important la meciul cu Stuttgart,este ca Heynkes sa reuseasca sa-i remotiveze pe jucatori dupa consumul psihic fantastic din finala cu Borussia,insa eu cred ca si din inertie ,fotbalistii de la Bayern Munchen vor triumfa,realizand TRIPLA MAGICA!

Ribery7
31 May 2013 12:08

@gery76: Eu nu cred ca selectionerul isi permite luxul sa nu convoace un jucator care a castigat trofeul suprem inter-cluburi doar pentru ca ce? Ca a facut performanta(ajungand in finala chupei cu echipa de club) spre deosebire de ceilalti brazilieni si prin urmare inca mai are un meci de jucat? Si-ar pune presa in cap.

Joey
31 May 2013 9:08

@gery76: E o oarecare lipsă de respect, dacă se poate spune aşa. Bayern l-a lansat în fotbalul mare, dar pentru el chiar este o mare provocare, cum spui tu. Brazilia a fost cândva în lumea asta, ca putere în fotbal foarte mare. Acum, nu prea mai reprezintă un pericol, din câte am văzut, abea mai mişcă. Nu se merită să se ducă la naţională şi să rateze mâine finala cupei cu Stuttgart.

gery76
31 May 2013 2:25

@stefan1331:
-Cum am spus si in mentiunea anterioara,nu putem face o comparatie intre dorinta lui Neymar de a fi prezent la echipa de club ,care este deja de 2 ani vedeta nationalei ”carioca” si unul dintre putinii fotbalisti brazilieni ce se bucura de statutul de titular 100% si Dante sau Gustavo ,care doar aspira la lotul de 22 si pentru ei la o varsta ce nu mai este asa de mica,prezenta la nationala este o chestiune de patriotism ,lucru care la multe natiuni europene din pacate a inceput sa lipseasca din ce in ce mai mult,inclusiv la Romania,unde niste fotbalisti mult umflati de presa precum Radoi,Sapunaru,Fane Radu ,nu mai vor sa auda de nationala ,de parca facusera ceva pentru aceasta echpa nationala!

gery76
31 May 2013 2:12

@Ribery7:
-Sa nu fim foarte severi cu Dante ,el a fost primul om de la Bayern care a spus inca de la venirea sa la bavarezi, ca cea mai mare bucurie a vietii lui ca sportiv ,este aceea de a ridica Salatiera cuvenita campionilor Bundesligii in Marienplatz ,iar pentru acest lucru este in stare de orice sacrificiu.

-Intr-adevar pare o anume lipsa de recunostinta plecarea la lotul Braziliei,dar se stie cat de sever este Luis Felipe Scolari,iar sansa de a juca in nationala propriei tari ,Brazilia pe teren propriu in 2014, nu poate fi decat o imensa provocare pentru Dante,care atat cat a jucat a fost unul dintre reperele lui Bayern in toate competitiile.

-Faptul ca pana n-a ajuns la Bayern ,nici n-a fost bagat in seama de niciunul dintre selectionerii Braziliei,tot pentru noi fanii lui Bayern trebuie sa fie un motiv de mandrie,din tot acest exemplu rezulta clar ca Bayern Munchen a ajuns cea mai importanta rampa de lansare pentru orice fotbalist ce-si doreste marea performanta.

Ribery7
30 May 2013 20:41

Mi se pare o totala lipsa de respect din partea celor 2 brazilieni, dar mai ales a lui Dante, care e titular la noi in echipa si nu ar trebui sa scape din vedere faptul ca are aceasta “onoare” la care visa de mic, sa joace pt nationala, doar pentru ca l-a lansat Bayern in fotbalul mare!
Pana la urma Bayern il plateste, si cred ca este o mai mare onoare sa intre in istoria lui Bayern decat sa participe la un cantonament amical.

george
george
30 May 2013 16:09

@fcdm3: bayern a facut multe afaceri de genul asta, permitandu-le jucatorilor sa plece gratis, exemple ar fi m.ballack, klose, van bommel, pizzaro(in prima perioada la bayern) etc. D.p.d.v. al finantelor poate ca nu a fost cea mai buna cale, insa cred ca ptr bayern conteaza mai mult relatia cu jucatoriii sai, atat prezenta cat si viitoare,poate si din cauza asta mai toti fostii jucatori ai lui bayern au ramas legati de acest club.

CiprianPH
CiprianPH
30 May 2013 15:15

@stefan1331: Da, Dante a anuntat ca nu poate face parte din lotul lu’ Bayern pentru sambata. Dar poate pana maine se mai schimba lucrurile.
In ceea ce priveste echipa manageriala a Braziliei…au prea multe bube in decursul anilor. In mod clar nu merita atentia care li se acorda.

Joey
30 May 2013 15:10

@fcdm3: La Zenit pleacă , sau este o informaţie care am auzit eu greşit ? Probabil el şi-a dorit să devină campion cu Bayern, de asta nu a plecat.

stefan1331
stefan1331
30 May 2013 14:50

Alta stire din randul celor de care am spus mai sus (adica nu stiu cat de adevarata este). “Brazilia a permis jucatorilor care vor juca vineri in Cupa Libertadores sa stea la echipele de club, i-au permis lui Neymar sa mearga luni in Spania doar pentru a fi prezentat de Barcelona, dar nu au permis lui Dante si Gustavo sa joace in finala cupei Germaniei sambata”.

Asa cum am mai zis, daca este adevarat, mi se pare dezgustator. Parca este un gest al unui copil frustrat care are ciuda pe Bayern. Cel putin Dante este clar un om de care Brazilia are mare nevoie, dar pe care il trateaza ca pe un nimic care joaca la o echipa de care nu ii pasa nimanui.

Joey
30 May 2013 13:48

@fcdm3: Iartă-mă , dar nu deja dominăm ?

stefan1331
stefan1331
30 May 2013 13:43

Din ce am citit se pare ca e oficial ca Dante si Gustavo nu vor fi prezenti la finala cupei. Daca nu cumva sunt stiri inventate. Asta ar fi si o declaratie a lui Dante: “Sunt trist ca nu o sa fiu aici la castigarea triplei dar in acelasi timp este visul meu sa joc pentru echipa mea nationala.”

Mi se pare dezgustator sa li se dea un ultimatum de genul, mai ales avand in vedere ca fac parte dintr-o echipa legendara (raportandu-ne la sezonul actual) care urmeaza sa faca istorie si prin castigarea triplei. Si mi se pare urat si din partea celor 2 sa plece, dar macar Dante se pare ca si-a cerut scuze.

Cred ca daca ar fi dedicati 100% echipei nu ar putea sa refuze o petrecere in oras cu toti fanii Bayern alaturi de cele 3 trofee, chiar daca ar risca sa fie exclusi din lotul national. Petrecerea e deja planificata pentru Duminica si cred ca va fi una de vis.

AlexFCBM
AlexFCBM
30 May 2013 12:07

Cine se astepta sa ajunge sa domninam fotbalul european?Poate doar noi fani…Sunt mandru ca sunt fan Bayern Munchen
Mia san mia !!!

Ribery7
30 May 2013 11:36

@fcdm3: Urata treaba. Insa pentru moment cred ca mai important este pentru amandoi jucatorii sa ramana la club pentru finala cupei, pana la urma e un trofeu vs un campionat amical, nu?

Legat de articol, citisem si eu asta. Eu unul ma mir ca Utd inca e asa de sus. Este un motiv de mandrie pentru toti fanii lui Bayern. Unul in plus, pe langa faptul ca am castigat trofeul suprem inter-cluburi, am luat campionatul al 25 de puncte in fata finalistei UCL(doborand record dupa record pe parcurs) si am starpit fost si actuala campioana a Italiei cu 4-0 la general si pe campioana Spaniei cu un 7-0 de poveste!
Mai urmeaza inca unul: prima tripla!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x