Prezenţa lui Guardiola pe banca lui Bayern nu trebuie interpretată ca o bizarerie

Ce au în comun un spaniol şi un neamţ? Pe vremuri, o asemenea întrebare anunţa un banc. De obicei, un banc bun, în care spaniolul e un descreierat, neamţul e inginer şi amîndoi caractere incurabile. Stereotipul a căzut. Guardiola şi Bayern nu mai populează lumi paralele care se pot intersecta doar în bancuri. Unificarea Guardiola-Bayern e mult mai normală decît pare.
Ce a găsit, de fapt, Guardiola la Bayern? Exact ce cunoştea de la Barcelona. Un club mare, o crescătorie ştiinţifică de juniori care se transformă în titulari, o administraţie care gîndeşte pe baza unui concept menţinut fără derogări.

În comparaţie cu Bayern sau cu Barcelona, Chelsea şi Manchester City sînt apariţii aventuroase, propulsate de fonduri nelimitate, dar lipsite de structură şi, prin urmare, imprevizibile. În ultimii 20-25 de ani, fotbalul s-a modernizat. Iar asta a însemnat importul de metodă şi planificare venit din managementul economic. Însă cea mai profundă transformare a făcut din jocul de fotbal o teorie a cîmpurilor şi sistemelor, iar din antrenori experţi ai unei ştiinţe comune. Guardiola nu e un romantic sau un posedat a la Herrera circa 1960. Cine şi-l aduce aminte pe jucătorul Guardiola ştie că anticipaţia era principala lui calitate. Flerul şi improvizaţia sînt minoritare în sistemul de joc al Barcelonei. Fotbalul gîndit sau – după alţii – doar supravegheat de Guardiola e o chestiune de organizare şi dinamică. Antrenorul de sisteme e, astăzi, compatibil cu toate cluburile şi echipele care au o filozofie avansată de organizare. În alte domenii, asta se numeşte globalizare. Termenul n-a pătruns în fotbal, dar explică foarte exact de ce Guardiola e compatibil cu Bayern. Mai mult: cu Bundesliga.

Nici o grijă, fotbalul german rămîne la fel de nesuferit în afară, dar acasă Bundesliga e un succes total. Cluburile fug de datorii după modelul Merkel, iar media de spectatori e cu 10.000 peste Premiership. Anul trecut, cînd a discutat cu bunul său prieten Raul, Guardiola a aflat că Bundesliga e un sistem impecabil care produce echipe omogene şi ridică naţionala. Raul regretă şi azi că n-a făcut mai devreme pasul spre Bundesliga, un mediu care regenerează veterani.

Guardiola la Bayern nu e o surpriză sau o anomalie. Profesionismele se atrag. Cine preferă explicaţii mai palpitante se va opri asupra naţionalismului local. Bavaria şi Catalunia împart, pînă la un punct, dorul de autonomie. Şi tot în aceeaşi măsură Bayern şi Barca sînt echipe urîte de o mulţime egală cu cea care le iubeşte. Potriviri ignorate, dar numeroase. Guardiola şi Bayern s-au întîlnit la fix sau, cu o vorbă nemţească ascuţită pînă la milimetru: Foarte precis! La milimetru, adică!

sursa: GSP.ro

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
28 January 2013 14:59

@gery76: Asa este, nu prea ai cum sa-l scoti pe croat din echipa acum, statistica e de partea lui. Dar eu cred ca Gomez ar putea sa se descurce chiar mai bine. Totusi, desi omul meicului, pana la gol(care a venit cadou) nu prea s-a vazut Mandzukic. Iar fara Robben in teren parca ne lipseste o viteza, tocmai acea aripa dreapta care facea sa fim de temut in 2010.

De exemplu, uitati-va la Ribery. Toate mingile merg spre el, motiv ptcare oboseste si in unele meciuri nu poate sa fie eficient, jocul lui Bayern devenind previzibil.

gery76
28 January 2013 1:30

@Ribery7:
-Eu inteleg dezamagirea ta,mai ales ca te-ai declarat mai apropiat ca fan de Gomez si Robben din ce mi-aduc eu aminte,Robben fiind si unul din preferatii mei,insa n-ai cum sa-l scoti din echipa pe Mandzukic,cand el marcheaza meci de meci si in plus face si o risipa de efort remarcabila,este altruist si din cand in cand mai si paseaza decisiv.
-Robben plateste tribut evolutiilor submediocre din sezonul trecut,dar si evolutiei excelente din tur a lui Muller si Kroos,care au avut un merit deosebit in parcursul excelent al lui Bayern.[ nici eu nu m-am ferit niciodata sa-mi arat afinitatea fata de Schweini,Muller,Lahm si Neuer,pe olandez pomenindu-l mai devreme].
-Schweini si Muller,desi favoritii mei,am recunoscut mereu c- au avut un sezon 2011-2012,mult sub posibilitatile lor,Schweini si din cauza accidentarilor,iar Muller si datorita uzurii fantastice,a avut aproape 3 ani de jocuri non-stop,campionat,cupa si echipa nationala,insa la ei atitudinea a fost mereu in regula,reusitele n-au fost pe masura,pe cand la Arjen de multe ori si atitudinea a fost una lipsita de altruism.

flo
flo
27 January 2013 22:37

Important e ca am luat cele 3 puncte. Meci plictisitor intradevar… nu au avut chef de joaca bavarezii.

Ribery7
27 January 2013 21:10

Victorie cu 2-0, Mandzukic omul meciului. A fost un meci relativ plictisitor. Primul gol, marcat de croat, a venit dupa greseala unui fundas advers, care a dat o pasa inapoi fara sa se uite unde. Apoi cateva minute mai tarziu acelasi Mandzukic a centrat din flancul drept pe jos, in stilul lui Lahm, pentru ca Muller sa marcheze. Stutgart a ramas in 10 din min 80.Au mai intrat pe teren Shaquiri in ocul lui Ribery, care nu a facut cel mai bun meci, si Gomez in locul celuilalt Mario.

Eu sunt putin dezamagit ca tinem vedete precum Robben si Gomez pe banca. Echipa a fost lipsita de idei pana la primul gol, care pana la urma a venit dupa o greseala a gazdelor, un cadou. Mandzukic este intr-o forma buna, dar cred ca si SuperMario Gomez s-ar descurca cel putin la fel de bine.

La finalul meciului regizorul ne-a aratat un cadru cu Robben, revoltat ca nu a avut ocazia sa joace.

gery76
27 January 2013 17:28

@Ribery7:
-A venit insa replica imediata a lui Marcel Raducanu parca, fostul mare international de la Steaua si Dortmund,care a spus ca Raul Rusescu este un jucator care poate juca intr-adevar in Bundesliga,insa eventual la Nurnberg sau Dusseldorf,nicidecum nu-l vede jucand la Borussia.

Ribery7
27 January 2013 15:12

Bayern si real*

Ribery7
27 January 2013 13:23

Aparuse o stire zilele astea cum ca Raul Rusescu de la Steaua e dorit de Dortmund 🙂
Din partea mea, sa vina! Am vazut cateva meciuri ale Stelei, joaca decent, este bun pentru linga1, dar in mod clar nu are instinctul ala de “killer”. E chiar amuzant, sa creada ca o echipa care a reusit sa le bata pe Bayern si Dortmund se intereseaza de-un jucator din liga1 🙂

@West: Asa-i. Desi Stuttgart e abia pe locul 11 arca, cu 7 victorii, tot atatea infrangeri si 4 egaluri, totusi nu mai este in starea proasta de la inceputul sezonului, cand ne-au condus cu 1-0 si s-a terminat 6-1. Asadar, va fi un adevarat derby zic eu, macar al sudului. Stutgart este totusi o echipa de traditie in ultimii ani.

West
27 January 2013 11:56

Multumesc mult baieti la fel va doresc si eu insa astazi eu anticipez ca vom avea un meci greu cu Stuttgart sper sa ma insel am observat ca Dortmund joaca foarte bine eu cred ce ei sint contracandidati nostri la titlu HAI BAYERN MUNCHEN

Ribery7
27 January 2013 11:04

@West: Sa-ti traiasca copiii!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
26 January 2013 23:08

O veste buna…Bayer Leverkusen una din principalele noastre urmaritoare in cursa pt titlu nu a reusit decat o remiza 0-0 in deplasarea de la SC Freiburg,ceea ce face in cazul unei victorii a noastre maine la Stuttgart sa ne distantam de locul 2 la 11 pct si de locul 3 ocupat de Borussia Dortmund la 12 pct.

MIA SAN MIA.

fcdm3
fcdm3
26 January 2013 22:29

@West: sa-ti traiasca copilasii! Si Dragos al meu are 10 ani si poarta cu mandrie tricoul lui Ribery! Iar colegii de joaca il striga Ribery!
@Schweinsteiger_31: multumesc din nou. Eu citesc mai rar presa sportiva romaneasca (insa zilnic presa sportiva germana) si din aceasta cauza imi mai scapa articole de genul celui de mai sus. Insa gery76 a avut dreptate, acel articol trateaza mai in profunzime fotbalul german si trebuia pus ca articol.
@flo: ce varsta are? Sa-ti traiasca si sa fie sanatos!

flo
flo
26 January 2013 13:56

Cat de mult astept si eu momentul in care o sa-mi invat copilul fotbal ! :d

West
26 January 2013 13:19

Da iubim neconditionat BUNDESLIGA si mai ales BAYERN MUNCHEN este ceva de nedescris in cuvinte asa iam invatat si pe copii mei Erik 10 ani si Ryan de 6 ani

gery76
26 January 2013 2:45

@Schweinsteiger_31:
-Multumesc frumos,insa aceste articole despre Bayern Munchen in presa centrala romaneasca,care sa aiba cat de cat profunzime,un continut bazat pe trecut,prezent si viitor,nealterat de barfe sau iluzorii transferuri,nu prea gasim,de aceea ce a scris T.R.U,chiar daca cu o mica doza de rautate la adresa fotbalului german,nu prea mai gasim.[ mai nou totul se invarte in jurul Barcei si Real-ului,de parca fotbalul a inceput sau se termina cu aceste echipe si aici presa de pretutindeni are rolul sau major ,raportand lumea fotbalului la un duel Messi-Ronalda,Leo cel atat de laudat pe merit ca fotbalist,este si el acuzat la randu-i,ca l-ar vrea plecat pe Villa,iar despre Ronalda,cuvintele sunt de prisos si nu neaparat laudativ].

gery76
26 January 2013 2:11

-Fiindca fcdm3[ multumesc mult pentru articol],a mentionat infrangerea dramatica cu 1-5 in fata Angliei,pe teren propriu, vreau neaparat sa spun c-a fost una dintre cele mai negre zile din cariera de microbist. -Nici eu nu mai stiu cate sute de injuraturi i-am adresat lui Ruddi Voller,selectionerul de atunci,desi ca fotbalist l-am considerat cel mai mare varf de atac pe care l-a avut fotbalul german,cu exceptia lui Gerd Muller. -Nici acum nu pot sa inteleg,de ce l-a schimbat pe Christian Worns,la pauza desi scorul era doar 2-1 pentru Anglia si mai erau 45 de minute,pentru a juca calm si a reusi o egalare perfect posibila,egalare ce asigura caificarea fara baraj la mondiale. -Voller insa, obsedat de jocul ofensiv[din pacate materialul uman nu-l ajuta deloc in acea perioada,Klose fiind pe atunci un cvasi-debutant]l-a bagat pe Asamoah[ n-am nimic cu baiatul,dar strict valoric, mi s-a parut un sacrilegiu ca acesta sa poarte tricoul de atacant al Germaniei pe care l-au purtat,Gerd Muller,K.H.Rummenigge,Klaus Fischer,Horst Hrubesch sau Jurgen Klinsmann]si Germania incercand sa atace ,a mai primit 3 goluri,facandu-l erou pe Owen ce a marcat 2… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
26 January 2013 1:05

..felicitari pt gasirea acestui articol..excelent de bun,te poarta prin istorie ..cu o placere deosebita…si te face sa mai uiti uneori de probleme cotidiene,te mai deconectezi de la viata aceasta “accida” si iti mai impulsioneaza “sangele in vene”.

@fcdm3…tin sa iti multumesc ca de multe ori incerci sa fii prompt si deschis la orice sugestie a oricarui fan FC BAYERN..si bineinteles a iubitorilor de fotbal german.

In opinia mea….”a iubit Bundesliga inseamna sa fii unic,inseamna sa fii sincer cu tine insuti,sa iti cunosti bunul simti si masura,sa dai dovada de profesionalism si atunci cand ai parte de lucruri mai putine demne de urmat.Sa iubesti Bundesliga inseamna sa pui umarul la greutatea celorlalti,sa oferi sansa celor dornici,sa te bucuri de orice sclipire/scanteie de entuziasm.”

……ASA ESTE BUNDESLIGA!!!
………ASA SUNTEM NOI CEI CE IUBIM CU ADEVARAT,NECONDITIONAT ZEUL FUSSBALL!!!

MIA SAN MIA.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
25 January 2013 20:41

@CiprianPH: Seicii nu vin in Germania deoarece nu pot deveni actionari majoritari la nicio echipa. Este regula 50+1% actiuni in favoarea suporterilor impusa de federatie. Oamenii evita sa investeasca in asemenea cluburi, daca nu pot decide nimic. Atat timp cat acea regula va sta in picioare, nu o sa vezi picior de seic in Germania.

CiprianPH
CiprianPH
25 January 2013 19:47

Eu unul prefer sa fie “nesuferit” fotbalul german. Si daca nu e atat de promovat de media cu atat mai bine. Altfel…vor aparea seicii cu petro-dolarii si se va duce totu’ dracu’.

gery76
25 January 2013 18:44

-Traian Radu Ungureanu,a facut afirmatia ca fotbalul german nu este prea suferit in afara Germaniei,in primul rand din cauza antipatiei pe care englezii o au traditional fata de Germania,mai ales in domeniul sportiv,cu ata mai mult in ceea ce priveste fotbalul.[T.R.U a locuit in Anglia dupa fuga din Romania in anii’80,lucrand si la BBC] -Aceasta antipatie a englezilor fata de fotbalul german ,este oarecum de inteles avand in vedere ca suntem”NASII” lor de vreo 43 de ani la nivel de nationala,la marile turnee finale[cu exceptia euro2000,cand a invins Anglia ,dar ambele echipe au plecat acasa din faza grupelor]. -In ’70,i-am invins in sferturi,dupa un meci splendid in care Germania a revenit de la 0-2 si a invins cu 3-2 in pelungiri prin golul bavarezului Gerd Muller. -In’72,Germania a pus capat generatiei de aur a Angliei lui Bobby Charlton,Bobby Moore si Gordon Banks,invingand in sferturile europenelor in dubla mansa 3-1 pe Wembley [ intr-unul din cele mai bune meciuri din istoria nationalei germane,meci in care alt bavarez-Ulli Hoennes,la 20 de ani a facut un mare meci]si 0-0 la Munchen,Germania castigand pana… Citeste mai mult

Catalin
25 January 2013 12:38

Frumos articolul , dar ma tem sa nu se transforme Bayern in jumatate de spanioli sau sudamericani . Tare as vrea sa investim in jucatori germani , sa pastram caracterul si spiritul german.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x