In etapa a 19-a din Bundesliga, Bayern bifeaza a 15-a victorie pe Mercedes Benz Arena si isi mareste avansul la 11 puncte fata de echipa de pe locul 2, Leverkusen care nu a facut decat un 0:0 la Freiburg. Meciul nu a fost nici de data asta unul deosebit, prima repriza fiind chiar modesta. In repriza a doua insa echipa si-a dat drumul, controland-o destul de clar, marcand si doua goluri prin Mandzukic (50.) si Muller (72.). Primul dupa o pasa trimisa la portar de Molinaro (ce gafa!) si interceptata de croat iar al doilea dupa o centrare in careul mic a croatului iar Muller pune piciorul printre portar si un fundas advers introducand mingea in poarta. Gazdele au jucat mai dur in unele momente ale jocului (vezi raportul faulturilor), Harnik fiind eliminat in min.80 dupa doua faulturi de “galben”. As mai remarca o faza litigioasa: in min.59 Kroos scapa singur cu portarul Ulreich insa este impins de Niedermeier (acesta a lovit si mingea!) in careu si cade insa arbitrul nu vede nimic, desi eu cred ca penalty-ul a fost destul de clar. Kroos vede chiar “galben” pentru proteste, dupa ce bavarezii l-au inconjurat pe arbitru (o “imagine” pe care n-am mai vazut-o demult!).
Schimbarile facute de Heynckes nu m-au surprins. Desi Robben si Gomez s-au incalzit aproape toata repriza a doua, primul nu a mai intrat iar Gomez si Shaqiri au intrat in min. 88 iar Boateng a vrut sa fie trimis in teren in min. 91 dar n-a mai apucat pentru ca s-a terminat meciul!
BILD le acorda la toti bavarezii nota 3, cu exceptia lui Mandzuki care primeste nota 2 – el fiind considerat jucatorul meciului.

Caseta tehnica de la BILD:
Sanse de gol:5-14
Mingi salvate de portari:2-2
Posesia mingii:36%-64%
Dueluri castigate:42%-58% (una din cheile succesului)
Cornere:0-6
Ofsaiduri:0-6
Faulturi:25-16
Cartonase galbene:3-1
Cartonase rosii:1-0
Cele mai multe ocazii de gol:Mandzukic – 5
Cele mai multe contacte cu mingea: van Buyten – 97
Cele mai multe pase gresite: Lahm -14% (11)!
Cele mai multe dueluri castigate: Martinez – 76%(13)
Cel mai faultat: Ribery – 6

0 0 vote
Article Rating
49 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
CiprianPH
CiprianPH
2 February 2013 12:40

@cristi ilie:
De curiozitate…pe cine ai vedea in locul “nepotrivitilor” Gomez si Mandzukic ?

gery76
2 February 2013 3:53

-Meciul amical cu Franta ,este unul al orgoliilor,Germania,n-a mai castigat de mult impotriva ”cocosilor”,desi acestia n-au fost in cele mai bune momente ale lor,iar ultimul amical cel disputat la Bremen si pierdut de ”panzere”cu 2-1,trebuie neaparat ”spalat ”printr-o prestatie mult superioara.

-Selectionerul Low,nu cred ca si-ar mai permite inca o sincopa precum cea din meciul cu Suedia,atunci cand am avut 4-0 si incredibil Germania a fost egalata si asta dupa ce la Euro,am pierdut in semifinale impotriva uneia dintre cele mai slabe nationale a ”macaronarilor”din istoria ei.

cristi ilie
cristi ilie
2 February 2013 2:06

echipa de la mijloc in sus arata bine chiar si fara Robben , imi pare rau totusi ca nu-i da timp mai mult lui Shaqiri sa joace pentru ca este un tanar foarte talentat. oricum parerea mea este ca Bayern trebuie sa se intareasca in aparare , in special in centru( van Buyten e cam expirat)si in atac e loc de mai bine (Gomez si Mandzukic nu sunt de nivelul lui Bayern)

cristi ilie
cristi ilie
2 February 2013 1:52

bayern nu joaca momentan la capacitate maxima dar isi va reveni curand. din vara va deveni cea mai tare echipa din europa.

flo
flo
2 February 2013 0:40

Felicitari pentru noul design. 😀

gery76
1 February 2013 3:04

-Astazi 1 februarie ,este ziua de nastere a fostului mare mijlocas al lui Bayern Munchen de la mijlocul anilor’80,danezul Soren Lerby,care implineste frumoasa varsta de 55 de ani.

-LA MULTI ANI !!!!!!

gery76
1 February 2013 2:58

@Varti:
-In meciurile din deplasare ,Tony Kroos poate fi sacrificat si ar putea fi folosit Arjen Robben,Kroos nefiind un mare”vitezist”si nici un tip extrem de dispus la efort,insa in meciurile in care Bayern este gazda,Tony are un rol esential in conceptia lui Heynkes.

-Tony Kroos este un mijlocas cu o buna viziune a jocului,un pasator excelent si un bun executant al fazelor fixe,de aceea pe propriul teren Heynkes l-a folosit mereu.

Varti
Varti
1 February 2013 0:19

Da, fara indoiala cei doi nu pot fi scosi din primul 11 al echipei. Poate Heynkes le va acorda lui Robben si lui Gomez mai multe minute in meciurile urmatoare, eventual sa fie introdusi prin minutul 70. Oricum, ai mare dreptate, este si greu sa faci doua schimbari ofensive cand conduci pe adversar cu 2-0, cand controlezi jocul, ca sa nu mai vorbim de pozitia din clasament si per total, prestatia foarte buna a echipei din tot sezonul. Muller oricum nu poate fi scos din primul 11, totusi poate echipa ar fi mult mai periculoasa daca Robben ar juca in banda, iar Muller ar trece in centru. Pe de alta parte, trebuie scos un jucator, care ar putea sa fie Kroos, insa la randul lui, avand un sezon excelent. Vom vedea cum vor decurge lucrurile in etapele urmatoare… Una peste alta, eu cred ca este normala decizia antrenorului de a nu folosi sistemul ce implica rotatia jucatorilor de la meci la meci, atata timp cat primul 11 pe care il foloseste constant reuseste sa faca diferenta in meciuri si sa… Citeste mai mult

gery76
31 January 2013 23:56

@Varti:
-O avea Robben viteza si dribling,calitati indiscutabile ,insa Muller munceste cat pentru doi,este de o vicleniei senzationala,iar cand joaca slab si totusi marcheaza si mai da si 2 pase excelente pentru Mandzukic,este cam greu sa-l scoti din primul 11 ca si pe Mandzukic.
-Presiunea agresiva permanenta asupra fundasilor adversi,este atuul lui Thomas Muller si Mario Mandzukic in decizia lui Heynkes de a-i folosi in primul 11,nici Robben si nici Gomez,nu prea exceleaza la altruism si efort fizic prelungit,pana la un nedorit esec,strategia lui Heynkes este justificata de rezultate si clasament,deci cam greu i-am putea reprosa ceva sezonul acesta[despre sezonul trecut nici acum nu mi-a trecut amaraciunea pierderii finalei pe propriul teren].

flo
flo
31 January 2013 12:57

Shaq si Rafinha din cate stiu nu sunt apti pentru meciul cu Mainz.

Basty31Basty
Basty31Basty
30 January 2013 21:52

in primul rand e foate bine ca am castigat si ne-am marit avantajul in clasament de 11 pct ce il avem. Au jucat bine dar stuttgart mi sau parut cam agresivi.SI LA KROSS II CLAR CA IL IMPINGE DECI 99% PENALTI!!!
Mia SAN MIA!!!

West
30 January 2013 20:27

Stiti ceva de transferul lui Chico la BAYERN ? O aparut o stire in Tz

george
george
30 January 2013 18:41

daca robben era la nivelul din 2010 cand a fost ales cel mai bun jucator din germania, cu siguranta ca era titular cert. insa e adevarat si faptul ca pentru a reveni la acel nivel trebuie sa joace mai mult decat o face acum.
ma surprinde mandzukic, intr-un mod placut, sincer nu credeam ca poate sa fie prima solutie ptr atacul bavarez, iar sistemul asta cu un singur varf il face pe gomez sa prinda doar cateva minute pe meci.
insa bayern castiga si fara acesti 2 super jucatori, lucru care anul trecut nu cred ca era posibil. parca e adevarata si vorba aceea : “echipa care castiga nu se schimba”. 🙂

VelbuoD
VelbuoD
30 January 2013 10:15

– prin schimbările sale, Heynkes ne mai dă un motiv să nu-l regretăm și să-l așteptăm cu mai mare nerăbdare pe Guardiola 🙂

gery76
30 January 2013 3:31

-Celor ce au impresia ca Bayern a jucat mai slab decat s-au asteptat,le-as recomanda din plin statistica prezentata de fcdm3[ intr-o maniera unde merita exclusiv felicitarile si multumirile noastre].
-Cand Stuttgart-ul are 0-6 la cornere si 0-6 la offside-uri ,pe propriul teren nu mai are rost sa discutam de echipa ce merita victoria,caci raspunsul este unul singur,Bayern ”nici nmacar n-a fortat nota”.

gery76
30 January 2013 3:17

@pupp3tmast3rr:
-Jupp Heynkes nu are nimic cu Aryen Robben[l-am laudat foarte mult pe olandez,in toate comentariile mele],este adeptul ”cel mai in forma joaca”,olandezul i-a demomnstrat ”batranului”Jupp”ca niciodata nu poate trece peste orgoliul personal si acesta l-a lasat pe banca,meritat zic eu,caci Muller si Mandzukic,au fost cei mai eficienti jucatori ai lui Bayern,alaturi de Ribery in acest sezon.

Varti
Varti
30 January 2013 2:49

Este ciudata situatia lui Robben in momentul de fata. El se afla intr-o forma fizica tot mai buna, s-a antrenat cu echipa in cantonamentul din iarna, a si jucat in meciurile amicale (parca a si marcat) avand evolutii tot mai bune. Intr-adevar, introducerea lui Robben in primul 11 ar crea un pericol mai mare pe ambele benzi, el avand un usor avantaj in fata lui Muller in ceea ce priveste viteza si dribling-ul. Pe de alta parte, forma tot mai buna a lui Kroos, existenta si pe fondul accidentarilor lui Robben, l-au mutat pe el in spatele varfului in locul lui Muller, acesta din urma trecand in banda. Probabil ca, momentan, este cea mai buna formula de start, insa, cred eu, Robben si Mario Gomez ar trebui sa joace mai mult, mai ales ca se apropie o perioada aglomerata, cu tot mai multe meciuri foarte importante, in UCL, cupa… Este de inteles frustrarea lui Robben, dupa sezonul trecut in care a dezamagit, are o dorinta de afirmare tot mai mare. In toamna a fost accidentat si nu a putut sa… Citeste mai mult

pupp3tmast3rr
pupp3tmast3rr
30 January 2013 0:49

mi se pare o prostie nefolosirea “incapatanata” a lui robben,mie personal robben mi-a cam iesit de la inima dupa ce a facut sezonul trecut(atat pe teren cat si in afara lui,aici ma refer la telenovela prelungirii contractului si declaratiile date prin presa)dar macar daca nu e titular sa-l bage si pe el 20-30 minute acolo,sau sa-i roteasca sa mai prinda si el cate un meci ca e valoros si a aratat ca vrea sa traga tare iar si asta nu poate decat sa ajute echipa
este cam bataie de joc ce-i face heynkees lui robben,sunt sigur ca e o chestiune de orgoliu,probabil don jupp vrea sa arate cine e sefu acu ca totata lumea il intreaba de guardiola

e pacat,macar sa i se dea o sansa,altfel la ce i s-a mai prelungit contractul…

CivikRO
CivikRO
30 January 2013 0:04

@fcdm3: Pe orice forum care se respecta al oricarei echipe se poate discuta despre absolut orice in legatura cu echipa respectiva, INCLUSIV despre adversarii directi! De cand stabilesti tu si regulile altor forumuri de pe net? Daca aici nu se discuta despre adversare, e treaba voastra. Asta nu inseamna ca si pe forumul BVB trebuie sa se aplice aceeasi regula. Si te inseli, intotdeauna am vorbit in primul rand despre echipa noastra, si mai apoi am dezbatut (in special eu!) problema adversarilor. Cat despre postarea de mai devreme de pe acest forum, nu cred ca a fost deloc rautacioasa si scopul ei a fost doar de a clarifica anumite lucruri. @Ribery7: Problema cu “frustrati” a fost in urma cu ceva timp, afirmatiile au fost facute in anumite conditii, nu inteleg unde vezi tu ca insult pe cineva in fiecare post…Cat despre perioada de timp, normal ca vorbesc de prezent. Despre ce ai vrea sa discutam, despre fotbalul de acum 20-30 de ani, sau despre cel din 2012-2013? Vom vedea cum sta treaba si cu “faima de 15 minute”, deocamdata dureaza… Citeste mai mult

flo
flo
29 January 2013 23:46

Lasa-i frate sa viseze, se stie ca noi luam campionatul si daca in cupa ii eliminam, sa-i mai aud atunci ca ei sunt zmeii bundesligii. Deja m-am saturat de “galbejitii” astia frustrati.

Vlad Pîrvu
29 January 2013 21:50

Nu ne mai portretizaţi precum nişte demoni insensibili şi mereu puşi pe scandal, că nu cred că este cazul. V-om fi noi mai puţin simpatici, dar vă avem trecuţi la “PRIETENI” pe blog de mult timp. Despre ce vorbim aici? 🙂

V-am primit întotdeauna cu braţele deschise la noi şi nu cred că se va schimba asta prea curând.

Succes şi pace!

Ribery7
29 January 2013 21:25

@fcdm3: Eu nu pot sa-l acuz pe Robben 🙂 As fi procedat la fel. Trebuie sa fie extrem de frustrant, sa fii la apogeul carierei,28 de ani, sa stii ca nu mai ai decat vreo 5 ani pe teren, sa ai probleme cu accidentarile, si totusi sa nu joci nici macar atunci cand esti “fit”. El asta a patit si la Real. Eu am mai zis, astept cu nerabdare revenirea lui si a lui Gomez in primul 11, iar din sezonul viitor, a lui Badstuber. Tipul asta, CivikRo, zice ca nu depaseste limita, dar arunca cu insulte oriunde exista sectiune de comment pe un site 🙂 Zice ca noi suntem frustrati dar ei sunt cei care in loc sa se bucure de revenirea lui Dortmund, comenteaza JOCUL lui Bayern.(pana la urma, daca adversarul nu te provoaca la mai mult, ce ai sa faci? golaverajul oricum e deja mai mult decat suficient pana la finalul sezonului). Si in ultimul rand, se leaga doar de perioada 2010-prezent, cand ii convinde “lui” adica 🙂 Pai asa cum el se leaga de perioada asta,… Citeste mai mult

B@v@r3zU
B@v@r3zU
29 January 2013 17:30

@flo: Si eu tin cu ei in Cupele Europene, la fel cum tin si cu celelalte echipe germane. Fiind fan al fotbalului German, ma simt obligat (poate nu e cuvantul potrivit) sa fac acest lucru. Poate parea ciudat, dar am exultat la victoriile lui Dortmund si Schalke in UCL. Sentimente de bucurie am avut si pentru rezultatele obtinute de Hannover, Leverkusen, ‘Gladbach si Stuttgart in Europa League.

Am intalnit cativa fani ai lui Dortmund, atat romani, cat si straini, care sa tina cu Bayern in Europa si implicit cu celelalte echipe Germane. Cred ca are mai mult legatura cu felul omului de a fi decat cu echipa pe care o sustine in mod normal.

Ca un exemplu: Chiar daca intalnesc un fan al lui Dortmund, care sa nu tina cu Bayern in Europa, eu tot o sa o sustin pe Dortmund in Europa. Nu ma simt conditionat de ceea ce fac altii.

CivikRO
CivikRO
29 January 2013 17:25

Nu postez aici ca sa ma cert cu nimeni, ci doar ca sa lamuresc cateva dintre micile voastre curiozitati, pentru ca se pare ca va rod cam tare, si nu imi place ideea ca voi sa fierbeti atata din nimic… 1. Pe forumul Borussiei am posibilitatea sa scriu ce vreau in legatura cu Bayern, cu jocul pe care il practica sau modul in care obtine victorii, atat timp cat nu depasesc limitele bunului simt, si nu am facut asta niciodata, nici macar atunci cand am fost provocat de cei cativa fani bavarezi care mai posteaza pe acolo. In tot ce scriu aduc argumente, spre deosebire de multa lume, care nu pot sa vada dincolo de istoria ce sta in spatele celor 2 cluburi… 2. Cum majoritatea dintre voi va bucurati cand pierde Chelsea sau Real, asa ma bucur si eu cand vine vorba de Bayern, Real sau Schalke. Nu pricep ce va tot agitati atata in legatura cu acest fapt. E clar acum sau nu? Fiecare are dreptul sa aiba cluburi de fotbal pe care le suporta mai putin. 3.… Citeste mai mult

flo
flo
29 January 2013 16:51

mda. si asta e drept.. n-am prea pierdut in ultima vreme in UCL :d
Pun pariu ca daca prin absurd hoffenheim era in locul lui dortmund ( sa ia 2 titluri+cupa+ sa o bata pe bayern in ultimele 5 jocuri etc) fanii actuali ai lui dortmund erau sigur sigur fani Hoffenheim.

Ribery7
29 January 2013 16:21

@flo: Care s-ar bucura sa piarda Bayern, ca nu prea au eu ocazia sa o vada pe Bayern invinsa in Ch Lg 🙂

flo
flo
29 January 2013 11:08

Eu chiar daca nu simpatizez echipa Dortmundului in cupele europene tin cu ei, nu ii inteleg pe fanii romani ai Dortmundului care se bucura cand Bayern pierde in UCL..

West
28 January 2013 21:13

Da intadevar a fost un joc slab insa importanta a fost victoria si cele 3 puncte puse in joc sper sa vedem un meci mai bun Simbata 16.30 la Mainz Hai BAYERN MUNCHEN

bavarezul13
bavarezul13
28 January 2013 20:38

Revin dupa mult timp cu un scurt comentariu(asta nu inseamna ca nu am vizitat acest site in fiecare zi,insa m-am multumit doar sa citesc parerile celorlalti).Ultima data am deranjat cateva persoane cu opiniile mele foarte directe si foarte critice in urma unor meciuri nereusite ale echipei favorite(sunt foarte exigent cu tot ceea ce iubesc,asa ca sunt foarte dezamagit de fiecare nereusita a echipei).Legat de meciul cu Stuttgart,prima repriza(o sa fiu din nou direct) a fost una dintre cele mai slabe cu putinta.In partea secunda am avut noroc cu primul gol,dupa aceea am inceput sa controlam jocul.Jucatorii inca nu par ca au revenit din vacanta(un meci slab facut si cu Furth).In privinta meciului de la mainz,consider ca mainz este echipa cea mai capabila de a pune probleme,dupa dortmund(cu care m-am obisnuit cu gandul ca pierdem).Oricum importanta(cel putin pentru mine) e participarea in UCL.De Arsenal putem trece fara probleme si sper sa evitam Barcelona si Dortmund pana in finala,daca se poate.

gery76
28 January 2013 18:49

@VelbuoD:
-Meciul cu Mainz este unul extrem de dificil,ce a reusit sa faca Tuchel acolo este de-a dreptul miraculos.
-Multi ziaristi din Germania dupa ce au plecat cei mai buni jucatori,in frunte cu Holtby,Schurrle sau Fuchs,i-au dat ca siguri candidati la retrogradare,insa anul acesta daca mentin ritmul ,eu ii vad in Cupele Europene

-Daca Bayern are cu siguranta cel mai bun joc de posesie din Germania si al doilea din Europa dupa Barca,cred ca Mainz are cel mai bun joc de contraatac din Bundesliga,alaturi de Dortmund.

VelbuoD
VelbuoD
28 January 2013 13:03

Avem o serie de meciuri nu foarte complicate: deplasarea de la Mainz și 3 meciuri acasă, cu Shalke, Wolfsburg și Werder, Shalke și Werder fiind echipe cu grave probleme la acest moment. Dacă le batem pe toate 4, eu cred că campionatul este al nostru, Dortmund va pierde aproape sigur puncte după partidele lor din CL

lesas
lesas
28 January 2013 12:15

@VelbuoD: la cei 2-3 fani de pe blogul lor m-am referit , pacat ca uni romani stiu doar sa se planga ;
urmeaza meciuri grele si trebuie sa reapara cheful de joc , as vrea sa vad o rotire a unor jucatori ca trebuie bagati in atmosfera meciurilor oficiale

VelbuoD
VelbuoD
28 January 2013 12:06

Asta se întîmplă printre suporterii români, nu cred că majoritatea fanilor Borussiei din Germania vor ca Arsenal să-i bată pe Bayern. Acolo e altă mentalitate, ani lumină față de noi.
Cît privește frustrarea lor, este de înțeles și nu ar trebui să intrăm în polemici cu ei. Da, au cîștigat 2 campionate, dar asta nu înseamnă o întreagă istorie. 3 ani în urmă, în primul mandat a lui van gaal, erau spulberați cu 5-1, cu un Muller la primul său sezon în Bundesliga imperial. Plus că din 2002 încoace, foarte multe partide directe s-au încheiat la scor de maidan pentru noi. Erau momente, cînd nu înțelegeam: jucăm derby sau ăștia sunt de prin divizia secundă. 2 ani nu au reușit să șteargă nicidecum măcar o parte din umilințele suferite de Dortmund, de asta și frustrarea e mare.
Să nu uităm că și anul trecut, nu Dortmund a cîștigat Bundesliga, dar Bayern a pierdut-o.

lesas
lesas
28 January 2013 10:10

joc slabut dar sigur isi vor reveni , ma supara ca schimbarile se fac la trecerea timpului in loc sa ii lasi macar 20 min sa intre in atmosfera ;
am intrat pe blogul celor de la bvb si ce sa vezi , pe langa multe aberatii (dar au dreptate ca ei vad doar prezentul adica cele doua meciuri din retur , restul e istorie) ei scriu mai mult despre cat de slab joaca Bayern decat cum joaca bvb ia acum sunt sustinatori Arsenalului , asta da mentalitate de roman fara calitati de baza

gery76
28 January 2013 1:53

-Chiar daca rolul lui Manuel Neuer,nu pare in multe meciuri atat de important,de multe ori impresia fiind ca nu prea are ce apara,eu vreau sa-i rog pe toti suporterii lui Bayern Munchen, sa urmareasca cat de des fundasii si inchizatorii lui Bayern ,atunci cand sunt presati de adversari,imediat dau mingea catre Manuel desi de cele mai multe ori distanta este extrem de mica si asta numai pentru ca sunt siguri de jocul imperial cu ambele picioare al lui Neuer ,de cel putin 3-4 ori pe meci ”aparentele degajari”ale portarului bavarez ,sunt adevarate lansari pe contraatac.
-Aceste pase in spate ,cu precadere ale lui Lahm[Alaba si Dante mai dau cu mingea si in aut],mai au un rol si anume indepartarea presiunii adversarului asupra careului bavarez,atunci cand trimiti mingea in aut sau corner,automat aduci adversarul cu multi oameni in propriul careu,pe cand pasand la Neuer,esti in proportie de peste 70-80%[stiindu-i jocul excelent de picior]ca pericolul este ca si indepartat.
-Acest joc fantastic de picior al lui Neuer ,are un rol important mai ales in deplasare,unde ocaziile adversarilor sunt extrem de putine!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
49
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x