Salutare. Am reusit sa iau legatura cu Xerdan pe facebook. Sunt 90 % sigur ca este chiar el cel care raspunde pe pagina lui oficiala. Pana acum i-am pus mai multe intrebari “de test” sa zic asa si dupa raspunsuri chiar cred ca el este.

Deci, daca aveti intrebari pentru Xerdan Shaqiri, puneti-le aici sau pe facebook pana vineri seara si eu o sa i le trimit lui. Apoi voi publica interviul cu el pe site si pe facebook.

0 0 vote
Article Rating
43 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
1 October 2012 23:28

@Rhadhoo27: -Nu voi uita deloc faptul ca ai fost omul care m-a influentat decisiv si pentru asta iti multumesc in a a-mi exprima opiniile,in ceea ce priveste Bayern Munchen,desi sunt un anti-talent la manuirea calculatorului,desi incerc sa ma adaptez,mai placute mi-erau cartile lui Ioan Chirila,insa ”boala”Bayern Munchen,este o ”molima”mult prea placuta pentru a nu ti-o trata-o,alaturi de de fani!

Grigoras
Grigoras
1 October 2012 17:41

De-abia astept!!! Bravo pentru pronostic!

flo
flo
30 September 2012 21:35

@Rhadhoo27: Interesant, abia astept sa vad cum va arata sistemul.

gery76
30 September 2012 2:50

@NEXTevolution:
-Eu sunt un tip,care nu ma ascund in spatele cuvintelor,de aceea spun ca Gustavo ,daca va avea o evolutie cum a avut-o dupa pauza meciului cu Werder Bremen,atunci voi fi primul care ,sa spuna DA,fratilor m-am inselat in ceea ce priveste valoarea acestui brazilian atipic,dar care devine un fotbalist ce-si afirma calitatile,pe un post foarte greu pentru un sud-american!

NEXTevolution
29 September 2012 22:50

Gustavo a jucat binisor si inafara golului. E un mare progres fata de anul trecut. Shaqiri a fost formidabil. A avut recuperari,pase, suturi, tot ce vrei. Un mare plus a lui Shaqiri este faptul ca este agreat de Ribery. Stim ce relatie are Ribery-Alaba. Incepem sa o vedem si pe cea Ribery-Shaqiri. Din partea mea as juca cu Shaqiri in locul lui Robben care nu prea joaca nimic.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 September 2012 21:12

..tu ai nimerit scorul corect…eu schimbarile.Schimbarile la pauza le-am pronosticat bine :P.O remarca la formatia Werder…astazi au fost niste “carnaciori” pt ca numai pe jos au fost,fragmentari aiurea,se aruncau la orice fault ca in bazin + ca arbitru a pus cum spunem noi romanii “botul la orice nimica”.Oricum Werder s-a autodepasit…mai ales ca orice echipa care joaca impotriva noastra isi da sufletul sa marchez un gol sau mai ales sa ne tina in sah pana intr-un anumit moment al jocului.Este bine cand totul se termina cu bine pt noi…tind sa cred ca in CL ne vom lupta cu BATE(primul loc l-am amanetat noi)la depasirea fazei grupelor….poate ca par amuzant pt majoritatea…dar mi se parea echipa mai capabila sa fie stapana pe jocul propriu.

O remarca la ce zicea si @gery76…clientul Gustavo…care ne innebuneste pe toti cu jocul lui “bomba”….astazi chiar a detonat bomba ce ne-a descatusat.Marti mergem sa “BATEm” pe Borisov la ei acasa.Sper ca in celalalt meci al grupei sa fie un rezultate de egalitate la final (valencia-lille).

FELICITARI BAIETILOR PT VICTORIA DE ASTAZI!!!

MIA SAN MIA.

flo
flo
29 September 2012 19:58

:)), cand pun la pariuri nu iese…

gery76
29 September 2012 19:47

@flo:
-Daca iese 3-0 cu Bate Borisov,noul ”oracol”va deveni Flo,Mitica Dragomir de la Balcesti va deveni amintire[glumesc evident si sper din tot sufletul sa ai dreptate]!

flo
flo
29 September 2012 17:54

Urmeaza meciul cu BATE, ce sa zic… 3-0? :)))

West
29 September 2012 17:36

Da foarte bine 6 meciuri 6 victori ce poti sa-ti doresti mai mult inceputul de sezon perfect urmeaza meciul din UCL

gery76
29 September 2012 17:34

@flo:
-Meriti 2 lazi de bere,bravo tie sa ai gura aurita si de acum incolo!

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
29 September 2012 17:33

nu mi-a mers sopcast-ul
cel putin nu de pe http://www.livetv.ru
a mai avut cineva aceasta problema?

Artikel
Artikel
29 September 2012 17:28

Werder Bremen – BAYERN MUNCHEN 0:2, au marcat Luiz Gustavo 81′ si Mario Mandzukic 84′, iar Bayern obtine a 6 a victorie consecutiva in Bundesliga.

flo
flo
29 September 2012 17:27

Am ghicit scorul, 0-2 😀 Marcheaza Mandzukic destul de des, abia astept sa vina si Gomez.

gery76
29 September 2012 17:14

-Gooooooooooooooooooooooool Mandzukic,faza superba Saqiri,le-am cam inchis gura.
-BAYERN UBER ALLES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gery76
29 September 2012 17:12

-Gooooooooooooool,Gustavo,”cel mai bun prieten al meu din lotul lui Bayern”,cel mai slab prima repriza,sa-i dea Domnul sanatate pentru golul superb marcat,la cat mai multe!

Kenzor
Kenzor
29 September 2012 16:41

Pararea mea este ca Pizarro a fost cam sters in prima repriza, sper sa il bage pe Mandzukic in locul lui

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 September 2012 16:34

Parerea mea este ca arbitru a inghitit acel fluier…fluiera la orice nimica,tusieri au gresit la doua faze de offside(in defavoarea noastra) + ca gustavo si pizza ..sunt cam maini moarte.Sper ca Don Jupp sa introduca niste piese grele pe acolo,un Mandzukic,Javi Martinez si pe Shaqiri.Ne trebuie o mica turatie pana inscriem ca apoi totul va decurge de la sine.

MIA SAN MIA.

@Blaa traducerea este la MIA SAN MIA – Noi suntem cine suntem! – este in dialect.

flo
flo
29 September 2012 16:31

Sper sa intre Mandzukic/Shaqiri, se va schimba jocul

Alin
Alin
29 September 2012 16:23

@flo: Sa speram ca in repriza a doua vom avea mai multe faze de poarta

flo
flo
29 September 2012 16:20

0-0 la pauza… o prima repriza relativ slaba…

Blaa
Blaa
29 September 2012 15:33

Nu-i legat de subiect.
Ce înseamnă

Pack ma s și Mia san Mia ? 😀

fcdm3
Moderator
29 September 2012 14:20

Echipa standard de azi va fi: Neuer, Badstuber, Dante, Boateng, Lahm, Schweini, Gustavo, Ribery, Kroos, Muller, Pizarro.
In ultimele 5 meciuri la Bremen, Bayern a obtinut 4 victorii si un egal.
Speram azi intr-o noua victorie!

fcdm3
Moderator
29 September 2012 13:46

@gery76: intr-adevar, ceea ce face Guvernul spaniol si bancile spaniole pentru Real M. sau Barcelona este strigator la cer pentru poporul spaniol! Le-au anulat datorii de peste 1 miliard de euro, in conditiile in care poporul spaniol o duce din ce in ce mai rau. Au printre cea mai mare rata de someri din Europa iar populatia a saracit in ultimul hal iar grevele si demonstratiile se tin lant, inclusiv saptamana trecuta era una! In aceste conditii Guvernul si-a permis sa faca tot felul de matrapazlacuri si sa anuleze datoriile uriase ale acestor 2 echipe, intocmai ca Guvernul roman cu marile gauri negre ale economiei, gen Compania Nationala a Huilei si Lignitului, Termoelectrica, tot felul de combinate chimice si termoelectrice care acum sunt in paragina. Iar cele 2 echipe sfideaza Europa cumparand, in continuare jucatori cu 30-40 mil. euro, dandu-le salarii de la 5 mil. euro in sus iar populatia spaniola e la pamant! Incredibil! Imi cer scuze dar cat de prost sa fie acest popor sa tolereze asa ceva? Ti-o place tie o echipa, esti suporterul ei dar ea… Citeste mai mult

flo
flo
29 September 2012 12:51

0-2 bayern

West
29 September 2012 12:47

Baieti un pronostic in legatura cu meciul de la Bremen cu Werder ar fi senzational sa cistigam si la Bremen fara gol primit ar fi un start de sezon PERFECT HAI BAYERN MUNCHEN

gery76
29 September 2012 2:29

-Performanta lui Gerd Muller,este din punctul meu de vedere inegalabila[ desi nu m-am ferit niciodata in a-mi afirma o simpatie aparte fata de Miro Klose],mai ales ca in vremea lui era o mult mai mare concentratie de valori.
-Sa marchezi in medie mai mult de un gol pe meci ,pentru o nationala ,care in orice clasament din lumea asta ,este in primele 3 all-time,este cea mai mare realizare din istoria fotbalului ,in ceea ce priveste un varf de atac,cu atat mai mult cu cat in anii ’70 ,nu prea aveai mult dorita sansa de a juca meciuri oficiale contra unor ”nationale uriase”precum Liechtenstein,Anndora,San Marino,Kazahstan sau Faroe!

gery76
29 September 2012 0:00

-Acum sa fim corecti pana la capat,seicii din Qatar si rusii ”de carton”,deveniti peste noapte mari investitori in fotbal,au fost influentati de ”celebrele”echipe Real Madrid sau A.C.Milan ,cluburi cu un palmares senzational ,dar cu o contabilitate demna de Oltchim Valcea.
-Pana sa dam vina pe exoticii investitori din Anglia,Spania sau Rusia ,mai bine ne-am gandi la guvernul spaniol,o rusine de natiune [si-mi cer scuze pentru duritatea cuvintelor],care-si permite sa bage miliarde de Euro in spalarea datoriilor lui Real Madrid,clubul fanion al Casei Regale Spaniole,clubul favorit al singurului dictator fascist,postbelic din Europa ,generalul Franco,cel care prin omul sau de incredere Santiago Bernabeu,a reusit acest palmares mai mult decat mincinos al Real-ului in Europa,mai ales ca primele 6 Cupe ale Campionilor,au fost castigate atunci cand marile natiuni ale Europei isi lingeau RANILE unu razboi mondial nemilos,la care Spania marelui ”gunoi”Franco,era doar un refugiu super-banos al criminalilor de razboi,el ajuns la putere numai si numai datorita puterii de atunci germana[nu vreau sa dezvolt subiectul ,pentru ca este extrem de dureros si necesita multe explicatii].

fcdm3
Moderator
28 September 2012 22:01

@Grigoras: seicii, alaturi de miliardarii rusi, mi se par niste pericole asupra fotbalului actual. Pur si simplu vin cu bani “fara numar” si cumpara tot! Echipe, jucatori, stadioane, dau salarii fabuloase etc. Iar efectele incep sa se vada. Chelsea, echipa in care s-a pompat peste 1 miliard de lire sterline (Abramovic va baga cat e nevoie pentru a castiga cat mai multe trofee) in doar cativa ani deja a luat Ch.League iar Manchester City a luat campionatul Angliei! Aceste performante nu se realizau nici o data fara banii “fara numar” bagati in echipe.
Si nu uitati ca au inceput sa simta gustul fotbalului alti miliardari rusi si alti seici! Sa o vedeti peste cativa ani pe Anji Makhachkala (unii cred ca nici acum nu au auzit de ea) cum va domina Europa!!! Pai daca aia au ajuns sa plateasca salarii de peste 10 mil. euro…
Unde naiba va ajunge fotbalul asta?
“Mi-e greata” vorba lui Rummenigge.

fcdm3
Moderator
28 September 2012 21:49

@Grigoras: Din pacate, Miro Klose n-a prins o perioada f. stralucita la Bayern. S-a simtit mult mai bine la nationala. A venit la echipa bavareza la 29 ani (o varsta inaintata pentru un atacant) si a jucat 4 ani inscriind 52 de goluri in 149 meciuri, in toate competitiile. In Bundesliga a inscris 10 goluri in 27 meciuri (2007-08), 10 goluri in 26 meciuri (2008-09), 3 goluri in 25 meciuri (2009-10) si 1 gol (!) in 20 meciuri (2010-11). Mult prea putine goluri pentru un atacant, mai ales in ultimul an. Plus ca la Bayern venise Gomez care inscria pe banda rulanta. Nu mai avea nici un viitor la Bayern la 33 de ani. Perioada lui cea mai buna a fost la Werder Bremen, unde a jucat in 2004 – 2007 si pentru care a marcat 63 goluri in 132 meciuri. Cel mai bun sezon fiind 2005-2006, cand in Bundesliga a marcat 25 goluri in 26 meciuri! Cum spuneam, la nationala i-a mers mult mai bine. Chiar cand Gomez era titular incontestabil la Bayern, Miro era titular la nationala Germaniei.… Citeste mai mult

flo
flo
28 September 2012 19:22

Eu nu cred ca sta el sa raspunda intrebarilor..

pizarro14
pizarro14
28 September 2012 17:48

Rhadhoo, spunei lui Xerdan ca sunt un mare fan al lui si ca vreau sa stiu cum ii place la Bayern fata de Basel. Trimitei salutari din partea mea! Apoi te rog sa-mi dai un mesaj pe mailul gheorghinakov@yahoo.com despre raspunsul lui, te rog! Multumesc!

gery76
28 September 2012 16:05

-Singura intrebare sau mai bine zis curiozitate in legatura cu Xerdan Saqiri,ar fi aceea de a-l descrie si a-i comenta modul de lucru,al unuia dintre cei mai respectati antrenori ai lumii,Ottmar Hitzfeld ,antrenorul[ selectionerul] Elvetiei,nationala la care Saqiri are onoarea de a fi antrenat de o asemenea legenda?

gery76
28 September 2012 16:00

-Mi-am mai adus aminte de un fotbalist ce se asemana cu Xerdan Saqiri,este vorba de supertalentul yugoslav de la jumatatea anilor’80,Semir Tuce,perfect asemanator ca viteza,vitalitate,tehncica,poate nu atat de tare pe picioare,pe deasupra era de aceeasi religie cu Saqiri,jucator la Velez Mostar, echipei bosniaca pentru care a scris istorie.
-Desi a prins cateva meciuri in nationala Yugoslaviei,a avut un ghinion teribil ,fiind contemporan cu una din marile generatii ale fotbalului yugoslav,printre care”Pixie” Stoikovic,Robert Prosinecki,Mehmed Bazdarevic,Safet Susic,Zlatko Vuiovic,Dejan Savicevic,Davor Suker,Aliosa Asanovic,Darko Pancev,Zvonimir Boban,Haris Skoro,Mitar Mrkela,fratii Mirko si Bosko Djurovski,Predrag Mijatovic sau Goran Bogdanovic,ca sa enumar doar cativa de la mijloc in sus,insa cu toate acestea Semir Tuce ,a fost mult timp in lotul largit al Yugoslaviei.

Grigoras
Grigoras
28 September 2012 13:33

In lagatura cu Shaqiri nu am nici o intrebare.
Nu prea sunt sigur ca el raspunde.
Am o verisoara care ii transmite lui Biber te iubesc si ia raspusc ca si el .
Dar cred ca ia raspuns altcineva.
Doar e un star.:)))

Grigoras
Grigoras
28 September 2012 13:25

Gestul lui Klose mi se pare urias.Pacat ca a plecat de la Bayern.Eu nu am apucat daca acum 2 ani sa il vad la FCB dar a jucat fff. putin. Era jucatorul meu favorit in echipa Germaniei din 2008 la european. Am mai vazut un gest asemanator la Lazar pe cand juca la Rapid.A refuzat un penalty la 3-0 pt. echipa sa.
Eu unul m-am saturat de acesti arabi care investesc aceste sume colosale.Au transformat fotbalul intr-o afecere. Dar oricum echipele pe care le conduc nu se ridica la nivelul lui Bayern.D-asta iubesc eu fotbalul german pt. ca este un fotbal in care nu vezi meciuri trucate ca in Italia.se mai gandesc si la fotbalul sportiv pur german.
Deutschland uber alles!

fcdm3
Moderator
28 September 2012 8:27

Fara legatura cu titlul articolului, cateva link-uri interesante:

Lui Rummenigge a ajuns sa i se faca greata de seicii si de felul cum arunca ei cu banii peste tot!
http://www.sport.ro/campionate-externe/ibra-provoaca-conflicte-fara-sa-vrea-patronul-miliardar-al-lui-psg-isi-bate-joc-de-o-legenda-a-fotbalului.html

Seicii vor sa acapareze fotbalul european (englez)!
http://www.sport.ro/anglia/arabii-pun-stapanire-pe-fotbalul-european-inca-un-club-legendar-al-angliei-va-fi-preluat-de-seici-din.html

Fostul bavarez, Miro Klose, le arata italienilor ce inseamna sa ai caracter si sa fi fair-play! A recunoscut ca a marcat cu mana iar italienilor nu le-a venit sa creada!
http://www.sport.ro/italia/asa-ceva-nu-credeai-ca-exista-in-fotbal-klose-a-recunoscut-in-fata-arbitrului-ca-a-inscris-cu-mana-reactia.html

fcdm3
fcdm3
28 September 2012 8:00

: am citit un interviu mai lung cu Shaqiri acum cateva saptamani in care povestea despre viata sa, despre fotbal, familie etc. Asa ca eu nu prea as avea ce sa-l intreb pe facebook. Poate alti fani vor sa afle cate ceva despre el.
Dintre noii lui colegi, stiu ca se intelege foarte bine cu Ribery, ambii fiind musulmani. Si ambii stiu sa descreteasca fruntile colegilor prin tot felul de glume si situatii amuzante. Fata de nemtii lui Bayern care, se stie, sunt mai seriosi si mai putin glumeti.

fcdm3
fcdm3
28 September 2012 7:53

@gery76: Shaqiri a fost comparat de presa germana cu brazilianul Roberto Carlos. Dar numai la fizic! Am mai spus-o. Chiar i s-a luat circumferinta gambei (la unul din controalele medicale cu fost lui echipa, Basel) si s-a ajuns la concluzia ca are circumferinta mai mare cu vreo 2-3 cm decat Roberto Carlos! Cum toata lumea stia ce picioare groase si “tepene” are brazilianul, iti dai seama ce picioare are Xerdan!

gery76
28 September 2012 2:53

-Ca un paradox,daca luam chipul lui Xerdan Saqiri,l-am putea asemana perfect cu cel al lui Thomas Berthold de la mondialul 1990.
-Cei care mai aveti abtibilduri cu nationala Germaniei din anii’90,cu exceptia parului ,care este negru total,in rest este cap taiat cu Berthold,Saqiri fiind un saten spre blond,iar marea diferenta este la fizic,Thomas ,fiind un tip de 1,86,pe cand Saqiri are cred 1,69.

gery76
28 September 2012 2:47

-Ma tot ”strofoc”de ceva timp incoace cu ce fotbalisti ilustrii sa-l compar pe Saqiri si efectiv mi-este extrem de greu sa reusesc acest lucru,datorita stilului atipic de joc al acestuia ,dar si din cauza fizicului mai putin comun,destul de scund,foarte ”teapan”pe picioare,cu o foarte buna viteza de reactie si o tehnica peste medie.
-Are ceva din Dejan Savicevic si anume ruperile de ritm,dar mai aproape ca stil de joc mi se pare de marocanul Bouderbala ,senzational la Mexico’86,dar mai ales de extrema Uruguay-ului ,Antonio Alzamendi titular in Mexic’86 si Italia’90,precum si autorul golului cu care Steaua a pierdut finala Intercontinentala de la Tokio .
-Un alt fotbalist cu care l-as putea compara ,cred c-ar fi Estrada,extrema Columbiei din ’90 de la mondialul italian,din pacate prematur iesit din circuitul fotbalului mare ,din cauza vietii nesportive.
-Insa fotbalistul cel mai apropiat de stilul lui Saqiri, din punctul meu de vedere ,este brazilianul Valdo,mijlocasul Benficai Lisabona de la inceputul anilor ’90,titular si la nationala Braziliei la Italia’90,cel care a scris istorie si la PSG,pentru a se reantoarce la mijlocul anilor’90 la Benfica Lisabona.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x