În derby-ul etapei, Bayern câştigă la Gelsenkirchen cu 2:0, înregistrând a 4-a victorie din 4 meciuri în Budesliga!

După o primă repriză relativ echilibrată, bavarezii şi-au dominat net adversarii în a doua, putând câştiga la un scor mult mai mare dacă nu reduceau “motoarele”. Golurile noastre au fost marcate de Kroos (min.55), după o super-fază creată de Müller şi Müller (min.58), după o altă fază spectaculoasă creată tot de el!

După acest meci, Bayern rămâne pe primul loc dar se distanţează la 5 puncte de principala sa adversară, Borussia Dortmund, care a pierdut la Hamburg cu 3:2. Jucătorul meciului nu poate fi decât Thomas Müller (un gol şi o pasă decisivă), tot el fiind şi golgheterul campionatului cu 4 goluri!

Bayern a aliniat următoarea echipa: Neuer – Lahm, Boateng, Dante, Badstuber – Luiz Gustavo, Schweinsteiger (89. Tymoshchuk) – Müller, Kroos, Robben (84. Shaqiri) – Mandzukic (70. Martínez).

Nu au jucat Ribery (acuză probleme musculare) dar şi mai vechii accidentaţi Alaba, Contento şi Gomez.

0 0 vote
Article Rating
59 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
26 September 2012 21:40

Consider ca Shaquiri merita nota 1 iar Mandzukic 2. Cele 27% pase gresite nici macar nu s-au simtit, si oriqm, au fost mai mult din cauza ca a jucat mai mult in centru, pe postul lui Muller, unde terenul este aglomerat. Insa a fost extrem de bataios si a aratat ce stie. O sa ajunga un jucator mare.

Ribery7
26 September 2012 21:38

@bayernvlad: Asa este, m-a cam luat valul. Oriqm, am zis”poate”:D

gery76
26 September 2012 1:12

@gery76:
-Multe scuze,acum vad ca am mancat o droaie de litere,insa atunci cand este vorba de subiecte dragi,numai la scrisul atent nu mi-e gandul,mai ales ca finala 2001 ,este unul din superbele momente pe care le-am trait in onoranta calitate de fan BAYERN MUNCHEN!

gery76
26 September 2012 1:07

-Si acum sa incerc sa fac o comparatie intre cei din 2001 si cei de acum[comparatie evident subiectiva]si asta iricine ar face-o. -Sa incepem cu portarii,Oliver Kahn -un monument,un portar de legenda,iar acum l-avem pe Neuer,un portar care din punctul meu de vedere se poate apropia cu certitudine de marele Oliver Kahn,deci desi balanta se poate inclina usor catre Kahn,este un post asigurat de un urmas pe masura. -Pe dreapta francezul Willy Sagnol,era net inferior lui Lahm,deci aici nu exista dubii,fundasii centrali Linke si Andersson,din punctul meu de vedere net superiori lui Dante,Boateng si Badstuber,poate Kuffour,sa fi fost veriga mai slaba,apoi Lizarazu,fundas stanga peste tot ce avem acum,chiar daca Alaba este de mare perspectiva. -La mijloc ,Martinez este peste Hargreaves,insa din pacate Schweini inca nu-l poate egala in meciurile cu mare miza pe Effenberg si asta o spun cu mare parere de rau ,caci Schweini este unul din preferatii mei,mai departe Ribery este peste Salihamzdic,Scholl era mai tehnic decat Muller,insa ultimul compenseaza prin tinerete si atitudine,Robben este clar peste Paolo Sergio,insa atacantii nostri ,fie ca este vorba de Gomez sau… Citeste mai mult

gery76
26 September 2012 0:44

@VelbuoD:
-Si in locul cui l-ai fi vazut pe Roy Makaay in actualul prim 11?……,eu cred ca cea mai mare problema a lui Heynkes ,momentan este aceea de a gasi cea mai buna formula de joc,caci fata de anii trecuti Jupp ,nu mai are scuza ca nu are banca de rezerve cum s-a vaitat anul trecut,anul acesta Bayern Munchen ,chiar are un lot echilibrat ,pe langa primul 11 ,care si anul trecut a fost valoros!

gery76
26 September 2012 0:37

-Mie mi-au placut in seara aceasta pe langa Mandzukic,care desi n-are charisma,are ”sange”de varf si asta am spus-o si ieri,atunci cand am spus ca Mario Gomez in ciuda unui fizic perfect pentru un varf ,are un joc de cap mult mai slab decat al croatului,Shaqiri pentru ambitie si p;entru centrarea de la primul gol al lui Mandzukic,dar si Schweini ,care arata ca si-a revenit total din punct de vedere psihic,dupa finalul de sezon in care a a cam clacat din punct de vedere al increderii in fortele proprii!

bayernvlad
bayernvlad
25 September 2012 23:41

De asemenea cred ca lotul care a castigat in 2001 UCL este macar la fel de bun ca si acesta.

bayernvlad
bayernvlad
25 September 2012 23:38

@Ribery7: Este putin cam exagerat sa spui ca e cel mai bun lot a lui Bayern de la infiintare. E foarte clar ca cel mai bun lot a lui Bayern a fost cel care a castigat in 73,74,75 Cupa Campionilor. Desi si eu sunt de acord ca echipa arata foarte bine la ora actuala si nu prea vad vreo echipa in Europa care sa ne stea in cale. Dortmund isi arata limitele panaa la urma. Nu cred ca vor trece nici in acest an de grupele UCL sper macar ca Schalke (echipa pe care eu o admir si o respect) sa treaca mai departe.

VelbuoD
VelbuoD
25 September 2012 23:08

Ce frumos ar fi arătat echipa asta cu Makaay în atac

Ribery7
25 September 2012 22:54

Si inca ceva, ce inseamna BAYERN MUNCHEN!Meciul trecut Muller si Kroos l-au rezolvat, astazi fiind menajati ambii, i-au inlocuit shaquiri si ribery,si desi ei, oamenii meciului trecut , nu au jucat, echipa a aratat chiar mai bine! Senzational pur si simplu! Echipa arata perfect, poate cel mai bun lot pe care l-a avut Bayern in ultimul deceniu, sau poate chiar de la infiintare.

Ribery7
25 September 2012 22:50

Asa este, intradevar primul sezon, chiar primele 2 sezoane ale lui Gomez la Bayern au fost slabe. La capitolul asta Mandzukic merita sa fie felicitat, pt ca s-a integrat rapid. App, ma bucur foarte mult pt Schweinsteiger, joaca din ce in ce mai bine, sutul acela cand a lovit bara a fost extrem de bun. La fel , Ribery mi se pare genial, e o incantare sa-l vezi inventand un dribling la fiecare atingere. Shaquiri a jucat excelent, seamana tot mai mult cu Ribery la stilul de joc(ati observat cat de mic pare pe teren, comparativ cu ceilalti jucatori?). A avut un sprint genial la 1-0 cand a interceptat o pasa si a depasit in viteza 2 adversari, apoi i-a pasat croatului care a risipit.

Ribery7
25 September 2012 22:45

Cat s-a terminat Dortumnd-Frankfurt? Felicitari lui Bayern, daca favoritii nostri continua sa joace asa, imi este imposibil sa-mi imaginez meciul in care vor fi invinsi, cu atat mai putin echipa ce va reusi aceasta performanta. Mia San Mia. Poftim, Mandzukic a avut 6 ocazii mari, pe cea de la al 2-lea gol intradevar, el a creato, gomez nu ar fi procedat la fel, insa la cele 3 ocazii din prima repriza, mai ales la pasa lui Ribery care l-a lasat 1 la 1 cu portarul, nici macar nu a sutat calumea, apoi a mai fost o faza la 3-0 cand iarasi nu a reusit sa suteze. Ma rog, ceea ce vreau sa subliniez e ca, Gomez din 6 ocazii asa de bune marca 4.

bayernvlad
bayernvlad
25 September 2012 21:58

As vrea si eu sa adaug ceva la dezbaterea Gomez vs Mandzukic. Sa nu uitam ca nici Gomez nu a stralucit in primul lui sezon la Bayern marcand doar 10 goluri in campionat. Mi-a placut mult Mandzukic in repriza a doua de la Wolfsburg si a facut unele lucruri pe care Gomez nu le-ar fi facut niciodata aici ma refer la faza golului unde ia centrat Lahm. De asemenea eu cred ca Mandzukic este superior lui Gomez la duelul aerian . M-am temut de meciul cu Wolfsburg pentru jucatori nostrii deoarce sa vazut foarte clar cat de tare intrau, sper ca la Robben si Martinez sa nu fie nimica grav si sa-i fi schimbat doar pentru ai odihni. Mandzukic probabil a avut atatea faulturi anul trecut pentru ca Magath la invatat . Dupa cum vedem cine cauta jucatori agresivi si bine pusi la punct fizic ar trebui sa se duca sa caute la Magath.

Omul
Omul
25 September 2012 21:55

Si-a cam revenit in a doua. Shaquiri le da bine. Dortmund mai face un pas gresit.

NEXTevolution
25 September 2012 20:49

Dupa prima repriza Mandzukic tine sa ma contrazica :))

Grigoras
Grigoras
25 September 2012 19:55

Porcarie mai mare ca asta nu am mai vazut. M-a lasat fara cuvinte. Rusine celor de la Eurosport 2 . Cu ce e mai atractiv celalalt meci?

West
25 September 2012 19:47

Nu inteleg de ce au schimbat in ultimul moment meciul pe care il vor transmite in Direct pe EuroSport2 noroc cu internetul ca ne putem uita la ce meci vrem cred ca vom cistiga diseara cu 3,4 goluri diferenta HAI BAYERN MUNCHEN

NEXTevolution
25 September 2012 18:47

Am o presimtire ca Olic va da un gol care nu-l va sarbatori diseara, dar Bayern se va impune cu un 3,4 la 1

NEXTevolution
25 September 2012 18:40

Cum sa fie Gomez mai mobil ca Mandzukic? Gomez nu depaseste careul de 9 metri, iar cand o face sare mingea ca din gard din el. Nu-mi amintesc absolut nici o pasa de gol sau o recuperare facute de Gomez in anii trecuti ( nu zic ca nu sunt, dar probabil sunt foarte putine de nu-mi amintesc nici una). Mandzukic cand nu joaca in careu mai recupereaza o mingea odata la 3 meciuri sau mai da o pasa de gol cum a fost la Muller acum cateva etape. Gomez cand a facut asta? Mandzukic deocamdata nu a fost incercat in timpul meciului ca atacant secund in locul lui Muller. Cred ca ar juca destul de bine acolo. A facut schimb cu Muller doar centru- dreapta unde intradevar nu a dat randament in ultimul meci. Dar sa nu uitam la Euro cand a dat cateva pase bune de pe flancuri si a si recuperat cateva mingi. Jocul aerian? Deocamdata nu am avut sansa sa il vedem. Nu se poate zice dupa o faza daca il are sau nu. Oricum e cel… Citeste mai mult

vlad0503
vlad0503
25 September 2012 18:32

Astazi am vazut pe eurosport 2 cand au anuntat ca vor transmite live meciul Borussiei, urmand ca meciul lui Bayern sa fie transmis in reluare de la ora 23:00… Sper sa fi fost doar o greseala.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
25 September 2012 13:19

Gomez e o bomba de jucator,dulapul zburator insa e omul potrivit pentru bayern pentru ca are mijlocul ala productiv in spate si nu trebuie sa-si creeze el faze,el doar trebuie sa le finalizeze,dar cine nu ar da randament cu o asa fabrica de pase si centrari in spate…
oricum,ca fotbalist,e un sto ieftin,n-ati vazut cum sare mingea din el?cat e de lent,0 tehnica,si e slab si la jocu aerian desi are inaltime…singurele calitati sunt pozitionarea si forta

acu sincer,te uiti la Falcao,omu ala d eunu singur castiga meciurile,el isi creaza fazele,el le finalizeaza si e impresionant de bun si la golurile marcate cu capul in pofida inaltimii mici,e un jucator complet,pai daca bayern a dat 35 d emil pe gomez,pe ala se merita sa dai 150

Ribery7
25 September 2012 10:29

@NEXTevolution: gresesti, Mandzukic nu e decat o rezerva decenta a lui Gomez,neamtul e cu 3 clase peste croat, are un instinct de killer pe care numai Falcao dintre atacantii de careu il depaseste. Cum sa zici ca Mandzukic e mai mobil decat Gomez? Este mult mai lent decat el, iar cand nu joaa in careu nu face nimic bun cu mingea, asa ca la ce bun sa joci pe mai multe pozitii daca nu numai ca nu dai randament decat pe una din ele, dar mai si pierzi posesia si nu faci nimic bun? La jocul aerian Mandzukic e jumatate din Super Mario, dovada si acea centrare din min 30 cu schalke, pe care , desi avea poarta goala in fata, nu a reusit sa o transforme in gol. Si te contrazic, Bayern nu are nevoie de un atacnt mobil, bayern are nevoie de gomez, un atacant ca el care sa fie tot timpul disponibil pt centrarile si pasele mijlocasilor. Bayern are o adevarata fabrica de pase in spate, in caz ca nu ai observat, si are nevoie de executiile… Citeste mai mult

gery76
25 September 2012 2:14

-Din punct de vedere al mobilitatii,Mandzukic ,este si din punctul meu de vedere net superior lui Gomez,ce -i lipseste croatului ,este acea executie rafinata pe care cateodata Gomez o reuseste atunci cand nimeni nu se asteapta,iar despre mine se stie ca n-am fost niciodata ,nici macar un semi-admirator al lui Mario Gomez.
-Avantajul lui Gomez ,este acela ca este de multa vreme in lotul lui Bayern si astfel automatismele echipei nu pot decat sa-l avantajaze.
-Croatul mi se pare mai ”rau”in sensul bun al cuvantului,insa acele derapaje comportamentale daca nu si le cenzureaza,nu prea-l vad bine,mai ales in meciurile din CH.League.
-Eu si acum daca-as putea ,n-as ezita de a realiza cuplul de atacanti pe care-i simpatizez cel mai mult-Radamel Falcao+Edin Dzeko,cuplu care cred c-ar fi senzational,insa este doar o dorinta ,poate utopica,de aceea n-as vrea sa fiu judecat prea aspru.

NEXTevolution
24 September 2012 22:41

Mie Mandzukic mi se pare mult peste Gomez cam la orice inafara de bulan, care totusi ti-l faci prin pozitionare. Bayern are mult mai multa nevoie de un varf mare, care sa bage mingea in poarta, dar care sa fie si mobil. Croatul are tehnica mai buna ca Gomez, joc aerian mai bun, suteaza de la distanta binisor, se pozitioneaza bine,etc. In ultimul meci e clar ca Heynckes i-a dat niste indicatii speciale pt. ai face loc lui Muller si suturilor lui Kroos. Nu statea el atat timp in dreapta. De ce nu a dat Mandzukic atatea goluri ca Gomez? Pt. ca nu a avut in spate jucatorii de la Bayern sau cei de la Stuttgart. Si stim cu totii ce mamaliga face Magath pe la Wolfsburg. De ce e cotat doar la 13-14 mil? Din motivul asta si nu a jucat la o echipa mare. Stuttgart era mult peste ce este Wolfsburg acum, atunci cand Gomez era acolo. De stins? Daca nu-i se vor mai da prea multe sanse dupa revenirea lui Gomez probabil se va stinge, dar daca… Citeste mai mult

Ribery7
24 September 2012 21:47

Cum adica “saptamana britanica” app?

SG
SG
24 September 2012 19:46

@fcdm3: Apropo, ce părere ai de Nils Petersen?

SG
SG
24 September 2012 19:28

@fcdm3: E clar că Gomez e jucătorul mai valoros, dar asta nu înseamnă că la unele aspecte croatul nu poate fi peste. Eu n-am susținut și nu susțin că Mandzukic e mai valoros, ci doar că e superior la anumite capitole, pe care le-am și menționat. Jocul de cap nu constă doar în goluri marcate. Din punctul meu de vedere, Mandzukic stă mai bine aici pentru că are o agresivitate superioară, după cum ai și menționat, în timp ce Gomez e uneori prea inert, deși e mai înalt și mai masiv decât croatul. Și golurile lui Gomez sunt tot rodul coechipierilor care-l pun în situația de a marca cu poarta goală sau aproape, dar dacă nu ești acolo unde trebuie, nu ai cum să marchezi. Consider că orice atacant profesionist are un anumit simț al golului, iar Gomez e unul dintre cei mai buni din lume la acest capitol. Dacă nu ar excela din acest punct de vedere, Gomez nu ar fi fotbalist de Bundesliga, din punctul meu de vedere, pentru că viteza, tehnica, jocul de construcție și disponibilitatea la… Citeste mai mult

SG
SG
24 September 2012 12:38

@fcdm3: Dacă îmi permiți o replică, Mandzukic este peste Gomez la construcție, în jocul cu spatele la poartă, jocul din afara careului și în cel aerian. Iar Suarez de la Anderlecht nu e de același profil cu Mandzukic. E un jucător care joacă în spatele atacantului împins și preferă să vină cu fața la poartă. Aduce mai degrabă cu Muller. Prin urmare, o comparație între argentinian și croat este inutilă, din moment ce sunt jucători diferiți care evoluează pe posturi diferite. Cât despre evoluțiile lui Mandzukic, ești prea critic la adresa lui. Are 6 goluri marcate în 7 apariții. Eu cred că e în regulă. Probabil, dacă ar juca titular tot sezonul, ar marca peste 30 de goluri. Sigur că cei din spatele său au un mare merit, dar e valabil același lucru și când vine vorba de Gomez. Mario are un simț al porții mai dezvoltat decât Mandzukic, dar și croatul are plusurile lui, care sunt evidente.

gery76
24 September 2012 2:34

-Daca tot vorbim de fundasii centrali ideali[ nici eu nu sunt foarte incantat de cuplul Dante -Boateng,iar asta am scris-o de mai multe ori],din punctul meu de vedere ideal ar fi un cuplu Branislav Ivanovic-Mats Hummels,chiar daca acest lucru este cvasi-imposibil,un cuplu ce cu siguranta ar fi imbatabil la capitolul forta si determinare,desi nici la capitolul tehnica n-ar sta rau,inciuda fizicului impunator al ambilor.
-Dante si Boateng ,desi nu sunt deloc nste pricajiti,nu dau deloc impresia de forta,de adevarati strajeri ai apararii,nici Badstuber nu este deosebit la capitolul forta,doar van Buyten exceleaza la acest capitol ,insa este extrem de lent si deseori gafeur+varsta,ceea ce anihileaza cu totul calitatea fortei.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
24 September 2012 0:29

ce bem? :>

florin.b
florin.b
23 September 2012 21:50

Eu zic ca anul viitor cu siguranta va trebui adus un fundas central de valoare. Van Buyten e pe final de cariera, nu te mai poti baza pe el in meciurile importante, iar Dante si Boateng nu inspira siguranta in defensiva. Howedes mi se pare o solutie buna, e jucator de echipa nationala si, daca nu gresesc urmeaza sa intre in ultimul de contract.

Ribery7
23 September 2012 21:32

Am zis inainte de meci ca o sa stau cu ochii pe Papadopulous si Howedes, ei bine Howedes a fost mai implicat in atac, incercand sa-si lanseze coechipierii cu centrari, de multe ori interceptate de Bayern(e drept insa, a jucat in banda apararii si cam asta fac fundasii laterali, centreaza) i-ar Papadopoulous este un jucator cu personalitate, mult prea agresiv insa, este un viitor Pepe, seamana foarte mult cu el la stilul de joc. Nu sunt insa convins ca s-ar integra la Bayern, da cu mult prea mare usurinta faze fixe adversarilor. Insa este foarte sigur pe el si ar putea contribui, conferind siguranta coechipierilor. Voi ce parere aveti despre cei 2? Ar trebui Bayern sa-i ia in calcul sau ar trb sa se orienteze spre altii? Sau nu e nevoie sa mai fie adusi fundasi centrali?

Ribery7
23 September 2012 21:26

Bayern a jucat excelent, a fost cuc ateva clase peste adversari. Muller intradevar nu a jucat mai nimic, a s-a zbatut mult dar cu mingea la picior nu a reusit nimic. Apoi au fost cele 2 faze care m-au facut sa-mi pun cateva semne de intrebare, apoi un min mai tarziu dadea cu capul de langa un adversar mai inalt decat el, la cativa cm de poarta, apoi pasa de gol si un gol dintro faza ce nu anunta nimic. Kroos mi-a placut foarte mult, iar in ultimul timp arata ff bine. Mandzukic nu a jucat deloc bine,mi se pare mult mai lent decat Gomez.Nu stiu ce cauta el in flancul drept… poate asa era tactica, dar daca da, nu era deloc buna. Nici dante nu mi-a inspirat siguranta, la jocul aerian a fost depasit de vreo 2 ori, a facut o deposedare buna insa dupa o greseala mare a lui Boateng, care nici el nu a jucat foarte bine. Asadar, nu pot decat sa astept si mai cu drag revenirea lui Alaba , asa incat Badstuber(care a jucat ok… Citeste mai mult

flo
flo
23 September 2012 19:38

Imi place de Walcott pentru ca e foarte rapid. Ca rezerva e bine primit.

florin.b
florin.b
23 September 2012 19:30

Sincer Walcott nu mi se pare cine stie ce jucator. Era foarte promitator acum cativa ani, dar in ultima vreme s-a plafonat. Are vreo 23 de ani si eu cred ca ar trebui mai degraba adus un jucator ceva mai tanar care sa fie crescut ca viitor inlocuitor pt Ribery. Sau de ce nu, il avem deja pe Weiser.

florin.b
florin.b
23 September 2012 19:26

Si eu zic ca Bayern e sezonul asta principala favorita sa castige Liga Campionilor. Pe langa jucatorii adusi sa intareasca lotul, Muller, Kroos si Gustavo sunt mult mai in forma decat anul trecut.

NEXTevolution
23 September 2012 18:13

Bayern Munich Launch Surprise £14m Bid to Sign Arsenal Winger Theo Walcott

http://www.caughtoffside.com/2012/09/23/bayern-munich-launch-surprise-14m-bid-to-sign-arsenal-winger-theo-walcott/

Nu prea mi se pare nush ce. Si cred ca e doar un zvon aiurea, odata ce Bayern il au pe Shaqiri, Kroos si Muller care pot juca pe flancuri.

ionut1900
ionut1900
23 September 2012 11:39

Excelent a jucat bayern , cei de la schalke nu au avut nicio sansa.Sezonul asta bayern are o echipa puterina cu rezerve foarte bune ,jocul este mult mai bun ca anul trecut .Daca sunt feriti de accidentari bayern nu poate rata campionatul si nici liga campionilor .Dintre toate echipele mari care se lupta pentru UCL cred ca bayern joaca cel mai bine si are cele mai bune rezultate pana acum .Cred ca in momentul de fata bayern este cea mai buna din lume .Voi ce ziceti?

West
23 September 2012 11:33

Un meci bun la cit de prost a jucat Muller pina la marcarea primului gol sa scos cu pasa de gol si cu golul marcat de el Kroos cel mai bun de pe teren sper sa jucam la fel de bine marti cu Wolfsburg si sa ne detasam in fruntea campionatului

Grigoras
Grigoras
23 September 2012 11:33

Bayern Munchen vs Wolfsburg marti ora 21:00 !!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
59
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x