Antrenorul echipei Bayern Munchen, Jupp Heynckes, a declarat după  finala Ligii Campionilor pierdută sâmbătă seară în față formației Chelsea Londra, că echipa engleză a câștigat cu noroc trofeul.

Heynckes regretă că echipa sa a irosit o mulțime de ocazii de gol, dar a avut puterea să-și felicite adversara de pe Allianz Arena.

“Echipa mea a făcut un joc foarte bun contra unui adversar care a jucat exact cum ne așteptam, adică exact cum a făcut-o în ultimele meciuri de Champions League. Regret că nu am concretizat ocaziile de gol pe care le-am avut, inclusive penaltyul ratat. Când se ajunge la penaltyuri, toată lumea știe că e o loterie, nu mai are rost să vorbesc despre asta. Chelsea avut mai mult noroc, a încercat să se descurce cum a putut. Îi felicit peadversari pentru modul în care s-au luptat și modul în care s-au aparat”, a declarat Heynckes

Sursa: romaniansoccer.ro

0 0 vote
Article Rating
27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
21 May 2012 16:42

-Daca ar fi sa ma contrazic cu toata lumea,Heynkes trebuie sa plece,nu sunt toti oamenii pe aceesi lungime de unda ,insa parerile trebuie argumentate.
-De ce sa ramana Jupp Heynkes?
-Sa aiba Bayern posesie 80% si sa ma bata Hannovra,sa ma fac de ras cu Freiburg atunci cand erau pe ultimul loc,sa am 65%posesie si sa ma bata pe unde ma prinde o echipa a ”galbejitilor”,ca totul sa culmineze cu RUSINEA 2-5 in finala Cupei.
-Cine-mi va recunoaste mie peste 3-4 ani ca Bayern a fost echipa pozitiva in finala si cu ce m-ar incalzi?
-Cine garanteaza ca in sezonul urmator nu vor avea loc aceleasi conflicte in vestiar si mereu se va face apel la calm ,cand o mana forte la asemenea conflicte trebuie sa ia masuri imediat pentru a tine in mana vestiarul?

Alex31
Alex31
21 May 2012 14:11

Fotbalul se joaca pe goluri nu pe faze de gol , ocazii etc . Sa stai cu fundul in poarta tot meciul intr-o finala europeana spune multe , insa conteaza sa ai si noroc , iar englezii au avut din plin . La ratarea lui Schweini as putea spune ca Cech l-a influentat chiar daca nu a atins minge pentru ca Bastian de obicei asteapta sa plece portarul si fiindca Cech nu a plecat a iezitat si implicit a ratat. Nu vreau sa mai repet si eu despre banca de rezerve care a fost si ea un factor la infrangere . Pot spune ca a fost o echipa italieneasca pe teren nu una englezeasca , prin jocul care l-au prestat nu au meritat . Cel mai rau imi pare ca pe peste 10-20 de ani nu v-a spune cineva ca Chelsea nu a meritat cupa si vor uita ca Bayern a meritat cu a fost si cu cea din 99 . Pacat. Ar fi trebuit sa avem 6 trofee nu 4 . Nu Chelsea a invins , Bayern a pierdut… Citeste mai mult

ZEITGEIST
ZEITGEIST
21 May 2012 13:04

Mario Gomez nu are ce cauta la Bayern,nu e un jucator care poate sa iti castige un meci,Imi aduc aminte de Elber sau Maakay,jucatori care faceau diferenta oricand. Bayern Munchen si-a batut joc de jucatori precum Ballack si Klose.cum sa-l ti pe Klose rezerva?cred ca de aceea a si ales Lazio Schweinsteigger probabil se gandea la tarfele din borderurile din Munchen cand a executat 11m, Atunci cand te pretinzi marele sef nu ai voie sa iti tremure picioarele Bayern trebuia sa castige meciul in primele 90 de minute.le lipseste un om de baza precum Effenberg sau Ballack chiar si Van Bommel oricum faptul e consumat.si nu mai stau eu sa plang niste idioti cu milioane de euro care nu au grija zilei de maine. Isi merita soarta.atunci cand nu concretizezi ocazile.fotbalul se razbuna pe tine nu cred ca in urmatorii 10 ani,Bayern va mai avea o echipa de nivelul bayernului din sezonul 2000/2001 cea mai buna partida facuta de Bayern in acest sezon de ucl a fost partida de la Madrid.asa trebuia sa joace si cu Chelsea.dar au fost prea… Citeste mai mult

gery76
21 May 2012 0:17

-Bai fratilor ,cum puteti sa va entuziasmati de venirea lui Pizzaro,un fotbalist de valoare e adevarat ,dar care joaca de pe vremea lui Gica Petrescu si Jean Constantin,un club precum Chelsea a avut rezerva pe Torres atacant de 50 de milioane sau Maluoda un NUME,iar ”unicul antrenor”fricosul si looser-ul Heynkes ,dupa ce l-a anuntat ca nu mai are viitor la Bayern pe Olic ,l-a pus sa execute penalty, la lov. de la 11 m de departajare. -Nu poti sa ai viitor la o echipa de top ca Bayern Munchen,in functia de antrenor,atunci cand tu nu poti sa-ti impui punctul de vedere in ceea ce priveste executantul principal al loviturilor libere de la marginea careului ,din cauza acestei lipse de autoritate a lui Heynkes ,tot timpul am avut conflicte in vestiar si certuri fantastice intre fotbalistii exponentiali ,fie ca a fost vorba de Ribery ,Robben,Kroos sau Muller. -Un antrenor care nu-si stapaneste vestiarul,un antrenor care de multe ori este refuzat sa bata palma cu jucatorul la schimbare ,este un om lipsit de personalitate si pana la urma lipsit de caracter,acceptand aceasta… Citeste mai mult

ZEITGEIST
ZEITGEIST
20 May 2012 22:09

BUNA SEARA.SINCER.SCRIU ACEST MESAJ CU LACRIMI IN OCHI SI ASEARA.AM FOST FOARTE DEZAMAGIT.NICI ACUM NU CONCEP CUM S-A INTAMPLAT ASA CEVA.ESTE DE NECONCEPUT,DAR SUNT CONVINS CA CHELSEA NU VA MAI AVEA SANSA DE A JUCA O NOUA FINALA.VA FI GEN ANGLIA 1966(AMINTIRI)

NU TB SA-L INVINOVATIM PE ROBBEN,SA NU UITAM CA IN PRIMA REPRIZA MARIO GOMEZ A RATAT DE LA CATIVA METRI O BUNA OCAZIE(PRIMUL PUNCT CHEIE AL PARTIDEI)
TOT CEEA CE POT SPUNE ESTE CA DOAR GHINIONUL A FACUT CA TROFEUL SA PLECE LA LONDRA.

INDIFERENT DE REZULTAT.BAYER RAMANE BAYERN SI A DOVEDIT CA POATE JUCA UN FOTBAL DE CALITATE
SUNT CONVINS CA LA ANUL BAYERN VA FI DIN NOU IN FINALA
AM INTELES CA PIZZARO A SEMNAT DEJA CU BAYERN,SI SE PARE CA SI DZEKO ATACANTULUI LUI MAN CITY S-AR PUTEA SA FIE TRANSFERAT
BAYERN MUNCHEN ARE NEVOIE DE UN VARF DE VALOAREA LUI ELBER.MAKAAY SAU JANCKER

FORZA BAYERN,PE WEMBLEY NOI VOM RIDICA TROFEUL;)

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
20 May 2012 21:51

BAIETII HAIDE SA DEMONSTRAM LA ANUL IN 2013 CA PUTEM FI CAMPIONII EUROPEI CHIAR LA MUCOSI ASTIA DE CHELSEA ACASA PE WEMBLEY.Trebui neaparat adusi jucatori demni de culorile FCB,nu din aceea care sunt colturi de masa sa se izbeasca mingea de ei ci fotbalisti adevarati..de viteza si forta.Poate acum le-a fost de ajuns torpila primita in fata de conducerea FCB si vor pune presiune pe Jupp sa aduca jucatori de valoare nu..cizmulite de Craciun.Si trebuiesc invata-ti sa bata acele penalty-uri care ne incantau inimile,noua suporterilor,in vinclu unde numai musca si paianjenii au casuta.Ma gandesc la ROBBEN cum a dat acel gol la vinclu cu Hertha in campionat(7-0 de la Berlin) si acum da numai desumflate.Sper sa invete toti din greseli si sa joace cu mai multa agresivitate in joc..una pozitiva.Fara o concurenta serioasa pe posturi nu vom reusi nimic..va spun sincer acest lucru. SUNT MANDRU CA SUNT FAN FCB. PT MINE ASEARA FCB AU FOST CAMPIONI,NU A FOST AUTOBAZA,PT MINE… NOI CRED CA AM INVENTAT FOTBALUL SI ENGLEZI NU L-AU INTELES,PT MINE TOTI FANI A-TI REPREZENTAT BATAILE INIMII,AM TRAIT ALATURI… Citeste mai mult

Revolution
Revolution
20 May 2012 21:28

MIA SAN MIA. Cu Bayern pana la moarte.

georgezullas
georgezullas
20 May 2012 20:58

Indiferent daca a pierdut finala C.L. sa ar fi cistigat-o, Bayern e echima mea no.1 si o voi sustine mereu indiferent de situatie. Nu tb sa cautam vinovati. S-a jucat bine, dar asta a fost. Mergem inainte si tb sa ne pregatim pe ntru anul care urmeaza in Bundesliga si C.L. Multa bafta ! MIA SAN MIA !

neamtmischu
neamtmischu
20 May 2012 19:59

AI VORBIT EXACT CU CUVINTELE MELE,MA BUCUR CA AVEM ASTFEL DE FANI,AM CREZUT SI CRED IN BAYERN IN CONTINUARE,ACUM ESTE MOMENTUL ACELA IN CARE NU TREBUIE SA NE PIERDEM SI SA FIM ALATURI DE ECHIPA,BAYERN V-A MAI JUCA MULTE FINALE DE ACUM INCOLO,NU INTELEG FANII LUI CHELSEA DE CE SE BUCURA,CA ALA NU E FOTBAL,ORICUM,CHELSEA ABIA ACUM A EGALAT PE STEAUA LA CUPE DE UEFA CL :))
hai bayern……………sus moralul…………..

Michael
Michael
20 May 2012 19:55

Transfer Update (TZ Tages Zeitung)
Einigung mit Pizzaro (Werder Bremen)
http://tinyurl.com/cjmb9hs
Fc Bayern for Ever Nr. One!!!

Ribery7
20 May 2012 18:25

Acum ca mam mai calmat am si eu cateva cuvinte de zis. Bayern a castigat la fotbal, chelsea la loterie. Bayern poate fi mandra, chelsea sa facut de rusine(jur ca daca eram fan al lui chelsea mias fi dorit sa uit ultimele 3 meciuri in champions league cat mai curand). Don Jupp merita sa raman, el o singura greseala a facut: nu a cerut transferuri in iarna(si o alta foarte mare greseala ar fi ca la bagat pe van buyten). NOI AM JUCAT MAI BINE DECAT BARCELONA, iar cand barcelona a pierdut, sa gandit cineva ca Guardiola trebuie demis?? nu! nimeni! Mario Gomez, nu stiu de ce va luati de el, el e atacantul ideal pentru bayern in momentul acesta. amintitiva ca in meciul cu realul a facut ce a vrut din Pepe. este un jucator cu “simtul gaurii”, care in sezonul asta a evoluat,a progresat constant, a inceput sa alerge mai mult, a inceput sa fenteze, a inceput sa suteze din afara careului, iar daca ar fi batut el penaltiurile cu real si cu chelsea(sper sa dea trenul peste… Citeste mai mult

kahn
kahn
20 May 2012 18:09

@fcdm3: cred k daca batea de 10 ori tot le rata la cum ii tremurau picioarele.

alt fan
alt fan
20 May 2012 17:36

Nu a fost nimeni de vina! A fost un mare ghinion, un blestem poate :)) Toata planeta a vazut ce s’a intamplat acolo, toti stiu care este cea mai buna echipa a Europei! Pt. mine Bayern a fost perfecta aseara; defensiva aia improvizata din jucatori care au stat tot sezonul pe banca a fost buna, toti jucatorii au dat 150% pe teren, au facut SPECTACOL, au jucat FOTBAL, si pe mine spectacolul si fotbalul lor adevarat ma apropie de ei si nu o bucata de metal [cupa]. Tin la ei si sunt mai mandra de ei, acum mai mult ca niciodata! Trebuie sa’si revina…
Daca as fi fost suporterul lui Chelsea mi’ar fi fost si rusine :))) cum pot unii sa’ti bata joc de fotbal… si totusi o singura sansa si au marcat…
24-5 raportul mingilor trimise pe/ la poarta, 20-1 raportul cornerelor, peste 65% posesia la un moment dat, incredibil, nu?:)
Fruntea sus si o zi buna tuturor! 🙂

West
20 May 2012 16:46

Pacat a fost o seara foarte trista si din pacate nu a invins fotbalul ci norocul Chelsea a stat 75 de minute cu curul in poarta se pare ca mai nou asa cistiga uni trofe am fost peste ei la toate capitolele posesie,ocazi de gol ,cornere absolut la toate capitolele am fost peste ei insa nu am reusit sa concretizam niciuna din multele ocazi pe care lam avut Pacat nu pot sa cred ce sa intimplat este trist si frustrant nu pot sa ecsprim in cuvinte cea ce simt

fcdm3
Moderator
20 May 2012 16:21

A fost prima si cea mai amara infrangere la penalty-uri pt. Bayern. Iata precedentele meciuri:
1974: Bayern – Atvidaberg 4:3, C.C.E.
1984: Bayern – PAOK 9:8, UEFA
2001: Bayern – Valencia 5:4, C.L.
2012: Bayern – Real 3:1, C.L.

As vrea sa va aduc la cunostiinta ca in momentul cand a batut Robben penalty-ul in min. 95, din spatele portii lui Cech, fanii englezi au aruncat o minge mare galbena care, pana la urma, a intrat in teren! Arbitrul (daca nu era acest portughez Proenca care a trecut multe duritati engleze cu vederea) ar fi putut da repetarea loviturii!!!

Snack
Snack
20 May 2012 16:17

eu unul nu am trecut inca peste ce s-a intamplat si nu ma pot abtine sa le doresc cancer la prostat tuturor celor care au legatura cu chelsea
au reusit sa omoare fotbalul, au reusit sa distruga o finala de cl cu stilul lor de joc de tot c*catul
le doresc tot ce e mai rau in lume tuturor celor de la chelsea, in special lui di matteo
nu se poate asa ceva , toti ne gandeam ca li se termina norocul odata si odata , se pare ca ne-am inselat amarnic
am jucat frumos , am fost cea mai buna echipa din cl sezonul asta

nu inteleg cum don Jupp a putut sa ii felicite pentru gunoiul ce l-au aruncat in teren

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
20 May 2012 16:07

daca am mai reusi zic eu 3 transferuri(doi atacanti,unul de persepctiva gen giroud sau dost si unul experimentat si un mijlocas banda stanga ex mertens)cred ca am fi acoperiti pentru sezonul viitor
oricum nu suntem departe de ceea ce trebuie sa fim ca luam in sfarsit liga campionilor,sunt optimist in privinta viitorului

intr-adevar stilul batranesc si previzibil al lui don jup cam lasa de dorit in special contra lui dortmund care joaca foarte rapid,dar aseara a fost vina jucatorilor care au ratat prea mult,nu a antrenorului,in rest echipa a jucat foarte bine,inclusiv cele doua improvizAtii ptr finala contento si tymo
asta e,nu a fost sa fie dar sunt sigur ca vom castiga si liga cat de curand,suntem foarte aproape de ceea ce este necesar,cu conditia sa mai facem 2-3 transferuri in atac,nu ne putem baza exclusiv pe gomez care daca nu e in forma e mana moarta…

ebaltig
ebaltig
20 May 2012 15:58

@lordi211: problema ca este ca nu trebuia sa fie lasa Robben sa bata…cred ca Lahm de exemplu era mult mai potrivit sau Gomez…

stefan1331
stefan1331
20 May 2012 14:56

Inca o data zic: capul sus. Am demonstrat ca suntem cei mai buni din europa sezonul asta si am facut o finala cum extrem de rar vezi. Posesie de aproape 70% in prima repriza. Chelsea nu a existat. A fost umilita pana a primit golul. Am avut ghinion cu carul la cate ocazii am ratat si apoi accidentarea lui Ribery si ratarea lui Robben. Dar cel mai important esta ca in final suntem cei mai buni. Nu un trofeu te face. Si daca sunt unii care nu sunt de acord atunci foarte bine: noi avem 4 astfel de treofee, chelsea are 1 si castigat punandu-si toata echipa in careu la fel ca Mourinho cu inter. Germanii l-au facut pe Maradona sa planga ca un copil. Bayern la pus pe Mourinho in genunchi in timp ce pierdea. Si tot Bayern a reusit ca intr-o finala de UCL sa isi umileasca adversarul prin posesie si prin faptul ca Chelsea nu a reusit sa-si creeze nici o ocazie mare. Sunt sigur ca o sa mai ajungem din nou in finala si o sa… Citeste mai mult

Antique
Antique
20 May 2012 13:42

Greek Tragedy! Si imi pare ca cineva i-a umilit si s-a distrat cu ei inca de la inceput, prieteni, in vazul intregii audiente. E fabulos ce se intampla! Zeii au trimis trofeul la Londra! Acum stim cu adevarat cine a condus si cine conduce destinele acestei lumi!

Edy
Edy
20 May 2012 12:53

Daca in 2010 Robben ne-a adus pana in finala nu pot sa zic acest lucru si acum de data asta ne-a curatat total in acest sezon , Muller si Robben au avut un sezon de tot rahatu la Muller se poate explica o scadere de forma insa la Robben ne-a curatat din cauza egoismului de care sufera si probabil asta e si unu din criterile pentru care a facut tusa la Real Madrid si apoi a fost nevoit sa plece el nu pare jucaotru acela de echipa , vrea sa joace doar pentru el de acea cred ca ar fi bine sa plece in aceasta vara mai ales ca va veni si Shaqiri care are nevoie sa joace si paote el va intelege ca trebuie sa joace pentru echipa , e clar ca nu e la nivelul lui Robben dar are tot timpu din lume sa arate ce stie. Eu personal ii multumesc lui Robben pentru ce a facut la Bayern dar daca vrea sa joace pentru el poate merge in Qatar sau oriunde in Orient sa fie platit ca… Citeste mai mult

lordi211
lordi211
20 May 2012 11:56

si inca una se pare ca si-au dat seama ca au jucat un joc rusinos
http://9gag.com/gag/4221732

lordi211
lordi211
20 May 2012 11:14

DA intradevar,oricum
Uitati-va la asta poate va mai inveseleste un pic,sa ne amintim ca nu noi am pierdut cel mai rusinos..
http://9gag.com/gag/4223077

Catalin
20 May 2012 11:08

trebuie sa-ti respecti adversarul,dar cum au jucat ieri,si pina in finala,nustiu am ramas fara cuvinte …nu pot sa-mi revin

lordi211
lordi211
20 May 2012 11:07

eu zic ca am pierdut meciul din cauza lui Robben,si hai sa fim seriosi cate ocazii a ratat pe langa penaltyul pe care nu trebuia nu se concepea sa-l rateze?din cauza lui am ratat si campionatu si Cl,e ceva nu credeti.
Si apoi tot joucl a am jucat ca o cizma,zeci de ocazii:0 goluri,doar muller ca a marcat pe sfarsit,am avut vreo 20 cornere si eu doar 1,si din acela egalat.
NU se poat asa ceva cand domini tot meciul sa nu marchezi nimic.
Cel mai mult imi pare rau de Schweini care a ratat penaltyul “decisiv”(desi nu ai cum sa arunci vina asupra lui,sau a lui olic).E ceva amuzant cand executantu de penaltyul rateaza dar marcheaza in schimb portarul,oricum Neuer a facut un meci bun nu poti sa-i reprosezi ceva,nu din cauza lui am pierdut cl….

Snack
Snack
20 May 2012 10:58

eu nu i-as fi felicitat
i-as fi scuipat
asta meritau

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x