Francezul în vârstă de 28 de ani îsi poate imagina că va rămâne pentru tot restul carierei în trupa bavarezilor.

Bayern München are cel mai bun atac din Bundesliga cu 43 de goluri marcate în primele 17 etape ale competitiei. Pe lângă golgeterul Mario Gomez (16 reusite), un alt om din ofensivă a ajutat la pozitia de lider pe care münchenezii o ocupă la finalul turului, având un avantaj de trei puncte în fata lui Schalke 04 si Borussia Dortmund: Franck Ribery, autor a opt goluri si cel care a mai participat la alte nouă.

Aflat în baza de antrenamente din Qatar a bavarezilor, fostul mijlocas al lui Marseille si Galatasaray a vorbit despre perioada bună a carierei sale: “München este mai mult decât o a doua casă pentru mine. Îmi pot imagina că voi sta aici pentru totdeauna. Cine stie, poate voi lucra cu Uli Hoeness? Suntem fericiti în Germania, iar eu traversez cea mai bună perioadă. Oficialii lui Bayern au fost mereu alături de mine si de familia mea si le sunt recunoscător pentru asta. Nu am mai văzut un grup mai unit, este ceva unic. Am avut parte de doi, trei ani dificili, o perioadă care îti dăunează mental. Dar, dacă o depăsesti, atunci apreciezi si mai mult momentele ca acesta de acum”, a declarat Ribery pentru Bild am Sonntag.

Franck este deja cu gândul la ultimele patru luni ale sezonului, care pot culmina cu triumful din finala Ligii Campionilor, ce se va desfăsura chiar pe Allianz Arena: “Vreau din tot sufletul meu să ajung în ultimul act al Ligii. Din păcate am fost suspendat în 2010 si asta a fost o mare dezamăgire pentru mine. Visul meu este să îi fac cadou Liga Campionilor lui Uli Hoeness pe 19 mai, dar si titlul intern este important. Sunt optimist si întreaga echipă trage tare la antrenamente si este foarte ambiționată. Vreau să evoluez precum am făcut-o în ultimele cinci luni si poate asa pot să mai câstig o dată trofeul acordat celui mai bun fotbalist al anului. Dar să îmi adjudec titluri cu Bayern este lucrul cel mai important”, a încheiat Franck Ribery.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
9 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
9 January 2012 18:35

Dupa aceasta ploaie de goluri a lui Olic in amicale, sefii lui Bayern se pregatesc sa-i prelungeasca contractul croatului! Asta nu inseamna ca va ramane neaparat la echipa si din vara. Macar nu-l dau gratis!

gery76
9 January 2012 0:55

Sunt meciuri de pregatire si este bine ca sunt folositi si jucatorii ce au evoluat mai putin in turul campionatului,ma bucur sincer pentru japonezul Usami,un baiat foarte talentat,care poate incet,incet sa faca pasul spre prima echipa.
-Emre Can este desigur o parte importanta a viitorului lui Bayern Munchen,capitanul nationalei Germaniei u-17,fiind cu atat mai mult de admirat cu cat a declarat de mai multe ori ca prima lui optiune este nationala Germaniei la varsta senioratului[ desi este de origine turca] si faptul ca este introdus in atmosfera echipei mari nu poate fi decat benefic!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
9 January 2012 0:36

U19 ASPIRE Academy – FC Bayern 0:5 (0:0) – 08.01.2012

FC Bayern : Butt – Rafinha, Breno, Luiz Gustavo, Contento – Usami, Alaba, Pranjic, Ribéry – Petersen, Gomez (43. Emre Can)

Goluri: 0:1 Usami (38.), 0:2 Usami (41.), 0:3 Usami (43.), 0:4 Usami (48.), 0:5 Usami (57.)

sursa : http://www.fcbayern.telekom.de/de/aktuell/spielbericht/2012/32975.php

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
8 January 2012 23:51

Bayern castiga TOT! DUBLA de senzatie a lui Olic in victoria 2-1 in fata lui Al Ahly! VIDEO:

Bayern a a inceput anul in forta. A batut cu 2-1 pe Al Ahly iar fanii sunt fericit. Ivica Olic a inscris o dubla de senzatie.

surse:

http://www.sport.ro/germania/bayern-castiga-tot-dubla-de-senzatie-a-lui-olic-in-victoria-2-1-in-fata-lui-al-ahly-video.html

http://rutube.ru/tracks/5182878.html?autoStart=true&bmstart=1000

gery76
8 January 2012 23:31

Opinia lui Hitzfeld cred ca este cea mai apropiata de adevar,mai ales ca Reus lasase sa se inteleaga ca interesul lui Bayern fata de el chiar l-ar onora,cred ca s-a batut palma cu Arjen Robben pentru prelungirea contractului,asta este motivul pentru care Hoennes n-a mai insistat.

fcdm3
fcdm3
8 January 2012 22:03

Ribery, este pe locul doi dintre bavarezi, in ceea ce primeste media notelor. El are media 2,82 in BILD si 2,71 in KICKER, inaintea lui fiind doar Schweini cu 2,45 in BILD si 2,50 in KICKER. Inainte de a lua “rosu” in ultima etapa, se afla pe locul doi in Bundesliga, dupa Reus, conform BILD. Dar cum BILD acorda automat nota 6 la cartonas rosu, media lui a scazut mult, coborand pe locul 22. Alte date despre Ribery in aceasta editie de campionat: – 17 meciuri – de 5 ori in “echipa etapei in BILD”, ca si Kroos – 8 goluri din 35 de sanse (1 gol la 164 minute) inantea lui, dintre coechipieri, fiind doar Gomez cu 16 goluri din 55 de sanse (1 gol la 82 min., cel mai bun randament din Bundesliga) – 1241 atingeri de minge (73/meci), dupa Lahm (95/meci) si Badstuber (80/meci), dintre coechipieri. – “dueluri in doi castigate” doar 45% (locul 12 dintre coechipieri) dar se si “baga” in aceste dueluri (in total 170), doar Badstuber are mai multe (189). – cel mai faultat… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
8 January 2012 21:31

Robben:”Cred ca lui Reus i-a fost frica de concurenta (cu el), din acest motiv nu a vrut sa vina la Bayern.”
Hitzfeld:”Ma gandesc ca Hoeness nu l-a vrut cu adevarat pe Reus la Bayern.”

fcdm3
fcdm3
8 January 2012 21:23

Cele doua super staruri ale noastre, Robben si Ribery, sunt vanate in permanenta de jucatorii adversi. Insa, din pacate pe Ribery il lasa nervii in unele momente mai tensionate si reactioneza urat, chiar prosteste in fata tuturor luand “rosu”, cum a fost si inainte de finala CL din 2010, cum a fost si in penultima etapa din tur. Nu stiu daca mai este convertit la islam (Bilal era numele lui in acea religie) dar stiu ca nu simuleaza si nu e smecher sa reactioneze pe la spate cum fac unii (cand nu e nimeni atent) dar ce facem cand nu isi poate stapanii nervii?

gery76
8 January 2012 16:32

Si acum sunt convins ca Ribery ne-a lipsit enorm in finala cu Inter,vina insa apartinandu-i in totalitate dupa gestul nebunesc din semifinala cu Lyon,de aceea cred ca-si doreste cel mai mult o revansa fata de suporteri si fata de conducere,care l-a tratat regeste ,in ciuda unor derapaje de comportament ale francezului.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x