Clubul londonez este dispus să-i plătească francezului un salariu anual de peste 11 milioane de euro dacă va juca pentru echipa de pe Stamford Bridge.

ribery

Internationalul francez al lui Bayern Munchen, Franck Ribery, ar putea juca din acest sezon în Premier League. Chelsea s-a săturat să tot fie refuzată de Tottenham pentru achizitionarea lui Luka Modric si s-a orientat spre starul din Bundesliga. Conform cotidianului The Sun, patronul Roman Abramovich a pus la bătaie 34 milioane de euro pentru a-i convinge pe bavarezi să-i dea drumul lui Ribery, care ar avea un salariu de 11,3 milioane de euro pe sezon la clubul din Londra. În schimb, cei de la Bayern nu ar accepta să-l vândă pe francez cu mai putin de 40 de milioane.

În vârstă de 27 de ani, Franck Ribery (foto) a ajuns la gruparea din Munchen în 2007, fiind transferat de la Olympique Marseille pentru 25 milioane de euro. El mai are patru ani de contract cu actuala echipă.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
7 September 2011 9:10

Ma asteptam la mai mult de la Ribery in meciul cu Romania. O singura faza clara de gol si cateva actiuni mai periculoase la poarta lui Tatarusanu e mult prea putin. Probabil ca si starea gazonului (incredibil de proasta!) l-a facut sa fie mai retinut in joc, dupa atatea accidentari. Totusi, a fost unul din cei mai buni jucatori din nationala Frantei. Recunosc, mai mult ma intereseaza “sa dea totul” la echipa de club, nu la nationala…
Alle, le bleu!

Peter
Peter
6 September 2011 16:02

Toni era aproape acelasi gen de jucator ca Gomez, care pandea ocaziile si marca mult. Era un atacant fantastic, chiar daca juca numai pentru el, niciodata nefiind interesat de echipa, dupa parerea mea. Makaay era “ein Phantom”, cum spun nemtii, care disparea din meci si pe care il vedeai marcand din putinele ocazii pe care le avea. Zickler era preferatul meu, desi era mai mult accidentat, un jucator de explozie si cu tehnica buna, foarte bun pentru contaatac. Elber nu are nevoie de nici o prezentare, iar Jancker era tancul din fata, care isi baga capul chiar si centrarile sutate si avea un caracter vulcanic, similar cu cel al lui Kahn sau Effenberg. Totusi, toti cei amintiti mai devreme n-au marcat atat precum Gomez, si cu toate ca are o miscare atipica, este un golgheter adevarat. Cifrele nu mint niciodata, iar daca privesti lucrurile intr-un mod pragmatic, caracteristic nemtilor, nu conteaza cum marchezi, conteaza doar sa marchezi. Eu unul prefer rezultatele in locul jocului spectaculos, cu pretentia ca echipa sa fie fair play, sa nu intre la rupere si sa… Citeste mai mult

dan
dan
6 September 2011 10:13

Cifrele sunt oarecum impresionante, dar cu totii stim ca de cele mai multe ori nu reflecta realitatea. Gomez este un atacant bun pentru Bundesliga, in Europa trebuie ceva mai mult de-atat, parerea mea. Sa speram ca nu se va mai face de ras ca pana acum (desi mi-e foarte greu sa cred asta), pentru ca in alte parti, si ma refer aici la tehnica , nu avem nicio speranta de perfectionare, chiar daca tehnica lui este pe undeva in vecinatatea lui 0. Mie unu mi-a placut chiar si Luca Toni, ca sa nu mai vorbesc de atacantii de care vorbea gery ( Elber, Zickler , Jancker[mai putin] si Makaay, pe care l-a omis).

fcdm3
fcdm3
6 September 2011 8:10

Radamel Falcao a marcat in 2010-11: nationala: 3 goluri in 7 meciuri club in Europa League: 18 goluri in 16 meciuri club in cupa: 3 goluri in 3 meciuri club in campionat: 16 goluri in 22 meciuri TOTAL: 40 goluri in 48 meciuri (3603 minute jucate), adica un gol la 90 minute. Mario Gomez Garcia a marcat in 2010-11: – nationala: 4 goluri in 4 meciuri – club in C.L.: 8 goluri in 8 meciuri – club in cupa:3 goluri in 5 meciuri – club in campionat:28 goluri in 32 meciuri TOTAL: 43 goluri in 49 meciuri (3613 minute jucate), adica un gol la 84 minute, o cota fantastica in cel mai bun sezon al lui! Cu toate ca cifrele seci il situeaza pe Gomez dupa Messi (53 goluri in 59 meciuri!) si C.Ronaldo (57 goluri in 58 meciuri!), in ceea ce priveste goluri marcate si media unui gol marcat, cota lui este departe de cei doi…Este departe si de Falcao pe care Atl. Madrid a dat 40 mil. euro. Pe Gomez al nostru, daca ar fi de vanzare, nu… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
6 September 2011 7:16

@Petraru Vlad: macar aici sa nu mai aud de oierul de la Steaua. Poluam forumul fara sens. Ai grija si la gramatica: “o sa-i dea” in loc de “o sai dea” si “n-o sa miste” in loc de “no sa miste”. Si incearca sa fi mai coerent in exprimare pentru ca toata lumea sa inteleaga ce vrei sa spui, nu numai tu.

Petraru Vlad
Petraru Vlad
5 September 2011 13:53

Si totusi Gomez este peste amandoi atacanti mentionati mai sus si are si el 42 de goluri de cand e la Bayern. Falcao se va risipi la Atletico iar Dzeko la city unde Tevez s-a impacat cu antrenoru si probabil ii va lua locu, e o forma de moment pentru Dzeko nimic mai mult. Eu cred ca in campionat Gomez va avea mai multe goluri decat amandoi chiar daca in Germania sunt mai putine etape decat in Spania sau Anglia. Gomez are puterea incredibila( super man:)) ) de a se demarca cu foare mare usurinta, si va marca si in acest sezon minim 18 goluri numai in campionat si vreo 8 in CL. O sai dea vreo 2 si lu City si Dzeko no sa miste nimic langa fundasi nostri :)) . Tocana il face Badstuber pe Dzeko. Incep sa vorbesc ca Becali, ar trebui sa las telvizoru in pace :)) . Lasand gluma la o parte mie chiar imi place de Gomez, si e un atacant perfect pentru sistemu de joc a lui Bayern, dar am observat cand joaca… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
5 September 2011 9:14

Si pe Radamel Falcao mi l-am dorit la Bayern. Columbianul de doar 1.77m, este jucator doar de picior drept dar excelent la cap si cu o tehnica “peste” Dzeko. Are tot 25 de ani si a venit acum 2 ani la Porto de la River Plate.
Daca la River nu a impresionat cu 29 de goluri in 80 de meciuri, in Portugalia a “explodat” pur si simplu:
– ed. 2009/10:25 goluri in 28 meciuri
– ed. 2010/11:16 goluri in 22 meciuri iar Europa League are 17 goluri in 14 meciuri!
A surprins faptul ca a ales sa joace la o echipa mai modesta decat Porto, Atl. Madrid, ce-i drept pt. 40 mil., desi aceasta suma putea fi platita si de Chelsea (unde antreneaza fostul lui antrenor Vilas Boas) sau de alte mari echipe ale Europei.
In ochii mei ramane un mare jucator si, daca alegea o super echipa, avea sanse la vreun “balon de aur”, ceva. Asa cu Atletico Madrid e mai greu. Pacat ca sefii lui Bayern nu au avut “ochi” pt. el…

fcdm3
fcdm3
5 September 2011 9:13

Edin Dzeko a venit la 20 de ani in Germania (de la Teplice), la Wolfsburg. S-a acomodat mai greu si a dat doar 8 goluri din 28 de meciuri. Apoi a intrat in “priza”: – ed. 2008/09: 26 goluri in 32 meciuri – ed. 2009/10: 22 goluri in 34 meciuri – ed. 2010/11: 10 goluri in 17 meciuri, dar aici a fost cu gandul la plecare…. In Anglia s-a adaptat si mai greu. In primul sezon a marcat doar 2 goluri in 15 meciuri iar anul asta a inceput in “tromba”: 6 goluri in 3 meciuri! Poate daca conducatorii lui Wolfsburg mai lasau din pretentii, acum Dezko era la Bayern, mai ales ca si el isi dorea asta si vorbeste si lb. germana. Deci avea toate premisele sa se adapteze la noi. Asa, la 40 de mil., Bayern nu s-a mai bagat. Dzeko, 25 ani, 1.92m, jucator de ambele picioare si excelent joc la “cap”, cu viteza si tehnica f. buna, inscrie cu o usurinta dezarmanta pentru inaltimea lui. In total, are 74 de goluri in 129 de meciuri jucate… Citeste mai mult

Peter
Peter
2 September 2011 14:11

Dzeko mi se pare un atacant foarte bun, dar si foarte oscilant. Cat a fost in Bundesliga, facea retururi foarte bune, in schimb in tururi nu a fost asa de bun. Dar daca venea Dzeko, poate nu se adapta bine, si acum Gomez este deja adaptat. Dar cum a zis si fcdm, sa fim optimisti si sa privim jocul echipei ca un intreg, si nu jucatorii in parte. Daca fiecare veriga functioneaza bine intr-o echipa atunci Bayern este o echipa mult mai buna decat multe adunaturi de vedete.

gery76
2 September 2011 14:07

Eu l-as fi vrut ,daca tot discutam de dorinte,ca varf de atac pe columbianul Radamel Falcao,care desi nu prea are un gabarit impunator are o explozie si o tehnica excelente,fiind dupa parerea mea cel mai clasic nr9 din fotbalul mare.

fcdm3
fcdm3
2 September 2011 8:29

Eu mi-am mai spus parerea despre Gomez. Mi-as fi dorit in locul lui pe Dzeko, care mi se pare ca inscrie cu o usurinta fantastica. As fi vrut un atacant mai tehnic, mai rapid si mai estetic. Dar pana la urma nu noi hotaram ci, sefii lui Bayern. Poate ca important este si altceva: caracterul omului, faptul ca este neamt, ca este prieten cu majoritatea celorlalti din lot. Conteaza si cum il “joaca” Heynckes. Eu zic insa sa fim optimisti si sa ne bucuram de jocul echipei, mai ales acum ca Bayern a ajuns pe primul loc dupa 477 de zile. Sa fim optimisti!

fcdm3
fcdm3
2 September 2011 8:27

@gery76, Ribery este un jucator super-valoros, nimeni nu poate contesta asta. In 2007 cand a venit a avut cele mai bune evolutii la Bayern cu niste cifre incredibile, peste toti jucatorii de top din lume ai momentului. Numai ca atat accidentarile (am urmarit cum la unele meciuri din Bundesliga efectiv era “vanat” pe teren!) cat si mofturile de star, coroborate cu relatia tensionata cu Van Gaal (crede-ma, eu lucrez la patron si stiu ce inseamna sa ai un sef dictator, cum era catalogat olandezul) l-au facut sa joace din ce in ce mai neconcludent. A mai fost si impresarul sau care i-a luat mintile cu tot felul de sume de bani ametitoare de la alte echipe (Real, Chelsea), cateva escapade penibile etc. Desi a trecut la religia musulmana de multi ani (acolo Ribery = Bilal) nu l-am mai vazut rugandu-se inainte de fiecare meci pe teren, asa cum il vedeam prin 2007-2008, cand era fabulos pe teren. Mie mi se pare ca a devenit tot mai expus accidentarilor si parca ii e frica sa nu forteze sa se accidenteze iar.… Citeste mai mult

Petraru Vlad
Petraru Vlad
2 September 2011 6:35

Fara Gomez, Bayern ar arata exact ca Dortmundul de sezonul trecut fara Barrios, multe ocazii de gol ratate, si meciuri castigate foarte greu. Pe NIls Petersen il vreau si eu sa-l vad dar daca Heynckes nul joaca inseamna ca nu e peste Gomez. Si voi ce atacant a-ti vrea ma rog! Tevez?( jucatorul care ar putea face la Bayern echipa de petrecareti). Eu nu vad atacanti mai buni ca Gomez la un pret rezonabil (40 milioane max.) pentru Bayern in urmatori ani. Eu cand il vad pe Gomez ratand din poziti perfecte de marcat ma apuca rasul pentru ca asta face parte din repertoriul lui Gomez, sa rateze 😀 . Daca jucam fotbal la nivel inalt Gomez nu ne strica meciurile stati calmi.

gery76
2 September 2011 1:19


Sunt de acord ca marcheaza mult Gomez ,dar spui ca esti fanul lui Bayern din ’98 si urmarindu-te mi-am dat seama ca esti intr-adevar un fan adevarat,poate printre cei mai inversunati,insa faptul ca marcheaza mult nu inseamna pentru mine nici pe departe ca ar fi macar la jumatatea valorii lui Elber,un varf clasic -care a avut din toate calitatile specifice unui varf, cate o parte importanta,ca sa nu mai vorbesc ca in aceeasi perioada concurenta era mult mai apriga pentru acest post extrem de important si ma refer la Carsten Janker,Paolo Sergio sau Alexander Zickler!

Peter
Peter
1 September 2011 21:43

@lordi: La sistemul pe care il are Bayern, Gomez sau Petersen sunt atacantii cei mai potriviti. Si crede-ma, eu il stimez pe Muller foarte mult, mai ales ca este produs 100% al lui Bayern, dar mi se pare absurd ca unui atacant sa i se reproseze ceva atata timp cat marcheaza si marcheaza mult. Care atacant care iti rezolva meciurile marcheaza cat marcheaza el? Atata timp cat are echipa asta in spate, nu vad rostul criticilor. O echipa se construieste sa fie un tot unitar. Si daca oricine poate marca din pozitiile din care marcheaza Gomez, de ce nu o face? Pentru ca se demarca foarte bine, astfel incat sa aiba multe ocazii pe meci. Este meritul lui, si profita din plin de munca echipei, acest lucru fiind subliniat si de el. Cum am zis din 98 de cand ma uit la fotbal si sunt fanul echipei, Bayern nu a avut un atacant care sa marcheze atat cat o face Gomez. Si la Stuttgart a marcat foarte mult, si acolo nu a avut o echipa extraordinara in spate. Sigur, mai… Citeste mai mult

lordi211
lordi211
1 September 2011 21:25

@Peter:
o fi golgheterul b-ligi,dar cum a zis si mariusidu, nu ar placut sa avem si un atacant care sa fie capabil sa scoata echipa din dificultate si de unu singur, sa nu fie total dependent de coechipieri care practic in cele mai multe cazuri au facut in asa fel incat mingea sa nu trebuieasca decat sa fie impinsa in poarta,eu nu am nimic cu Gomez,doar ca nu mi se pare un lucru prea de normal sa fie asa de laudat(tinand cont cate greseli face).
De ce nu este laudat asa Muller(care face in mare parte faza de constructie)sau ceilalti membri ai echipei??Sunt sigur ca multi dintre voi nu sunteti de acor cu ceea ce spun dar de asemenea sunt sigur ca mai sunt suporteri care sa fie de aceiasi parere cu mine.Poate ar trebui sa-i dea putin timp si lui Peterson sa vedem cat este de capabil(ma refer la mai multe minute).

Peter
Peter
1 September 2011 20:49

@gery: Tind sa-ti dau dreptate, Ribery devine foarte egoist in meciurile importante, asa fiind si in dubla cu Zenit, si cu Barcelona pe Camp Nou sau anul trecut in ambele manse cu Inter, in special la Milano. Dar in acest an pare un alt Ribery si daca va continua asa, n-am ce sa-i reprosez.

gery76
1 September 2011 19:29

Poate am sa comit un sacrilegiu pentru multi dintre suporterii lui Bayern,dar de mult vreau sa-mi expun acest punct de vedere si cred ca acum ar fi momentul cel mai prielnic. Ribery este un fotbalist cu niste calitati native exceptionale,care numai de rauvoitori pot fi contestate,dar….pentru mine ca suporter vechi si uneori patimas in ciuda varstei nu tocmai fragede,cred ca aportul sau adus echipei de cand a venit la Bayern ,pe un ocean de asteptari in raport cu valoarea sa si salariul platit de club serviciilor sale ,este unul extrem de slab,iar in momentele cruciale in care am nevoie de el,tot timpul s-a nimerit ba sa se accidenteze,ba sa intre in conflict cu van Gaal un antrenor genial dar foarte dificil -recunosc,ba sa ia rosu intr-un moment cu totul nepotrivit si nefortat de nici o imprejurare lasandu-ne exact cand ne fierbea apa in gura cum zice romanul in finala C.L cu ”ochii in soare”-dar asta nu a insemnat ca a devenit mai maleabil in ceea ce priveste cifra zero-urilor la negocierea contractului. In concluzie desi-l admir referitor la calitatile fotbalistice… Citeste mai mult

mariusdu
mariusdu
1 September 2011 18:04

Sa stii ca sunt destui suporterii care nu au incredere in Gomez ( printre care stii bine ca ma numar si eu)…dar nu ar fi oare placut sa avem si un atacant care sa fie capabil sa scoata echipa din dificultate si de unu singur, sa nu fie total dependent de echipa?? De ce?…Pentru ca echipa aia care ii face lui fazele e in proportie de +70% formata din Ribery, Robben si Muller, iar in meciurile in care acestia lipsesc ( spre ghinionul nostru destul de multe), ei bine lipseste in mare parte si Gomez. Poate ca ai si tu dreptate, tipul de atacant care se potriveste cel mai bine stilului de joc in momentul de fata este Gomez, dar din nou, nu ar fi oare frumos sa avem pe cineva care sa nu se mai faca de ras in anumite faze( exemple de faze, din pacate, sunt destule)? Repet sper sa ai dreptate si sa avem un sezon reusit, si acolo unde conteaza poate cel mai mult, in UCL, pentru ca in Bundesliga eu zic ca nu se pune… Citeste mai mult

Peter
Peter
1 September 2011 11:40

@dan&lordi: Chiar nu aveti altceva de facut decat sa faceti caterinca de golgheterul Bundesligii, care, intamplator este si atacantul nr.1 al echipei cu care tineti? Asa se comporta un suporter cu propria echipa? Marii atacanti pe care ii vreti voi nu marcheaza cat marcheaza Mario, si treaba lui este sa marcheze. Cum a declarat si el recent: el este doar care incheie fazele echipei, deci nu se considera un jucator care singur sa faca diferenta. Daca el afirma acest lucru, coechipierii declara ca sunt bucurosi ca au in au in fata un atacant care inscrie si antrenorul il pune titular, atunci ce tot atata tam-tam. Cei de la Kicker, al caror presedinte este si presedintele Asociatilor Jurnalistilor Sportivi din Europa, i-au acordat titulatura de clasa mondiala, atunci cum se face ca altii stiu mai bine cum sa-l catalogheze pe Gomez?

lordi211
lordi211
1 September 2011 8:56

@dan:bine zis eu nu-l vad pe super mario ca un atacant “stralucit”cum ai zis si tu”sunt putine cupluri de atacanti care sa rateze impreuna cat rateaza Gomez”haideti ma cine nu da gol de la 3 m din fata porti cu sau de obicei fara portar,sau mai noi din penalty,defapt al doilea l-a ratat….

lordi211
lordi211
1 September 2011 8:50

Serios atatia bani pt el?nu va pleca si nici nu cred ca va renuta asa la contract pt astfel de oferete(sau nu-l lasa stafful)

dan
dan
1 September 2011 8:18

Avem atacant de clasa mondiala…ce sa mai facem cu inca unu?? Super Mario Gomez face cat doi atacanti ( sunt putine cupluri de atacanti care sa rateze impreuna cat rateaza Gomez). Chiar ma mir de ce nu au avut oferte pentru el…

Petraru Vlad
Petraru Vlad
1 September 2011 7:18

Il avem pe Super Mario, nu ne trebuie atacant.

Edison
Edison
31 August 2011 23:42

Ma asteptam si eu sa mai aducem azi un atacant , rahat nimic

fcdm3
fcdm3
31 August 2011 21:13

Poate daca se ofereau in timp util vreo 50 de mil. pe Ribery era ceva iar cu 35 il luam pe Eden Hazard care este un super jucator…Dar oricum, oferta (daca a venit, ca am inteles ca a fost o pacaleala) a fost tardiva.

Danny99
Danny99
31 August 2011 19:06

Sper să nu se ducă pt că după părerea mea Premier League nu este cine știe ce campionat…..
Oricum Ribery ar costa mai mult după ce a făcut la Bayern…..

Serban
Serban
31 August 2011 18:18

Si daca a fost o oferta, este una foarte tarzie deoarece la miezul noptii se inchide perioada de transferuri. Asa ca clubul n-ar avea timp sa negocieze pentru un unlocuitor. Ceea ce este bine deoarece Ribery in acest sezon este foarte in forma si cu pofta de joc.

Edison
Edison
31 August 2011 17:47

Vrabia malai viseaza sau rusul vodka viseza

robben
robben