Uli Hoeness îl admiră pe mijlocasul Borussiei Dortmund, pe care si l-ar dori în echipa sa în viitor.

Înainte ca perioada de transferuri să se încheie miercuri, campioana din Bundesliga a refuzat o ofertă a lui Arsenal, situată undeva între 28 si 34 de milioane de euro pentru Mario Götze. Agentul mijlocasului în vârstă de 19 ani, Volker Struth, a confirmat de asemenea că Mario va rămâne la Borussia Dortmund pentru cel putin încă doi ani, tinând cont că întelegerea sa expiră în 2014.

Totusi, Bayern München nu renuntă la ideea ca, într-o bună zi, Götzinho să devină liderul de la mijlocul terenului al bavarezilor. Cu toate că Franck Ribery, Arjen Robben sau Bastian Schweinsteiger asigură o linie mediană de lux pentru multipla campioană, venirea lui Mario pe Allianz Arena este văzută de Uli Hoeness ca un transfer pentru viitorul echipei: “Atunci când contractul îi va expira, vom vedea ce se va întâmpla. Multi jucători au afirmat că nu vor evolua niciodată pentru Bayern, dar au ajuns la noi până la urmă. Nu sunt îngrijorat. Dacă vom fi încă interesati de serviciile lui si el va continua să evolueze la fel de bine cum o face acum, vor exista discutii, dacă noi vom avea si atunci o echipă atractivă. Nu sunt îngrijorat dacă nu îl vom lua azi sau mâine, dar să avem un jucător de o asemenea valoare ar fi un lucru extraordinar”, a declarat presedintele lui Bayern pentru LIGA Total.

Hoeness a vorbit si despre situatia lui Arjen Robben, care nu si-a prelungit contractul scadent în 2013. Cu toate că a declarat în nenumărate rânduri că îi place stilul de viată din Germania, există multe echipe de top care sunt interesate de serviciile olandezului. “Sunt sigur că Bayern va reusi să îi prelungească întelegerea lui Robben în următoarele luni”, a confirmat Hoeness.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
8 September 2011 12:09

Doua stiri:
1.Arjen Robben nu va juca in meciul cu Freiburg. Durerile de la spate nu-i dau pace. Probabil, starea lui se va ameliora saptamana viitoare cand, marti Bayern intalneste pe Villareal in C.L.
2.BILD a facut un sondaj de opinie in ceea ce priveste aducerea unui nou atacant in lotul bavarezilor. Au votat 52.667 de useri din care 52% au considerat ca NU E NEVOIE iar 48% au zis ca DA, E NEVOIE, iar la comentarii cei mai multi doresc sa-l vada la lucru si pe Petersen, mai ales acum cand Olic si Gomez (posibil apt pt. meciul cu Freiburg) sunt accidentati.

gery76
7 September 2011 21:33

Oricum Ribery,prin fenta aceea superba ,a facut cam singura faza mai deosebita,am crezut ca Rat si Bourceanu fac fractura de coloana,in rest si francezii mai mult decat modesti!

fcdm3
fcdm3
7 September 2011 19:07

E posibil sa se fi accidentat rau daca se ciocnea de polonezul respectiv. Nu sunt de acord cu pedepsirea lui (cum zice Peter), oricum nu cred c-o sa-l mai vad vreodata aruncandu-se asa. Stiu ca este un baiat admirabil, cu un bun simt cum rar mai vezi la fotbalistii din ziua de azi. Astept insa mai mult de la el, pe masura talentul sau urias.
PS: Apropos de accidentari, bine ca nu s-a accidentat Ribery pe “cultura de cartofi” sau “musuroiul cu cartite” de pe Arena Nationala!

gery76
7 September 2011 16:14


Eu am convingerea ca inversunarea si ambitia deosebite ale lui Muller,care ne-au lipsit cu Spania din cauza suspendarii sale ,a fost una din cauzele principale ale infrangerii cu Spania- asta am vrut sa spun,dar graba….

gery76
7 September 2011 16:09


Mi-ai nimerit inca o data preferintele,asa este, Thomas Muller este jucatorul tanar pe care-l admir cel mai mult in fotbalul german si chiar european,iar aici marele merit l-a avut Luis van Gaal,omul cu cei mai” buni ochi”la fotbalistii tineri si antrenorul care i-a dat incredere in fortele proprii,insa explozia care l-a consacrat in fotbalul mare a avut loc la worldcup’2010 unde din postura de cvasi-debutant,fiind ignorat in mod cinic de Maradona la amicalul de debut al lui Muller,in Africa de Sud a devenit la 20 de ani golgheterul mondialului,dandu-i si o palma cu piciorul lui Maradona[ pe care continui sa-l admir ca geniul fotbalului mondial,pacat de iesirile demne de un om ”sarit”].
Eu am convingerea ca inversunarea si ambitia deosebita a lui Muller a fost una din cauzele principale ale infrangerii cu Spania din semifinale,iar pentru faptul ca alaturi de Schurrle si Gotze,Muller reprezinta viitorul Germaniei,sunt de acord cu fcdm3 sa-l cautionam pentru simulare ,care si eu cred ca a fost influentata si de teama unei eventuale accidentari!!!

Peter
Peter
7 September 2011 14:59

@fcdm: Daca nu se arunca, putea fi accidentat grav. Clar, nici mie nu-mi plac simularile, si calitatea streamului a fost destul de slaba ca sa ma pot pronunta, dar chiar cred ca se da penalty la asa ceva. Stiu ca pare o scuza, chiar nu vreau asa ceva, daca chiar a fost simulare ar trebui pedepsit cumva.

fcdm3
fcdm3
7 September 2011 9:07

, stiu ca T.Muller este favoritul tau. Ce parere ai de simularea in careu din meciul Polonia – Germania 2-2? S-a dat penalty iar Kroos a inscris si a egalat scorul la 1. Nu ascund ca si mie imi place cum joaca (sut, tehnica si faptul ca-i altruist) dar nu ma asteptam sa-l vad simuland tocmai pe el… Oricum, il iertam ca e al nostru, nu? 🙂

Petraru Vlad
Petraru Vlad
4 September 2011 6:09

Lasati-o mai moale cu Gotze. Daca il aducem prea devreme e posibil sa nu se acomodeze, eu zic ca cel mai bine ar fi sa-l aducem liber de contract sau cu un an inainte sa-i expire contractul. Nu as fi deacord sa se de-a o suma mare si sa nu se acomodeze. Sunt cazuri destule de jucatori mari ca nu s-au acomodat . Cea mai mare prostie sa dai mai mult de 30 de milioane pe un jucator ca Gotze. Eu il consider cel mai mare talent al ultimilor ani din Germania , dar prfer sa mai stea vreo 2 sezoane la Dortmund( asa cum are de gand sa faca) pentru a se dezvolta mai bine.

Catalin
3 September 2011 15:27

la sigur…

West