Robben a revenit la antrenamente in timp ce Gomez a lipsit

Arjen Robben revenit marţi la antrenamentul bavarezilor in timp ce Mario Gomez a lipsit din cauza unei accidentari la genunchi.

robben

Bayern Munchen a primit vesti mixte marţi. Arjen Robben a revenit la pregătire în timp ce Mario Gomez va lipsi timp de trei zile din cauza unei accidentari la genunchi.

Avand majoritatea jucatorilor plecati la meciurile internationale, doar şapte jucători au participat la sesiunea de antrenament de marţi. Pintre cei 4 mijlocasi jucatori  aflati la antrenament, era si Robben, care a ratat meciul de sambata cu Koln din cauza gripei. Olandezul s-au alăturat colegilor Franck Ribery, Luiz Gustavo şi Andreas Ottl pe teren şi a fost capabil să efectueze antrenamentul normal.

In schimb, Mario Gomez nu a participat la antrenament deoarece s-a accidentat la genunchi in meciul cu Koln. Golgheterul din Bundesliga a fost nevoit să se retragă din echipa echipa nationala a Germaniei înainte de meicul amical cu Italia, dar este de aşteptat să sa revina peste trei zile şi ar trebui să fie disponibil pentru meciul de sambata cu Hoffenheim.

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.
0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Sorin
Sorin
10 February 2011 15:50

Și eu cred că Schurrle este perfect ca rezervă pentru Muller, dar a fost deja achiziționat de Leverkusen. Holtby aparține de Schalke. Nu l-am văzut niciodată pe Schurrle jucând la închidere. El este un atacant, la origine. Mijlocaș ofensiv central a mai jucat, din informațiile mele. Central (box-to-box, cum zic englezii) sau la închidere, nu știu, dar eu nu l-am văzut evoluând pe aceste posturi.
Am trecut acolo mai multe nume, pentru că e nevoie și de jucători de rezervă, care să completeze lotul.
Varianta cu Kroos mijlocaș la închidere pare plauzibilă, dar toate echipele importante au în teren un mijlocaș defensiv veritabil. Însă Kroos este tânăr și are timp să-și rafineze jocul defensiv.

gery76
10 February 2011 15:36

@Sorin Multi din jucatorii enumerati de tine sunt interesanti dar eu cred ca singurii care ar ajuta efectiv pe Bayern ar fi M’Vila,Mertesacker si Trasch ,cu rezerva fata de M’Vila ca eu inca mai sper o reprofilare a lui Kroos pe postul de inchizator si astfel pe langa faza defensiva sa beneficiem si de pase lungi sau filtrante decisive calitati pe care Kroos le are desi in tur a jucat mult sub posibilitati.Mie cei mai interesanti jucatori din Bundesliga pe care Bayern i-ar putea aduce pe sume asemanatoare cu cea data pe Gustavo[plasa destul de mare]sunt Holtby si Schurle doi jucatori exceptionali pe care i-am urmarit cu mare atentie mai ales in tur.Schurle poate evolua cu succes oriunde la mijloc incepand de la inchidere pana al doilea varf ,un fotbalist mereu cu capul sus si cu pase luminoase,iar Holtby chiar daca este individualist uneori are o tehnica si niste ruperi de ritm deosebite.De aceea mai degraba l-as vinde pe Ribery pe care oricum s-ar lua o suma foarte buna desi este in mare regres dupa parerea mea ,iar Holtby ar… Citeste mai mult

Sorin
Sorin
10 February 2011 15:33

Nu cred că ar fi o lipsă de respect față de Olic o cerere de a se transfera, pentru că el nu este o legendă. A jucat un an, și-a făcut treaba și a fost plătit pentru asta. Ai și tu dreptate, pe undeva. Probabil, adevărul e undeva pe la mijloc. Amândoi suntem oarecum subiectivi. Tu, pentru că îl apreciezi pe Olic și ești fan al lui Bayern, iar eu pentru că am o obsesie pentru tineri.

Peter
Peter
10 February 2011 15:22

@Sorin:S-ar putea sa ai dreptate cu Olic, dar eu i-as mai acorda o sansa sezonul viitor. Daca va fi acelasi razboinic ca anul trecut, si Bayern il va vinde, va fi o dezamagire crunta.Bayern n-are nevoie de bani din transferuri, iar Olic merita sa i se acorde inca o sansa, pentru tot ceea ce a facut pana acum pentru Bayern. Toata lumea vrea performanta, dar Bayern trebuie sa-si respecte jucatorii, deoarece este un club legendar, care are in conducere si in organigrama multi fosti fotbalisti:Beckenbauer,Hoeness,Rummenigge,Tarnat, Elber si multi altii.De asta are fani loiali, pentru ca nu este o echipa care vrea doar performanta, ci este si un club de tip “familie”.

catalin
catalin
9 February 2011 19:54

ce bine ca a revenit robben la antrenamente incepea echipa sa scartaie fara el.

catalin
catalin
9 February 2011 19:53

ce bine ca a revenit robben la antrenamente incepea echipa sa scartaie fara el.

Sorin
Sorin
9 February 2011 18:00

Sunt de acord cu tine în privința lui Mertesacker. Nu mai este la același nivel, dar nu se compară cu ce are Bayern în acest moment. Iar la 10 milioane de euro, merită. Altă soluție nu văd. Trebuie un fundaș central de picior drept. Sakho de la PSG este stângaci. Hummels e greu de adus, pentru că Dortmund stă bine financiar și nu vrea să vândă nimic, din câte se pare. Dacă poate fi adus, e perfect. Despre Olic, mi-am spus părerea. Cel mai important este să se obțină performanțe, iar Olic nu mai prezintă perspective. Va împlini 32 de ani și vine după o accidentare de lungă durată. Astea sunt motivele pentru care eu l-aș vinde, pe lângă faptul că pot obține o sumă de bani, pe care n-o mai obțin peste un an. Atacanții care au jucat la același nivel, cu aceeași prospețime, după 32 de ani îi numărăm pe degete. Uită-te la Henry, mega atacant, la Raul, la Trezeguet. Toți au fost super fotbaliști, dar după 30-32 de ani, au scăzut enorm. Nu știu dacă Olic poate… Citeste mai mult

Peter
Peter
9 February 2011 17:47

@Sorin: Extraordinar cum stii asa de multe despre tinerii fotbalisti. Dar eu nu as vinde asa de multi jucatori, in nici un caz pe Olic, macar din respect pentru ce a aratat el anul trecut. Merita inca un sezon, poate mai poate sa ne ajute, fiind un jucator cu 3 plamani si o inima cat casa. Cat despre ceilalti, sa vedem cu vede si conducerea lui Bayern acest lucru. Dupa spusele tale, acesti tineri jucatori au potential fantastic, iar eu apreciez acest lucru. Cat despre fundasii centrali, Mertesacker nu mai este ce a fost, dupa parerea mea, este prea imobil. Si, crede-ma, niciun jucator german nu refuza Bayernul, daca Bayern il vrea cu adevarat. Dortmund nu poate sa tina un jucator, daca vine Bayern cu o suma buna(nici 20 de milioane n-ar fi prea multe pt Hummels) atunci Mats se va intoarce la Bayern. Sper din tot sufletul sa se materializeze acest transfer, acolo sunt cele mai mari bube la Bayern, in mijlocul defensivei.

Sorin
Sorin
9 February 2011 17:42

Câteva completări la comentariul precedent(am uitat de ele). Pentru sezonul 2011-2012… Media de vârstă a primului unsprezece (menționat în postul anterior): fix 25 de ani (ideal). Media de vârstă a lotului (menționat, de asemenea, în postul anterior): 22,6 ani (o medie de vârstă a lotului superbă, dacă îmi permiteți). Media de înălțime a primului unsprezece: 1,83 m. Media de înălțime a lotului: 1,82 m. Primul unsprezece este format din 7 nemți și 4 stranieri (doi francezi, un brazilian și un olandez), dintre care doar unul este extracomunitar (brazilianul). Lotul este format din 15 nemți și 9 stranieri (doi brazilieni, doi francezi, doi olandezi, un suedez, un japonez și un austriac), dintre care doar 3 sunt extracomunitari (brazilienii și japonezul). Lotul conține: – 15 fotbaliști, cu vârste cuprinse între 19 și 23 de ani: Kraft (23), Baumann (21), Basala-Mazana (19), Breno (22), Badstuber (22), Lewicki (19), Contendo (21), Ekici (21), Usami (19), M’Vila (21), Kroos (21), Alaba (19), Muller (22), Alvarez (20), Castaignos (19); – 9 fotbaliști cu mai multă experiență experiență (asta nu înseamnă că unii dintre cei tineri, precum… Citeste mai mult

Sorin
Sorin
9 February 2011 17:01

Că tot se vorbește de transferuri, îmi spun și eu părerea. Dintre actualii fotbaliști care se află sub contract cu Bayern, următorilor le expiră contractul în vară: Butt, Kraft, Altintop, Ottl, Klose. I-aș prelungi contractul doar lui Kraft. Butt și Klose au o vârstă și sunt stinși, Ottl nu are valoare de Bayern, iar Altintop merge pe 29 de ani și nu se află într-o formă prea bună. În rest, i-aș vinde pe Van Buyten, Pranijc, Tymoshchuk și Olic. Celor patru le expiră contractele în 2012. Van Buyten are 33 de ani și nu a mai arătat nimic bun în ultimele luni. Este cotat la 4 milioane de euro. Ținând cont că mai are un singur an de contract și se află la finalul carierei, cred că 1,5 milioane de euro ar fi o suma care s-ar putea obține prin cedarea belgianului. Mai mult de atât, e greu de crezut, în condițiile date. Pranijc nu m-a impresionat niciodată. Din punctul meu de vedere, este un fotbalist submediocru. E cotat la 7,5 milioane de euro, dar în condițiile în care merge… Citeste mai mult

Peter
Peter
9 February 2011 16:29

@gery: La fel de indispensabil este atunci si Olic, care a marcat mai mult si in momente mult mai importante in Champions League decat Robben. Dupa mine nu exista jucator indispensabil, pentru ca este un sport de echipa.De cate s-a dovedit ca o echipa a ajuns la varf dupa ce si-a vandut cel mai “mediatizat” jucator. Bayern a existat si inaintea lui Robben si va exista si dupa el. Campionate si Cupe au fost castigate si cu jucatori mai putini tehnici si rapizi. Totul tine de tactica antrenorului si de spiritul de echipa al jucatorilor.(Vezi Grecia 2004) Prefer stilul acela, dar cu trofee internationale, decat spectacol cu echipele mici, si clacari in momente importante.

Peter
Peter
9 February 2011 16:24

@Florin: Si pana sa marcheze cu Kaiserslautern(dupa pasa geniala a lui Muller) ce a facut Robben? Nu cumva a pierdut multe mingi in fata lui Rodnei? Si nu a pasat cand Muller ramanea singur cu portarul? Pana nu marcheaza, nu da drumul la minge, si asta s-a vazut si in finala de la Madrid, cand a driblat pana s-a terminat terenul. Asa ca, mai bine un Altintop mai lent, dar care da pase, decat un Robben individualist si egoist. Meciurile cu adevarat mari anul trecut au fost facute fara Robben(victoria de la Torino, turul cu Manchester, victoria cu Hamburg si victoria din campionat cu Schalke) In schimb, cand Robben a fost titular am pierdut la Florenta si la Manchester am tremurat. Chiar daca a marcat cu executii frumoase, nu ajuta prea mult echipa. Nu face faza defensiva, este mai mereu indisponibil si nu da drumul la minge. Nu degeaba s-a luat si Muller si Schweinsteiger de el la Bremen.Este talentat si rapid, dar nu are treaba cu spiritul de echipa. Iar pasele filtrante le da din ani in Pasti, asa… Citeste mai mult

Serban
Serban
9 February 2011 13:09

In acest moment ar trebui lasata deoparte incapatanarea lui Van Gaal de a nu cheltui nimic. Ar trebui adus un fundas centra bun, care sa fie sigur si nu neaparat tanar poate fi si unul de 28,29 de ani dar sa fie serios. Pe langa CB ar mai trebui un fundas stanga daca tot vrea sa se renunte la Contento si se pare ca nici Pranjic nu este bagat in seama pentru acest post numai in situatie de criza. Poate un atacant n-ar strica, dar macar sa fie unul bun. Daca sefii vor ca Bayern sa castige anul viitor cat mai multe trofee ar trebui sa bage mana in buzunar.

Florin
Florin
9 February 2011 12:57

: te inseli daca crezi ca Robben trebuie vandut, in fond si la urma urmei trebuie dat cezarului ce e al cezarului, nu dribblingul lui ci de golurile lui iar vrea poate da pase filtrante mult mai bine decat oricine de la Bayern, poate doar Schweini il mai egaleaza, si oricum trebuie sa admiti ca s-a vazut atunci cand Robben era in teren, nu cred ca ai uitat meciul din etapa trecuta cu Werder cand a deschis recitalul sau cel Kaiserslautern in chiar a facut un gol si a dat un gol, mai ales cat de patetic este Altintop cand incearca sa dribbleze si pierde mingea iar pasele sale sunt aiurea in multe cazuri

vladt
vladt
9 February 2011 9:46

@Claudia: ma bucur ca cineva se mai gandeste la cuplul de atancanti Klose-Podolski. Klismann a cam stricat totul…in mandatul lui de antrenor am pierdut titlul din cauza lui si a lui Rensing dar acum cu Van Gaal , inca nu e stricat totul.

Claudia
Claudia
9 February 2011 8:12

@vladt: Oh, legat de Podolski, ai dat glas unei dorinte ardente de-a mea. Cred ca Podolski se iroseste, efectiv, la Koln. Oh, tare mi-ar placea sa revad la Bayern imbatabilul cuplu de atacanti Klose – Podolski care, de altfel, e cuplul de atacanti clasic al Mannschaft-ului. Si iata inca un caz de antrenor care, in trecerea lui pasagera pe la cate o echipa, strica totul (Klinsmann, acum Van Gaal).

gery76
9 February 2011 2:56

Aici nu mai este vorba de simpatii ci pur si simplu s-a dovedit ca Robben este un jucator exceptional cu toate carentele sale comportamentale la momentul actual este indispensabil lui Bayern, ca place sau nu place unora sau altora.Este pentru a nu stiu cata oara cand fara Arjen Robben Bayern”macina”in gol si dovedeste ca prezenta olandezului este decisiva in desfasurarea meciurilor.

vladt
vladt
8 February 2011 21:34

@Peter: este adevarat ca Gomez se descurca bine cu golurile, ar fi interesant de vazut o formula de joc care sa-i includa pe amandoi.

Andy
Andy
8 February 2011 21:29

@Peter: Cei drept asa e,treaba unui varf e sa inscrie,dar dupa cum am mai spus,Mario insprie can e deja vo 1-0 pt noi,atunci da si el 3 goluri,nu cand e vo 2-0 pt adversari,cat despre Arjen,nu vreau sa spun nimic,dar a avut un cuvant mare de spus in performantele de anul trecut(UCL,Campionat si cupa)si cred ca deasta il iubesc fanii,nu pentru driblinguri,even if i enjoy a dribbble once in a while 😛

Peter
Peter
8 February 2011 21:09

@vladt: Nu mai vad rostul revenirii lui Poldi la Bayern. Mereu l-am simpatizat pe Lukas, dar nu mai vad unde ar putea juca.Cat despre Klose, si eu il simpatizez, dar pana Gomez marcheaza asa de des, n-ai ce sa-i faci. Chiar daca la Stuttgart mi s-a parut mai bun, parca avea o tehnica mai buna, aici marcheaza mult mai des si asta este treaba unui varf. Ce va fi in continuare, vom vedea.

vladt
vladt
8 February 2011 20:46

@Peter: mi-ar placea sa il vad pe Klose titular( mereu am avut o simpatie pt. acest jucator). Atunci cand juca Toni ere chiar frumos cu pasele lui Ribery, era Klose cu Toni si prin repriza a doua intra si Podolski(de obicei in locul lui Toni). Ar fi frumos sa il vedem iar pe Podolski in tricoul lui Bayern.

vladt
vladt
8 February 2011 20:42

o veste oarecum buna…

Peter
Peter
8 February 2011 18:41

@Andy: De pe lista cu cei care ar pasa si de pe linia portii scoate-i pe Robben si Gomez. Ei doi nu prea mai paseaza daca vad poarta. Iar eu nu cred ca Evra ar fi solutie buna pentru noi. Avem nevoie de repatrierea lui Hummels, pe stanga as merge in continuare pe mana lui Contento, care daca va avea multe meciuri una dupa alta va fi un jucator bun. Iar la mijloc chiar nu ar trebui sa fie probleme, cu Ribery si Altintop in flancuri, Schweinsteiger si Tymoschuk in fata defensivei si Muller in spatele lui Gomez sau Klose. Eu pe Robben l-as vinde, ca este prea individualist, nu se pliaza pe ceea ce inseamna Bayern. Chiar daca multi sunt innebuniti dupa driblingurile sale, pe mine nu ma dau pe spate, eu apreciez mai mult o pasa filtranta(gen Muller cu Koln) decat o cascada de driblinguri care in proportie de 85% se termina cu suturi aparate, pe langa sau peste poarta, se termina terenul ori deposedare.In viata mea nu mi-au placut individualistii si nu-mi vor placea niciodata. Il prefer… Citeste mai mult

Andy
Andy
8 February 2011 18:21

@DevilMayCry: Nu ar fi rau,da nu cred ca Ribery mai valoreaza atat…si in legatura cu transferuri,nu avem nevoie de Gourcuff sau Neuer,deoarece avem jucatori p pozitiile alea,ne trebuie 2 fundasi,unu pe stanga si unu pe mijloc,de exemplu Evra,de la Manchester United,nu mai vrea sa prelungeasca contractul,si Alex de la Chelsea ar fi bun in mijloc,si cred ca lar da clubul,acum cu problemele de la Fifa etc

Andy
Andy
8 February 2011 17:14

@DevilMayCry: Ma refeream sezonul trecut,si credema,daca ar fi la Munchen ar da,pt ca la Manchester,sunt toti individualisti,iar Bayern e o echipa,jucatorii dau pasa si de pe linia portii,daca cineva are sanse mai mari de a inscrie.

Andy
Andy
8 February 2011 17:04

Eu unu,las da pe Mario,si ash lua un atacant,pe care stiu sa ma bazez,in situati neplacute,mie mi se pare ca Mario,joaca bn cand echipa joaca bn,nu ca alt atacant,de exemplu Forlan,Rooney etc,adica,la ce servite ii dau colegii,creca si eu ash da vo 2-3 goluri p sezon 😛

www.fcbayern.ro - Din 2010 primul fan club FC Bayern din Romania

28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x