Bayern Munchen a decis să nu îi mai prelungească contractul internaţionalului olandez Mark Van Bommel şi va pleca în vară, potrivit preşedintelului clubului bavarez, Uli Hoeness.

bommel

Înţelegerea lui Van Bommel cu Bayern expiră la finalul sezonului, iar mijlocaşul olandez şi-a manifestat deja interesul de a părăsi gruparea în această lună.

Contractul său nu va fi prelungit. Ar fi fost altă poveste dacă van Bommel ne-ar fi cerut să fie pus pe lista de transferuri în această iarnă, însă el doar a speculat pe această temă. Nimeni nu vrea ca el să plece acum”, a spus Hoeness.

Mark van Bommel s-a alăturat celor de la Bayern în 2006, până în prezent reuşind 11 goluri în cele 121 de partide disputate în Bundesliga.

11 meciuri a jucat pentru Bayern în actuala ediţie de Bundesliga.

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
9 January 2011 14:26

: Da, intr-adevar imi plac astfel de jucatori, jucatorii agresivi, dar care nu faulteaza grosolan. Chiar daca Bommel arata mai rustical, mai “taran”, nu-mi aduc aminte sa fi accidentat serios vreun adversar de-a lungul carierei. Cand l-am vazut la Bucuresti cu Steaua, mi s-a parut pierdut pe teren, dar cu timpul si-a revenit. Acum sper doar ca-si va termina mandatul la Bayern ridicand trofeul suprem deasupra capului, si anume mult ravnita cupa a Ligii Campionilor.

gery76
9 January 2011 0:55

Peter eu parca mi-amintesc ca tu esti un simpatizant si al lui Effenberg jucator asemanator lui Bommel in privinta atitudinii,acolo da pot sa spun cu toata gura ”fotbalist meserie”,Effe avea pe langa atitudine si o tehnica si o viziune a jocului demna de un numar zece autentic.Acum fac legatura ca tie in general iti plac jucatorii ”rai”in sensul pozitiv al cuvantului.

Peter
Peter
8 January 2011 21:24

Nici nu stiam acest fapt, eu ii cunosc pe acesti jucatori doar din emisiuni Eurosport, Internet si ce vedeam la televiziunile germane. Raul e un jeg in fata mea, care joaca foarte bine teatru. Nu a fost eliminat niciodata in viata lui, dar atunci trebuia si eliminat si suspendat drastic. Si se zvoneste despre el ca era un adevarat tiran, de aceea nu a fost convocat la Euro 2008 de catre Aragones.

gery76
8 January 2011 20:51

De aceea nici nu l-am mentionat pe Raul ca-l respect si eu tin minte acel moment oribil al spaniolului fata de Linke.Cat despre Breitner tot respectul pentru el ca fotbalist ,insa caracterul a lasat de dorit .Cand era Beckenbauer antrenorul nationalei ,Breitner i-a cerut de nenumarate ori demisia pe motiv ca a fost numit selectioner fara sa aiba studiile necesare + multe critici privind selectia mai ales la euro’88.Beckenbauer ca un adevarat KAISER ,rar i-a raspuns cu aceeasi moneda ba chiar a fost artizanul normalizarii relatiilor intre Breitner si Bayern.

Peter
Peter
8 January 2011 20:33

@gery76: Nu sunt un mare fan al jocului lui Bommel, dar eu intotdeauna am “iubit” acest tip de jucator, pe fata caruia vezi ca vrea sa castige, ca nu cunoaste jumatati de masura. Chiar daca am boala pe Milan si pe nationala Italiei(mai ales pt ca ii consider mari trisori), pe Gattuso l-am simpatizat si m-am bucurat cand transferul lui la Bayern era ca si facut. Cat despre Zidane, l-am respectat intotdeauna, chiar daca i-a dat un cap in gura lui Kuffour in 2002(sau cand a fost), pentru ca era si el un jucator care dadea totul pe teren.Dar ma aplec si in fata lui Puskas, cel mai mare jucator maghiar din istorie, si Paul Breitner(care a facut rocada Bayern-Real-Bayern), deoarece este un simbol al fotbalului german. In ceea ce-i priveste pe Ozil si Khedira, cand sunt la nationala e OK(chiar daca Ozil n-are nimic de a face cu sangele german, Khedira pe jumatate fiind neamt)dar cand sunt la club, nu ma intereseaza. Eu nu sunt frustrat in fata lui Real, doar ii urasc pur si simplu(mai ales modul cum… Citeste mai mult

gery76
8 January 2011 20:12

Si eu i-am urat pe Real cu exceptia momentului ’98 cand a trebuit sa vina un neamt pur-sange ca antrenor Jupp Heynkes ca sa le reannoade traditia de a castiga Champions League dupa 33 de ani,iar poarta sa le fie pazita tot de un neamt Ilgner .Tot de acolo am mai respectat un singur om si anume pe Zidane pentru valoarea sa deosebita.
Realul in fata lui Bayern are un complex de inferioritate care nu poate decat sa ne bucure,iar palmaresul intalnirilor directe este clar favorabil lui Bayern,deci ei trebuie sa fie frustrati in legatura cu Bayern.Chiar daca nu sunt decat partial de acord cu valoarea pe care i-o atribui lui Van Bommel admir perseverenta cu care-ti aperi simpatia fotbalistica si pot sa-ti spun ca asa procedam si eu cand era vorba despre Lothar Matthaus fotbalistul pe care continui sa-l consider cel mai mare de la Beckenbauer incoace pentru Germania.

lordi211
lordi211
8 January 2011 20:05

Mda o.Kahn era o logenda oarecum dar dua plecarea lui v.Bommel p.Lahm i va lua locul si sun.\t sigur ca se va descuraca,a aratat-o cand Bommel a fost accidentat.

Peter
Peter
8 January 2011 13:52

: Clar, nimeni nu va ma fi ca marele nostru capitan, Oliver Kahn, dar eu incercam sa evidentiez ca Bommel este ultimul lider din aceasta categorie. El nu a fost si nu va fi niciodata ceea ce a fost Kahn, el va fi cel mai mare jucator al lui Bayern pe care l-am prins jucand. Atat prin valoare, cat si prin devotament. Totusi, gestul lui van Bommel de la Madrid, dupa marcarea golului de 3-2 cu real imi va ramane intiparita in minte, si pentru asta el va fi nemuritor in fata mea. Chiar daca multi l-au condamnat atunci, mie mi-a placut enorm, deoarece nu exista o echipa mai urata in fata mea decat asa zisii “galactici”

gery76
8 January 2011 5:01

Sunt total de acord cu tine in privinta lui Kahn insa un jucator ca el sa puna atat suflet nu cred sa mai existe la nici un fotbalist trecut sau prezent poate cu exceptia paraguayanului Chilavert.Compararea lui Kahn cu Bommel mi se pare total nedreapta fata de Oliver care a facut istorie pentru Bayern pe cand van Bommel…….Lipsa unui adevarat TITAN ca Oliver Kahn se vede si la nationala unde ultimii doi mari ”CAPITANI DE OSTI”au fost el si Lothar Matthaus.

gery76
8 January 2011 4:41

@Jurik Respect opinia ta dar nu pot fi niciodata de acord cu ea din doua motive si anume prima- Klinsmann a fost din pacate un antrenor cu rezultate mai mult decat modeste si nu ma refer aici in primul rand la rezultate ci la maniera de joc lamentabila si a doua -nationala Olandei nu a depins niciodata de Van Bommel ,ba chiar au fost ziaristi care l-au acuzat pe Marwijk de nepotisme avand in vedere relatia de rudenie dintre cei doi.Cred ca si unul din motivele pentru care insusi marele Crujff a tinut cu Spania in finala a fost maniera total inestetica de joc a Olandei.
Ince,Keane,Vieira au fost niste jucatori deosebiti dar dupa parerea mea cel mai mare inchizator care l-a avut fotbalul european a fost germanul MATTHIAS SAMMER ,fotbalist care pe langa calitatile obligatorii ale postului avea o mare inteligenta in joc pe faza constructiva ceea ce i-a adus si ”balonul de aur”dupa o prestatie de exceptie la euro’96[pacat de accidentarile repetate care i-au oprit o cariera si mai importanta.

Peter
Peter
7 January 2011 22:32

PS. Merita sa va uitati si mai incolo, poate pana la sfarsit. Incredibil ce insemna si inseamna si acum acest TITAN.

Peter
Peter
7 January 2011 22:31

: Schweinsteiger este un altfel de lider, dar nu il vad sa faca ce a facut Kahn de multe ori. In 2001, in Hamburg, daca nu era el, Schalke era campioana. La Getafe, tot acelasi Kahn a avut un imbold energetic fantastic si au egalat.In acest moment la Bayern nu mai vad la nimeni “gena Bayern”, poate Muller sa-l aiba un pic, dar el este prea moale. E nevoie de omul care sa urle la coechipieri, sa dea impulsul acela care sa te impinga de la spate.
Uitati-va la aces clip de la min 1:00 incolo, pana l.17(pana atunci m-am uitat si eu) si va dati seama ca nu mai avem pe nimeni la fel, daca pleaca Bommel.

Jurik
Jurik
7 January 2011 19:31

Peter are dreptate. De ce credeti ca Jurgen a ales capitan pe MvB? Chiar si Lucescu a spus la Cupa Mondiala ca cel mai important om al nationalei Olandeze. Credeti-ma ca atat Jurgen, Effenberg cat si Lucescu stie mai bine decat noi. E adevarat ca Ribery trebuie sa isi asume mai multa responsabilitate. Ar fi benefic sa ii fie data lui banderola tocmai pt motivatie si “maturizare” chiar daca Lahm ori Schweinsteiger ar fi firesc sa urmeze. Il plang nespus de mult pe MvB! E un lider adevarat! Multi nu il vad fiindca atat camera video (tv) cat si majoritatea microbistilor urmaresc fazele ofensive si le raman in minte cine a marcat, cine a facut un dribling spectaculos ori, cine a luat un cartonas rosu ori a facut un falut superAgresiv! Dar Bommel, este rotita de la mijloc. El recupereaza, inlocuieste plecarile in ofensiva, inchide mereu unde e spatiu, si faulteaza cand e nevoie. O face super bine. Acest post de mijlocas defensiv, inchizator, e foarte important si nu oricine poate sa il joace constructiv. In fotbalul modern in acest… Citeste mai mult

gery76
7 January 2011 16:37

Avem un lider echilibrat Sweini si un posibil lider agresiv [sper nu ca in meciul cu Lyon]Ribery care trebuie sa-si asume mai multe responsabilitati decat pana acum deoarece dupa parerea mea Ribery poate si trebuie sa arate mai multa implicare.

Peter
Peter
7 January 2011 15:49

Cred ca acest lucru era de asteptat odata cu aducerea lui Luiz Gustavo. Totusi, buba nu este rezolvata, un fundas central ar fi fost mai util. Chiar daca Bommel este rudimentar, el este un “lider agresiv” cum era numit de Hitzfeld, ceea ce este un lucru indispensabil la Bayern. Odata cu plecarea lui, nu vad pe nimeni sa fie acest lider, cum au fost Effenberg, Kahn, Jancker, Salihamidzic, Lucio si altii.

lordi211
lordi211
7 January 2011 11:14

Eu nu cred ca ar fi asa o uriasa problema vicecapitanul P.Lahm a aratat ca se poate descurca foarte bine…

DarkMac
DarkMac
6 January 2011 23:09

In sfarsit se vor intampla 2 lucruri pe care mi le doresc de mult, lucruri pe care foarte bine le-a observat si gery:
– viteza o sa creasca datorita disparitiei jocului distructiv practicat in aparare dar si in atac de MVB. Astfel Kroos isi va putea arata calitatile sau poate chiar si Tymo care pana in prezent s-a ocupat mai mult de ofensiva decat de constructie datorita “prietenilor” Demichelis sau VB. Totodata cred ca astfel s-a eliberat un loc si pentru ultimul venit in echipa.
– banderola de capitan va reveni in proportie de 99% lui Lahm chiar daca Schweini a aratat ca o merita si el

gery76
6 January 2011 19:09

In sfarsit o veste buna pe termen lung! Chiar daca pe moment pare o pierdere ,pe termen mediu si lung aceasta plecare poate si trebuie sa fie o sansa in plus pentru fotbalistii tineri[Kroos] si chiar pentru Timoscyuk.De asemenea viteza de joc a lui Bayern poate creste exponential prin plecarea lui MVB,care era util in jocul distructiv dar era de multe ori o piedica la constructie.Un alt motiv de satisfactie este si acela ca banderola de capitan va reveni cu adevarat unui simbol al clubului Sweini sau Lahm.

Jurik
Jurik
6 January 2011 14:37

Mark van Bommel e cea mai importanta piesa din echipa momentan! Sunt distrus ca va pleca… :((

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x