22 January 2022

FC Köln 0-4 FC Bayern

FC Bayern München a câștigat duelul din deplasare cu 1. FC Köln din etapa 19 din Bundesliga cu scorul de 4-0.

Robert Lewandowki, goluri pe bandă rulantă.

Robert Lewandowski a făcut din nou spectacol în Bundesliga, polonezul ajungând la 23 de goluri marcate în acest sezon în tricoul bavarezilor.

Lewy a deschis scorul devreme, în minutul 9, atunci când a primit o pasă incredibilă și l-a învins pe Schwäbe cu un șut frumos.

În minutul 25, Corentin Tolisso a dublat avantajul bavarezilor când a șutat de la marginea careului cu piciorul stâng direct în vinclul porții celor de la Köln.

Câteva minute mai târziu, Mark Uth a reușit să trimită balonul în poarta lui Neuer, însă golul este anulat după analiza VAR pe motiv de ofsaid.

Jamal Musiala își putea trece numele pe lista marcatorilor în minutul 54 al partidei, dar balonul expediat de jucătorul lui Bayern München a lovit bara.

Lewandowski a înscris din nou în minutul 62, atunci când Leroy Sane i-a pasat în interiorul careului, iar atacantul bavarezilor l-a executat pe goalkeeper-ul lui Köln cu un șut cu piciorul stâng trimis pe centrul porții.

Polonezul a reușit un hat-trick în minutul 74 cu un assist din partea aceluiași Leroy Sane.

În clasamentul din Bundesliga, FC Bayern este lider, cu un total de 46 de puncte, în timp ce Köln ocupă a opta poziție, cu 28 de puncte.

sursa: digisport.ro