4 December 2021

FC Bayern 2-1 SC Freiburg

FC Bayern München a reușit să o învingă pe SC Freiburg și să-i pună capăt seriei fără înfrângeri, cu Leon Goretzka și Robert Lewandowski care au înscris pentru campioana Germaniei pe Allianz Arena.

Oaspeții au reușit să-i țină piept lui Bayern timp de jumătate de oră, când Leon Goretzka a primit o pasă în careu de la Thomas Müller și a reușit să îl învingă pe portarul Flekken marcând pentru 1-0.

Presiunea necruțătoare pusă de bavarezi cu 15 minute înainte de final a reușit să o răpună pe Freiburg, când Davies îi pasase lui Sane care îl servise cu o pasă de gol pe Robert Lewandowski care a avut de îndeplinit doar o simplă formalitate de a împinge mingea în poartă din câțiva metri. Janik Haberer a redus din diferență în ultimele minute care au fost pline de acțiune. Minute în care am putut vedea cum Manuel Neuer a avut 3 intervenții foarte importante și golul fabulos înscris de Corentin Tolisso care până la urmă a fost anulat pe motiv de offside. Scor final: FCB 2-1 SCF.

sursa: bundesliga.com