27 October 2021

FC Bayern Romania

Fan Club FC Bayern Munchen

De la Zlatko Cajkovski la Julian Nagelsmann: Istoria antrenorilor lui Bayern in Bundesliga

Bayern München este cel mai decorat club din istoria fotbalului german cu 29 de titluri in Bundesliga, 20 de cupe DFB, 6 Champions League plus multe alte trofee in colecția lor. Unele dintre cele mai mari nume din antrenorat au ocupat, de asemenea, banca tehnica a bavarezilor, Julian Nagelsmann urmând să fie urmatorul care să ocupe acest post.

Hansi Flick
Mandat: 3 noiembrie 2019 – 30 iunie 2021
Record: 83 de jocuri – 68 victorii, 7 egaluri, 8 infrangeri
Trofee: 6 (Bundesliga, Cupa DFB, UEFA Champions League, Supercupa DFL, Supercupa UEFA, Campionatul Mondial al Cluburilor FIFA)

Flick s-ar putea clasa drept cel mai de succes antrenor din cei peste 120 de ani de istorie ai Bayern. Cu trei jocuri rămase înainte de a demisiona și pentru a fi înlocuit de Nagelsmann, el a obținut în medie un trofeu aproape la fiecare 14 meciuri și se mândrește cu cel mai bun raport de câștig (81,9%) dintre toti antrenorii care au avut mai mult de cinci meciuri într-un mandat. Numit inițial cu titlu provizoriu, Flick a devenit doar a doua persoană care a condus Bayern la tripla Bundesliga, Cupa DFB și UEFA Champions League, plus alte trei trofee în mai puțin de 12 luni la conducerea bavarezilor.

Niko Kovac
Mandat: 1 iulie 2018 – 3 noiembrie 2019
Record: 65 de jocuri – 45 victorii, 12 egaluri, 8 infrageri
Trofee: 3 (Bundesliga, Cupa DFB, Supercupa DFL)

Kovac a fost omul numit să-i urmeze lui Heynckes la conducere bavarezilor. După ce a învins pe Bayern în finala Cupei DFB cu Eintracht Frankfurt, el a fost numit antrenorul clubului din München si a reusit sa castige o dublă internă în singurul său sezon complet. O înfrângere grea, cu 5-1 în deplasare la fosta sa echipă, a determinat sfârșitul croatului la Bayern.

Jupp Heynckes
Mandate: 9 octombrie 2017 – 30 iunie 2018; 1 iulie 2011 – 30 iunie 2013; 27 aprilie 2009 – 30 iunie 2009; 1 iulie 1987 – 8 octombrie 1991
Record: 353 jocuri – 235 V, 60 E, 58 I
Trofee: 9 (4x Bundesliga, 1x Cupa DFB, 1x UEFA Champions League, 3x Supercupa DFL)

Nimeni nu a ocupat biroul antrenorului principal de pe Säbener Straße de mai multe ori decât Heynckes, făcând acest lucru din 1987, cu 22 de zile înainte de nașterea lui Nagelsmann. A câștigat un trofeu în fiecare sezon înainte de demiterea sa, pe care fostul director general, Uli Hoeneß, a descris-o ulterior drept „cea mai mare greșeală” a sa. A urmat un interimat în 2009 după ce Jürgen Klinsmann a fost demis, dar s-a întors cu normă întreagă în 2011 pentru a se duela cy Borussia Dortmund a lui Jürgen Klopp.

Acest mandat s-a încheiat cu inima sfasiata, când Bayern a terminat pe locul 2 in campionat  pierzand in finala cupei DFB cat și in finala Ligii Campionilor („Finale dahoam” împotriva lui Chelsea pe Allianz Arena). El a compensat cu stil anul urmator, câștigând prima tripla din istoria clubului, precum și stabilind recordul in Bundesliga la puncte într-un sezon (91). Heynckes s-a retras oficial după aceea, dar a fost forțat să revina în 2017/18 după ce Carlo Ancelotti a plecat, câștigând din nou liga, dar pierzând finala Cupei DFB în fața lui Kovac.

Carlo Ancelotti
Mandat: 1 iulie 2016 – 28 septembrie 2017
Record: 60 de jocuri – 43 V, 8 E, 9 I
Trofee: 3 (Bundesliga, 2x Supercupa DFL)

Ancelotti, trei ori câștigător al Ligii Campionilor, a fost adus să facă ceea ce Pep Guardiola nu reușise și să-i readucă Bayern-ului gloria pe plan european. Un titlu in Bundesliga în primul său sezon a fost văzut ca minim, insa a dezamagit cu eliminarea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor contra lui Real Madrid. O înfrângere cu 3-0 la Paris Saint-Germain în faza grupelor din anul următor a marcat sfârșitul italianului după doar 15 luni.

Pep Guardiola
Mandat: 1 iulie 2013 – 30 iunie 2016
Record: 161 de jocuri – 124 V, 16 E, 21 I
Trofee: 7 (3x Bundesliga, 2x Cupa DFB, Supercupa DFL, Cupa Mondială a Cluburilor FIFA)

La fel ca Nagelsmann acum, Guardiola avea misiunea de a umple cu succes locul unui antrenor care a câștigat tripla. Fostul manager al Barcelonei s-a dus în Bundesliga precum o rață la apă, arătându-și chiar stăpânirea limbii germane de la început, dominand liga în toți cei trei ani. Doua Cupe DFB au insemnat si doua duble interne, dar marele vis al Ligii Campionilor nu a fost reusit. Bavarezii pierzand de trei ori în semifinale cu Atletico Madrid, Barcelona și Real. Cu toate acestea, a părăsit Munchen-ul cu cel mai bun record al oricărui antrenor din istoria Bundesligii, avand 2,52 puncte pe meci dar și cea mai bună rată de victorii pentru FCB (77,01%), până la Flick.

Andries Jonker
Mandat: 11 aprilie 2011 – 30 iunie 2011
Record: 5 jocuri – 4 V, 1 E
Trofee: 0

Jonker, care a fost asistent al lui Louis van Gaal, a preluat frâiele pentru ultimele cinci jocuri din sezonul 2010/11, după ce antrenorul principal a fost demis, lasand echipa pe locul patru, iar Dortmund la un pas de titlu. La sfârșitul campaniei, a preluat rezervele lui Bayern unde a stat timp de un an.

Louis van Gaal
Mandat: 1 iulie 2009 – 10 aprilie 2011
Record: 96 de jocuri – 59 V, 18 E, 19 I
Trofee: 3 (Bundesliga, Cupa DFB, Supercupa DFL)

Timpul lui Van Gaal la München este uneori privit ca o dezamăgire, probabil din cauza celui de-al doilea sezon, dar primul său sezon a văzut clubul aproape de a câștiga tripla, chiar înaintea lui Heynckes. După ce a castigat dubla internă, olandezul i-a dus pe bavarezi în finala Ligii Campionilor, unde a fost bătut de Inter Milano a lui Jose Mourinho. Moștenirea lui Van Gaal a fost semnificativa. Arjen Robben s-a alăturat clubului, Thomas Müller a făcut pasul la prima echipa iar aripa, Bastian Schweinsteiger, a fost transformată în mijlocaș central.

Jürgen Klinsmann
Mandat: 1 iulie 2008 – 27 aprilie 2009
Record: 43 de jocuri – 25 V, 9 E, 9 I
Trofee: 0

La doi ani după ce a condus Germania pe locul al treilea la Cupa Mondială din 2006, fostul atacant al lui Bayern, Klinsmann, a fost numit antrenor principal în 2008. Acesta nu a terminat sezonul și a fost demis cu cinci jocuri rămase, lasand Bayern pe al treilea loc în clasament. De asemenea, au fost eliminați în sferturile de finală ale Cupei DFB și Ligii Campionilor.

Ottmar Hitzfeld
Mandate: 31 ianuarie 2007 – 30 iunie 2008; 1 iulie 1998 – 30 iunie 2004
Record: 395 jocuri – 244 V, 83 E, 68 I
Trofee: 14 (5x Bundesliga, 3x Cupa DFB, 4x Cupa Ligii, UEFA Champions League, Cupa Intercontinentală)

Hitzfeld a devenit unul dintre cei mai de succes antrenori din istoria fotbalului german, după ce a câștigat Bundesliga și Liga Campionilor atât cu Bayern, cât și cu Dortmund. Cele 14 trofee ale sale îl fac, de asemenea, cel mai decorat tactician din istoria lui Bayern. Ar fi putut fi mult mai mult, dacă nu era acea renumita revenire a lui Manchester United, pe Camp Nou în 1999.

A compensat doi ani mai târziu împotriva Valenciei, pentru a câștiga a patra coroană europeană a clubului și prima din 1976. Primul mandat de șase ani a tacticianului a insemnat cinci titluri in Bundesliga, precum și trei cupe DFB și Liga Campionilor. In singurul sezon complet in cel de-al doilea mandat, a cucerit inca o dubla internă (a treia sub comanda lui).

Felix Magath
Mandat: 1 iulie 2004 – 31 ianuarie 2007
Record: 131 de jocuri – 85 V, 24 E, 22 I
Trofee: 5 (2x Bundesliga, 2x Cupa DFB)

De trei ori campion al Bundesligii și câștigător al Cupei Campionilor Europeni ca jucător a lui Hamburg – a marcat singurul gol în finala cu Juventus – Magath a fost numit antrenor la Bayern dipa un mandat de succes la VfB Stuttgart. Cele două sezoane complete de la München au insemnat două duble interne – prima dată când o echipă și-a apărat atât titlul in Bundesliga, cât și din Cupa DFB.

Giovanni Trapattoni
Mandate: 1 iulie 1996 – 30 iunie 1998; 1 iulie 1994 – 30 iunie 1995
Record: 136 jocuri – 72 V, 39 E, 25 I
Trofee: 3 (Bundesliga, Cupa DFB, Cupa Ligii)

Prima aventura la Bayern pentru italianul Trapattoni, care se bucurase de un mare succes cu Juventus și Inter Milano, a durat doar un sezon, avand o echipă cu Oliver Kahn, Lothar Matthäus și Dietmar Hamann, care a terminat pe locul șase și a fost eliminat în prima rundă a Cupei DFB de către Vestenbergsgreuth, într-una dintre cele mai mari surprize ale competiției. După un an în Italia la Cagliari, Trap s-a întors și a condus pe Bayern către titlu in campionat în primul său sezon, apoi castigand cupa in cel de-al doilea. El va fi amintit totdeauna pentru faimosul său „Ich habe fertig!” („Am terminat!”) într-o conferință de presă.

Franz Beckenbauer
Mandate: 28 aprilie 1996 – 15 mai 1996; 28 decembrie 1993 – 30 iunie 1994
Record: 19 jocuri – 12 V, 2 E, 5 I
Trofee: 2 (Bundesliga, Cupa UEFA)

Unul dintre cei mai mari jucători din lume, Der Kaiser este, de asemenea, unul dintre cei doi oameni care au castigat Cupa Mondiala, atat ca jucator cat si ca antrenor. A fost președinte al lui Bayern și vicepreședinte FIFA, dar a avut și două vrăji mandate la conducerea clubului său din copilărie. Ambele au fost incununate cu succes, campania din 1993/94 încheindu-se cu o titlul in Bundesliga și 1995/96 aducând bavarezilor singura lor Cupă UEFA.

Otto Rehhagel
Mandat: 1 iulie 1995 – 27 aprilie 1996
Record: 42 de jocuri – 27 V, 5 E, 10 I
Trofee: 0

Rehhagel este o legendă a fotbalului german, avand mai multe meciuri decât orice antrenor din istoria Bundesligii. El a fost cel mai bine cunoscut pentru un mandat de 14 ani la conducerea lui Werder Bremen, înainte ca Bayern să-l oferteze în 1995. Lucrurile nu au funcționat cu adevărat, pe teren sau în afara lui, și a fost demis cu patru zile înainte de finalul Cupei UEFA. La două sezoane după plecare, el i-a condus pe Kaiserslautern către titlul in Bundesliga – singura echipă nou promovată care a iesit campioană a Germaniei. De asemenea, el a condus Grecia spre glorie la UEFA Euro 2004.

Erich Ribbeck
Mandat: 12 martie 1992 – 27 decembrie 1993
Record: 75 de jocuri – 37 V, 21 E, 17 I
Trofee: 0

Ribbeck a petrecut mulți ani la conducerea lui Frankfurt și Kaiserslautern înainte de cei șase ani ca asistent al Germaniei de Vest, sub conducerea lui Jupp Derwall, și mai târziu Beckenbauer. Un mandat la Dortmund a fost urmată de trei sezoane cu Bayer Leverkusen, unde i-a îndrumat către singurul lor trofeu european, Cupa UEFA 1987/88. El a preluat Bayern, ce se afla la un nivel scăzut, dar i-a ridicat pentru a termina pe locul doi în primul său sezon complet, dar la jumătatea celui de-al doilea a fost înlocuit de vicepreședintele Beckenbauer.

Sören Lerby
Mandat: 9 octombrie 1991 – 11 martie 1992
Record: 17 jocuri – 5 V, 5 E, 7 I
Trofee: 0

Poate o surpriză pentru mulți, dar Nagelsmann, în vârstă de 33 de ani, nu este cel mai tânăr antrenor care să preia conducerea Bayern-ului. Această onoare îi revine lui Lerby. Fostul mijlocaș al clubului nu stat mult, doar 17 meciuri, deoarece Bayern a terminat pe locul 10 – cel de-al doilea cel mai prost final din Bundesliga.

Udo Lattek
Mandate: 1 iulie 1983 – 30 iunie 1987; 13 martie 1970 – 2 ianuarie 1975
Record: 414 jocuri – 258 V, 91 E, 65 I
Trofee: 10 (6x Bundesliga, 3x Cupa DFB, 1x Cupa Campionilor Europeni)

Cel mai decorat antrenor din istoria Bundesligii, Lattek a avut două mandate de mare succes la conducerea lui Bayern, câștigând un total de șase titluri de campion în acest proces și trei în fiecare mandat, pe măsură ce a transformat pe Bayern în forța dominantă a Germaniei. In primul lui mandat de la Bayern i-a condus catre triumful din Cupa Campionilor Europeni în 1974. El a preluat conducerea lui Gladbach (câștigând încă două titluri in Bundesliga), Dortmund și Barcelona în anii dintre cele două mandate ale sale la Bayern.

Pal Csernai
Mandat: 12 decembrie 1978 – 16 mai 1983
Record: 199 de jocuri – 118 V, 40 E, 41 I
Trofee: 3 (2x Bundesliga, Cupa DFB)

Cunoscut pentru eșarfa sa de mătase și crearea „Sistemului Pal”, pe care Joachim Löw l-ar credita ulterior ca sursă de inspirație pentru propriile sale tactici de câștigare a Cupei Mondiale din 2014, Csernai l-a inlocuit pe Gyula Lorant la jumătatea sezonului 1978 / 79. De-a lungul a celor cinci ani de la München, ungurul a câștigat doua campionate în 1979/80 și 1980/81, precum și cupa Germaniei un an mai târziu. Ulterior va antrena Dortmund, Frankfurt și Hertha Berlin, înainte de a se retrage în 1995.

Gyula Lorant
Mandat: 2 decembrie 1977 – 10 decembrie 1978
Record: 43 de jocuri – 16 V, 11 E, 16 I
Trofee: 0

În calitate de jucător, Lorant a reprezentat Ungaria în 37 de ocazii, a câștigat o medalie olimpică de aur în 1952 și a terminat în calitate de vice-campion al Cupei Mondiale în 1954. Apoi a început o carieră de antrenor, avand mandate la Kaiserslautern, Duisburg, Tasmania Berlin, Köln, Kickers Offenbach și Frankfurt, înainte de anul său la Bayern, spre sfârșitul sezonului 1977/78 – cel mai rău din istoria Bundesliga a clubului, deoarece au terminat pe locul 12 – și prima jumătate a mandatului următor. Este unul dintre cei șase antrenori Bayern fără trofee din istoria clubului.

Dettmar Cramer
Mandat: 16 ianuarie 1975 – 27 noiembrie 1977
Record: 148 de jocuri – 69 V, 32 E, 47 I
Trofee: 3 (2x Cupa Campionilor Europeni, Cupa Intercontinentală)

Cramer a venit la Bayern după primul mandat extrem de profitabil a lui Lattek, urmând să se bucure de și mai mult de succes european decât predecesorul său. „Profesorul de fotbal” sau „Napoleon”, așa cum se știa, inițial nu s-a bucurat de cele mai bune relații cu fanii Bayern-ului, dar toate acele îndoieli au fost șterse atunci când a castigat succesiv Cupa Campionilor Europeni în primele sale două sezoane la club. Cramer a castigat, de asemenea, prima Cupă Intercontinentală din istoria lui Bayern, învingând pe Cruzeiro, campioni ai Copa Libertadores din 1976. Cu toate acestea, palmaresul său intern a rămas dezamăgitor terminand pe locurile 10, 3 și 7 înainte de a fi demis după o serie de șapte înfrângeri consecutive, lansand Bayern-ul în zona retrogradării după 16 etape din 1977/78.

Branko Zebec
Mandat: 1 iulie 1968 – 12 martie 1970
Record: 66 de jocuri – 38 V, 15 E, 13 I
Trofee: 2 (Bundesliga, Cupa DFB)

Zebec i-a condus pe Bayern la titlul inițial din Bundesliga în 1969, transformându-i într-o forță europeană majoră. “Când Bayern a câștigat dubla în 1969, acesta a fost începutul a ceea ce este clubul astăzi”, a declarat legendarul portar Sepp Maier pentru BBC Sport în august 2020. Un tactician strălucit și un disciplinar strict, Zebec a condus mai târziu pe Hamburg, care ii avea pe Magath și Kevin Keegan, la titlul din 1979, precum și in finala Cupei Campionilor Europeni din 1980. A murit în 1988, la 59 de ani.

Zlatko Cajkovski
Mandat: 1 iulie 1963 – 30 iunie 1968
Record: 173 de jocuri – 100 V, 30 E, 43 I
Trofee: 3 (2x Cupa DFB, Cupa Cupelor UEFA)

Bayern se afla în liga a doua a Germaniei când Cajkovski a preluat conducerea în 1963. Fostul șef de la Köln a reusit promovarea în Bundesliga în 1965. Clubul a terminat pe locul trei în campania de debut in Bundesliga și a castigat Cupa DFB. Echipă construită în jurul lui Maier, Beckenbauer și Gerd Müller și-a apărat Cupa DFB în următoarea campanie, în timp ce i-ai învins pe Glasgow Rangers în finala Cupei Cupelor, aducand primul trofeu continental la club.

Distribuie pe:
2 Comments
Inline Feedbacks
Vezi toate comentariile
2
0
Posteaza un comentariux
()
x