Rezultatul de ieri ne duce pe primul loc in Bundesliga, la egalitate de puncte cu Dortmund (15 pct.), aceasta din urma avand un golaveraj mai mic.

1. Bayern are 32 de meciuri in care a inscris macar un gol, ultimul meci fara gol inscris fiind in februarie 2019 contra lui Leipzig;

2. Bayern a ramas neinvinsa contra lui Koln din 2011. De atunci, Bayern a avut 12 victorii si un egal;

3. In 32 de meciuri, Bayern a reusit sa cumuleze 31 de victorii. Recordul e stricat de infrangerea din sezonul acesta, un 1-4 contra lui Hoffenheim;

4. In primele 6 etape, Bayern a inscris de 24 de ori, situatie care nu s-a mai intamplat pana acum in istoria Bundesligii;

5. Köln este victima favorita a lui Gnabry, acesta marcand 7 goluri contra ”tapilor”;

6. Martinez a jucat meciul cu numarul 150 in Bundesliga, iar Pavard meciul cu numarul 100 in campionatul german (din care 37 pentru Bayern);

7. Kimmich a fost implicat in macar un gol din 7, in ultimele 8 meciuri;

8. Müller a sarbatorit ieri a 260-a victorie in Bundesliga cu acelasi club, egaland performanta lui Oliver Kahn, doar ca Müller a reusit acest lucru in doar 357 de meciuri;

9. Penalty-ul inscris de Müller in minutul 13, a fost al 14-lea consecutiv inscris de Bayern, din martie 2019. Primul penalty al lui Müller dateaza din decembrie 2015, cand acesta a marcat de altfel singurul gol ce a dus la victoria lui Bayern cu Hannover. In acest sezon el are 4 goluri si 4 assist-uri, egalandu-si cel mai bun inceput de sezon din cariera, cel din 2012-13.

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
7 November 2020 23:40

Ghinionul a facut ca meciul asta sa nu fie mult mai lejer.

Lewandowski a fost prins de 2 ori in offside de cativa cm pe cand Haland a fost la limita on-side. Impresionant norvegianul, in 2022 o sa aiba 21 de ani, Lewandowski 34… zic si eu.

Un meci cu adevarat spectaculos pt privitorii neutri!

Victoria consecutiva cu nr 10! Meciuri grele ar fi pe 1 dec vs Atletico(A), pe 5 dec cu Leipzig(H) si pe 9 ian cu Monchengladbach(A)

Mia San Mia!

Ribery7
7 November 2020 23:44
Reply to  Ribery7

Nu ma pot abtine. Pe cat de mult m-a ingrijorat Haland, pe atat de patetic mi s-a parut Sancho. Unii il compara cu Sane si Gnabry – sa fim seriosi! Sper sa se duca la United pe bani multi si sper sa ramana si Soljkaer pt ca imi place sa-i vad pe diavolii rosii cum se zbat in mediocritate. O merita dupa 99′

Sarr a facut si el meciul praf, nu cred ca o sa-i ia locul lui Pavard prea curand – pacat.
Nici macar nu am inteles cum a intrat sutul lui Sane, cum a trecut de Akanji. Genial jucator!

Vaida_VDA
Vaida_VDA
8 November 2020 3:08
Reply to  Ribery7

Din ce am văzut, la Dortmund înafară de Haaland și Reus cam toți ceilalți jucători au fost praf, nu am mișcat nimic… nu numai Sancho. Evident, Sancho mi s-a părut destul de slab și mie, dar totuși, a participat la primul gol, practic golul a plecat de la el, a dat penultima pasă. Consider că a fost în nota echipei…
Nu știu de ce, dar Dortmund mi s-a părut foarte slabă, de nerecunoscută, poate mă așteptam la mai mult de la ei, și de asta mi s-a părut o echipă atât de slabă… dar, dpmdv au jucat ca o echipă mică, prea pasivi, au stat la cutie să zic așa… și tocmai de asta nici Sancho n-a putut ieși în evidență.
Și mi se pare ceva greșit să tragem concluzii sau să judecăm un jucător după un singur meci. Dacă ar fi așa, atunci am putea spune că și Sane e un jucător slab, pt că în meciul cu Koln sau Hoffenheim a jucat foarte slab… la fel de slab ca Sancho sau chiar mai slab.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 November 2020 11:24
Reply to  Vaida_VDA

Nu are nicio realizare Sancho împotriva lui Bayern. 😀 Și are vreo 5-6 meciuri.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 November 2020 1:39
Reply to  Andrei_Fcbm

Anul trecut în supercupă ne-a bătut de unul singur… Despre ce vb?!
A dat un gol și un assist. A trecut de Alaba ca un cuțit prin unt, practic l-a băgat în buzunar… și a dat gol. Apoi la golul 2, nu a putut fi deposedat nici de vreo 5 jucători de la Bayern, și a dat pasă de gol lui Alcacer printre picioarele lui Tolisso.
A fost omul meciului!
Atunci cum nu a făcut nimic împotriva lui Bayern??

Last edited 20 zile ago by Vaida_VDA
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 November 2020 9:02
Reply to  Vaida_VDA

Pe bune? Am și uitat de meciul ăla. E un meci mai mult amical, Supercupa Germaniei. Dar ce a făcut la Munchen, după, la acel 4-0. Dortmund nu a avut nicio ocazie. Ce a făcut după în meciul decisiv pentru titlu de la Dortmund? A? Tu spui că a marcat și a dat pasă de gol în Supercupă. S-o bată pe Bayern în campionat, să facă ceva și prin Champions League… A jucat acum câteva săptămâni cu Lazio? Cum să pierzi cu Lazio? Pustii minune ai Borussiei, da. Niciunul nu ar juca la Bayern. 🙂

Ribery7
9 November 2020 14:12
Reply to  Andrei_Fcbm

La fel a facut si Ousmane Dembele, i-a sat si el o data un gol lui Bayern cu stangul in still Robben si hop țop e mare jucator, vine Barcelona sa-si mai creasca datoriile cu inca 110mil€ pt el.

Iata ca si Bayern e capabila sa vanda jucatori: jucatorii lui Dortmund. Ii lasi sa marcheze un gol si pac, vin amatorii de la United sa dea 100mil+

Vaida_VDA
Vaida_VDA
9 November 2020 23:38
Reply to  Andrei_Fcbm

Hai sa o luăm altfel, pt că văd că tu pui nerealizările lui Dortmund pe seama unui singur jucător, și anume Sancho. În primul rând, Dortmund nu prea a făcut mare lucru, pt că e o echipă plină de puști, iar acei puști trebuie să crească și să devină experimentați. N-ai cum să câștigi ceva cu mulți puști. În al doilea rând, Sancho încă nu e un jucător dezvoltat, încă mai poate crește mult, dar să spui că e slab, sau nu e bun, e un pic deplasat și exagerat. El încă nu e un jucător matur, experimentat, ca să tragă echipa după el… pt că văd că la asta se așteaptă lumea de la el. Însă, în viitor el va putea deveni un jucător care într-adevăr să tragă echipa după el. Dar și așa, tot a dat sezonul trecut în campionat 17 goluri și 17 assisturi. Păi ia zi-mi, câți jucători au această cifră în campionat și mai ales la vârsta asta?? Sane la 20 de ani ce cifre avea? Avea cifre mai bune? Nu cred, și totuși toată… Citeste mai mult

Last edited 19 zile ago by Vaida_VDA
palcenina
palcenina
8 November 2020 5:18
Reply to  Ribery7

Zici foarte bine…😁 E bun Haaland. A fost si cel mai rapid jucator. Evident ca turbam cu centimetri de off-side, dar raman un mare sustinator al VAR-ului.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
8 November 2020 11:28
Reply to  Ribery7

Stai liniștit. Nu va fi niciodată Haland la nivelul lui Lewandowski. Are doar o viteza foarte bună. Joc de cap zero, nu are ambele picioare precum Lewandowski, și nu are tehnica lui. Haland știe doar înainte. Stă acolo la ciupeală în față și așteaptă să primească mingi și o ia drept înainte. Când a jucat Davies în primăvară, nu a mișcat Haland în fața lui. Dacă ai un fundaș rapid, Haland e blocat.
În viitor îl vor citi adversarii. 😀 În niciun caz Haland nu e M’bappe, care e imprevizibil, vine cu lucruri noi, driblează, cu totul altceva.

Ribery7
8 November 2020 17:04
Reply to  Andrei_Fcbm

E pe un traseu bun. La Salzburg a invatat fotbal, la Dortmund isi face un nume mare iar la Bayern se rafineaza, invata acele mici detalii care te fac campion. De altfel asta le lipseste bondarilor, spiritul de invingator.

Reus e mai in varsta decat Muller si nu a castigat nimic in cariera, dar indrazneste sa puna degetul la gura. Sa fie sanatos.

palcenina
palcenina
7 November 2020 21:38

Eu chiar ma bucur enorm. Am mai facut si greseli, dar i-am batut la ei acasa. Sunt buni, dar noi suntem mai buni. Si multi ne lipsesc. A fost o seara perfecta.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
6 November 2020 11:17

Sule si Zirkzee au coronavirus. Desi Sule a ieșit negativ la al doilea test, rămâne tot în carantină. Cum poți să ieși la un virus pozitiv și după negativ, la o distanță de o zi, nu știu. Cu aiureala asta, se pierd bani în întreaga lume. Și fotbalul, incepe să devină aiurea fără spectatori. Echipele sunt afectate, și oricând te poți trezi că ramai fara un jucător important. Și asta din cauza la ce?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
5 November 2020 10:51

Offtopic: Ați văzut primul gol încasat aseară de marele Manchester United? Jucătorii ca jucătorii, dar ăia de pe bancă nu au văzut că atacantul advers e singur, nemarcat, iar pe o minge pierduta se poate duce direct și relaxat către poarta?

650.png
Ribery7
4 November 2020 12:18

Mega victorie! Un meci de nota 10 dpdv al spectacolului si un raspuns demn de o echipa mare! In 20 de minute s-au intamplat atat de multe incat nici n-au incaput in rezumatul celor de la digi sport: Gol pt gazde, genul de sut puternic care nu mai intra atat de perfect langa bara nici daca mai sutezi de 10 ori. Gnabry dribleaza portarul si suteaza puternic fix langa bara, un fundas respinge de pe linia portii. Bayern primeste penalti, anulat apoi corect de VAR. Gnabry da un gol splendid, tare si pe jos la coltul lung, anulat corect pt un offside de 20cm. Salzburg are corner, unul dintre fundasii lor centrali reia foarte puternic pe poarta, Neuer are o interventie geniala. Muller face o pirueta in stilul lui Iniesta in careu, obtine inca un penalti, de data asta se executa iar Lewandowski inscrie. Toate astea in 20 de minute! Pana la penalti am zis ca gata, asta a fost recordul, e seara lor. Am mai vazut genul asta de meci si in 2012: finala. Apoi a mai urmat si… Citeste mai mult

Ribery7
2 November 2020 14:24

David Alaba tocmai a participat la conferinta de presa dinaintea meciului. El sustine ca a aflat tot din presa, aseara, ca Bayern si-a retras oferta. In urma cu 8 zile clubul i-a oferit un ultimatum de o saptamana, la care Alaba a raspuns imediat ca nu este indeajuns timp pentru ca in perioada asta are multe meciuri in deplasare. Sustine ca sumele vehiculate in presa nu sunt adevarate si este putin dezamagit ca Bayern nu a clarificat asta in presa si a lasat sa se inteleaga ca el chiar cere atat de mult. Intelege ca fanii sunt frustrati fata de el, pt ca nu accepta contractul, dar a dat de inteles ca cei din conducere au folosit aceste mici tactici prin media ca sa-l “deseneze” drept personajul negativ si sa intoarca fanii impotriva lui, sa-i forteze mana cumva. Cred ca inca mai sunt 30% sanse sa semneze. Din punct de vedere sportiv nu este crucial, dar mi-as dori sa ramana la club. Daca pleaca in iarna pe 20 de mil (sa nu uitam ca Liverpool are nevoie disperata de un… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
2 November 2020 22:46
Reply to  Ribery7

Perfect de acord.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
3 November 2020 3:44
Reply to  Ribery7

Stai, ca nu cumva Upamecano să ajungă în iarnă la Liverpool, pt că au nevoie de un fundaș central, așa cum și tu ai zis. Iar dacă ei vor lua un fundaș, vor lua unul central de meserie, nicidecum unul care joacă acolo la nevoie. Și în plus, cei de la Liverpool au relații bune cu echipele Red Bull, l-au luat de la Leipzig pe Keita, și de la Salzburg pe Minamino.
Eu zic că, sunt șanse mai mari ca Upamecano să ajungă la Liverpool decât la Bayern.

Ribery7
3 November 2020 11:19
Reply to  Vaida_VDA

Eu din ce am citit despre patronul lui Liverpool mi-am format parerea ca este un club predestinat esecului. Este un club sarac care investeste doar putin peste banii optinuti din vanzari. I-au cumparat pe Alisson si van Dijk pentru ca au avut banii din vanzarea lui Coutinho, in rest vaneaza chilipiruri, gen Shakiri / Wijnaldum veniti de la echipe retrogradate, Minamino Origi Robertson pe bani putini, Thiago Matip pe final de contract. Au mai incercat transferuri scumpe gen Oxlade, Firmino si Keita, esecuri din punctul meu de vedere. Daca ai 50mil nu dai pe asa ceva, jucatori mediocri.
As baga mana in foc ca nu au bani sa se peticeasca in iarna asta, si in niciun caz cu Upamecano sau Koulibali.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
3 November 2020 22:59
Reply to  Ribery7

Da, dar acum sunt într-o situație critică… și sunt nevoiți să cumpere un fundaș central, dacă vor să mai câștige ceva la sfârșitul sezonului… Și până la urmă, chiar dacă patronul lor e așa cum e… dar, oricum Liverpool în momentul de față nu are nevoie de infuzie de capital din partea proprietarului, pt că, este un club care se autofinanțează. Să nu mai zic de sumele foarte mari primite de echipele din Premier League din drepturile tv.
Până la urmă, în vară au dat 45 de mil euro pe Jota, ce te face să crezi că nu vor da 50 de mil pe Upamecano?

Last edited 25 zile ago by Vaida_VDA
Ribery7
4 November 2020 12:03
Reply to  Vaida_VDA

Tocmai faptul ca deja au dat 45 pe Jota 😀
Asta e si problema mea cand vine vorba de bani: incep sa dispara cand ii cheltuiesti!
De acord insa, nu e imposibil, dar foarte improbabil. Am ras copios cand l-am vazut pe Mbappe dat de jurnalisti ori la Real, ori la Liverpool.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x