O noua etapa din primul esalon al fotbalului german are loc maine, cand Allianz Arena va gazdui meciul dintre bavarezi si berlinezii de la Hertha.

Istoria intalnirilor dintre cele doua echipe are un bilant pozitiv pentru Bayern, deoarece in 77 de intalniri, 44 s-au soldat cu victorie bavareza, 13 s-au incheiat cu victoria Herthei, iar in restul de 20 de partide, punctele s-au impartit, golaverajul fiind 159 la 75.

Desi statisticile impotriva trupei din Berlin indica o dominanta covarsitoare a bavarezilor, istoria recenta ne arata un echilibru. In ultimele 7 partide, Bayern a invins doar de doua ori pe adversara de maine. Hertha nu a mai câștigat un meci la Munchen de 43 de ani, ultima victorie fiind consemnata pe data de 29 octombrie 1977 (0-2)

Lewandowski are sansa sa atinga borna de 100 de goluri inscrise pe Allianz Arena, avand pana in prezent 99 de goluri inscrise in 97 de meciuri

Bayern a castigat ultimele 10 partide disputate acasa, indiferent de competitia in care au participat

Manuel Neuer, care a fost ales recent drept cel mai bun portar al continentului, poate depasi un alt record al Bundesligii. El are sansa sa obtina al saisprezecelea clean sheet (meci fara gol primit) impotriva Herthei, in prezent fiind la egalitate cu Oliver Reck, jucator la Werder si Schalke, ce a reusit 15 clean sheet-uri impotriva lui Gladbach.

Echipe posibile:

Bayern München: Neuer (c) – Pavard, Süle, Alaba, Davies – Kimmich, Goretzka – Gnabry, Müller, Coman – Lewandowski.
Vor lipsi: Nianzou si Sane.
Coach: Hansi Flick

Hertha Berlin: Schwolow – Pekarik, Boyata (c), Torunarigha, Mittelstädt – Darida, Stark, Tousart – Cunha – Cordoba, Lukebakio.
O sa lipseasca: Maier, iar incerti sunt Dilrosun si Leckie
Coach: Bruno Labbadia

Meciul o sa fie transmis in direct de catre Digi Sport 2, Telekom 2 si Look Sport, incepnad cu ora 19:00.

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
21 October 2020 11:31

Gnabry are corona si va rata meciul din seara asta dar si meciul greu din Rusia de saptamana viitoare. In Bundesliga nu ar fi problema, va rata meciuri cu Frankfurt si Koln dar se va intoarce la timp pentru der Klassiker.
Insanatosire grabnica!

Sane cel mai probabil va fi pe banca in seara asta iar titulari vor fi Costa-Coman.

Ribery7
19 October 2020 13:52

Off-topic, din fotbalul mare doar Bayern, City si Psg se misca la parametri normali. Dortmund este un grup de copii care se prabuseste la primul branci, iar Leipzig nu a prea fost testata sezonul asta. Chiar la articolul precedent scriam ca daca se accidenteaza Van Dijk, Liverpool o sa se apere cu rugaciuni. Ei bine olandezul a suferit o ruptura de ligamente si e posibil sa rateze tot sezonul. Sare pe rana, pentru ca un calcul scurt ne arata urmatorul lucru: Leeds le-a dat 4 goluri din 4 suturi pe poarta, unul anulat pentru offside. Arsenal le-a dat un gol din 2 atacuri. Chelsea in 10 oameni le-a dat un gol dintr-un atac. Aston Villa le-a dat 7 goluri din cam tot atatea atacuri. Practic fiecare atac spre poarta cormoranilor s-a cam incheiat cu gol. Realul, Barca si Juventus pierd puncte iar asta nu ma surprinde, loturile lor nu arata bine deloc. Realul si-a imprumutat singurul atacant de top, pe Bale. Juventus investeste numai in jucatori batrani sau no-name iar Barcelona e mai preocupata de manarii. Abia astept sa vad… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Vaida_VDA
20 October 2020 0:54
Reply to  Ribery7

Aș vrea mai multe detalii în ceea ce privește schimbul Pjanic – Arthur. Nu știu de ce ar primi o pedeapsă, nu știu despre o astfel de știre… Poate nu sunt la zi. Poate tu știi mai multe, dar nu am auzit să fie anchetați pt nereguli în ceea ce privește transferul lui Pjanic.
Iar ceea ce îl privește pe Liverpool, dacă Van Dijk într-adevăr are ruptură a ligamentelor, cred că în ianuarie îl vor transfera pe Upamecano, oricum sunt interesați de el de mai mult timp. Iar din grupă oricum vor trece mai departe și fără olandez…

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Ribery7
21 October 2020 11:40
Reply to  Vaida_VDA

Revin cu un comentariu imediat ce imi reimprospatez memoria cu privire la detalii. A fost un mini scandal acum cateva luni, inainte de 8-2.
Oricum, remarca mea era mai mult ironica cu adresa la Uefalona… Tocmai ca nu ma astept sa fie pedepsiti in vreun fel.

Ribery7
17 October 2020 21:28

Kingsley Coman e sub orice critica. Daca cu Arminia Bielefeld nu misca un deget, apoi ce pretentii sa mai ai de la baiatul asta. In 5 ani nu a aratat nici o umbra de calitate.
As prefera la oroce ora din zi si din noapte sa-i vad pe Musiala sau Dajaku pe teren in locul lui.
Se vorbea despre un interes al celor de la United, apoi il dadeam impachetat cu fundita.

A demonstrat in repetate randuri ca nu are nimic de oferit baiatul asta, macar Musiala ar putea sa creasca. Cat timp va mai trebui sa-l suport oare? Am scapat de Alonso, am scapat de Bernat, am scapat de Guardiola, acuma trebuie sa-l indur pe francez.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
16 October 2020 11:39
Ribery7
15 October 2020 23:46

Choupo-Moting e fotbalist! Sunt placut impresionat de noul nostru atacant, destul de tehnic pentru inaltimea lui. Poate ca trebuia sa aiba un hattrick, a dat o scarita frumoasa din 2m si a parut ca a trecut linia portii.
Mousiala si Dajaku sunt peste Coman, Mousiala are un stil aparte de a dribla, se descurca bine pe spatii mici si il vad luandu-i locul lui Muller in viitor. Dajaku e un winger mai clasic, foarte rapid.

Cei de la Duren au aratat a echipa de liga a 2-a, nicidecum amatori de liga a 5-a.
A fost un meci frumos in care toti tinerii lui Bayern s-au descurcat bine. Ba chiar as spune ca Muller a fost printre cei mai modesti de pe teren.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 October 2020 11:14

Genială centrarea lui Alaba între linii aseară. Austria a venit cu un prim 11 format din jucători din Bundesliga. Nu prea mi-a plăcut cum au arătat. Au jucat împotriva unui adversar mediocru. O echipă serioasă, nu stă la discuții cu România. Nu-i vad pe austrieci să facă mare brânză la Euro. Din păcate, nici pe Germania nu o văd bine. Low a făcut o mare tampenie, renunțând la unii jucători, spunând acea mare tampenie, cu reconstrucția echipei naționale. Asemenea absurditate, o auzi doar în România. Low, ai ditamai mai aria de selecție, o s-o ai mereu, cheamă jucătorii în formă. Echipa națională nu-i echipa de club, să crești jucători. Selecționezi jucătorii în formă la momentul respectiv. Ai nucleul Bayern, jucători care joaca bine mereu, îi chemi, iar pe lângă ei, cei care merită. Rudiger ăla, pe ce criterii joacă? Renunți la Hummels și Boateng ca să joci cu Rudiger. Incredibil. :))))

Vaida_VDA
Vaida_VDA
15 October 2020 23:42
Reply to  Andrei_Fcbm

Totuși, din echipa austriei au lipsit 2 dintre cei mai valoroși jucători de după Alaba, Sabitzer și Laimer. Practic cei mai buni din mijlocul austriecilor. Despre ce vorbim?!
Însă, nici eu nu îi văd să facă mare brânză la Euro, și cred că nimeni nu se așteaptă să aibă mari reușite…
În al doilea rând, cred că Low bine face că nu îl cheamă pe Boateng la națională… dacă l-ar fi chemat, n-ar mai fi jucat bine la echipa de club, pt că Boateng nu mai poate face față atât la echipa națională cât și la cea de club… și cred că și Low și-a dat seama, a realizat asta, și a decis să nu-l mai convoace… mai bine îl lasă să aibă meciuri mai puține și astfel va putea juca mai bine la Bayern.

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Ribery7
14 October 2020 16:34

Germania mai face un meci slab, 3-3 cu Elvetia. Nu prea mai suport sa vad Germania plina de jucatori no-name si formatii cu 3 fundasi. Sper sa vina un selectioner nou cat mai curand.
Mi-a ajuns cati Halstenbergi si Gosensi am vazut zilele astea.

Ribery7
13 October 2020 19:02

Presa scrie ca David Alaba s-ar fi inteles deja cu Juventus si va pleca gratis la vara.
Din punct de vedere sportiv nu ar fi o pierdere, insa din punct de vedere financiar ar fi o intepatura.

Inter ar fi incercat un schimb direct Eriksen-Boateng, fara vreo alta suma de transfer, ambii avand acelasi salariu (12m). Bayern ar fi refuzat pentru ca Boateng este o piesa importanta in planurile lui Flick.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
13 October 2020 19:41
Reply to  Ribery7

La Juventus cel mai mare salariu e al lui Cristiano, 31, și de de Ligt 9. Alaba la Bayern are 10, și vrea vreo 20. Crezi că Juventus o să-i ofere vreodată salariul cerut? Presa din Germania scrie că nu e nicio înțelegere a lui Alaba cu Juventus. Astea sunt aruncate în presă de Zahavi. Ca să pună presiune pe Bayern. E conștient că niciun club nu-i va da 20 de milioane pe an lui Alaba, și încearcă cu Bayern, să-i facă să cedeze.
Cred că doar amatorii de la Man Utd i-ar oferi un salariu de genul, dar nu merge el acolo. Să intre în mediocritate.

fcdm3
Moderator
6 October 2020 0:44

Pe mine nu m-a dat pe spate niciuna din cele 4 achziții. Mi s-a părut ca și cum jucătorii au fost aduși la kilogram! Totuși, este vorba despre jucători pe care îi aduci la una din cele mai bune echipe din istoria fotbalului! Nu cred că exagerez, pentru că sunt convins că dacă mai erau câteva trofee puse în joc, Bayern le-ar fi câștigat și pe acelea! În aceste condiții m-aș fi așteptat să aducem măcar un jucător de valoare mondială sau măcar un tânăr de mare-mare perspectivă dar așa, jucători care au ajuns spre apusul carierei și unul adus din divizia a 2-a spaniolă… Mi se par incredibile bălbăielile conducerii în aducerea lui Dest (19) de la Ajax, jucător care cred că o să ajungă de top, în condițiile în care inițial puștiul voia la Bayern dar Ajax cerea 20 mil. iar Bayern oferea max. 15! În condițiile astea a intrat pe fir Barcelona iar Bayern degeaba a mărit oferta după aceea, că Dest a fost convins de Koeman să se ducă la Barcelona! Nu e prima oară când… Citeste mai mult

Last edited 1 Luna ago by fcdm3
Vaida_VDA
Vaida_VDA
6 October 2020 5:41
Reply to  fcdm3

Nici eu nu pot să înțeleg ultimele transferuri. Îl readuci pe Costa, ca să ce? Să stea mai mult în tribună, și când am avea cel mai mare nevoie de el, atunci se accidenteaza, și mai și plătim salariul pe 1 an, cât este împrumutat. L-aș fi preferat pe Lemar. Din păcate, din toți cei 4 wingeri pe care îi avem, doar Gnabry nu se rupe, nu are probleme cu accidentariile. Apoi iarăși, îl aduci pe Sarr, oferind un contract pe 4 ani. Nu cred că merita un transfer definitiv, trebuia împrumutat și la anul transferat un alt fundaș dreapta bun. Referitor la Dest, nu cred că Barca l-a deturnat prin practici dubioase… nu cred că este ceva dubios în a veni cu o ofertă mai mare. Problema este la Bayern, nu l-a Barca. Bayern întotdeauna s-a zgârcit, vine cu oferte mici și uite așa pierdem jucătorii. Așa l-am pierdut și Perisic, n-au vrut să mai dea 3 milioane în plus, și tot așa l-am pierdut și pe Dest. Dacă ofereau din prima 20 de mil, acum era al nostru.… Citeste mai mult

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Ribery7
6 October 2020 11:29
Reply to  Vaida_VDA

Eu as pune altfel problema
Douglas Costa in scaun cu rotile e peste Chiesa. Suntem cu 50mil pe plus.
Decat un Partey care face banca la Atletico de vreo 5 ani, mai bine un tanar spaniol pe care nu l-am mai vazut niciodata dar pe care l-au analizat in detaliu scouterii lui Bayern. Suntem cu 92mil pe plus 😁

fcdm3
Moderator
7 October 2020 14:25
Reply to  Vaida_VDA

Dest își dorea să ajungă la Bayern, chiar se înțelese cu cei din conducere, (perioada de contract plus salariu), mai rămăsese să se înțeleagă cluburile pe bani. Și tocmai când cluburile negociau suma de transfer a apărut dintr-o dată oferta superioară a Barcelonei și Dest a declarat ulterior că el e ”fan de mic” Barcelona! Asta mi s-a părut foarte dubios! Dincolo de oferta superioară a Barcelonei, mi s-a părut suspectă dintr-o dată dragostea americanului pentru catalani! Mai ales că se întâmpla dupa meciul Bayern – Barcelona 8-2. Iar catalanii sunt cunoscuți pentru lipsa de fair-play la transferuri. Este celebru cazul brazilianului Malcom când Barcelona l-a deturnat pe acesta din drumul de la Bordeaux la Roma! Ca după un an să-l arunce ca pe o măsea stricată! Poți să cauți detalii pe internet. Și la academia lor celebră se fac multe măgării cu copii. Asta nu înseamnă că Brazzo & Co. nu au greșit că nu au plusat la bani să-l ia mai repede.

Last edited 1 Luna ago by fcdm3
Vaida_VDA
Vaida_VDA
7 October 2020 22:43
Reply to  fcdm3

Păi, poate că dragostea lui Dest pt Barca era de mai mult timp… n-ai de unde să știi că nu era fan Barca de mic copil. Doar că, atunci când Bayern a făcut oferta, încă Barcelona nu intrase pe fir, și dacă la început doar Bayern a fost singurul club care a făcut o ofertă, normal că acceptase. Însă, atunci când a intrat pe fir și clubul său de suflet, mi se pare normal să se orienteze către ei, din moment ce a venit o ofertă și din partea echipei de suflet… Dar, cred că a fost vorba de mai mulți factori: – poate și Ajax l-a sfătuit să aleagă Barca, din moment ce catalanii au venit cu o ofertă mai mare pt club; – poate că s-a consultat cu olandezii de la Ajax în privința lui Koeman, știind că este dorit de antrenorul olandez, și a fost impresionat de părerile acestora vis-a-vis de Koeman; – poate că, a presupus că are șanse mai mari să joace titular la Barca decât la Bayern, având în vedere că, de la Barca… Citeste mai mult

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
8 October 2020 19:17
Reply to  fcdm3

Si mie mi-au lasat un gust amar aceste 4 transferuri, mai ales Choupo Moting. Daca tot nu vrei sa dai bani ca lumea pe jucatori (criza covid, sursa de bani de bilete nu va exista, e oarecum de inteles), de ce nu bagi tinerii? Musiala cat a jucat mi s-a parut chiar excelent, poate sa intre mai des si oricum avem 3 wingeri buni, nu vad dc este adus Costa. In loc de Choupo Moting, de ce nu Zirkze??? Si copilul asta mi se pare talentat, si e produs de noi, plus ca poate sa joace si in loc de Muller varf 2, si in loc de Lewa (varf). In loc de Sarr ala, poate intra Richards care iar mi s-a parut bunicel si e tanar, poate creste.
In fine, poate gresim si transferurile se vor dovedi inspirate, dar momentan eu nu consider asa.

Ribery7
8 October 2020 21:23

Ideea este ca daca se accidenteaza Lewandowski il bagi tu pe Zirkzee, dar vine minutule 60 si trebuie inlocuit si tanarul Olandez la randul lui. De aici nevoia pt Choupo-Moting. Șamd

Ribery7
5 October 2020 21:31

https://youtu.be/QhZDPPR__5c?t=41

Cea mai importanta lectie pe care trebuie sa o invete Bayern din meciul cu Herta este cum a primit golul 3.

Uitati-va de unde centreaza adversarul, e la 5-10m de mijlocul terenului.
De cate ori nu ii vedem pe Davies si Alaba in exact pozitia aia, cautand pase scurte, liberi de orice fel de pressing pentru ca echipa adversa se apara cu toti jucatorii in prima treime?

Daca centreaza Alaba/Davies, la capatul centrarii se afla Lewandowski, Muller, Goretzka, poate si Pavard. Toti peste 1.85m. Cum te aperi la asa ceva? Urci si faci pressing mai avansat: cu atat mai bine pentru Bayern!

Ribery7
5 October 2020 18:56

Oficial Douglas Costa la Bayern!
Nu mai am cuvinte, e jucatorul meu preferat punct.
Dupa ce mi-a spus aseara Andrei ca se intoarce nu am mai putut sa pun capul pe perna de bucurie, si am spionat publicatii sportive toata ziua.
Lotul arata bine, bine de tot in momentul asta.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
5 October 2020 17:16

Choupo-Moting a semnat cu Bayern. Omul și-a ales și numărul care i se potrivește, 13. :))))) 😂

Ribery7
5 October 2020 18:53
Reply to  Andrei_Fcbm

Aia e, sa stea linistit pe banca. Decat 18mil pe Braithwaithe… Macar Choupo Moting a facut ceva intr-un sfert de UCL

Ribery7
4 October 2020 18:20

Pavard e out din primul XI iar asta ma linisteste teribil.
Pnetru mine el a fost sub orice critica in ultimele doua meciuri si ma bucur ca e pedepsit / i se transmite direct sau indirect ca trebuie sa-si ridice nivelul.

Ribery7
4 October 2020 20:11
Reply to  Ribery7

A 3-a centrare a luo Richards, al 3-lea gol. Unul anulat pt offside milimetric.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
4 October 2020 15:14

Bayern s-a înțeles cu Marseille pentru fundașul dreapta Bouna Sarr.
Iar back-up pentru Lewandowski va fi nimeni altul decât Choupo-Moting. 😂 Ăstuia dacă-i pui mingea la un metru de poarta goală, ori luftează, ori dă pe lângă poartă. Nu-mi place deloc Zirkzee, dar îl prefer oricând în locul lui Choupo-Moting.

Ribery7
4 October 2020 18:18
Reply to  Andrei_Fcbm

Nu e oficial, nu ne speria inca.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
4 October 2020 23:00
Reply to  Ribery7

Revine și preferatul tau, Douglas Costa. Împrumut un sezon. 😀

Ribery7
4 October 2020 23:58
Reply to  Andrei_Fcbm

Doamne ajuta! Ala da transfer!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x