Bayern a câștigat și Supercupa Germaniei, ajungând la al 5-lea trofeu major în 3 luni!
Tolisso a deschis scorul în minutul 18, după un contraatac rapid al bavarezilor. Muller a dus scorul la 2-0, după ce a înscris cu capul în minutul 32.
Echipa lui Lucien Favre a redus din diferență în minutul 39, după o gafă în defensiva lui Bayern. Haaland l-a văzut excelent pe Brandt, lăsat liber în careu, iar germanul a punctat cu un șut puternic din careu.
Tot după o recuperare a înscris și Haaland, în minutul 55. Norvegianul a primit mingea de la Delaney și nu l-a iertat pe Neuer din careu. Scorul final a fost stabilit de Kimmich, care a deposedat un adversar la mijlocul terenului și, după o combinație cu Lewandowski, a înscris golul cu care Bayern a câștigat a opta Supercupă a Germaniei din istorie.

3 October 2020 13:12

Luni la 17:00 ora Germaniei se incheie perdioada de mercato in Bundesliga.
Hudson Odoi este tinta numarul 1 si avem mare nevoie de el. El isi doreste sa vina in Bavaria, mai ales ca Lampard nu-i da cine stie ce minute pe teren nici macar acum, cand Pulisic si Zyiech sunt accidentati.
Max Aarons ar fi util echipei, imi imaginez ca face tot ce poate ca sa forteze acest transfer. Este tanar si nu cred ca vrea sa petreaca un sezon in liga a 2-a.
Thomas Lemar era o optiune sub forma de imprumut, insa spaniolii ar fi dorit sa-l vanda definitiv. In orice caz, intre timp cele 2 echipe au ajuns in aceeasi grupa, si nu stiu daca Atletico ar dori sa-si intareasca rivala pt locul 1.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
3 October 2020 22:37
Reply to  Ribery7

S-a transferat Marc Roca la Bayern, nu mai vine Lemar. Roca a semnat pe cinci sezoane. Iar Odoi vine împrumut, dar cu obligativitate de cumpărare în vară. Parcă 70 milioane. Acum nu mai știu dacă erau lire sau euro.

Ribery7
3 October 2020 10:10

Primul meci din grupe va fi tocmai cu Atletico… Dar vom juca acasa pe data de 21 octombrie. In momentul asta avem 11 victorii consecutive in UCL, si ar fi bine sa ducem recordul asta departe. Va fi greu cu spaniolii, dar bine macar ca jucam acasa. Greu va fi si in al 2-lea meci, in deplasare la Moscova. Apoi in cele 2 meciuri cu Salzburg am putea sa ducem sirul la un increbil numar 15! De aici totul ar veni ca un bonus, jucam returul cu Spaniolii in penultima etapa.

Ps: e buna grupa dpdv sportiv. Iesim din grupe aproape garantat, si nu riscam sa dam de Atletico in optimi. Poate ii elimina cineva in prima etapa eliminatorie.
Dpdv al spectacolului… Nu mai da Lewandowski 10 goluri in grupe. Nu cred.

Ribery7
3 October 2020 10:00
Reply to  fcdm3

As fi multumit cu cei 2 englezi, mai ales ca nationala Angliei e pe un tren descendent.
Pe Aarons nu l-am vazut niciodata jucand, dar Pavard mi se pare ca este sub orice critica ca fundas dreapta. In ultimele 2 meciuri a facut greseli care au dus la golul de 0-2 si 1-2. Ma exaspereaza indeosebi faptul ca nici macar nu se uita in fata, nici macar nu ia varianta unei centrari in calcul. Dupa minutul 30 el nu paseaza decat inapoi.

Chelsea pierdea cu 0-3 in weekend la pauza, apoi a intrat Hudson Odoi si a aratat excelent. I-a impins pe londonezi catre egalare. Exact de asa ceva avem nevoie sa intre de pe banca.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
2 October 2020 15:56

Mai sunt trei zile până la închiderea perioadei de transferuri, iar Bayern nu a transferat niciun jucator. Cu tot respectul pentru Rummenigge, dar n-ai cum sa spui că te-a afectat criza Covid 19, când tu ți-ai jucat toate meciurile și ai primit toți banii din sponsorizări și de la televiziuni.
E aiurea, voiau iar să umble cu cârpeli, cu jucători luați împrumut, cu opțiune de cumpărare. Păi, cine îți mai dă jucători așa, când toți care au venit împrumut cu opțiune, nu au fost cumpărați.
Despre Lemar a fost vorba de data asta.
Din păcate vom rămâne cu Javi Martinez, care stă pentru salariu, că na… (Rummenigge îi anunțase săptămâna trecută plecarea, pe Instagram). Cu Boateng, în ultimele luni de contract, și cu acest Cuisance, de care clubul voia să scape. Mai nou e și predispus unei accidentări. Și la fel și cu Alaba, în ultimele luni de contract, care se vede că e cu mintea în altă parte.

Ribery7
2 October 2020 1:12

A picat transferul lui Cuisance, Leeds nu mai vrea sa-l cumpere dupa ce a picat inspectia medicala (are o accidentare usoara). Englezii ar fi oferit 20mil de euro, 8 mil mai mult decat a platit Bayern pe el anul trecut.
Nu l-am vazut destul incat sa-mi formez o opinie despre el. Dpmdv are potential, pare agresiv iar agresivitatea e utila la mijlocul terenului (o vedem la Kimmich meci de meci).
Cred ca va prinde destule minute pe teren sezonul asta, sper ca o va face la un nivel inalt.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
2 October 2020 15:58

Nu prinde nimic. Clubul voia să scape de el. Are și probleme de comportament. Păcat că nu s-a transferat.

Ribery7
2 October 2020 17:13
Reply to  Andrei_Fcbm

Rezerve la Liverpool: Matip, Milner, Keita, Oxlade, Jota, Shaqiri, Minamino, Origi.
Rezervele noastre: Hernandez, Boateng, Kouassi, Tolisso, Cuisance, Coman, Zirkzee.

Noi nu prea avem optiuni de calitate in atac, dar iata ca nici altii nu o duc mai bine. Daca se accidenteaza van Dijk se apara cu rugaciuni.

Vreo cinci perechi de apărători, vin rupatorii de la Atletico. 😀
Cum spuneam și anul trecut, de ce Manchester City mai joacă în grupe și nu e trimisă direct în optimi? Văd că iar urmează o grupă de Europa League pentru ăștia. E absout penibil. La fel și Guardiola. Ditamai salariul, numai meciuri ușoare în grupele Ligii, te odihnești mai mult, nu ai niciun adversar serios, și nu e în stare de nimic.

Ribery7
1 October 2020 13:34

Hansi Flick: 40 de meciuri, 36 de victorii, 5 trofee. Are mai multe trofee decat meciuri fara victorie!