In seara aceasta, echipa noastra incepe un nou traseu in cea mai importanta competitie dintre cluburi la nivel mondial.

Incepem a 66-a editie de UCL cu un meci impotriva celor de la Atletico Madrid. Ultima oara cand cele doua echipe s-au intalnit, a fost tot in faza grupelor, in editia UCL din sezonul 2016-17, cand bavarezii s-au impus cu 1-0 pe Allianz Arena, gratie unui gol inscris din lovitura libera de polonezul Robert Lewandowski.

Totusi, cea mai importanta intalnire dintre aceste echipe a fost in anul 1974, in finala Cupei Campionilor. Rezultatul initial a fost 1-1, insa a fost nevoie de o rejucare si atunci bavarezii s-au impus printr-o victorie fara drept de apel (4-0), pentru a aduce in vitrina primul trofeu CCE.

Inaintea meciului avem o veste proasta: Serge Gnabry a fost depistat pozitiv cu Covid-19 si nu va fi disponibil pentru meciul din această seara. Cel mai probabil brazilianul Douglas Costa va fi prezent in primul 11. In afara de Gnabry, niciun alt jucator nu a mai fost testat pozitiv cu acest virus, chiar daca si David Alaba a fost suspect, dupa un contact cu Gnabry.

Lucas Hernandez, care a castigat tripla Cupa, Bundesliga si Champions League cu Bayern Munchen, isi va infrunta fostii colegi de la Atletico. Francezul a vorbit despre obiectivele sale de la Bayern: „Ultimul an a fost unul dificil, din cauza operatiilor mele, dar anul acesta am inceput bine. Vreau sa continui in acest fel si sa castig increderea antrenorului si a clubului în mine, pentru ca s-a investit mult din partea lor. Vreau sa le intorc aceasta incredere si sa mor pe teren, daca va fi cazul”.

Legat de plecarea de la Atletico, Lucas Hernandez nu are niciun regret in ceea ce priveste decizia luata: „Sunt hotarari pe care trebuie sa le iei în viata. Evident ca nu regret nimic. Sunt la un club mare, care are mare incredere in mine. Am o mare afectiune pentru Atletico, care mi-a dat totul. O sa pastrez mereu aceasta afectiune, dar nu am niciun regret. Anul trecut am luat totul si anul acesta vreau sa repetam performantele de anul trecut”.

De asemenea, antrenorul Hansi Flick a oferit cateva declaratii, printre care:

– “vrem sa fim la fel de prolifici ca si sezonul trecut. Desi este un obiectiv destul de greu, trebuie sa ne pregatim si sa ne antrenam intens meci de meci”;

– “am analizat jocul lui Atletico. Este cunoscut faptul ca are una dintre cele mai capabile defensive din lume si un atac incredibil, alaturi de un joc disciplinat. Trecutul nu conteaza, avem planul nostru in minte pe care vrem sa il implementam.”

Pentru acest meci a fost delegat arbitrul englez Michael Oliver, contestat de majoritatea fanilor pentru greselile de arbitraj din ultimele meciuri coordonate de acesta.

Ne asteapta un meci greu, insa cu totii suntem constienti de capacitatea echipei noastre si chiar daca fizic nu este posibil sa fim alaturi de ei, tot suportul nostru se unifica pentru a-i ajuta pe baieti sa aiba o performanta excelenta in aceasta seara

Meciul poate fi urmarit pe Digi Sport 1, Look Sport si Telekom Sport 1, incepand cu ora 22:00

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
23 October 2020 18:09

https://www.futhead.com/21/squads/63167/

Daca aveti chef sa cititi o gramada, asa o vad eu pe Bayern in 2022/23 (si cu Pavard pe picior de plecare si Hakimi in vizorul celor din conducere). Ar trebui sa traduca Google Chrome pagina automat.

Ribery7
23 October 2020 18:39
Reply to  Ribery7

Rezumat, pentru ca nu va oblig sa cititi atata 😂 Acolo intru in detalii despre cum ar ajunge jucatorii la Bayern sau pe pozitia respectiva. In caz ca va intrebati, sunt al naibii de entuziasmat de echipa asta si nu ma pot opri din visat cu ochii deschisi 😀 Sane————–Haland————–Gnabry ———————————Musiala———————– ————–Goretzka————–Kimmich———- Hernandez–Upamecano—Sule–Davies ———————————–Neuer———————- Rezervele, (in paranteza la nevoie) Gk: Nubel LB: Alaba (Davies) Cb: Pavard, Niklas Stark, Kouassi (Alaba) RB: Sarr, (Pavard) CM: Tolisso, Roca, (Kouassi, Alaba) CAM: Muller, (Tolisso, Gnabry) LW/RW: Coman, Allan-Saint Maximin, (Musiala, Davies) ST: Lewandowski Pavard oricum nu centreaza, asa ca Davies incepe sa joace ca fundas dreapta, se antreneaza foarte mult cu piciorul drept si bonus: poate sa intre in interior si sa suteze cu stangul ca Robben. Upamecano ajunge la Bayern pe 30mil in vara lui 2022, pentru ca mai avea un singur an de contract ramas. Niklas Stark ajunge la Bayern gratis si ii va lua locul eventual lui Alaba. Alaba semneaza din nou cu Bayern si joaca mult, ori ca fundas stanga ori ca fundas central. Kimmich ia balonul de aur,… Citeste mai mult

Ribery7
23 October 2020 15:27

Runda 2:
In 2018/19 Liverpool a dat de Red Star Belgrade, Psg, Barcelona si Tottenham *
Sezonul urmator Bayern a intalnit aceleasi echipe si a castigat tripla.

In 2019/20 Liverpool a jucat cu RB Salzburg si Atletico
Din nou in sezonul imediat urmator Bayern intalneste aceleasi echipe. ???

In sezonul 2019/20 Coman a dat primul si ultimul gol pt Bayern in UCL iar Bayern a castigat tripla.
In sezonul 2020/21 Coman deschide scorul pt Bayern in UCL 😏

*am mai postat pe un alt site coincidentele astea si reply-ul a fost intotdeauna “a pai inseamna ca Bayern iese in optimi”. Coincidenta e ca intalneste un an mai tarziu adversarele lui Liverpool, n-are legatura cu faptul ca si Liverpool a castigat ucl-ul, nu-mi vine sa cred ca a ttebuit sa explic asta 😁

fcdm3
Moderator
23 October 2020 11:54

Superbă victoria bavareză! Și asta împotriva unui arbitraj ostil, cartonașele galbene primite de Müller și Alaba fiind absolut ridicole! Și au mai fost și alte faze enervante de-a dreptul! Totuși, avem o super-echipă de care trebuie să fim mândri! Bayern a dominat clar și i-a dat 4 goluri lui Atletico Madrid, care are una din cele mai bune apărări din lume și împotriva lui Diego Simeone, antrenor ce este considerat acum de Lucas Hernandez, în mod incredibil, cel mai bun antrenor din lume!!!

Ecouri în presa internațională după frumoasa victorie împotriva spaniolilor de la Atletico Madrid:
MARCA: “Campioana punctează fără probleme majore, Atlético a arătat un joc acceptabil.”
AS: „Campiona o mătură pe Atlético! Coman, Müller, Tolisso, Lewandowski au arătat de ce sunt favoriții pentru apărarea titlului Ligii Campionilor. Atlético a fost la mila Bayernului.”
L‘ÉQUIPE: „Oktober fest!”
DAILY MIRROR: „Corentin Tolisso a dat tonul în victoria Bayernului cu 4-0 împotriva lui Atlético. Giganții germani au început perfect în apărarea titlului Ligii Campionilor împotriva echipei lui Diego Simeone.”

Last edited 1 Luna ago by fcdm3
palcenina
palcenina
23 October 2020 17:41
Reply to  fcdm3

Seara mare. S-a vazut forta echipei. Cand bati pe Atletico cu 4-0 fara sa marcheze Lewa…

Ribery7
22 October 2020 18:11

Cred ca a sosit timpul sa vorbim despre cea mai buna echipa din istoria fotbalului.

Sub Hansi Flick, Bayern a castigat 40 de meciuri din 44, 89%.
A facut record pentru cel mai lung sir de victorii in toate comptetiile.
Are un record in desfasurare pentru cel mai lung sir de victorii in UCL.
A doborat recordul pentru cele mai multe goluri intr-un sezon de UCl si a reusit asta jucand doua meciuri mai putin.
A batut la scor giganti precum Barcelona, Atletico, Chelsea, Tottenham, Dortmund.

A sosit timpul sa vorbim despre cel mai bun portar din istoria fotbalului.
A sosit timpul sa vorbim despre cel mai bun mijloc din istoria fotbalului.
A sosit timpul sa vorbim despre cel mai bun jucator din lume in ultimul an, Lewandowski.

Ribery7
22 October 2020 18:18
Reply to  Ribery7

Fara niciun dubiu sustin ca Joshua Kimmich poate sa joace orice pasa pe care Xavi ar fi putut sa o joace la varf de cariera.

Goretzka si Kimmich ne ofera cel mai bun blend de atleticism, abilitate tehnica si tarie mentala care a existat vreodata pe un teren de fotbal in zona mediana.

Acesti doi oameni ne ofera noua astazi acelasi output pe care il ofereau in trecut Xavi-Busquets-Iniesta sau Modric-Casemiro-Kroos.

Practic Bayern joaca in 12, doar ca! Doar ca mai e si Neuer, un portar + fundas central care matura tot.

Ce sa mai, Hansi Flick a dus sportul rege la un nou nivel! Vedem in fata ochilor cea mai buna echipa din istoria fotbalului!

fcdm3
Moderator
23 October 2020 12:09
Reply to  Ribery7

Subscriu la toate!!!

palcenina
palcenina
23 October 2020 17:40
Reply to  Ribery7

Si de cel mai bun antrenor de la Jupp incoace.

Ribery7
22 October 2020 18:07

Nu stiu multe modalitati de a-ti incepe ziua mai bine decat cu gandul ca echipa ta a batut cu usurinta cea mai buna aparare din lume cu 4-0…
A fost abia a 2-a ocazie in care Atletico a lui Simeone a incasat 4 goluri. Asta spune multe.

Cred ca a sosit timpul. Pregatiti-va

Ribery7
21 October 2020 21:30

A venit si prima seara in care nu sunt de acord cu primul XI al lui Flick.
Muller Tolisso Coman in spatele lui Lewandowski.
Sper macar ca va juca Tolisso in banda si nu Muller.
In orice caz, pentru ce il tii pe Douglas pe banca? Ca sa il rasplatesti pe Tolisso pentru un rosu stupid?

Ribery7
21 October 2020 21:38
Reply to  Ribery7

A si sa nu uit de Davies.
Ai un star la nivel global, toata planeta il adora, ii adora povestea, refugiat ajuns campion la doar 19 ani, BLM, iti deschide portile catre piata bogata nord Americana… Cum sa-l tii pe banca?

In favoarea lui Alaba care e posibil sa plece gratis. Unde e logica?

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
21 October 2020 23:30
Reply to  Ribery7

Nici mie nu-mi place deloc ca e Alphonso rezerva. Totusi Hansi e clar ca a ales perfect si de data asta :)) btw, fabulos King Kingsley Coman!!!! 😀 😀 😀 Stiu ca-l detesti, dar nu e primul meci (cu o echipa) mare in care joaca superb.

Ribery7
22 October 2020 0:07

Ce pot sa mai zic…
M-a contrazis francezul cu stil.
Nu stiu ce a mancat azi dar s-a transormat in prime Maradona…