27 September 2023

FC Bayern Romania

Fan Club FC Bayern Munchen

Avancronica meciului FC Bayern – Atletico Madrid

In seara aceasta, echipa noastra incepe un nou traseu in cea mai importanta competitie dintre cluburi la nivel mondial.

Incepem a 66-a editie de UCL cu un meci impotriva celor de la Atletico Madrid. Ultima oara cand cele doua echipe s-au intalnit, a fost tot in faza grupelor, in editia UCL din sezonul 2016-17, cand bavarezii s-au impus cu 1-0 pe Allianz Arena, gratie unui gol inscris din lovitura libera de polonezul Robert Lewandowski.

Totusi, cea mai importanta intalnire dintre aceste echipe a fost in anul 1974, in finala Cupei Campionilor. Rezultatul initial a fost 1-1, insa a fost nevoie de o rejucare si atunci bavarezii s-au impus printr-o victorie fara drept de apel (4-0), pentru a aduce in vitrina primul trofeu CCE.

Inaintea meciului avem o veste proasta: Serge Gnabry a fost depistat pozitiv cu Covid-19 si nu va fi disponibil pentru meciul din această seara. Cel mai probabil brazilianul Douglas Costa va fi prezent in primul 11. In afara de Gnabry, niciun alt jucator nu a mai fost testat pozitiv cu acest virus, chiar daca si David Alaba a fost suspect, dupa un contact cu Gnabry.

Lucas Hernandez, care a castigat tripla Cupa, Bundesliga si Champions League cu Bayern Munchen, isi va infrunta fostii colegi de la Atletico. Francezul a vorbit despre obiectivele sale de la Bayern: „Ultimul an a fost unul dificil, din cauza operatiilor mele, dar anul acesta am inceput bine. Vreau sa continui in acest fel si sa castig increderea antrenorului si a clubului în mine, pentru ca s-a investit mult din partea lor. Vreau sa le intorc aceasta incredere si sa mor pe teren, daca va fi cazul”.

Legat de plecarea de la Atletico, Lucas Hernandez nu are niciun regret in ceea ce priveste decizia luata: „Sunt hotarari pe care trebuie sa le iei în viata. Evident ca nu regret nimic. Sunt la un club mare, care are mare incredere in mine. Am o mare afectiune pentru Atletico, care mi-a dat totul. O sa pastrez mereu aceasta afectiune, dar nu am niciun regret. Anul trecut am luat totul si anul acesta vreau sa repetam performantele de anul trecut”.

De asemenea, antrenorul Hansi Flick a oferit cateva declaratii, printre care:

– “vrem sa fim la fel de prolifici ca si sezonul trecut. Desi este un obiectiv destul de greu, trebuie sa ne pregatim si sa ne antrenam intens meci de meci”;

– “am analizat jocul lui Atletico. Este cunoscut faptul ca are una dintre cele mai capabile defensive din lume si un atac incredibil, alaturi de un joc disciplinat. Trecutul nu conteaza, avem planul nostru in minte pe care vrem sa il implementam.”

Pentru acest meci a fost delegat arbitrul englez Michael Oliver, contestat de majoritatea fanilor pentru greselile de arbitraj din ultimele meciuri coordonate de acesta.

Ne asteapta un meci greu, insa cu totii suntem constienti de capacitatea echipei noastre si chiar daca fizic nu este posibil sa fim alaturi de ei, tot suportul nostru se unifica pentru a-i ajuta pe baieti sa aiba o performanta excelenta in aceasta seara

Meciul poate fi urmarit pe Digi Sport 1, Look Sport si Telekom Sport 1, incepand cu ora 22:00

Subscribe
Notify of
16 Comments
Inline Feedbacks
Vezi toate comentariile
16
0
Posteaza un comentariux