Duminica avem etapa cu numarul 25 in cadrul careia urmeaza sa primim vizita celor de la Augsburg, echipa aflata pe locul 13 in clasament, intr-un nou derby local.

Meciul se va disputa duminica 08.03.2020, de la ora 16:30 si va fi transmis in direct pe urmatoarele posturi: Digi Sport 2, Telekom Sport 4 si Look Sport 3.

Ultima partida jucata intre cele doua echipe a avut loc in turul campionatului, in runda a 8-a, meciul terminandu-se la egalitate, scor 2-2, golurile echipei noastre fiind marcate de Lewandowski si Gnabry. Cu 13 partide pierdute din totalul de 17 disputate in Bundesliga impotriva lui Bayern, pentru Augsburg nu exista un alt adversar in Bundesliga impotriva caruia sa aiba o linie de clasament mai slaba decat impotriva noastra.

De cand Augsburg a promovat in Bundesliga in sezonul 2011/2012, intre cele doua echipe s-au disputat pana acum 20 de partide oficiale (17 in campionat si 3 in cupa), bilantul fiindu-ne favorabil cu 16 victorii, 2 rezultate de egalitate si 2 infrangeri. Golaverajul total inregistrat in aceasta perioada intre cele doua echipe este de 50-14 in favoarea lui Bayern. La Bayern vor absenta Lewandowski, Coman, Sule si Perisic. La Augsburg nu vor juca Giefer si Schieber.

Dupa 24 de etape scurse din acest sezon, Bayern a reusit sa marcheze 71 de goluri, doar la un singur gol distanta de recordul all-time al Bundesligii pentru numarul total de goluri marcate dupa 24 de etape. Baietii nostri sunt depasiti doar de echipa lui Bayern din sezonul 2013/2014, care reusise sa inscrie 72 de goluri pana in acest moment al Bundesligii.

De la reluarea campionatului, Bayern a fost dominanta de la inceputul meciurilor si a reusit sa marcheze pana acum 9 goluri in primele 15 minute ale partidelor. In acest retur, nici o alta echipa nu a reusit sa marcheze mai mult de 3 goluri in primele 15 minute ale meciurilor. 

In ultimele 10 jocuri de campionat am reusit sa castigam 28 de puncte dintr-un total de 30 posibile, marcand 36 de goluri si primind doar 6, reusind sa avem si 5 partide incheiate fara gol primit. In ultimele 4 deplasari Augsburg a pierdut toate partidele, iar in ultimele 3 meciuri disputate departe de casa nu a reusit nici macar sa inscrie.

Avem un randament foarte bun in ultimele 16 meciuri disputate duminica – 1 infrangere ( un 1-2 cu Leipzig in martie 2018 ) , 3 egaluri si 12 victorii.

0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
13 March 2020 14:39

Bundesliga și 2.Bundesliga vor fi suspendate începând de săptămâna viitoare până pe data de 2 Aprilie. La fel și meciul lui Bayern cu Chelsea și restul meciurilor din cupele europene.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
13 March 2020 10:38

Se ia în considerare ca Bundesliga să se încheie în acest weekend. Cu clasamentul exact așa cum e, fara o campioana sau vreo retrogradata.
Echipele care sunt pe loc de cupe europene, merg in competiție europene si promovează patru echipe din 2.Bundesliga, urmând ca din sezonul viitor, să fie 22 de echipe în Bundesliga.
Sper ca prostiile astea sa înceteze, deja se exegereaza in toată lumea, cu o chestie care de obicei se practica prin România, gen gripa aviara sau porcina, toate in interesul cuiva. 🙂 Nu stiu cine a stârnit panica asta, si a găsit un virus banal, acum mega evoluat care nu stiu ce provoacă.
Oricum încep să se piardă foarte mulți bani, mai ales din competiile sportive, așa că usor-usor, trebuie s-o termine cu asta.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
13 March 2020 11:06
Reply to  Andrei_Fcbm

Nu cred în varianta asta, că se vor încheia campionatele… astea-s doar niște speculații. Cei de la UEFA împreună cu federatiile vor decide marți. Deci, zvonurile până la această zi, sunt doar niște simple speculații. Și nu cred că se vor incheia campionatele, cu clasamentul așa cum e acum, din următoarele motive: 1. Ce vor face dacă peste o lună de zile se va putea juca? Vor mai rămâne 2 luni până la CE, în acest timp jucătorii ce vor face?? 2. Ce rost ar avea să se încheie campionatele în cazul în care competițiile europene nu vor fi anulate, ci doar amânate, adică UCL și UEL s-ar juca?? Adică să joci în UCL și UEL, dar nu și în campionat, n-ar avea niciun rost. 3. Dacă s-ar încheia campionatele acum, cluburile de fotbal ar piede mulți bani. Deci, nu cred în această variantă. Mi se pare o fumigena de presă acest zvon. Mai degrabă cred că, se va anula CE, va fi mutat la anul, iar campionatele, UCL și UEL se vor amâna, și se vor juca până în… Citeste mai mult

Ribery7
11 March 2020 0:23

Nu stiu daca Leipzig are politica de a-si vinde jucatorii, dar cine are ochi sa-l vada pe Sabitzer pune mana pe cel mai bun mijlocas central/ box to box din lume. E mai rapid, mai puternic, mai agresiv decat Kimmich. Impresionant cata agresivitate pozitiva are jucatorul asta.

Pentru mine ar fi extrem de satisfacator sa-l vad in tricoul lui Bayern pe Sabitzer, am avea un mijloc de temut.

S-a calificat Leipzig dupa ce le-a dat cu terenul in cap finalistilor de anul trecut. Impresionanta echipa taurilor rosii, toti jucatorii sunt tineri, puternici, rapizi. Parca a fost alcatuita de un jucator de fifa echipa asta. Cred ca va fi rivala numarul 1 in Bundesliga in urmatorii 10 ani.

Nu-i bai, viitorul arata bine si pentru Bayern. Spun asta pentru ca Nagelsmann in proportie de 99% va ajunge si la noi, eventual.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
11 March 2020 1:43
Reply to  Ribery7

Nu cred că Leipzig va fi rivala lui Bayern în următorii 10 ani. Mi-e că la vară se vor destrăma, Werner sigur va pleca, s-ar putea și Klostermann și Upamecano, dar și Sabitzer. Dacă acești 4 jucători vor pleca, Leipzig se va prăbuși mult.

Ribery7
12 March 2020 17:24
Reply to  Vaida_VDA

Eu cred ca Leipzig va fi peste Dortmund.
Dortmund este o echipa imatura, leaga 5 meciuri bune si in al 6-lea isi ia 5-0 sau pierde inexplicabil.

Leipzig in contrast este o echipa extrem de matura atat pe teren cat si in afara lui. Toti jucatorii par a fi profesionisti desavarsiti, genul de profesionisti care au grija la dieta, nu rateaza antrenamente, palaria jos. Si nimic nu sugereaza ca Leipzig ar avea nevoie de bani, deci nu vad dc si-ar vinde jucatorii.

Redbull investeste mult in sport, ma gandesc mai ales la formula 1 unde se bat de la egal la egal cu Ferrari. Sunt convins ca vor sa-si faca un nume si in sportul rege.

Si app, dati-mi voi sa va spun ca Haaland si Sancho sunt super overrated in opinia mea. Iar Haaland ar trebui sa vada un psiholog, se vede de departe cat de violent e. Cred ca o sa acumuleze cateva rosii in cariera.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
13 March 2020 10:22
Reply to  Ribery7

Nu e vorba de bani, cum că Leipzig n-ar avea bani și ar fi nevoiți să vândă… dar este vorba și de dorința jucătorilor, orice jucător visează să joace la un club mare, de renume, sau cu istorie… Leipzig este genul de echipă care lansează pe piață niște jucători, nu și să-i țină pe mai mulți ani. Nu cred că Werner va mai rămâne, și nici Upamecano care va intră în ultimul an de contract, și s-ar putea să plece și alții. Iar în ceea ce îl privește pe Haaland, hai să nu vorbim din hate, dacă ar fi ajuns la Bayern sunt sigur că altfel vorbeai despre el. Dacă este puțin mai agresiv asta nu înseamnă că are nevoie de psiholog. În general atacanții sunt mai agresivi, mie îmi pare genul Ibrahimovic. Dacă Haaland este violent și zici că ar avea nevoie de psiholog, atunci ce să mai vorbim de Diego Costa? Și atât Haaland cât și Sancho nu mi se par overrated deloc. Overrated mi se pare Mbappe, care a furat ochii multora când era la Monaco, pt… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Vaida_VDA
13 March 2020 10:39
Reply to  Vaida_VDA

*Omul cu cele mai multe pase decisive am vrut să zic.

palcenina
palcenina
11 March 2020 16:28
Reply to  Ribery7

Sper sa ajunga Nagelsmann, dar pe viitor. In momentul de fata sunt multumit de Flick si de echipa. Inclusiv de gestionarea momentelor importante. Spre exemplu, nu m-a nemultumit egalul cu Leipzig iar acum suntem la 5 puncte de ei. Am castigat si cu 6-0, dar si cu 1-0. Consider chestia asta fiind ceva pozitiv. Legat de Leipzig, chiar au calitate si nu ma refer doar la Werner. Echipa noua si extrem de bine gandita, au si luat antrenorul potrivit.
Dar repet, sper ca Flick sa faca fata la noi. Modul cum a resuscitat echipa si l-a reinviat pe Muller, spune multe. Nu credeam acum cateva luni ca voi spune asta, dar in momentele noastre bune, parem cea mai buna echipa din Europa.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
11 March 2020 18:50
Reply to  Ribery7

Cine e Nagelsmann?
Ce palmares are?
Ce poate face el pentru Bayern?

Sa analizam putin lucrurile: RB LEIPZIG s-a duelat cu Benfica, Zenit si Lyon, adversari accesibili pentru oricine.
Ma intreb oare ce ar fi facut RB LEIPZIG intr-o grupa cu Barcelona, Atalanta de exemplu? Sau cu Napoli, Liverpool?

Iar referitor la Tottenham. Nu ai ce sa cauti in UCL cu prestatia asta!

Ce crezi ca va face RB daca va juca cu Atalanta sau City in sferturi?
Dar contra lui Bayern?Exista posibilitatea sa avem Bayern Leipzig!

La inceputul competitiei eram luat la misto cand o laudam pe Atalanta chiar dupa 3 infrangeri consecutive!

Atalanta poate bate pe oricine in momentul asta!

palcenina
palcenina
11 March 2020 19:06
Reply to  ZEITGEIST

Corect in ce priveste faptul ca acum nu are ce face la noi. Dar daca ne uitam la varsta lui si la rezultate, baiatul are potential. Personal imi doresc ca Flick sa fie atat de bun incat sa iasa de la noi la pensie. Dar daca Nagelsmann progreseaza, si mai este loc, va fi avut in vedere de Bayern pe viitor. Nici Hoffe nici Leipzig nu sunt echipe mari, dar au avut joc bun cu el. O sa vedem. Oricum acum e prea tanar pt a se putea impune in fata unor fotbalisti ca ai nostri. Parere personala.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
11 March 2020 19:12
Reply to  palcenina

Si eu sunt de acord cu tine. Eu sunt f. multumit de Flick.
Practic de asta avea nevoie Bayern.

Referitor la Nagelsmann, nu e pentru Bayern.
Bayern a avut nume grele la conducere: Hitzfeld, Magath, Van Gaal, Klinsmann, Heynckess etc

Din punctulul meu de vedere mi-as dori ca in viitor Klose sa devina antrenorul lui Bayern.

palcenina
palcenina
11 March 2020 19:28
Reply to  ZEITGEIST

Posibil. Imi place ca a inceput de jos, fara ifose. Si cel mai important, la tinerii nostri.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
11 March 2020 19:34
Reply to  palcenina

Preferatul meu ramane tot Jupp Heynckess
Ce pacat ca nu a stat mai mult…..
Daca ar fi sa votam presupun ca toti ar vota pentru Jupp

palcenina
palcenina
11 March 2020 22:50
Reply to  ZEITGEIST

Are oricand doua voturi de la mine si fiul meu. La orice varsta…

ZEITGEIST
ZEITGEIST
11 March 2020 19:25
Reply to  fcb1900

Pe mine unul nu m-a impresionat. Echipele intalnite de el au fost accesibile pana acum.
In ipoteza unui sfert Bayern Leipzig s-ar putea sa iasa cam sifonat cu multe goluri primite.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
11 March 2020 19:37
Reply to  fcb1900

Asa este dar indiferent de situatie Bayern este peste Leipzig:D

palcenina
palcenina
10 March 2020 18:56

Nasol cu corona. Si daca picam in primul sfert in deplasare? Fara spectatori fotbalul e mult mai golas.

Ribery7
11 March 2020 0:18
Reply to  palcenina

Cel mai probabil anul asta finala UCL se va juca cu portile inchise

Vaida_VDA
Vaida_VDA
11 March 2020 1:55
Reply to  Ribery7

Nu cred… din ce am auzit, virusul nu supraviețuiește sau nu are efect atunci când temperatura este mare. Tocmai de aceea țările din Africa și din America de Sud nu sunt afectați de virus. Sau în Australia puțini sunt afectați, cei care au fost pe acel vas de croazieră.
Iar când va fi finala, vremea deja va fi caldă, și este posibil ca virusul să nu mai aibă efect atunci… Problema va fi până când vom avea temperaturi de vară.

Ribery7
9 March 2020 21:39

Ce gol i-a dat Dybala lui Inter.
Nici el, nici Sane nu-si gasesc locul in echipa, iar noi trebuie sa-i inlocuim pe Coutinho, Perisic si Coman. Cum ar fi daca?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
9 March 2020 23:11
Reply to  Ribery7

Ai tu ceva cu Coman, mă rog… Dar nu se pune problema ca el sa plece de la Bayern. Iar după James si Coutinho, in mod firesc ar urma Dybala. Toți trei au același profil. Doar ca Dybala nu va fi lăsat împrumut. 😀

Vaida_VDA
Vaida_VDA
10 March 2020 8:53
Reply to  Ribery7

Dybala ar fi bun numai dacă ar pleca Muller. Argentinianul joacă pe postul lui Muller, dacă ar veni, ar avea soarta lui James și Coutinho. Sau dacă antrenorul l-ar lasă pe bancă pe Muller și l-ar juca pe Dybala, ar avea soarta lui Ancelotti și Kovac.
Mie îmi place foarte mult de Dybala, am avea o super ofensivă cu el, plus Sane, Lewa și Gnabry. Cu Dybala în echipă am putea juca 442:
Gnabry – Kimmich – Thiago – Sane
—— Dybala – Lewandowski —–

Ribery7
8 March 2020 20:44

Surprinzator de putin entuziasm in acest derby bavarez, insa rezultatul a fost unul excelent.
E al 2-lea meci la rand in care inscriem dupa o minge lunga jucata de Boateng direct pe atacant, in spatele fundasilor. Ce jucator e Jerome! Puternic e si Sule, de aparat se apara si el, dar nu stiu daca are ochi pentru pasele astea.
Sper ca atat el, cat si Muller sa fie chemati la Euro 2020.

palcenina
palcenina
9 March 2020 8:55
Reply to  Ribery7

Boateng are probabil cea mai buna pasa lunga din echipa. Amintiti-va golul lui Robben pe Wembley. In schimb pe faza de aparare Sulle e mai bun pt ca Jerome si-a mai pierdut din viteza, cruciala la modul nostru de aparare. Compenseaza partial cu un plasament foarte bun.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x