FC Schalke 04 – FC Bayern Munchen, meci din sferturile de finală din Cupa Germaniei, s-a terminat cu victoria bavarezilor, scor 0-1. Singurul gol al meciului a fost marcat de Kimmich (40.).

Bayern s-a calificat pentru a 11-a oară la rând în semifinalele Cupei Germaniei, după o victorie la limită pe terenul lui Schalke. Golul succesului bavarez a venit de la Kimmich, care a prins un şut bun în finalul primei reprize. Bayern a continuat să atace şi în partea a doua, dar a făcut doar spectacol. Coutinho a lovit transversala cu o execuţie din afara careului. Goretzka a fost şi el aproape de un eurogol, dar a trimis peste. Bayern s-a impus şi a eliminat-o pentru a noua oară din cupă pe Schalke.
(sursa: telekomsport.ro)