Bavarezii au făcut spectacol pe Stamford Bridge. Londra, oraşul preferat al lui Gnabry.

Bayern München a învins-o pe Chelsea, 3-0, în deplasare. Gnabry a marcat o “dublă”, iar Lewandowski a stabilit scorul final. De la gazde, Marcos Alonso a fost eliminat.
Bayern şi-a asigurat biletele pentru sferturile de finală din Liga Campionilor, după un succes la scor pe Stamford Bridge cu Chelsea. În prima repriză au fost doar ratări. Cea mai mare i-a aparţinut lui Müller, care a trimis mingea ciudat, cu capul. Primele două reuşite ale bavarezilor au fost pe acelaşi traseu. Pasă Lewandowski, gol Gnabry. Fostul jucător al lui Arsenal a avut încă o prestaţie de excepţie la Londra, după ce în toamnă înscria de patru ori pe terenul lui Tottenham. Lewandowski şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Polonezul a ajuns la 11 reuşite în Liga Campionilor din acest sezon, fiind golgheterul competiţiei. În final, Marcos Alonso şi-a pierdut cumpătul şi a fost eliminat, iar Chelsea – Bayern s-a terminat 0-3.
(sursa: telekomsport.ro)

Notele de la TZ: Neuer 2, Pavard 4, Boateng 3, Alaba 3, Davies 2, Kimmich 4, Thiago 2, Müller 3, Gnabry 1, Coman 4, Lewandowski 1. Au mai jucat Coutinho, Tolisso, Goretzka – toți fără notă

Statistica de la Soccer24:
Posesia mingii: 37%-63%
Șuturi (pe poartă): 7-15 (3-6)
Cornere: 3-5
Mingi salvate de portari: 3-3
Faulturi: 7-11
Cartonașe galbene: 1-2
Cartonașe roșii: 1-0 (Alonso in min. 83)
Atacuri(periculoase): 97-154 (41-55)

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
27 February 2020 11:09

Offtopic, încă o seară superbă. Cel puțin pentru mine, să piardă atât Juventus cât și Real Madrid, e satisfacția maximă. Ăstora de la Real li se întorc toate lucrurile nasoale pe care le-au făcut în ultimii ani. Și mă bucur că au doar băbăciuni în lot, și tineri nu prea valoroși. Le trebuiesc vreo 5-6 jucători top, care nu pot fi cumpărați deodată, așa că urmează ani buni de insuccese și bucurii pentru mine.
Juventus din păcate se va califica, dar e bine, pentru că vreau să jucăm cu ei. 😀 A, și jucătorul care a marcat aseară pentru Lyon, Tousart, e un tânăr francez cumpărat de Hertha Berlin cu 25 de milioane. A venit de la locul 4 din Franța, la 13 din Germania, și e tânăr, de perspectivă. Ca tot se spune că Bundesliga nu e atractivă. 🙂

palcenina
palcenina
27 February 2020 22:37
Reply to  Andrei_Fcbm

Putem face un sindicat pe comment-ul asta! 😂😂😂 👏👍

Vaida_VDA
Vaida_VDA
28 February 2020 6:04
Reply to  Andrei_Fcbm

Eu n-aș fi atât de optimist în ceea ce privește situația Realului, cum că vor avea ani buni de insuccese. Și nici nu cred că au nevoie de 5-6 jucători de top, sau că au doar babaciuni în lot, dpmdv prea exagerezi. Hai să analizăm un pic situația lotului lor: – în apărare îi au pe: Ramos, Varane, Militao, Nacho, Marcelo, Mendy, Carvajal, iar la vară se va intoarce și Hakimi. Deci, în apărare stau super bine, dubluri pe toate posturile. Plus că doar Ramos și Marcelo sunt peste 30 de ani. – la mijloc îi au pe: Kroos, Casemiro, Modric, Fede, Isco, și din ce am auzit la vara îl vor lua și pe Donny van de Beek. Deci, nici la mijloc nu prea au babaciuni, doar Modric este singurul “bătrân”. – în atac: îl au pe Hazard, care chiar dacă în sezonul ăsta nu a făcut mare lucru, la început a avut probleme de adaptare și kg în plus, iar după aia probleme cu accidentariile, dar totuși rămâne Hazard. Apoi mai au 2 tinere talente, care încă pot… Citeste mai mult

fcb1900
Admin
26 February 2020 19:39

Coman a fost sub orice critica si in plus, iar s-a accidentat. Eu unul sunt satul de accidentarile lui si sper ca la vara sa fie dat. Zici ca este facut din portelan. Davies a fost la super inaltime, la fel si Gnabry, plus Thiago. Problema pe care o vom infrunta in urmatoarea perioada o sa fie lipsa lui LEWY!!!!!!!! E cam nasoala treaba, fiind singurul care nu are back-up. Da, putem juca cu Gnabry, dar stim ca nu se ridica la nivelul lui Lewy. Oricum, rezultatul m-a bucurat enorm, am strigat la fiecare gol – cred ca cel putin jumatate din Austria m-a auzit. Mia san mi!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
26 February 2020 21:09
Reply to  fcb1900

Joacă Muller număr 9.

fcb1900
Admin
27 February 2020 20:08
Reply to  Andrei_Fcbm

Sper sa nu…. Mai degraba Gnabry

palcenina
palcenina
27 February 2020 8:28
Reply to  fcb1900

Pacat. Sulle, Hernandez, acum Lewa. Si Lewa e o stanca! Si in ce forma era! Stiti cumva la ce faza s-a intamplat?
Nu stiu ce solutii vor fi alese. Sunt destui care stiu fotbal la noi, deci se vor gasi variante. Zirkzee probabil va primi mai multe minute, dar nu poate fi inca varianta. Vesnicul Muller probabil. Gnabry cred ca se simte bine in banda. Poate ne intoarcem la sistemele lui Pep si jucam fara varf. Vedem, dar tot ma simt frustrat.

palcenina
palcenina
26 February 2020 18:05

No, fratilor, e bai!

Ribery7
26 February 2020 14:40

Ce meci au facut bavarezii nostri! Ma rog, 10 dintre ei.
Imi asum faptul ca am fost primul de aici de pe site care l-a recunoscut pe Davies drept cel mai bun fundas stanga din lume. Ce jucator avem pe mainile noastre. Atat din punct de vedere fotbalistic, cat si economic. Iti deschide poarta catre piata Nord Americana. Omul meciului pentru mine, am incredere totala in acest jucator si ma intreb ce se va intampla cu Alaba. Nu m-ar deranja nici daca ar reveni Davies pe flancul stang, Gnabry pe dreapta si Coman out.

Gnabry, 6 goluri in 2 meciuri jucate in Londra, dupa ce a fost inlaturat de Arsenal Londra pentru ca nu ar fi destul de bun. You can’t make this stuff up!

Si sa punem putin respect si pe numele lui Boateng, a fost un stalp in aparare iar interventia lui de prin minutul 81 a fost magnifica!

Ribery7
26 February 2020 14:50
Reply to  Ribery7

Alphonso Davies omul meciului, dar highlight-ul meciului a fost accidentarea lui Coman. Pt 5 meciuri am scapat de el. Nu ii plangeti de mila, probabil i-a fost si lui jena cu prestatia de aseara si s-a dat accidentat. Haideti sa va spun 2 glume bune. Kingsley Coman – 8 titluri castigate in cele 5 campionate de top ale Europei. Tot lotul lui Liverpool combinat – 6 titluri castigate in cele 5 campionate de top ale europei. 2 pt Milner, 1 pt Salah, 3 pt Shaqiri. Incredibil cat a pacalit baiatul asta fotbalul. 3 meciuri de top a facut Bayern in acest sezon. 7 Goluri vs Tottenham, 4 vs Dortmun, 3 vs Chelsea, 14 goluri si 28 de posibile contributii la gol. Kingsley Coman a fost titluar in toate cele 3 meciuri. Contributia lui? ZERO! Zero goluri, zero assisturi. Cum e posibil ca un jucator al lui Bayern sa scape 1-1 cu portarul si sa nu nimereasca poarta macar? Cat timp mai trebuie sa suport jucatorul asta in tricoul lui Bayern? Macar de ar juca Zirkzee titular. I-am suportat pe Guardiola,… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
26 February 2020 17:13
Reply to  Ribery7

De acord cu Boateng. Inspirat Flick.
Cu Coman sunt mai indulgent. Nu il trag pe roata chiar asa! 😁 Dar imi venea sa o fac la ratarea din meciul cu Nurenberg, daca tineti minte…Vorbind serios, toti antrenorii nostri il joaca, atunci cand nu e accidentat. Are viteza, tehnica si tehnica in viteza. Si Gnabry mai dispare in joc. (Dar si cand reapare…) Daca deschidea scorul, alta era impresia. Nu se poate insa conta pe el, e foarte fragil. Ori daca continua asa, e clar ca trebuie scos din calcul. Nu il poti include in planurile tale, nu poti miza pe el. Pacat… In conditiile astea si de vandut e greu.
L-as remarca pe Muller si Lewa. Mari jucatori…
Coutinho? Nu stiu. Oricum nu poate emite acum pretentii in fata lui Muller. Acum va primi mai multe minute si isi va decide singur soarta.
Vedeta? Davies, evident.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
26 February 2020 13:01

Singurul aspect care conteaza este rezultatul in sine, faptul ca Bayern a marcat 3 goluri in deplasare.

Doua momente cheie as vrea sa subliniez:
1)pasa gresita a lui Neuer
2)pasa gresita a lui Kimmich

Intrebarea este: Care ar fi fost soarta partidei in cazul in care Man City, Real Madrid,sau Barcelona ar fi profitat de acele greseli?

Jocul lui Bayern nu m-a impresionat deloc.
Singurul jucator pe care l-am remarcat a fost Davies. Sa-l vedem intr-un meci cu Barcelona sau Man City

palcenina
palcenina
26 February 2020 17:22
Reply to  ZEITGEIST

Am remarcat si eu. Chiar doua pase la Kimmich. Neuer greseste in al doilea meci consecutiv.
Dar eu sunt multumit de joc. Totusi e Chelsea pe Stamford Bridge. Sa speram ca in meciurile viitoare vom gresi mai putin. Si repet, am controlat partida cu destula autoritate, iar Neuer si-a facut treaba cand a fost cazul. Ma refer in poarta…
La comment-ul de la Ribery7 am uitat sa il mentionez pe Thiago. Parca in ultimul timp are o constanta care ii lipsea. Sper sa nu ma insel. Nu imi place insa cand el sau Kimmich intra in clinch-uri in terenul nostru si pierdem mingea. Sper sa le intre mintile in cap, mai ales in fata careului.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
26 February 2020 20:47
Reply to  palcenina

Referitor la Neuer, anul trecut in meciul retur cu Liverpool a iesit gresit, Liverpool reusind sa marcheze 1-0.

Da, ai dreptate. Statistica spune ca din 9 meciuri jucate acasa cu echipele din Germania, Chelsea a obinut 8 victorii si un egal iar in 8 meciuri nu a reusit sa primeasca gol, singura echipa germana care a marcat a fost chiar Bayern in 2005 (2 goluri).
Aseara in al 10-lea meci, Bayern a marcat din nou fiind prima data cand Chelsea pierde pe teren propriu cu o echipa din Germania.

Sa fi fost oare un Bayern puternic sau un Chelsea prea slab?

Fara Robben si Ribery, Bayern mi se pare ciudat…..

Vreau razbunare in sferturi contra lui Liverpool sau Real cu toate ca tind sa cred ca Atletico si City vor fi cele care merg mai departe:D

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
26 February 2020 9:42

Ce să mai zic de Davies… N-aș fi crezut niciodată că poate ajunge la un așa nivel. Eu zic că e cel mai bun fundaș stânga din lume. Ce viteză are, cum își ajunge adversarul și-l deposedează… Și-l duce și capul, te face din corp, ca să nu faulteze. Ar fi interesant un duel cu PSG (deși vreau să-i elimine Dortmund), să-l văd pe marele M’bappe cum se descurcă cu Davies. 😀 M’bappe care nu știu cu ce ar fi peste Gnabry, dar mă rog… Jucătorii lui Bayern nu au o așa imagine de staruri, deși unii chiar sunt.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x