Ne regăsim cu o nouă avancronică înaintea ultimei etape a grupelor UCL, cand Bayern îi va găzdui miercuri de la ora 22:00, pe cei de la Tottenham Hotspur

Elevii lui Hansi Flick sunt câștigătorii matematici ai grupei B, având succes maxim în toate meciurile din această ediție de UCL, un factor foarte important fiind polonezul Robert Lewandowski, care prin forma sa și prin golurile sale, a reușit să propulseze echipa spre culmile gloriei. De asemenea, acesta poate doborî mâine un nou record. Daca va înscrie maine, polonezul îl va deturna pe Cristiano Ronaldo din clasamentul celor mai buni marcatori din grupele UCL, având nevoie de două goluri pentru obținerea acestei performanțe.

Câteva statistici înainte de meci:

Cele doua echipe s-au intalnit de 5 ori in care Bayern s-a impus de 3 ori, Tottenham o data si un meci s-a terminat la egalitate. Golaverajul este 13 la 6 în favoarea lui Bayern.
Indisponibili sunt Sule, Hernandez, Arp si Cuisance, iar incerti sunt Tolisso si Boateng.

De asemenea, Bayern a atins niște borne importante în această ediție de UCL:
– Este singura echipă cu punctaj maxim după 5 etape
– Varful nostru Robert Lewandowski este golgeterul competitiei cu 10 goluri si mai are nevoie de încă 2 goluri pentru a stabili un nou record cu privire la numărul de goluri marcate de un singur jucător in cadrul grupelor in toata istoria Ligii
– După cele 5 meciuri jucate pana acum, Bayern este singura echipă care are 2 jucători cu cel puțin 4 goluri marcate într un singur meci, în cadrul grupelor, în toată istoria Champions League (Serge Gnabry vs Tottenham si Robert Lewandowski vs Steaua Roșie)

Față de meciul tur, ambele echipe se vor prezenta cu un nou antrenor la meciul din ultima etapă. Tottenham l-a înlocuit pe Mauricio Pochettino cu Jose Mourinho, iar la noi Nico Kovac a fost înlocuit cu Hansi Flick

Tinand cont ca in urma meciurilor jucate pana acum, cele 2 echipe vor merge împreună in primavara Champions League, Bayern drept câștigătoare de grupa iar Tottenham de pe locul 2, indiferent de rezultatul jocului de miercuri, putem asista la un meci cu niste distribuții inedite, formate din mai multi jucători care nu sunt de regula titulari.

Meciul va fi difuzat pe canalele: Digi Sport 1 și Telekom Sport 1

 

Autori: Ciprian Vasiliu, Constantin Grumeaza si Razvan Gogonea

 

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ZEITGEIST
ZEITGEIST
16 December 2019 13:36

Chelsea vs Bayern.
Un meci complicat. Bayern este obligata sa inscrie cel putin un gol pentru a nu avea emotii in retur.

Ribery7
16 December 2019 14:00
Reply to  ZEITGEIST

Un meci de vis, as spune ca Bayern are 55% sanse. Ne asteapta o dubla pe cinste, asta e sigur!
Ma incanta si faptul ca Guardiola e 90% eliminat, din nou!

ZEITGEIST
ZEITGEIST
16 December 2019 14:05
Reply to  Ribery7

Referitor la Chelsea vs Bayern, ma ingrijoreaza atmosfera de pe stadion. Dar tb sa recunosc ca cei de la Chelsea au jucat foarte bine.
Daca Bayern inscrie cel putin o data in meciul tur e mai mult decat ok.

Chiar crezi ca Real ii elimina pe cei de la City?

Ribery7
16 December 2019 15:11
Reply to  ZEITGEIST

Aparent sunt singurul care crede asta.
Singurul lucru bun pentru City este ca deja au pierdut campionatul si se pot concentra pe UCL, in timp ce Realul are sanse bune pentru titlul intern.
Astea fiind spuse, in continuare mi se pare ca Realul poate trimite pe teren cel mai puternic 11 din fotbalul mondial (daca se impaca Bale cu Zidane), iar City practic va juca 2 meciuri in deplasare.
City este adversarul perfect pentru Real. Ai fundasi nesiguri care vor fi fortati de Guardiola sa joace pase laterale, o reteta pentru dezastru.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
16 December 2019 15:16
Reply to  Ribery7

Ramane de vazut. Oricum avem meciuri interesante.

Ribery7
15 December 2019 22:15

Ce parere aveti despre accidentarea lui Coman?
Nu vi se pare incredibil ca un jucator profesionist se accidenteaza dandu-si cu stangul in dreptul?
Conform transfermarkt.de francezul va reveni curand, dupa pauza de iarna.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
12 December 2019 11:56

Eu îmi doresc să jucăm cu Atalanta. Să nu fie probleme și in sferturi poate beneficiem și de aportul lui Sule. Atalanta cel mai ușor adversar, Real Madrid cel mai greu. Bayern are un complex cu Real. Am tot spus-o de fiecare dată când am jucat cu ei, și am avut dreptate, din păcate.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
12 December 2019 23:29
Reply to  Andrei_Fcbm

Eu îmi doresc cu Lyon. Un adversar accesibil, nici greu, dar nici ușor.
Cu Leipzig au câștigat o dată și un egal.
Am putea vedea atunci, dacă într-adevăr suntem peste Leipzig, sau nu, sau care ne este nivelul in acest sezon…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
13 December 2019 7:55
Reply to  Vaida_VDA

Nu se pune problema ca vreo echipa din Bundesliga sa fie peste Bayern. Chiar si după clasamentul actual. Gladbach e lider, si a fost eliminată din Europa League.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
11 December 2019 21:52

impotriva carei echipe v-ati dori ca Bayern sa joace in optimi?
Ce adversari considerati ca ar putea pune probleme?

Ribery7
14 December 2019 6:19
Reply to  ZEITGEIST

Real Madrid, iar pe 2 Chelsea.
M-am saturat de meciuri lipsite de emotie. Sa vina provocarile adevarate, n-am timp sa astept in fiecare an pana in Aprilie pt 2 meciuri tari.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
14 December 2019 10:19
Reply to  Ribery7

Si eu prefer tot Real Madrid. Este timpul sa ne luam revansa!

Nu mi-as dori Napoli si Atalanta, echipe care vor strica/inchide jocul.

Daca ar fi sa aleg intre Chelsea si Real as alege Real Madrid fara nici o retinere.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
10 December 2019 17:43

Sunt convins ca Bayern va trata meciul cu seriozitate si va castiga.
Mi-e greu sa cred ca Tottenham are puterea de a invinge pe Bayern chiar la Munchen.
Mai mult decat atat, meciul tb sa fie o revansa a lui Bayern contra Murinho dupa infrangerile suferite in 2005(4-2 cu Chelsea) si (0-2) cu Inter.

Apoi sper sa picam cu Real sau Liverpool pentru ne lua revansa, desigur asta daca Liverpool se va califica :)))

Vaida_VDA
Vaida_VDA
11 December 2019 2:41
Reply to  ZEITGEIST

Bayern a luat revanșa contra lui Mourinho în 2012, în semifinale, aia a fost revanșă, nu asta…

palcenina
palcenina
11 December 2019 13:09
Reply to  Vaida_VDA

Si in Supercupa 2013…

Vaida_VDA
Vaida_VDA
11 December 2019 22:42
Reply to  palcenina

Da, am uitat de Supercupa. 😀

darkmac
Admin
10 December 2019 10:36

Prevad un meci usor pentru…. amandoua echipele :))

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x