Optimi UEFA Champions League 2019-20

Bayern München va juca in deplasare la Chelsea in luna Februarie 2020

Astazi, 16 Dec. 2019 la ora 13:00 au fost tragerile la sorti pentru optimile UEFA Champions League 2019-2020. Sunt meciuri interesante, insa toti asteptam dubla cu Chelsea, lucru care ne va reaminti oarecum de finala din 2012.

Datele oficiale confirmate sunt:

Prima runda: 25 februarie 2020 – Chelsea FC vs. FC Bayern pe Stamford Bridge

A doua runda: 18 martie 2020 – FC Bayern vs Chelsea FC pe Allianz Arena

Thomas Müller: “Ma simt bine vizavi de aceasta, desi Chelsea are jucatori care ne pot rani. Au jucatori buni ca Hudson-Odoi sau Pulisic, dar nu pare sa mearga atat de bine pentru ei în liga”

” Nu este vorba despre jucatori individuali din fotbal, ci despre performanta echipei. In momentul de fata, ne simtim bine, dar ultimele 16 partide sunt inca departe. Vom vedea pana atunci ”

Hansi Flick: “Nu exista adversari usori in optimi. Chelsea este o echipa buna, au existat dueluri interesante in ultimii ani. Trebuie sa ramanem concentrati sa mergem mai departe. Deocamdata nu ma gandesc la asta, sunt concentrat asupra meciului cu Freiburg “

Daca aveti pareri legate de aceasta confruntare, nu ezitati sa vi le exprimati in comentarii.

#MiaSanMia

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.
0 0 vote
Article Rating
30 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
Moderator
24 December 2019 13:20

Sarbatori fericite tuturor!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
22 December 2019 14:35

E oficial, Alexander Nübel va fi jucătorul lui Bayern din vară. Am mai pus mâna pe un portar de top. ☺
La fel și Flick, a fost confirmat în funcție cel puțin până la finalul sezonului. O decizie bună. Chiar dacă Bayern mai suferă, se vede altceva, un mare plus față de ce debandadă era cu Niko Kovac. Acum echipa e unită, se vede că joacă ce le cere antrenorul. Asta din minutul unu, până la final.
Și cam asta a fost pe 2019. Ne mai citim la anul. Sărbători fericite tuturor!🎄

Ribery7
22 December 2019 3:56

Tanarul Zirkzee a marcat 2 goluri cu primele sale 2 atingeri de balon in Bundesliga! Si ce goluri! golurile victoriei de fiecare data. Asta trebuie sa fie un record!
Palaria jos si pentru Hansi Flick, pt ca a avut incredere in el inca o data.

Si palaria jos si pentru Muller. Fara respingerea lui din minutul 80 la sutul lui Arnold, poate ar fi fost 1-0 pentru Wolfsburg si o misiune mult mai grea pt baieti.
Unde mai pui ca tot Muller a pasat pentru golul lui Zirkzee pt golul 1, iar la golul 2 el a trimis un balon lung cu piciorul stang pentru Lewandowski, care i-a pasat decisiv lui Gnabry!

Bayern a terminat anul cu stil.

Sarbatori fericite! Mia san mia.

palcenina
palcenina
21 December 2019 22:05

Zirkzee. Indiferent ce vine, daca luam Bundesliga e si meritul acestui baiat. Ma bucur pt el!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 December 2019 11:12

Echipa ultimilor zece ani a lui Bayern, conform WhoScored (în funcție apariții, realiazări, în Bundesliga și Uefa Champions League).
Neuer – Lahm, Hummels, Javi Martinez, Alaba – Schweinsteiger, Thiago, Kroos – Robben, Lewandowski, Ribery.
Când mă uit la mijloc, că i-am avut un sezon și n-am profitat. Bine, Schweinsteiger s-a îndrăgostit atunci, Thiago era accidentat, iar Kroos în conflict cu Guardiola. De atunci numai improvizații avem la mijloc, niciun jucător cât de cât să știe cu mingea și cu ceva viziune de joc. În afară de Thiago, nimic. Și îți trebuiesc fotbaliști de genul. Îmi amintesc ultimul meci de pe Bernabeu, dacă nu era Thiago să-l deposedeze decisiv de două ori, pe Asensio, cred, eram terminați din prima repriză. Sper ca intr-un final sefii lui Bayern să înțeleagă că trebuie calitate și la mijlocul terenul, fotbaliști cu viziune în joc, nu Rode, Rudy, Sanches sau Goretzka.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
20 December 2019 12:59
Reply to  Andrei_Fcbm

Din ce știu eu, și dacă nu greșesc, Kroos n-a avut probleme cu Guardiola… nu știu să fi fost vreun conflict între ei. Știam că, Kroos a avut conflicte cu cei din conducere, aflându-se în ultimul an de contract, a cerut o mărire de salariu pt a prelungi contractul, iar cei din conducere n-au fost de acord cu acest lucru, și atunci Kroos a plecat la Real, doar pe 25 de mil. Atunci a fost adus și Gotze, și probabil cei din conducere au pariat pe el, și au preferat să-i dea lui un salariu mai mare, și nu lui Kroos… Iar în ceea ce privește mijlocașii, nu prea ai ce jucători buni să aduci acolo, care să aibe viziune în joc și să fie de calitate… poate doar un Saul sau Pjanic. Dar Pjanic peste 4 luni va împlini 30 de ani, deci nu prea e tânăr, iar Saul ar fi extrem de scump, din ce știu, are o clauză de 150 mil. Însă Saul mi-ar plăcea foarte mult, cred că ar fi perfect pt mijlocul nostru, face bine… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 December 2019 10:23
Reply to  Vaida_VDA

A fost un conflict Guardiola – Kroos. Un meci la Freiburg, chiar în perioada asta a anului, a cam spus totul. Kroos schimbat, are o ieșire nervoasă, își aruncă mănușile. După s-a cam rupt relația cu Pep. Crezi că altfel il lăsa vreodată să plece? Avea salariu 3,5 milioane, voia 7. Antrenorul și conducerea nu au considerat că se merită, și a plecat. Țin minte că in anul acela i-au prelungit lui Robben, înainte de CM 2014, i-au făcut vreo 10 milioane.

Ribery7
20 December 2019 18:36
Reply to  Andrei_Fcbm

Echipa aia ne arata dece lui Boateng nu ii mai pasa de Bayern.
Boateng a jucat un rol pivotal in a o aduce pe Bayern inapoi in topul fotbalului mondial, si sa nu uitam ca a fost cel mai bun fundas central de la nationala in ultimul deceniu. Cum este posibil sa fie tratat cu atata lipsa de respect, pe mine ma depaseste total.

Pai ce a facut Hummels la Bayern? A fost mancat de viu de Asensio si Rebic. Atat.

Ribery7
20 December 2019 18:46
Reply to  Andrei_Fcbm

Si ne mai arata echipa aia dc nu poti sa o alcatuiesti o echipa in functie de note acordate per meci. Ca sa obtii un rezultat cat de cat aproape de adevar ai nevoie de un sistem de multiplicare, asa incat o finala de UCL sa valoreze cat 20 de meciuri in campionat contra celor de la Augsburg, de exemplu.

Toni Kroos a avut 3 sezoane bune la Bayern, si cea mai mare realizare a lui a fost ca s-a accidentat la timp pentru a-i lasa locul lui Robben. Sa nu uitam ca Martinez a fost adus cum a fost adus tocmai pentru ca Toni Kroos nu isi facea treaba si il obliga pe Schweinsteiger sa alerge de 2 ori mai mult.

Baietii de la WhoScored or fi auzit de Muller? I-a adus si el vreo 20 de trofee lui Bayern, un fleac. Ca sa nu mai spun ca face mai multe interventii in defensiva decat Thiago.

Echipa reala a decenului e urmatoarea:

Ribery — Lewandowski — Robben
Schweinsteiger- Muller — Kimmich
Alaba – Boateng – Martinez – Lahm
——————-Neuer

Vaida_VDA
Vaida_VDA
20 December 2019 19:11
Reply to  Ribery7

Muller pe post de mijlocaș defensiv?? Wtf?? Hai să fim serioși!

Sa-mi fie cu iertare, poate voi supăra pe mulți de aici, dar Muller mi se pare picior de lemn.
Înafară de goluri marcate, ce bun a mai făcut el pt Bayern?? Când trebuie să facă un dribling, dă cu stângul în dreptul sau calcă pe minge, și nici să centreze nu știe.
El este bun acolo pt vestiar, pt glume….

Ribery7
20 December 2019 23:15
Reply to  Vaida_VDA

Nu acolo joaca Muller, pe centru in spatele varfului?

Nici mie nu-mi place Muller dar aici era vorba despre echipa deceniului. El este cel mai longeviv jucator din lot, iar succes a avut cu carul. Nu poti sa te gandesti la Bayern in ultimul deceniu fara Muller.

La fel cum nu te poti gandi la stirile PRO tv fara Andreea Esca 😀 😀

Vaida_VDA
Vaida_VDA
22 December 2019 2:57
Reply to  Ribery7

Păi da, Muller joacă în spatele varfului, dar din sistemul arătat de tine se înțelege cu totul și cu totul altceva….
Trebuia să aliniezi o formulă 4213 sau 4231, nu 433.
Ceva de genul:
Ribery — Lewandowski — Robben
———-‐ Muller
Schweinsteiger – Kimmich
Alaba – Boateng – Martinez – Lahm

Sau

———–Lewandowski
Ribery – Muller – Robben
Schweinsteiger – Kimmich
Alaba – Boateng – Martinez – Lahm

palcenina
palcenina
21 December 2019 22:03
Reply to  Vaida_VDA

Sunt perfect de acord cu echipa lui Ribery7. Muller nu este mijlocas defensiv in aceasta formula, ci Schweini si Kimmich. El joaca in linia de trei, sistemul fiind cel al lui Jupp, 4-2-3-1. Si cam il mai loveste mingea peste aparatoare, dar e eficient.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
21 December 2019 10:16
Reply to  Ribery7

Thiago nu e mijlocaș defensiv. El a gafat în perioada Kovac. Deși pasele greșite au fost date la 30-40 m de poartă. Echipa nu fost in stare sa mai blocheze după, să faci un fault ceva. Îmi amintesc cu Dortmund, in Supercupa. Thiago dubla și fundașul central cu Kovac, deși nu avea ce să caute acolo.
Iar cu Kimmich, să nu uităm meciul de la Torino, din cauza lui a intrat Juventus în meci, și după am avut probleme acasă. Să nu uităm cu Liverpool, nu a jucat nimic. Într-adevar, acum pare să facă un sezon bun.

Nu te contrazic în cazul lui Hummels. Acolo sunt și eu uimit.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
22 December 2019 3:07
Reply to  Andrei_Fcbm

Da, Thiago nu este mijlocaș defensiv. Când este pus să joace nr.6, nu joacă bine… dar când joacă nr.8, joacă foarte bine. El este un nr.8 toată ziua.
Kovac n-a știut să-l folosească bine deloc, ca să dea un randament foarte bun.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
19 December 2019 7:49

Și așa, cu jocul slab prestat aseară, dat fiind faptul că Freiburg a încurcat pe Dortmund și Leipzig, 2-2 și 2-1, e bine că noi am luat trei puncte. Dacă nu câștigam, se complicau serios lucrurile.

Ribery7
19 December 2019 12:58
Reply to  Andrei_Fcbm

Sunt multe aspecte pozitive dupa meciul de aseara.
Intotdeauna e bine pentru moralul echipei sa revii in prelungiri.

Apoi, centrarea tanarului canadian pt golul lui Lewandowski e ceva de pus in rama! Cand il vedem si pe Coman dand o asemenea centrare? Ati vazut centrarea francezului impotriva lui Tottenham in minutul 6? Cred ca a accidentat cativa suporteri in tribune.

A fost o formula foarte interesanta de joc aseara, fara niciun fundas central de meserie si fara vreun mijlocas inchizator. Iar mie mi-a placut. Sunt mare fan al lui Pavard pe flancul drept si ma bucur ca este versatil.

PS: ati observat ca Pavard arata ca un imparat roman? 😀

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
19 December 2019 22:35
Reply to  Ribery7

Davies pentru mine e cea mai mare surpriză. În ce hal arăta sezonul trecut când a venit, și cum arată acum, e diferență de la cer la pământ. Nu mai zic că joacă foarte bine pe un post care nu e al lui.

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
19 December 2019 23:59
Reply to  Andrei_Fcbm

Va mai “aduceti aminte” de ultimul olandez care a marcat un gol in prelungiri pentru Bayern? Ce credeti, exista macar cea mai mica sansa ca olandezul asta care a inceput asa frumos (Zirkzee) sa continue bine si sa ajunga macar la 50%(ar fi un nivel incredibil!) din ce a fost uluitorul nostru magician, care ne-a incantat in ultimii 10 ani si care ne-a readus aerul de finala de Liga?

palcenina
palcenina
18 December 2019 18:14

Cam pe cand revin Sulle si Hernandez? La stilul nostru de joc, viteza fundasilor centrali e vitala. Cel mai mult ma incred in Alaba in momentul de fata ca si fundas central.

Ribery7
18 December 2019 21:08
Reply to  palcenina

Hernandez revine la timp pentru returul cu Chelsea, in timp ce Sule ar putea sa prinda cel mult finala UCL. Sezonul e ca si incheiat pentru el.

palcenina
palcenina
18 December 2019 23:17
Reply to  Ribery7

Suntem penibili. Nici o sansa. Sterili rau.

palcenina
palcenina
18 December 2019 23:39
Reply to  palcenina

Mare noroc. Si ce inspiratie cu baiatul asta! Dar nu poti fara noroc.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 December 2019 10:43

Un adversar accesibil. Nu are Chelsea ce jucători să cumpere în iarnă ca să o încurce pe Bayern. Și ca lot, și ca background suntem mult peste. Bayern are forța aia de echipa mare, în schimb Chlesea e o echipă fără mare tradiție, fără acea identitatea care uneori te ajută. Cum au Bayern, Barcelona, Real sau Liverpool…

Ribery7
16 December 2019 15:15

Va fi o dubla de vis, un adversar puternic insa vom pleca cu prima sansa. Sunt curios daca cei de la Chelsea vor face transferuri in ianuarie acum ca au voie.
Au o echipa tanara bazata pe inertie, daca le dam un gol devreme pe Alianz Arena ma astept sa se prabuseasca mental.

Sa nu uitam ca ne place Londra! Mia san Mia!

Ribery7
16 December 2019 15:23
Reply to  Ribery7

Ceilalti nemti nu vor avea nici ei adversari usori, dar ma astept de la Leipzig sa produca o surpriza.
Nici in Europa League situatia nu e usoara. Leverkusen va juca cu Porto, Frankfurt cu Basel iar Wolfsburg cu Arsenal.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 December 2019 10:45
Reply to  Ribery7

De ce ar fi o surpriză la Leipzig? 😀 Joacă returul acasă.

Ribery7
17 December 2019 20:57
Reply to  Andrei_Fcbm

Pt ca Tottenham e un club mult mai mare iar Mourinho are experienta in fazele eliminatorii.

De fapt in ultimul deceniu e mai bine sa joci returul in deplasare. Numai cateva exemple de anul trecut ai Liverpool vs Bayern, Ajax vs Real, Tottenham vs Ajax, United vs PSG, Tottenham vs City.

La care adaug cateva dintre cele mai bune rezultate ale bavarezilor din ultimul deceniu. vs United 2010, vs Real 2012, vs Barca 2013, vs Juventus 2013.
In schimb am pierdut jucand returul acasa vs Inter 2011, vs Real 2014, vs Barca 2015.
Exista si contraargumente, bineinteles.

In timp ce scriam asta am realizat ca Bayern nu a prea eliminat niciun adversar puternic din 2013 incoace, doar pe Juventus in 2016 parca.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
18 December 2019 16:25
Reply to  Ribery7

Total de acord cu tine. E greu ca un ,,copil,, sa-l rapuna pe marele Murinho. Din punctul meu de vedere Tottenham se poate gandi la sferturi.

Referitor la Bayern ai dreptate. In ultimele sezoane nu prea a fost la nivel inalt.
Oricum meciul cu Chelsea tb tratat cu seriozitate. Imi aduc aminte in 2012 cand 99% credeau ca trofeul deja fusese adjudecat de Bayern.

Meciul din 2013 a fost de asemenea un meci complicat fiind decis la lovituri de la 11m.

In 2005 Chelsea facea show in sferturi cu Bayern (4-2)
Mai mult decat atat marca si la Munchen de 2 ori.

Problema este urmatoare: Chelsea a marcat de fiecare data cand s-a deplasat la Munchen:
in 2005 (2 goluri)
in 2012 (1 gol).
De fapt Chelsea a marcat de fiecare data cand a intalnit-o pe Bayern indiferent unde s-a jucat meciul respectiv.

Dupa cum am spus va fi un meci foarte complicat.

www.fcbayern.ro - Singurul fan club FC Bayern din Romania

30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x