Şoc la Londra în Liga Campionilor – Tottenham a luat şapte goluri acasă de la Bayern Munchen, în cel mai nebun meci al sezonului (2-7).

Pentru prima oară în istoria de 137 de ani a clubului, Tottenham a încasat şapte goluri acasă!

Bayern a făcut legea la Londra, deşi la pauză a condus doar cu 2-1. Eroul nemţilor a fost Serge Gnabry – fost jucător al rivalei Arsenal, Gnabry a marcat de patru ori împotriva lui Spurs!

Cu zece minute înainte de final, era “doar” 4-2 pentru Bayern, care câştigase la scor şi în prima etapă, 3-0 cu Steaua Roşie. Nemţii au dat şapte goluri din 11 şuturi la poarta campionului mondial Hugo Lloris.

Lewandowski a reuşit şi el o dublă în victoria cu 7-2 în deplasare la Tottenham. Pentru Bayern urmează partida cu Hoffenheim din Bundesliga, transmisă sâmbătă în direct la Digi Sport.

Tottenham – Bayern Munchen 2-7 | Echipele de start

Tottenham: Lloris – Aurier, Vertonghen, Alderweireld, Rose – Sissoko, Winks, Ndombele, Alli – Kane, Son

Rezerve: Gazzaniga, Davies, Dier, Eriksen, Lamela, Lucas, Sanchez

Bayern: Neuer – Pavard, Boateng, Sule, Alaba – Kimmich, Tolisso – Coman, Gnabry, Coutinho – Lewandowski

ZEITGEIST

Nu mai inteleg fotbalul deloc. Bati pe Tottenham la ei acasa, nu numai ca ii bati, ii spulberi, le dai 7 si nu esti in stare sa faci macar egal pe teren propriu cu o echipa mediocra.

Am ajuns la concluzia ca totul e posibil in fotbal. Depinde doar de forma de moment

Ribery7
Autor

Alaba, indisponibil pentru urmatoarele meciuri dupa ce i s-a gasti o coasta fracturata. Ma intreb dc, cu siguranta nu are nici o legatura cu faptul ca Aurier a sarit cu ambele picioare pe el. Si totusi nu a primit nici macar galben. Incredibil!

Ribery7
Autor

In Anglia unul dintre cele mai populare meme-uri din fotbal este ca VAR este jucatorul cel mai bun al lui Tottenham. Dar chiar asa? Aurier merita rosu direct pentru atacul ala asupra lui Alaba. Cum sa nu primeasca nici macar galben? Apoi nu primim un penalti cat se poate de clar la intrarea lui Rose asupra lui Coman, desi i-a agatat ambele picioare. Ma rog, ma bucur ca nu a luat rosu Aurier, pentru ca altfel ar fi avut o scuza. Asa, umilinta e completa. Ati vazut interviul lui Pocettino dupa meci? Efectiv a repetat vreo 3 minute ca echipa lui a jucat ok primele 30 de minute si au avut o sansa sa revina la 4-3, doar ca a avut Bayern noroc ca a inscris fix inainte de pauza si si-a inscris toate ocaziile. Nu le-a dat pic de credit bavarezilor. Ala nu e noroc, e clasa, domnule Pocettino. Spune mai bine ca ai noroc ca nu a fost 8-1 sa ca nu ati jucat in 10 oameni. Si Harry Kane, mare jucator. Ne-a aratat putin din forma aia… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Membru
Vaida_VDA

Mă bucur pt acest mare scor, dar totuși, să nu ne îmbătăm cu apă rece. Prima repriză a fost una echilibrată, iar în a 2-a, cei de la Spurs păreau adormiți sau obosiți, așa jucau de parcă era sfârșitul sezonului și nu inceputul. Sau zici că erau beți, parcă ar fi băut ceva în pauză… Dacă cei de la Tottenham nu jucau atât de slab în a doua repriză, poate câștigam și atunci, dar nu la acest scor… Singurul lucru bun este că am știut să profităm de jocul lor slab din repriza secundă, și că la acest meci am avut un Gnabry foarte eficient. Dacă așa am juca în fiecare meci ca în a doua repriză, aș fi tare mulțumit, însă nu cred că vom juca așa, mi-e că vom juca așa din an în paști. Și în primăvara i-am spulberat pe Dortmund cu 5-0, dar pe urmă tot slab am jucat. Pe mine nu mă convinge acest Kovac, și cred că, cu el nu vom putea fi o adevărată mașinărie de fotbal, așa cum am fost cu Heynckes… Citeste mai mult

Ribery7
Autor

Pe mine ca fan nu ma incalzesc trofeele. Il inteleg pe Dan Petrescu cand spune ca vrea sa castige cu 1-0, gol dat din offside cu mana. Il inteleg, pentru ca el este platit pentru rezultat. Dar eu ca fan nu as da “drumul” pana la trofeu la schimb pe trofeu. Din acest motiv imi doresc sa jucam cu cei mai puternici adversari posibili, nu cu Belgrad sau Olympiacos. Real Madrid a castigat 4 UCL-uri in ultimii 6 ani iar in acest moment nu ii respecta nimeni in fotbalul mondial. Tottenham a ajuns in finala anul trecut cu un lot tanar iar in acest moment se vorbeste despre o reconstructie. Trofeele sunt frectie la picior de lemn. Ma laud o data la cateva saptamani cu acel 7-0 impotriva Barcelonei, sau 7-1 contra Braziliei, sau 3 victorii la rand cu 5-1 contra celor de la Arsenal. Pentru astfel de momente traiesc eu, fan al lui Bayern. Pentru 7-2 dat acum, in seara asta impotriva celor de la Tottenham, nu pentru trofeul pe care am putea sa-l castigam peste 3 ani in… Citeste mai mult

Ribery7
Autor

In 2013 am castigat UCL-ul in mare parte pentru ca Toni Kroos s-a accidentat si abia atunci Robben a putut sa reintre in primul 11. Echipa a ajuns in situatia aia pentru ca Toni Kroos, desi nu aducea absolut nimic pozitiv in jocul lui Bayern, nici nu facea greseli. Din cauza asta nu putea fi scos din teren, decizia aia nu putea fi justificata. Fie vorba intre noi, Toni Kroos avea acuratetea paselor de 97% pe meci numai pentru ca nu pasa decat in spate si in lateral, nu isi asuma nici un risc. E cam aceeasi situatie si cu Coman acum. Baiatul asta nu face nimic bun, dar nici greseli ridicole. Nu stie sa dribleze, nu stie sa centreze, nu stie sa suteze, nu e bun la dueluri aeriene, nu stie sa se apere din cate am vazut aseara. E degeaba pe teren. Si da, stiu ca o sa vina meciul ala pe sezon in care o sa dea doua goluri, dar vorba aia: si un ceas stricat are dreptate de 2 ori pe zi. Sau vorba cealalta: pana… Citeste mai mult

Ribery7
Autor

Am spus dupa meciul cu Koln, mie Kovac mi-a castigat increderea si respectul.
Unii dintre voi aveti o impresie buna despre Guardiola, ei bine cand a venit el la club a preluat cea mai buna echipa din lume, si-a imprimat artificile lui in stilul nostru de joc (pase laterale intre fundasi), iar in cele din urma golurile tot prin stilul lui Heynkes veneau (centrari de pe flancuri).
Ancelotti nu a reusit nici el sa aduca vreun plus in jocul lui Bayern: acelasi joc cu posesie 60% si 80% dintre goluri venite de pe flancuri, doar ca el a avut stralucita idee de a-i incerca pe James si Muller pe flancuri.

Kovac e primul antrenor de la Heynkes incoace care chiar aduce ceva in stilul de joc al lui Bayern. Aduce un fotbal mai inteligent, in care cedam posesia deliberat tocmai pentru a crea spatii.
Acum avem un still de joc mult mai direct, atacam si pe mijlocul terenului daca rasare oportunitatea, suntem mult mai imprevizibili.
Si a mai adus si cornerele.

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Nimeni si nimic nu se poate compara cu Heynckes
Cu Heynckess la conducere Bayern a condus jocul si pe Bernabeu si pe nou Camp Nou

,,Datorita,, lui Guardiola Real a demolat-o pe Bayern in 2014, 0-4 in conditiile in care Real nu inscrisese mai mult de un 1 gol la Munchen pe meci.