Bayern Munchen a făcut instrucţie sâmbătă cu Mainz, 6-1, pe teren propriu, în etapa a treia din Bundesliga.

Echipa lui Nico Kovac a fost luată prin surprindere după doar câteva minute, când Jean-Paul Boetius a înscris pentru gazde, în minutul şase. Peste jumătate de oră, Benjamin Pavard a reuşit primul gol în tricoul bavarezilor, iar David Alaba a întors scorul în minutul 45, astfel că Bayern a intrat la pauză cu avantaj.

Ivan Perisic a înscris la debutul său ca titular pentru noua sa echipă, în minutul 54. Zece minute mai târziu, Kingsley Coman a dus scorul la 4-1. Lewandowski şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, în minutul 78. Polonezul este golgheter în Bundesliga, cu şase goluri în trei meciuri.

La doar două minute de golul polonezului, Alphonso Davies a stabilit scorul final, care s-a transformat într-unul de tenis, 6-1. Bavarezii au ajuns unsprezece goluri marcate în trei meciuri şi au 7 puncte.

Bayern va disputa următorul meci împotriva celor de la Leipzig, în deplasare, pe 14 august, după ce se va încheia pauza competiţională pentru calificările EURO 2020.

chipele de start:

Mainz: Muller – Pierre-Gabriel, Niakhate, Hack, Caricol – Baku, Fernandes, Latza (Kunde, min. 46), Onisiwo (St. Juste, min. 83) – Burkardt (Szalai, min. 56), Boetius

Bayern Munchen: Neuer – Pavard, Sule, Hernandez, Alaba – Thiago (Cuisace, min. 79), Kimmich – Coman, Coutinho (Muller, min. 67), Perisic (Davies, min. 67) – Lewandowski

Autor

Chiar nu inteleg ce aduce Thiago Alcantara in jocul lui Bayern. Nu inteleg ce a adus vreodata. Se plimba ca o diva pe teren, da 5-10 assisturi pe sezon si cam atat. Ar cam fi cazul sa plece in vara, o sa aiba 29 de ani, poate da PSG 60mil pe el.
Azi in prima repriza era sa-si dea autogol.

palcenina

Face procentaje… 60 de milioane? Imediat…

Ribery7
Autor

Alianz Arena va gazdui finala Champions League in 2022, iar Wembley in 2023!
Deja-vu: 2012 Alianz Arena, 2013 Wembley.

In primul rand asta inseamna ca ne putem astepta la o vara de transferuri incendiare in vara lui 2021.

cristigotz
Membru
cristigotz

La fel ca in 2011 :))

Ribery7
Autor

Imi amintesc ca venirea lui Neuer a fost accelerata tocmai pentru ca urma sa gazduim finala UCL. Asa se face ca s-au dau 30mil conform transfermarkt, in conditiile in care ar fi putut veni gratis un an mai tarziu. Tot in vara aia a venit si Boateng, iar restul e istorie.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Voiam să scriu și despre șansele lui Bayern în Liga Campionilor, dar mi-a picat net-ul. Probabil știa el ce știa. 😂
Eu n-o văd pe Bayern nici măcar în semifinale, din păcate. Nu avem antrenor care să-ți câștige meciuri în fazele eliminatorii din Champions League. La fiecare conferință amintește că a fost eliminat de către campiona Europei. Dar uită niște detalii foarte importante. Liverpool din șase deplasări în Liga Campionilor, nu mai pun finala, au pierdut patru și au câștigat două (la Munchen și Porto). Bayern e singura echipă care nu a tras un șut pe poartă în 180 de minute cu Liverpool. Se știa din Decembrie că jocă cu Liverpool, a avut mai bine de două luni să pregătească meciul, și s-a văzut cum l-a pregătit.
Și să fim serioși, Bayern nu are obiectiv câștigarea Ligii Campionilor, ci doar o clasare mai bună decât anul trecut, adică o eliminare în sferturi, ar fi un pas înainte, deci în obiectiv.

În schimb, echipe precum PSG, Juventus, Manchester City și Barcelona, au obicetiv clar, câștigarea Ligii Campionilor.

Vaida_VDA
Membru
Vaida_VDA

City, PSG, Barca, Juve în fiecare an au ca obiectiv câștigarea Champions, și sunt printre favorite, dar în ultimele 2-3 sezoane n-au prins nici măcar finala.
Așa cum în sezonul trecut, Liverpool – Tottenham au jucat finala și nu se numărau printre favorite la începutul sezonului, așa și Bayern poate juca finala în acest sezon.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Cu toate că a greșit acea pasă cu Leipzig, Thiago e jucătorul de la Bayern cu cea mai mare rată de pase reușite (92,5%).

Ribery7
Autor

Am gresit in privinta lui Hernandez si Pavard. Isi merita banii, ei aduc atat de mult in jocul lui Bayern prin faptul ca sunt jucatori cu mentalitate defensiva. Asa se face ca in loc sa atacam 60% din timp prin Kimmich si Alaba, au atacantii mingea mai des. La urma urmei, deja avem 4 jucatori de atac pe teren, nu e ca si cum e nevoie ca fundasii laterali sau Sule in unele cazuri, sa urce in atac. Aparatorii sa se apere, atacantii sa atace!
Ori Kimmich si Alaba sufocau atacantii, tinand mingea numai ei pe faza de atac, iar pe faza defensiva lasau de dorit.
Astazi echipa a fost foarte bine organizata.

Ribery7
Autor

Victoria de astazi a fost cel mai reusit meci facut de Bayern pe care mi-l amintesc eu din 2013 pana in prezent. Nu neaparat in sensul ca ne-am sufocat adversarii, ci in sensul ca absolut toti jucatorii si-au facut treaba. Absolut toti! M-am bucurat de fiecare secunda. Palaria jos pentru Kovac, mie mi-a castigat respectul.

Nu stiu daca am spus aici pe site, dar eu din 2013 nu am vazut pe teren primul 11 pe care l-as trimite eu. Mereu lipsea cineva, ba accidentat, ba il odihnea antrenorul, ba prefera antrenorul alt jucator mai slab (gen Xabi Alonso sau Bernat).

Azi in sfarsit am vazut primul 11 ideal pe teren, iar cu echipa asta putem castiga UCL-ul!

Ribery7
Autor

Mi-am notat cateva faze notabile. Prin minutul 25, Coutinho da bara din lovitura libera foarte bine executata. Minutul 33 Coutinho dribleaza 2 adversari la 25 de metri de poarta, perpendicular pe poarta, si ii paseaza lui Perisic care trimite periculos. In minutul 45 tot Coutinho ii trimite o pasa superba lui Lewandowski cu exteriorul, o minunatie de pasa, iar polonezul aproape ca marcheaza. In minutul 65 un jucator al tapilor scapa pe contraatac pe banda stanga iar Hernandez sprinteaza inapoi mancand pamantul, intra prin alunecare si il faulteaza. Din pacate nu prinde mingea si ia galben, dar ma jur ca nu am vazut vreodata atata determinare la Alaba alergand inapoi. M-a impresionat francezul, iar ala a fost un fault bun, tactic, si nu i-a lipsit mult pentru a prinde mingea. In momentul asta il prefer pe Hernandez titular. Prin minutul 70 Kimmich trimite un sut puternic de la 25 de m si loveste bara. In minutul 75 Tolisso il vede pe Hernandez alergand in spatele liniei defensive si trimite o pasa lobata. Pasa foarte buna, in cazul asta nu a… Citeste mai mult

Ribery7
Autor

As mai mentiona si cat de bun a fost comentatorul de la Telekom sport 2, nu l-am mai auzit pana acum dar asa da, asta da comentator! Pertinent, coerent, vocabular bogat, stie despre ce vorbeste, chiar simti ca a lua BAC-ul si merita sa aiba slujba asta. Nu ca aia de-i pun sa comenteze in UCL, mai ales cel care a fost la Atletico-Juve, sau cei de la PRO TV

Ribery7
Autor

Ce meci avem azi, ce echipa!
Asta este primul meu 11 ideal in acest moment, poate cu alta ocazie i-as trimite pe Alaba si Thiago in locul lui Hernandez si Tolisso, dar in ultima perioada cei 2 au fost iesiti din forma.

Ce jucator e Coutinho! Ce pasa cu exteriorul a dat chiar inainte de pauza, si ce dribling a reusit in minutul 33.

Perisic a combinat si el de vreo 2 ori cu Gnabry. Cu acest prim 11 putem castiga UCL-ul!

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Am văzut un interviu cu Mourinho în care declara că învăță limba germană, în caz că va antrena în Germania. Eu sper să nu fie cazul. 🙂

Ribery7
Autor

Perisic a reusit cateva faze frumoase contra celor de la Belgrad. Coutinho in schimb se vede ca a-nceput cu stangul sederea in Bavaria. In loc sa caute coechipierii prefera sa suteze de la distanta, probabil sperand ca-si va aduce fanii aproape cu un gol spectaculos si ii va forta mana lui Kovac sa nu-l mai lase pe banca.

Ma uitam la rezumatul meciului 1-3 cu Liverpool si am inteles dc au fost adusi Hernandez si Pavard. Ei nu cresc valoarea primului 11, in schimb ofera certitudinea ca nu vei mai ajunge in situatia de a juca meci crucial in UCL cu Rafinha titular, asa cum s-a intamplat in ultimii 2 ani.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Că tot jucăm diseară cu Steaua Roșie. Bayern s-a mai întâlnit de trei ori cu sârbii. În semifinalele Ligii Campionilor din 1991, 2-2 la Munchen și înfrângere cu 2-1 la Belgrad, sârbii ulterior câștigând și trofeul. Și în grupele Cupei Uefa din 2007, unde se jucau doar patru meciuri, nu era sistem tur-retur, Bayern a bătut la Belgrad cu 3-2, marcând Klose de două ori și Toni Kroos.

palcenina
Membru
palcenina

De fapt a fost invers, 1-2 la Munchen si 2-2 la Belgrad. Conduceam cu 2-1, aveam meciul in mana si a venit in ultimele minute celebrul autogol al lui Augenthaler. Am vazut meciul la sarbi si am fost distrus. Deja credeam ca suntem in finala.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Da, am scris invers, din greșeală. Nici nu eram născut atunci. 😂 Nu că e asta o scuză. Am luat de pe Flash, și le-am încurcat.

palcenina
Membru
palcenina

Cat as vrea sa gresesc din cauza varstei…😀Sa fii sanatos!

Intr-adevar, meci bun.
Eu sunt contrariat de gafele lui Thiago, pozitia lui Kimmich, Pavard si Hernandez ori inca nu s-au adaptat, ori nici n-o s-o faca. Teoretic, cu Sulle-Hernandez am arata bine, dar… inca nu aratam.
Thiago paseza la adversar in ultimele secunde, urmat de faultul lui Hernandez la un adversar inofensiv… Sper sa ne revenim curand.
Multumit de Coman, cat este posibil. Bine ca respiram prin Neuer si Lewa.

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Sincer am ramas suprins de prestatia lui Hummels. Asta e Hummels pe care il stiam cu toti.

Bayern nu inteleg ce incearca sa faca. Eu unul sunt dezamagit dupa plecarea lui Robben si Ribery. Ribery mai putea sa joace 2 ani iar Robben la fel..

Nu imi place deloc actualul lot,,,,

palcenina
Membru
palcenina

Daca ar juca Coutinho si linia de fund sa fie sudata, n-ar fi rau. Vedem. Azi de exemplu a fost un meci dupa care nu tragi concluzii. Ca o parere personala, flancurile au fost partea noastra puternica. Sa speram ca o sa le mai “unga” Coutinho. Am putea avea sansa noastra, cu intregul lot valid si un antrenor potrivit.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Urmează Liga Campionilor. Jucăm cu o echipă foarte modestă. Sper într-o victorie lejeră, minim patru goluri diferență. 🙂

Că tot e vorba de Liga Campionilor, văd că City joacă pentru a treia oară consecutiv cu Sahtior în grupă. Nu știu de ce ei nu sunt băgați direct în sferturi… Adică la ce grupe au și mai apoi cu cine joacă în optimi, să nu se mai chinuie. Și așa sunt direct în sferturi, că la tragerea pentru optimi parcă-i văd cu locul doi din Grupa G, unde-i Zenit, Leipzig, Lyon și Benfica. Și cu toate astea, și cu cel mai scump lot, Guardiola nu e în stare de nimic în Liga Campionilor cu City. Chiar an de an să ai cea mai ușoară grupă și adversar în optimi. Încep să le ia locul ălora de la Real Madrid.

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Ai dreptate dar City va avea soarta grea cu Atalanta.

Iar referitor la un meci City vs Leipzig eu zic sa te mai gandesti.

Daca as vedea Leipzig in finala de UCL nu m-ar mira deloc
Nu stiu de ce presimt ca Leipzig si cu Salzburg vor fi suprizele UCL

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Ai mai zis tu și de Schalke că face și drege, și-au luat 10 de la City (la general). 😁 Mie îmi place Salzburg, un club interesant, care joacă fotbal și an de an produc jucători interesanți. Deja au scos la export un mare talent, norvegianul Haland, pe care-l vom vedea cel mai probabil la Leipzig pe viitor.

Referitor la nemți, m-aș bucura pentru toate echipele să ajungă cât mai departe în competiție, atât timp cât n-au pe Bayern în cale.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

În sfârșit reîncep campionatele… Plictisitoare pauza asta, cu echipele naționale. Jucătorii sunt epuizați de ritmul la care se joacă acum, nu mai vin cu aceeași calitate și bucurie la naționale. De aici și jocurile mai slabe, rezultate surprinzătoare. Mă refer la echipele mari. Astea mici, sau mediocre, gen România, unde jucătorii nu joacă la cluburi, ci doar la națională, lucru absolut incredibil, ăștia abia așteaptă să joace un meci, două. 😂

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Sa vezi ce plictisitor va fi si la EURO 2020, cel putin pentru ultimele echipe care se vor califica jucand in sistem de grupa/faza eliminatorie. (Un nou sistem conceput ,,in numele banului)

Romania?Poi daca nici cu Malta nu iti impui stilul de joc atunci cu cine?

Referitor la echipele mari, ceea ce se intampla cu Germania e strigator la cer.

Ribery7
Autor

Mare pierdere de timp calificarile astea. Te gandesti ca Germania – Olanda va fi o ciocnire intre titani, dar nu. A fost un meci cu atmosfera de amical. Olandezii nici macar nu s-au bucurat dupa meci, desi o victorie cu 4-2 IN GERMANIA ar trebui sa fie ceva de povestit nepotilor. Atat de neinteresante sunt meciurile astea. Nu sunt antrenor dar un lucu il stiu sigur: un fundas care e cu fata la adversar intotdeauna va fi de 10 ori mai eficient decat unul care e in mijlocul unu sprint inapoi spre propria poarta. Si atunci, cunoscand acest adevar universal in fotbal, dece sa ataci cu Sule la 40 de m de poarta adversa in minutul 90? Ma rog, nu ma deranjeaza prea tare infrangerea asta. Personal ma bucur atunci cand o echipa care joaca cu 3 fundasi centrali pierde. Cat despre Germania, cam atat se poate cu Low pe banca. Atacam cu Kimmich si Boateng la mondial si cu Sule in calificari. Fotbalul previzibil, batranesc, lipsit de idei pe care il propune Low nu functioneaza fara un gladiator precum… Citeste mai mult

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Sincer sa fiu sunt dezamagit…
Din punctul meu de vedere vor trece multi ani pana cand vom vedea Germania de alta data.

Cu privire la Low probabil s-a gandit ca ii poate bate recordul lui Vittorio Pozzo.
Tb sa plece dupa Mondial

Dupa retragerea lui Klose, Germania nu mai are un atacant de clasa mondiala. Incredibil
De asemenea Bastian, P. Lahm….

Din punctul meu de vedere e cea mai slaba nationala din istorie…

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Off topic: Ce se intampla cu Nationala Germaniei
Sa vina Olanda sa iti dea 4 goluri pe teren propriu.
Si imi mai faceam sperante ca va castiga EURO 2020

Dupa Mondialul din 2014 Germania a inceput sa devina o echipa de mana a treia
Te bate Olanda cu 3-0 dupa iti mai marcheaza inca 4
Nu esti in stare sa bati Franta in 3 meciuri(semifinala de Euro/dubla Nations League)

Ciudat!

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Referitor la grupa lui Bayern de Champions, în mod normal nu ar trebui sa fie probleme. Mă așteptam ca Tottenham să arate mai bine decât am văzut duminică, și cu toate astea nu-mi făceam probleme. Acum după ce i-am văzut duminică, dacă ești Bayern, le dai goluri, câștigi lejer. Cotele de pe transfermarkt sunt amuzante, adică Kane e cotat la 150 milioane, Lewandowski la 70, hai să fim serioși. 😂 Eriksen are cota 100. Păi ce a demonstrat băiatul ăsta ca să valoreze atât? Ce trofee a câștigat? Niște campionate cu Ajax, apoi îl elimina Steaua din Europa League… Schweinsteiger și Kroos luau Liga cu Bayern, erau după campioni mondiali și aveau cotă 30 de milioane pe transfermakt.
Niciun jucător de la Bayern nu a avut vreodată cota 100 pe transfermarkt și o are Eriksen…

Vaida_VDA
Membru
Vaida_VDA

Cotele jucătorilor și pe transfermarkt au crescut exagerat de mult după transferul lui Neymar la PSG.
Acum se ajunge și la o cotă de 200 mil.
Înainte niciun jucător n-a avut o asemenea cotă. Nici măcar Messi sau Cristiano, care au câștigat campionate, UCL-uri și Baloane de Aur.
Însă acum Mbappe care nu a câștigat cine știe ce trofee, niște campionate din cel mai slab campionat din TOP 5, este cotat la 200 mil.

Acum însă rămâne întrebarea, Mbappe chiar merită 200 mil?
Eu nu cred! Așa cum și tu spui că, Eriksen sau Kane au niște cote exagerate, tot așa sunt mulți alți jucători cu cote exagerate, nu numai acești 2 jucători.

Știi ce cotă avea Coutinho când era la Liverpool??
Avea 90 mil. Și el ce a câștigat la Liverpool? Nimic! Nici măcar n-a ajuns în finala UCL precum Eriksen.
Deci, nu mi se pare că Eriksen are o cotă exagerată.

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Totusi Kane a fost top scorer la Mondialul din 2018, in alte cuvinte a inscris cu doua goluri mai mult decat Germania si Polonia la un loc