Site icon FC Bayern Romania

FC Bayern – Mainz 6-1

Bayern Munchen a făcut instrucţie sâmbătă cu Mainz, 6-1, pe teren propriu, în etapa a treia din Bundesliga.

Echipa lui Nico Kovac a fost luată prin surprindere după doar câteva minute, când Jean-Paul Boetius a înscris pentru gazde, în minutul şase. Peste jumătate de oră, Benjamin Pavard a reuşit primul gol în tricoul bavarezilor, iar David Alaba a întors scorul în minutul 45, astfel că Bayern a intrat la pauză cu avantaj.

Ivan Perisic a înscris la debutul său ca titular pentru noua sa echipă, în minutul 54. Zece minute mai târziu, Kingsley Coman a dus scorul la 4-1. Lewandowski şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, în minutul 78. Polonezul este golgheter în Bundesliga, cu şase goluri în trei meciuri.

La doar două minute de golul polonezului, Alphonso Davies a stabilit scorul final, care s-a transformat într-unul de tenis, 6-1. Bavarezii au ajuns unsprezece goluri marcate în trei meciuri şi au 7 puncte.

Bayern va disputa următorul meci împotriva celor de la Leipzig, în deplasare, pe 14 august, după ce se va încheia pauza competiţională pentru calificările EURO 2020.

chipele de start:

Mainz: Muller – Pierre-Gabriel, Niakhate, Hack, Caricol – Baku, Fernandes, Latza (Kunde, min. 46), Onisiwo (St. Juste, min. 83) – Burkardt (Szalai, min. 56), Boetius

Bayern Munchen: Neuer – Pavard, Sule, Hernandez, Alaba – Thiago (Cuisace, min. 79), Kimmich – Coman, Coutinho (Muller, min. 67), Perisic (Davies, min. 67) – Lewandowski

sursa: digisport.ro