In Cupa Germaniei, Bayern München a avut nevoie de prelungiri la Berlin pentru a se califica in etapa urmatoare.

Campioana Germaniei a dominat jocul, pe alocuri destul de clar, insa gazdele s-au aparat supraaglomerat lasand putine spatii oaspetilor. Kovac a declarat dupa meci: ”A fost o victorie foarte importanta dar grea. Nimeni nu si-a dorit 120 de minute. A fost ca in Bundesliga, Hertha a tras de 3 ori la poarta si a marcat 2 goluri. Nu e usor cand echipa gazda se apara cu 9-10 oameni”. Despre gafa lui Hummels la golul gazdelor de 2-2: ”Se mai intampla. Mats l-a vazut pe Sven cu coada ochiului, a vrut sa-i lase lui mingea dar comunicarea nu a functionat.”
In aceeasi faza a Cupei Germaniei, Borussia Dortmund a pierdut calificarea la penalty-uri in meciul acasa cu Werder Bremen, scor 5-7. Dupa 120 minute de joc scorul era 3-3.
Formatia aliniata de Niko Kovac: Ulreich – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Goretzka, Thiago – Gnabry (89. Ribéry), James (119. Martinez), Coman (120.+1 Müller) – Lewandowski.