FC Bayern – FC Schalke 04 3-1

Etapa 21 a Bundesligii a fost cu noroc pentru Bayern.

In primul rand, bavarezii au castigat acasa cu Schalke iar pe de alta parte Borussia Dortmund a remizat acasa cu Hoffenheim, scor 3-3, dupa ce in min. 75 scorul era de 3-0 pentru gazde. Un alt rezultat favorabil bavarezilor a fost cel de la M’gladbach, echipa ce a pierdut surprinzator acasa cu 0-3 in fata Herthei Berlin. Prin urmare, distanta dintre Dortmund si Bayern s-a redus la 5 puncte iar M’Gladbach s-a indepartat de Bayern la 3 puncte.
Revenind la meciul de azi, bavarezii au dominat meciul, insa oaspetii au dat o replica foarte buna, pe alocuri. Golurile au fost marcate de Bruma (autogol, 12.), Lewandowski (27.), Gnabry (57.), respectiv Kutucu (25.).
A fost al 19 meci consecutiv dintre cele doua in care Schalke nu a cunoscut victoria.
Clasamentul: 1. Dortmund – 50 pct. 2. Bayern – 45 pct. 3. M’gladbach – 42 pct. In clasamentul golgheterilor, Lewandowski l-a egalat pe Reus (Dortmund), ambii cu 13 goluri. Pe primul loc se afla Jovic (Frankfurt) cu 14 goluri.

Notele de la TZ: Ulreich 2, Hummels 3, Alaba 3, Boateng 4, Kimmich 3, Thiago 3, Coman 3, Gnabry 3, Goretzka 3, James 2, Lewandowski 2. Au intrat, spre final: Martinez, Ribery si Davies (toti fara nota).