Atletico Madrid a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe stadionul ”Vicente Calderon”, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Unicul gol a fost reușit de Saul Niguez (11), la capătul unui meci dominat categoric de Bayern. Bavarezii au terminat în avantaj la toate capitolele, mai puțin la goluri, având o posesie a mingii covârșitoare de 69%.

Fiecare formație a avut câte o bară, iar oaspeții au cerut vehement un penalty, în min. 28, la un henț în careu comis de Augusto Fernandez.

Defensiva totală pusă în scenă de Simeone a dat încă o dată roade, fiind din nou impenetrabilă după ce a scos-o pe FC Barcelona din cursa spre trofeu.

Atletico a avut un început excelent de meci, Saul (4) și Torres (8) ratând primele ocazii ale madrilenilor. Saul Niguez a marcat în minutul 11 la capătul unei acțiuni personale, în care a trecut de Bernat, Xabi Alonso și Alaba, înainte de a-l învinge pe Neuer cu un șut cu efect.

Bayern a reacționat imediat, dar șutul lui Vidal a fost respins de pe linia porții de Gimenez (12).

Echipa lui Guardiola a preluat controlul jocului, iar Douglas Costa (25) a încercat să-l surprindă pe Jan Oblak, însă șutul său din lovitură liberă s-a dus în plasa laterală.

Până la finalul primei reprize, tot Atletico a fost mai periculoasă, prin Griezmann (30) și Koke (44), dar scorul a rămas neschimbat.

Repriza secundă a adus o echipă Bayern decisă să facă totul pentru egalare, iar Alaba (54) a trimis mingea în bară cu un șut de la 20 de metri. Javi Martínez (56) a fost aproape de egalare, dar reluarea sa a fost reținută de Oblak. Portarul sloven a avut o intervenție salutară și în min. 73, la șutul de la distanță al lui Vidal.

Bayern a riscat și Atletico își putea mări avantajul, dar Torres (75) a nimeri bara, pentru ca apoi șutul lui Koke să fie reținut de Neuer.

Campioana Germaniei a fost lipsită de inspirație și, deși a mai avut ocazii de gol prin Alaba (80) și Vidal (90+3), nu a reușit să găsească soluția pentru a desface apărarea madrilenă.

Bayern va încerca în manșa a doua, de la Munchen, pe 3 mai, să evite a treia eliminare consecutivă din semifinalele competiției.

sursa: agerpres.ro

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
29 April 2016 17:32

20 metri?????

bavarezul13
bavarezul13
28 April 2016 20:13

N-am amai scris de mult dar iata ca iar simt ca o iau razna. Dupa ce luam gol cu Juve din faza lui Morata ce trece ca prin branza printre toti fundasii nostri, acum il vedem si pe Saul(probabil ca pentru ambii e prima si singura data cand reusesc asa ceva in cariera lor)? Ori noi avem chiar cei mai prosti fundasi din lume, ori pepito asta nu-i lasa sa faca un amarat de fault cand se impune un astfel de gest. Pai daca Atletico juca impotriva Realului si in loc de Thiago, Alonso si Bernat ii avea in fata pe Casemiro, Marcelo si Ramos, toti 3 fundasii ii dadeau “la gioale” de nu mai juca asta fotbal in viata lui!

lesas
lesas
29 April 2016 6:10
Reply to  bavarezul13

Thiago era in spate si de ce sa faulteze cand erau doi jucatori in fata lui Saul? Cei doi trebuiau sa fie decisivi nu sa faca balet .

fcdm3
Moderator
28 April 2016 14:38

Sa nu joci cu Muller, unul din simbolurile echipei, din primul minut, mi se pare incredibil. Mai ales ca el avea cele mai multe goluri inscrise in deplasare in UCL:4 in 9 meciuri. Si lasarea pe banca a lui Ribery in dauna lui Coman, mi se pare dubioasa. De asemenea, mai multi spanioli decat nemti in echipa de start, este alt lucru revoltator. In legatura cu stilul de joc: chiar sa nu-ti dai seama ca nu merge cu aceeasi posesie mizerabila (cum zicea un ziar spaniol) cu echipele mari din UCL? Cat de limitat sa fii? Cum sa-l lasi numai pe Alonso sa bata loviturile libere si cornerele, ca si cum ar fi vedeta echipei?
Dupa ce am vazut aseara meciul, parerea mea e ca Bayern nu se poate califica in dauna unui Atletico mizerabil, asa cum a fost ieri. Ar fi fost posibil cu alt antrenor dar nu cu Guardiola, care a distrus incet incet toate simbolurile acestei echipe…

Forsaken Under
28 April 2016 22:11
Reply to  fcdm3

Eu zic ca ii vom bate, marcand inca din prima repriza.Dar misterul cu xabi trebuie elucidat, omul trebuie trimis sa-si traiasca batranetile, nu are ce cauta la asemenea nivel.

fcdm3
Moderator
28 April 2016 14:29

In ultimii 3 ani, in semifinalele UCL, Bayern nu a marcat niciungol in deplasare pe pamant spaniol:
0-1 (Real)
0-3 (Barca)
0-1 (Atletico)

Atletico s-a calificat de fiecare data cand a avut 1-0 in meciul tur in UCL.
MARCA:”Bayern a fost un colos cu picioare de lut”
AS:”Jucatorii lui Guardiola au fost ca intr-o padure intunecata in care n-au gasit iesirea”
EL PERIODICO:”Atletico dezactiveaza atotputernicul Bayern, echipa cu o posesie mizerabil de mare”
Oli Kahm la TV:”Atetico n-a udat gazonul inainte de meci, asa cum se obisnuieste. Iarba arata uscata iar mingea nu a avut ritm”
Alaba, dupa meci: “nu ne-am putut face jocul obisnuit si din cauza gazonului uscat”
Guardiola, dupa meci:”gazonul e gazon. Nu trebuie sa ne plangem de teren. Daca UEFA zice ca nu e obligatoriu sa-l ude, trebuie sa acceptam acest lucru”
. Jocul a fost o nebunie, chiar daca nu a fost un joc mare”

Ribery7
28 April 2016 14:10

Alt lucru pe care nu l-am inteles: daca a avut incredere in Benatia la finalul meciului, dc nu a inceput cu el? Perechea Benatia-Alaba este cel putin la fel de sigura pe plan defensiv ca perechea Alaba-Bernat, in timp ce in ofensiva am fi castigat enorm, prin centrarile si suturile lui Alaba si loviturile de cap ale marocanului.
Cum sa te numesti Bayern si sa ai 2 nemti in primul 11, 4 spanioli?
Cum sa incepi cu Coman in loc de Ribery? Coman este mai rapid, are mult mai mult sens sa incepi cu Ribery care sa macine defensiva adversa, sa tina constant 2 oameni cu el, si sa-l trimiti pe Coman sa alerge de sa-i ameteasca din munutul 70 cand ei sunt obositi. Coman e ok, dar nu e de Bayern inca. Nu iti castiga el semifinale.
Problema nu e ca am pierdut, 1-0 in deplasare nu e tragic. Problema e ca am pierdut de o maniera categorica. Primele noastre ocazii au venit de la Alaba si Martinez, fundasii centrali…

lesas
lesas
28 April 2016 14:33
Reply to  Ribery7

Plus Vidal un sut bun

Ribery7
28 April 2016 14:02

Eu nu cred ca a fost penalti la sutul lui Lahm, mingea l-a lovit in cot si era exemplu ca la manual de mana lipita de corp.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
28 April 2016 9:46

Eu l-am susținut pe Guardiola, am găsit circumstanțe la ambele eșecuri din Liga, cu Real si Barcelona. Dar acum e prea mult! Omul chiar nu a învățat nimic, nu vrea sa practice un joc in funcție de adversar, sa renunțe la orgoliu. După meciul de aseara am realizat ca el nu are treaba cu Bayern, el vrea doar o echipa care sa câștige prin propriul stil si să-l facă pe el un mare strateg si inventator al nu stiu carui stil de joc (nici nu stiu cum sa ma exprim aici). Ca daca i-ar pasa de Bayern ar putea juca altfel, sa fim serioși… Joci in funcție de adversar, nu practici același joc si cu Darmstadt si cu Atletico, ca sa dau un exemplu, ca el joaca la fel, indiferent de adversar! Ai in semifinale trei meciuri cu primele echipe din La Liga, joci acolo primul meci si ești in stare sa dai un gol… Pare incredibil! Eu îmi doream sa jucam cu Atletico, știam cum se manifesta ei dar ma bazam pe Bayern ca marchează acolo, chiar puteam baga… Citeste mai mult

olikahn
olikahn
28 April 2016 9:11

nu-l vad vinovat pe guardiola, orice 11 putea castiga meciul,daca dadea penalty care chiar a fost, i-a spart ceasul de la mana,altfel vorbeam dar se pare ca nu s-a vrut,in primul rand nu mi se pare normal sa arbitreze un englez atat timp cat in competitie mai e o echipa din anglia,a avut si scuze ce sa-ti povestesc ca lasa jocul mai liber ca e englez,nu am o problema cu jocul de aparare al lor dar felul cum o fac, ataca cate 2 unul trage de tricou celalalt da branci si arbitrul se face ca ploua nu mi se pare ca asta se numeste fotbal,o mizerie de meci,de obicei vad cam toate meciurile lui Bayern in fiecare sezon dar la retur pentru prima data s-ar putea sa nu ma uit,mi-e prea scarba,nu pot sa vad cum echipa pierde,nu in felul asta- nu fiti tristi FORZA BAYERN

florins
florins
28 April 2016 7:43

Avem sanse bune sa ne calificam, fiindca pe Allianz Arena putem bate pe oricine la scor. Aseara Bayern a facut un meci bun in repriza a doua si daca era mai multa concentrare in unele faze, am fi reusit sa marcam. Eu as exersa in timpul ramas suturile de la distanta si penaltyurile.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x