4 December 2021

WfL Wolfsburg – FC Bayern 1-1 (5-4 d.p)

Bayern Munchen a ratat primul trofeu al sezonului: bavarezii au fost învinşi în Supercupa Germaniei de Wolfsburg, după executarea loviturilor de departajare.

Munchenezii au deschis scorul în prima repriză prin Arjen Robben, care a profitat de o greşeală colectivă a apărării echipei lui Hecking. Niklas Bendtner a fost eroul câştigătoarei Cupei Germaniei.

Intrat în minutul 70, internaţionalul danez a adus egalarea în minutul 89, reluând imparabil o centrare perfectă a lui Kevin De Bruyne. S-a terminat 1-1 şi s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare.

Arturo Vidal, noua achiziţie a campioanei, care a intrat pe teren pentru ultimul sfert de oră, a marcat primul, dar nu a fost urmat şi de Xabi Alonso, care a fost singurul jucător dintre primii 10 desemnaţi care a ratat.

Bendtner a fost cel care a transformat penalty-ul decisiv şi Wolfsburg a învins-o din nou pe Bayern, echipă pe care o bătuse şi în celălalt meci disputat în acest an, 4-1 în returul din Bundesliga.

Echipele:

Wolfsburg (4-2-3-1): Casteels – Vieirinha, Naldo, Klose, Rodriguez – Guilavogui, Arnold – Caligiuri (Schurrle 63), De Bruyne, Perisic (Kruse 70) – Dost (Bendtner 70)

Antrenor: D. Hecking

Bayern Munchen (4-1-4-1): Neuer – Lahm, Boateng, Benatia, Alaba – Alonso – Robben, Muller (Gotze 84), Alcantara (Vidal 74), Costa – Lewandowski (Rafinha 72)

Antrenor: Pep Guardiola

sursa: digisport.ro