Conform presei internaționale Bayern va fi unul dintre cluburile cele mai active pe perioada de transferuri din vară.

În primul rand, ar trebui ca principalul obiectiv al bavarezilor să fie gasirea unor înlocuitori pentru Franck Ribery și Arjen Robben. Variantele sugerate de presa internațională sunt Antoine Griezmann (24 ani) de la Atletico Madrid și Angel Di Maria (27 ani) de la Manchester United.

Despre Griezmann se spune că va fi lăsat sa plece de Atletico doar în cazul în care i se va achita clauza de reziliere a contractului, estimată la 60 mil euro. În schimb Di Maria ar costa ceva mai puțin (Manchester United a plătit pentru 75 mil euro celor de la Real Madrid în vara anului 2014). Alte variante de înlocuitori pentru cei 2 sunt Felipe Anderson (22 ani) de la Lazio, Kevin De Bruyne (23 ani) de la WfL Wolfsburg  și algerianul Yacine Brahimi (25 ani) de la FC Porto.

Veteranul Claudio Pizarro va pleca în această vară iar Bayern caută un atacant care să-i facă concurență puternică polonezului Lewandowski. Vârful celor de la Olympique Lyon, Alexandre Lacazette (23 ani), ar fi principalul candidat pentru a-i face concurență lui Lewandowski.

Mutarea lui Philipp Lahm la mijlocul terenului a lăsat un gol imens pe partea dreapta a apărării. Cum Rafinha nu a dat randamentul scontat Bayern va căuta un jucător și pentru acest post. Irlandezul Seamus Coleman (26 ani) de la Everton e una dintre variante.

Xabi Alonso (33 ani), Lahm (31 ani) și Bastian Schweinsteiger (30 ani) nu întineresc iar presa vehiculează că Bayern caută înlocutiori și pentru cei 3. Potențialii vizați ar putea fi Ilkay Gundogan (24 ani) de la Borussia Dortmund, Gonzalo Castro (27 ani) de la Bayer Leverkusen și Marco Verratti (22 ani) de la PSG.

Vom vedea dacă vreunul dintre acești jucători va ajunge la Bayern. În orice caz, ar putea fi prima perioadă de transferuri în care Bayern să cheltuie mai mult de 100 mil euro.

Urmărește-ne pe Facebook dar și pe Twitter-ul fan clubului!

0 0 vote
Article Rating
67 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcbm81
17 May 2015 20:14

* la Guardiola ma refeream desigur

fcbm81
17 May 2015 20:13

Stiu ca joaca si Alaba fundas stanga dar tinand cont ca Guardiola il prefera la mijloc cred ca ar fi o combinatie buna cu Rodriguez – Alaba pe partea stanga mai ales ca oricare din cei 2 pot juca fara probleme si mijlocasi . Am urmarit cateva meciuri ale lui Wolfsburg si mi-a placut siguranta dar si viziunea pe care o are acest jucator care are doar 22 ani.
Referitor la antrenor s-ar putea pe termen lung sa-l vedem la noi asa ca ar trebui sa ne obisnuim cu aceasta idee.

iliecristian
iliecristian
17 May 2015 19:28

fcbm81: Eu cred ca cel mai potrivit pe postul de fundas stanga ramane Alaba. Mutarea lui la mijloc este alt experiment nereușit al lui guardiola. Mai curand fundas dreapta ne trebuie, Lahm se apropie de 32 de ani, iar Rafinha nu-i de Bayern. Noi comentam ce jucatori am vrea, pe ce posturi, desigur e ceva normal. Dar conteaza cel mai mult antrenorul care o va antrena pe Bayern pe termen lung. Daca in vara se fac transferuri pe bani grei, pe gusturile lui guardiola, iar acesta pleaca la sfarsitul contractului (2016), ce facem? Parerea mea este ca lucrurile trebuie lamurite, mai intai in privința antrenorului si apoi sa se faca transferuri in funcție de solicitările acestuia. Altfel, noul antrenor va fi pus intr-o situatie ingrata, sa antreneze ce are la dispozitie si nu ce si-ar dori el.

fcbm81
17 May 2015 18:43

Cat priveste transferurile ce parere aveti de Ricardo Rodriguez? Joaca fundas stanga ,a inscris 10 goluri in toate competitile,are 22 ani ,e cotat la 25 mil si eu cred ca ar fi mult mai util echipei decat Bernat .

fcbm81
17 May 2015 18:28

Sa speram ca nu se opreste la 501 ,e practic un simbol al echipei noastre.
Adversarele noastre din Bundesliga in ultimul timp au cam fost avantajate de faptul ca am castigat camponatul mai devreme,Augsburg prinde Europa League si datorita succesului impotriva noastra ,Freiburg poate scapa de retrogradare tot datorita victoriei cu Bayern ,abordarea ultimelor meciuri nu imi convine deloc insa aici e vina si celorlalte echipe din varful clasamentului care nu au putut tine pasul cu noi.

Ribery7
17 May 2015 17:43

Meciul cu Freiburg a fost meciul cu nr 500 pentru bavarezul Bastian Schweinsteiger, care a inscris 44 de goluri in acest timp.
Felicitari!
MIA SAN MIA!

gery76
gery76
17 May 2015 0:42

@Ribery7: In ceea ce priveste experimentele lui Low la nationala,nu cred c-a fost vreun selectioner,oricat de mare a fost el ,care sa n-aiba o slabiciune pentru un anumit jucator. -Mi-aduc aminte de marele Franz Beckenbauer,in ’86 a jucat in toate meciurile mondialului cu Norbert Eder de la Bayern titular,fotbalist trecut de 30 ani,care debutase in nationala chiar in ’86,iar toate selectiile sale au fost 9 de toate dintre care 7 au fost la turneul final Mexico ’86 ,iar celelalte 2 in amicalele pregatitoare.A fost criticat vehement de presa mai ales de fostul sau coleg Breitner,mai ales ca avea pe banca pe Olaf Thon,pe atunci 20 de ani dar care avusese un sezon excelent in Bundesliga.La fel a procedat si cu Diettmar Jacobs tot la Mexico’86 l-a folosit titular ca fundas centrl desi avea 33 ani,chiar daca avea pe banca 2 fundasi de clasa Augenthaler si Herget si cu toate acestea a produs surpriza ajungand in finala cu o echipa foarte imbatranita si cotata fara nici o sansa. -Tot Beckenbauer la mondialul din ’90 l-a tinut pe banca pe super-talentatul Andy… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
16 May 2015 19:26

@Ribery7: da, conducerea lui Bayern nu aduce jucatori de acest gen. Si eu sunt in asentimentul lor. Iar Jogi Low are contract cu nationala Germaniei pana in 2018, daca nu ma insel. Si, dupa cum ai vazut, nemtii isi cam respecta contractele…
Nu te mai gandi la un alt antrenor pentru ca nu are niciun sens. Pana in toamna vom afla daca Guardiola isi prelungeste sau nu contractul. Daca nu, din iarna, cel tarziu din primavara lui 2016, Bayern isi va gasi un alt antrenor. Se stie ca Bayern isi alege antrenorul (si nu numai) cu mai multe luni inainte de a incepe treaba. Cazul lui Guardiola. Uli Hoeness a batut palma cu el inca din ianuarie, contractul incepand din iulie, evident.

Ribery7
16 May 2015 18:29

@fcdm3: Suarez a mai si scos un gol ca si facut la modialul din 2010, cu mana de pe linia portii, apoi s-a oprit din drumul spre vestiare ca sa se bucure ca un erou cand s-a ratat penaltiul care a rezultat. Gen: am trisat si am scapat cu bine!

In ceea ce priveste meciul de astazi, nu pot sa spun decat: bine ca am batut-o pe Barca, ca altfel ne apropiam cu pasi inceti dar siguri de recordul negativ din 77 (daca nu ma insel), cand am pierdut 8 meciuri la rand.

Eu il vad si pe Low o varianta buna, chiar daca face si el experimente ciudate, gen Podolski sau Mustafi. Ca stil de joc, Roger Schmidt s-ar apropia de ceea ce inseamna fotbalul german, iar din punct de vedere tactic, elvetianul Lucien Favre. Sa-i aducem pe amandoi si sa facem un hybrid 😀

bavarezul13
bavarezul13
16 May 2015 17:31

Referitor la antrenor, mi-as dori din tot sufletul ca Pep sa plece, insa nu l-as vrea pe Klopp in locul sau. In primul rand ne-a atacat de atatea ori, apoi se aprinde prea mult pentru gustul meu, a jucat mai mereu reactiv, iar eu imi doresc un Bayern care sa domine teritorial si sa atace orice adversar din Bundesliga si aproape orice adversar din Europa(doar contra Barcelonei as juca super-defensiv) si nu in ultimul rand, a facut cateva transferuri extrem de neinspirate: Mkhitaryan, Immobile, Kampl etc.
Pentru mine singura varianta realista si excelenta este Matthias Sammer.

ponce
16 May 2015 17:21

@fcdm3: Sa speram ca macar Griezmann o sa vina.
Astazi am pierdut la Freiburg.. 2 – 1, mersi de link fcdm3

fcdm3
Moderator
16 May 2015 17:19

Freiburg – Bayern 2:1!
Na, ca ne batu si Freiburg, una din codasele clasamentului! E a 5-a infrangere din ultimele 6 jocuri! Penibil!

fcdm3
Moderator
16 May 2015 17:15

@lesas: nu cred ca scapam asa usor de Alonso! E favoritul lui Guardiola. Griezmann e bun, a explodat in ultimii 2 ani (si pretul lui!) dar sa vedem daca o veni.
Cum aflu ceva important din BILD sau TZ, anunt aici pe site.

lesas
lesas
16 May 2015 17:00

@fcdm3: am citit cateva zvonuri cum ca Antoine Griezmann se pregateste sa vina la Bayern si juve cauta inlocuitor pentru Pirlo si l-ar vrea pe Alonso

fcdm3
Moderator
16 May 2015 16:32

@ponce: desi cu intarziere, iti dau eu un link, unde poti vedea tot timpul meciuri LIVE:
http://www.sports-tv.ro/

@bavarezul13: asemenea specimene, ca oameni nu le pot zice, nu au ce cauta la Bayern. Asta a fost si motivul pentru care am pus acele linkuri. Este incredibil ce mizerii le trec prin cap la unii: sa-si sufle masul pe fata adversarului (Pepe), sa-si scuipe in palma ca apoi scuipatul sa-l arunci pe fata altuia (Diego Costa), cum se musca din adversar (Suarez) etc etc. Asemenea specimene n-au ce cauta la Bayern. De fapt, una din conditiile ca un jucator sa fie adus la Bayern era (sper sa fie si acum) ca acesta sa aiba caracter si un comportament fair-play in timpul meciurilor. Asta a fost si motivul pentru care Suarez, desi este impresariat de fratele lui Guardiola si este un atacant foarte valoros, nu a ajuns la Bayern, ci la Barca. Motivul a fost ca acesta obisnuieste sa… muste din adversari!

ponce
16 May 2015 14:39

Stiti cumva pe ce post se difuzeaza meciul cu Freiburg de la 16:30? Nu inteleg daca-l da tot pe EuroSport 2.
Multumesc

iliecristian
iliecristian
16 May 2015 8:14

gery76: Cat adevar se regaseste in comentariile tale, dar ce putem face?

gery76
gery76
16 May 2015 2:00

-M-am bucurat pentru performanta obtinuta de Germania sub 17 ani care a eliminat in sferturi Spania la penalty-uri,in acelasi timp am si o senzatie de putina amaraciune ca in lotul german era un singur jucator din academia lui Bayern si acela s-a accidentat in primul meci din grupe cu Belgia,cei mai multi provin de la Dortmund si Werder,iar eroul din sferturi portarul Fromann ,cel care a aparat doua penalty-uri spaniolilor,provine de la Freiburg.Vedeta este de departe Felix Passlack un fundas dreapta cu rol mai mult de conducator de joc,o tehnica si un sut excelente,cu reale calitati de lider,chiar daca azi n-a prins cea mai buna forma ,in grupe a fost excelent.In concluzie fotbalul german are pe langa un prezent cert si un viitor ce se anunta promitator,antrenori tineri si cu potential cum este selectionerul Christian Wuck,eu zic c-ar merita mai multa atentie acesti antrenori decat Di Matteo,Huub Stevens[desi cu rezultate acum 15-16 ani] si chiar Pep Gurdiola,care desi incontestabil este un antrenor cu multe calitati,in fotbalul german la Bayern pentru mine a fost o uriasa deziluzie,efectiv mancand 2 ani din… Citeste mai mult

gluck
gluck
16 May 2015 1:46

@bavarezul13: nu reprezinti nici macar trei litere din cuvantul “bavarez”, prin comentariile astea aiurea spuse. Nu poti sa dai tu sfaturi cuiva cu cine sa tina si de ce, cine sa vina la Bayern ori nu. Nu face asocieri intre Pepe si Ramos, primul nu are nici macar jumatate din calitatile lui Sergio Ramos. Daca ai fi binevoit sa faci un comentariu mai inteligent, ai fi zis punctul tau de vedere “nu-ti place Sergio Ramos” nu poate nimeni sa iti contrazica parerea personala,dar nu incerca sa amesteci mai multe lucruri.

bavarezul13
bavarezul13
16 May 2015 1:23

@fcdm3: faultul ala al lui Pepe il vazusem mai demult si prima data am crezut ca e un trucaj! Nu doar ca animalul asta nu mai avea ce cauta pe terenul de fotbal toata viata lui, ba chiar cativa ani de inchisoare s-ar fi recomandat.

Pentru cei care si-i doresc pe d-astia gen Ramos la noi, nu v-ati ales bine echipa pe care s-o sustineti. Ramos, Pepe si altii ca ei sunt niste ciobani, nu fotbalisti si niciodata nu as vrea sa vad astfel de nenoro.citi imbracand tricoul lui Bayern!

gluck
gluck
15 May 2015 22:57

E o neintelegere temporala, e o parere personala…nu trebuie sa imi zici ca au fost altii acum 30 de ani. Consider ca la timpul lui fiecare din cei enumerati de voi au fost foarte buni, dar urmarind fotbalul zilelor noastre si nu altceva, Sergio Ramos e cel mai spectaculos un aparator cum nu a mai dat fotbalul,parerea mea,fiecare poate sa aiba parerea lui. Cat despre transferuri,daca ar face un club tot ce spun unii si altii ca “mine”spre exemplu ar fi in faliment. Eu am dreptul sa comentez una si alta, ca un simplu suporter,asta nu inseamna ca trebuie si facut. Unii comentati foarte inversunati pe aceasta pagina,fara sa acceptati parerile altora….fiecare are dreptul la o opinie. Unii chiar vorbiti de parca a-ti fi in conducere, astept comentarii mai inteligente din partea unora. Doar pretindeti ca sunteti sustinatori bavarezi,asta trebuie sa dovedeasca mult mai multa inteligenta!

fcdm3
Moderator
15 May 2015 19:08

TZ vorbeste azi de intersesul lui Bayern pentru olandezo-marocanul Anwar el Ghazi (20 ani, 1,89 m, mijlocas stnga sau dreapta, Ajax):
https://www.youtube.com/watch?v=0j4rAwfqHTE
Oricum, noi ne agitam degeaba. Nu ne putine ori, conducerea lui Bayern ne-a facut surprinze (placute sau nu) legat de transferuri. Adica se vorbea de unii si au aparut altii… Vorba lui BlackEye, sa nu ne trezim cu Deulofeu, Ceballos, Duarte sau Sergi Samper!
Guardiola a declarat ca „cei din conducere stiu ce jucatori mi-as dori pentru noul sezon”. Deci, putintica rabdare.

gery76
gery76
15 May 2015 19:05

@gluck:
-Din toate timpurile,ca fundasi centrali pot avea doar o opinie din multele carti citite ale lui Ioan Chirila,Vigil Economu,Georghe Nicolaescu sau George Mihalache si in primii 5 i-as nominaliza pe Nilton Santos-dublu campion mondial in ’58 si’62 cu Brazilia,Bobby Moore capitanul Angliei in ’66,Claudio Gentile campion mondial cu Italia in ’82,Karl-Heinz Forster,campion european in ’80 si vice mondial ’82 si’86,ultimul mondial prinzandu-l si eu,precum si polonezul Zmuda.Din ultimii 30 de ani de cand practic ma uit constant la fotbal in primii 5 i-as pune aleatoriu pe francezul Desally[desi a jucat in cariera si inchizator,pe germanul Jurgen Kohler,pe francezul Basile Boli,pe olandezul Jaap Stam si pe italianul Nesta la egalitate cu englezul Tery Butcher.Dar cel mai spectaculos a fost de departe brazilianul Lucio,un fundas central cu o tehnica peste a multor mijlocasi si atacanti considerati de top.Uriasi au mai fost Baresi,Matthaus[desi a fost senzational si ca mijlocas de creatie]sau danezul Morten Olsen,insa acestia trei au fost geniali din postura de libero,post disparut in ultima vreme,post unde lider all-time ramane ”Kaiser” Franz Beckenbauer.

olikahn
olikahn
15 May 2015 17:41

Nu vreau sa fim confundati cu Milan sa luam “juniorii” altora de 30-33 de ani mi se pare faliment sa transferi jucatori care si-au trait traiul si-au mancat malaiul pe la echipe mari, care deja au castigat trofee mi se pare ca vin doar sa mai faca niste bani, motivatie ioc plus ca de la o varsta te accidentezi mai des,mai ai 1an2 de jucat ce rost are sa te mai zbati,trebuie adusi jucatori de la echipe ca manch city psg etc care inca n-au cunoscut succesul-parerea mea care este.Pe Griezmann si Aguero i-as vrea, sa dea o data 150 de mil pe ei si gata, dar mi-e teama ca vor fi rezervele lui robben si ribery,pana nu se pensioneaza robery asa ne zbatem o sa tot aducem jucatori care in urmatorul an ii vom vinde

olikahn
olikahn
15 May 2015 17:26

iti fac eu cu Boateng mai tare,daca-l vad si pe ramos de 30 de ani la Bayern sa-l tina pe Benatia si Boateng pe bara inseamna ca incepe al III-lea razboi mondial eu cred ca e de ajuns alonso,daca-l juca pe Rode pana acum in locul lui aveam un jucator castigat,eu zic sa-l luam si pe gundogan de la dortmund,sa-i prelungim contractul lui alonso, eventual daca nu vrea atunci sa-i marim salariul sa nu-l pierdem ca pe kroos,sa fie titular si daca totusi se accidenteaza sa avem rezerva pt el

gluck
gluck
15 May 2015 16:22

Personal cred ca Sergio Ramos e cel mai bun fundas central din lume…din toate timpurile, din simplul motiv ca a facut spectacol pe o post rigid si lipsit de spectaculozitate. https://www.youtube.com/watch?v=RASlGOHdAlM

fcdm3
Moderator
14 May 2015 21:31

Iata cateva faze din sfera mizerabila a fotbalului:
-DIEGO COSTA (la min. 3:05 – 3:55 isi scuipa in manusa si apoi arunca pe Sergio Ramos iar Pepe isi sufla nasul pe fata lui iar la secventa urmatoare el este cel scuipat pe fata!)
https://www.youtube.com/watch?v=YC18PinBxkU
-PEPE (de la min. 2:50 pana la sfarsit, suteaza de mai multe ori intr-un adversar, dupa care, ridicandu-se in picioare, il calca din nou si mai ia la palme alti adversari!)
https://www.youtube.com/watch?v=788BfOde2UI
-SERGIO RAMOS (coate, pumni, crampoane si nu sunt decat cele vazute de arbitru)
https://www.youtube.com/watch?v=hgGpJpPmZPE
-Mizeriile „galacticilor” si ale „extraterestrilor”:
https://www.youtube.com/watch?v=NJjbmlX_moc
-Alte batai:
https://youtu.be/kEirG-AR3AA
https://www.youtube.com/watch?v=iP1ERnEjAxk&feature=iv&src_vid=kEirG-AR3AA&annotation_id=annotation_2512637885
-Accidentari horror:
https://www.youtube.com/watch?v=MfvfM6OWWrU
-top simulari:
https://www.youtube.com/watch?v=mZ3z3hD0ioc

Ribery7
14 May 2015 21:28

In acest sezon de UCL, Bayern a reusit 8 goluri din lovituri de cap, fiind lider la aceasta statistica, lucru surprinzator tinand cont cat de putin se centreaza in noul sistem. De altfel, doar Real a inscris mai mult de jumatate, respectiv 6.

2 goluri au fost inscrise cu piciorul stang, iar 23 cu dreptul. 26 goluri s-au marcat din careu, 7 din afara sa (doar Porto a reusit mai mult, 8). Surprinzator este ca am transformat cele mai multe penaltiuri alaturi de chelsea, 4 la numar.
Am avut 210 suturi, dintre care 82 pe poarta. Numai realul are cifre mai bune (218, 85), in timp ce pe un loc 3 indepartat sta Barca (177, 72). De 4 ori au lovit bavarezii bara.
Din 8027 pase, 7244 si-au atins tinta.
Posesia medie a fost de 61%

iliecristian
iliecristian
14 May 2015 21:10

Sunt curios cat este dispusa Bayern sa dea pe un jucator! Unul ca Hazard, de exemplu, pe care ni-l dorim majoritatea, nu cred sa fie sub 80 mil. euro. Vedeti cat au costat Suarez, Bale, Neymar, Falcao si altii adevarati. Bayern a platit cel mai mult pe Martinez (40 mil.), de care si-a batut joc Guardiola, apoi pe Gotze (37 mil.) care-i jenant. Bayern de-a lungul timpului nu a dat sume exorbitante pe jucatori, asa cum au facut Real, Barca, Man. United, City, PSG, etc. A facut performanta datorita mentalitatii, jocului de echipa, atitudinii jucatorilor gen Lahm, Schweini sau Muller, si nu in ultimul rand, a antrenorului. Asteptam cu interes perioada de transferuri, dar eu sunt pesimist cu Guardiola pe banca.

olikahn
olikahn
14 May 2015 19:59

de unde ati mai scos-o si pe asta cu ramos, avem doi fundasi centrali excelenti doar pt ca sunt expusi de stilul Pepitza si faptul ca alonso e petarda in fata lor asta nu-nseamna ca sunt slabi,ia sa le puna un mijlocas defensiv sau doi cum punea heynkes si pe schweini si pe martinez in fata sa vedeti cum devin cei mai buni,plus ca din ce stiu eu real are fundasi si mai buni decat ramos,hai sa fim seriosi daca aduc sa aduca ceva serios ca m-am saturat de experimente.Am vazut ca weiser tre sa-l dam imprumut, eu il vreau titular de la anu’ daca se poate.Aguero mi se pare bun intr-adevar,ne trebuie asa ceva,de bruyne mi se pare Gotze II,l-am lua degeaba parerea mea la ce stil de joc vrea pep la echipa,di maria mi se pare un fel de Nila (Mihai Costea) total ineficient

Ribery7
14 May 2015 19:23

https://www.youtube.com/watch?v=8ZSB8oDgxZE

Desi a fost accidentat, Robben are cele mai bune cifre pe care a reusit sa le adune vreodata intr-un sezon. Nu numai asta, dar jocul sau este pe masura. La 31 de ani, Robben nu numai ca alearga de rupe pamantul, dar are si o viteza de invidiat. Ceea ce face in acest clip (cu faze culese din acest sezon), penalto doar viseaza.
Ne trebuie o rezerva de nivelul lui Shaqiri/ Bellarabi, insa din primul 11 nu se poate sa nu faca parte atunci cand este apt de joc, in urmatoarele 2 sezoane.

Acei 5-6 jucatori cu care vrea Bayern sa faca performanta sunt cei mai buni ai nostri si mai au destule de oferit fotbalului. Lahm, Schweinsteiger, Ribery si Robben, nu ei sunt problema, ci noul preparator fizic si antrenorul care nu-i joaca unde si langa cine trebuie. Jucatori problema, sunt Alonso, Dante, Bernat, Rafinha, Gotze, chiar Thiago care prea e sigur de un loc in primul 11, sau Lewandowski care rateaza din situatii 1-1 cu portarul.

ponce
14 May 2015 18:07

@Alex: Oricat de mult mi-ar place Robben a imbatranit, se accidenteaza, ce sa facem cu Robben in fata lui Ronaldo, Bale? Neymar, Messi? @gluck: Ironic? Eu vorbesc serios, uitati-va putin la ce lot au Barca si Real, ce sa facem cu Bernat si Xabi? Sa ne facem de ras? Sa ne luam 2 goluri din cauza lui Bernat si 2 din cauza lui Xabi? Cu Porto ne-am facut de ras in Portugalia, cu Barca ne-am facut de ras am luat 3 pe Camp nou in 10 minute.. Lotul actual al nostru a imbatranit.. Bayern vrea sa faca performanta cu aceasi jucatori timp de 5/6 ani.. Sa luam exemplu de la echipele care investesc an de an, mai ales in benzi si in atac, pentru ca acolo e totul.
In fine, n-am de ce sa mai spun nimic, in vara se vor aduce 2/3 jucatori, Poate Di Maria/Griezmann si un atacant si atat, dar la anul iar o sa fim prinsi in offside!
:-j

gluck
gluck
14 May 2015 17:59

Suporterii au voie sa se distreze, “il dai afara pe Ribery, il aduci pe Figo” aduci Bale, Ramos, Griezmann, Reus, vinzi Bernat, ii dai doua la scafarlie lui Gotze, il pui sa joace in spatele lui Lewandoski. Fiecare are dreptul la o formula de titani, ii pui pe jucatori sa invete spaniola, pe Guardiola bavareza =)) s.a.m.d.

Alex
Alex
14 May 2015 17:50

@ponce: Robben? nu prinde lotul? :))

Alex
Alex
14 May 2015 17:48

Eu zic ca nu are rost sa ne gandim la jucatori precum Hazard, Verratti, Bale, Pogba, Sergio Ramos, Aguero. Cred ca acesti jucatori nu vor fi lasati sa plece, cel putin in urmatoarea perioada de transferuri, au o cota foarte buna.

Gundogan a fost intradevar un fotbalist foarte buna, pana la accidentare, de atunci nu mai joaca. Coentrao eu consider ca nu e de Bayern.

Pentru mine cel mai promitator jucator la ora actuala e Verratti, e fenomenal omul.

ponce
14 May 2015 17:23

@ponce: Am uitat sa precizez ca se poate schimba formula, cu 4 fundasi adaugandu-l pe Coleman in dreapta si pe Ramos langa Boateng.

ponce
14 May 2015 17:22

Eu as vrea cam asa (desi sunt sigur ca nu o sa se poate)

Out:

Gotze -> Di Maria (Bayern/Manchester schimb)
Xabi Alonso -> Vandut cu minim 5 milioane de euro
Dante -> Vandut 5/7 mil euro
Pizzaro -> Lasat sa plece
Ribery -> Vandut pe o suma frumusica..
Rafinha -> 10/12 milioane euro (ar merita?)
Weiser -> Loan
Kurt -> Loan
Gaudino -> Loan
Badstuber -> 10 Milioane de euro
Bernat -> 15 Milioane euro

In:

Di Maria (Manchester Utd)
Mesut Ozil (Arsenal)
Alexis Sanchez (Arsenal)
Marco Verrati (PSG)
Sergio Aguero (Manchester City)
Seamus Coleman (Everton)
Sergio Ramos (Real Madrid)/Diego Godin (Atletico Madrid)

Iar primul 11 ar fi fantastic:

(3-3-2-2) Formatie

Lewandowski – Aguero

Sanchez/Muller – Di Maria

Alaba/Lahm/Schweini – Verrati – Ozil

Benatia – Godin – Boateng

Neuer

Cu formula asta si cu jucatori astia am domina bundesliga si fotbalul.
Ce ziceti?

gluck
gluck
14 May 2015 14:13

Astept macar un jucator de la Real Madrid, Sergio Ramos, imi place Coentrao iar Bale ar fi foarte bun pentru campionatul german. Nu stiu daca macar vreo unul dintre acestia va ajunge la Bayern,dar sunt cativa jucatori de la RM care imi plac si cred ca ar fi buni la Bayern. Din lista enumerata de voi, Hazard, Griezmann, poate Gundogan.

Ribery7
14 May 2015 13:58

Echipa returului in UCL:
–Neymar-Lewandowski-Morata
—Schweini-Pogba-Thiago
Marcelo-Chielini-Bonucci-Evra
————-Buffon

Cand l-am vazut pe Thiago infiltrat acolo mi-am adus aminte de prezentele lui Iniesta si mai ales David Luiz in FIFA World XI.
Morata a dat golul aseara, dar a jucat mediocru, sub Muller de exemplu.
Iar daca interventiile lui Ter Stegen nu i-au adus un loc in acest prim 11, atunci nu stiu ce mai trebuie sa faca. Chiar Casillas a aparat mai mult decat Buffon, 2 goluri ca si facute.

Ribery7
14 May 2015 13:46

@fcdm3: Sa scapam de Gotze si sa mai si iesim pe profit?! Asta e visul!
Sincer va spun, chiar daca ar pleca si ar exploda la alta echipa, nu mi-ar parea rau. E clar ca pentru el Bayern nu inseamna nimic mai mult decat o slujba, acel tip de loc de munca unde nu te duci deloc cu drag, ci doar pentru bani.
Gen Kroos. Mai bun decat Alonso, dar nu un jucator in jurul caruia sa faci un prim 11 pe termen lung.

fcdm3
Moderator
14 May 2015 13:31

Sammer a declarat de curand ca nu exista un alt antrenor pe care Bayern sa-l doreasca (adica planul B) si ca echipa are nevoie de un antrenor pe termen lung, adica sa existe stabilitate. Deci, atat el cat si Rummenigge doresc prelungirea contractului lui Guardiola, scadent in vara lui 2016. Lucru de neinteles pentru majoritatea de aici.
TELEGRAPH, din Anglia, zice ca Arsenal ofera 41 mil. pentru Gotze. Iar Man Utd n-ar zice “nu” la un schimb Gotze – Di Maria, desi primul e cotat de TRANSFERMARKT la 50 mil. iar al doilea la 60 mil. Euro.

BlackEye
BlackEye
14 May 2015 12:15

Și am uitat cel mai important. Guardiola trebuie să plece. Așa, pur și simplu. El fie nu e antrenor de Bayern, fie nu e antrenor mare deloc. Și am așa un feeling că versiunea a 2-a e ce-a corectă.

BlackEye
BlackEye
14 May 2015 12:13

Dacă ar fi după preferințele mele: 1. Nu aș aduce pe nimeni de la concurentele din Bundesliga (dacă nu vînd jucătorii în altă parte). Prefer o Bundesligă competitivă, un campionat super greu pentru Bayern și o motivație nebună în CL. Doar un BVB puternic ne-a făcut pe noi puternici. Să nu uităm asta. 2. Pe Hazard nu-l vinde nimeni și nici el nu cred să plece. Chelsea în în top 4 echipe în Europa, iar Hazard e rege acolo. 3. Un winger de extra clasă ne trebuie numaidecît. În ideal ar fi 2. Soluția mea este Alexis Sanchez. A fost fabulos la ultimele 2 mondiale și e fabulos la Arsenal. La Barcelona a avut perioade (dar acolo a nimerit în umbra lui Messi, cînd avea și Leo aere, acuma se comportă mult mai matur). Sanchez are viteză, dribling, viziune, șut. Poate juca atît pe dreapta cît și pe stînga. N-o să coste 100 milioane sau alte sume banale. Maxim 50 de milioane, ceea ce e un chilipir la ce sume se aruncă în zilele noastre. Al 2-lea winger: Felipe Anderson,… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
14 May 2015 12:00

Nu mai putem conta pe cei doi. Nu mai fac fata. In aceeasi categorie intra curand si Lahm si Schweini. Nu avem lot, asta e adevarul. Daca sunt apti, toti sunt foarte buni, dar o sa se accidenteze tot mai des si refacerea e tot mai problematica. Castigarea CL este o problema de lot si de forma de moment a echipei. Daca forma poate fluctua, lotul e cel pe care il ai. Sunt de acord cu promovarea tinerilor, dar nu mai am incredere in ochiul lui Pep pt politica de transferari.

bavarezul13
bavarezul13
14 May 2015 7:33

Problema e că jucătorii excepționali nu se găsesc pe toate drumurile sau oferă Ireal 100 milioane pe ei. Reus ar fi fost cea mai bună variantă, însă are probleme cu accidentările. Atacanții gen Aguero sunt aproape imposibil de adus și nici fundașii nu sunt ușor de găsit. Cert e că nu mai avem voie să repetăm greșelile din vara lui 2014, când n-am fost în stare să avem 2 atacanți(am stat în Lewa tot anul) și n-am adus oameni să-i înlocuiască pe veșnic accidentații Ribery și Robben.

bavarezul13
bavarezul13
14 May 2015 7:28

Referitor la transferuri, după ani în care am tot sperat să aducem un atacant rapid, să am o bucurie. De asemenea un jucător ofensiv cu tehnică sclipitoare. Uitați-vă pe sutele de goluri înscrise de noi în ultimii 5 ani și nu găsiți 3 înscrise ca acela al Barcelonei de pe terenul nostru(primul). Noi nu avem jucător să poată da o pasă ca aceea a lui Messi. La fel la golul 3 din deplasare, Messi îl lasă pe Neymar singur cu Neuer după o pasă simplă, însă pasă pe care ai noștri cu siguranță ar fi dat-o prost, ba prea în spate, ba prea în față, ba prea încet, ba prea tare. Dacă prin minune pasa ar fi fost bună, atunci preluarea ar fi fost groaznică sau dacă și preluarea ar fi fost bună, cu siguranță Lewa ar fi fost prins din urmă de un fundaș (presupunem că era Lewa acolo, el fiind atacantul nostru și neavând o viteză extraordinară).
Ce e clar e că avem nevoie cel puțin de 2 extreme, 1 atacant și un fundaș central.

bavarezul13
bavarezul13
14 May 2015 7:17

Deși am avut ocazii și jocul a arătat bine per total, jucătorii luați individual au părut foarte slabi. În afară de Neuer și Muller, niciunul nu s-a ridicat la nivelul meciurilor. Nu e posibil să intre Messi sau Neymar intre 3-4 și să-i întoarcă pe toate fețele. Deși e cel mai bun fotbalist din lume indubitabil, Messi poate fi blocat. Doar uitați-vă la meciurile Barcelonei împotriva Realului din ultimii ani sau împotriva Bayernului sau Argentina – Germania când Messi aproape nu a mișcat. La fel s-a întâmplat și la Porto, Brahimi fiind atunci jucătorul ce intra în ai noștri ca-n popice. Să nu mai spun că nu am avut jucător care să scoată adversar din joc prin dribbling. Lewa și el în atac cap de linie aproape la fiecare minge.

bavarezul13
bavarezul13
14 May 2015 7:09

Ca să facem o recapitulare a dublei din semifinale, Bayern per total a avut mai multe ocazii decât Barcelona. În tur Barcelona a deschis scorul pe final, la un șut ce putea fi apărat de Neuer, după ce Neymar trebuia eliminat și Bernat pierde mingea. Următorul gol pică imediat, iar ultimul pe un contraatac când ai noștri jucau prea avansat. Chiar și o înfrângere cu 0-2 ne ținea cu șanse la calificare. În retur am avut o groază de ocazii, iar Barcelona a înscris la puținele ocazii avute, mai ales datorită geniului jucătorilor din atac. Per total, am jucat mai bine decât mă așteptam fără jucătorii absenți, noi fiind în ultimii ani dependenți în totalitate de Robbery. Practic din 2010 încoace Bayern joacă doar pe benzi, în această dublă n-am pus niciun pic de pericol pe benzi.

bavarezul13
bavarezul13
14 May 2015 6:57

@Ribery7: Se pare că nu sunt singurul care a văzut că Neuer putea face mai mult. A fost extraordinar la 4 faze în meciul tur și 2 în retur, însă mai ales primul gol din deplasare putea fi ușor apărat. Probabil meciul s-ar fi terminat 0-0 și cine știe ce s-ar fi întâmplat pe Allianz. Golul primit acasă era mai greu de apărat, șutul venind de foarte aproape, însă chiar și așa Neuer a apărat și mingi mai grele în cariera lui.

gery76
gery76
14 May 2015 1:02

@mishubavarezu:
-Radamel Falcao acum 3ani era din punctul meu de vedere cel mai bun varf din lume,dupa ruptura de ligamente cu regret o spun ,nu mai este acelasi fotbalist din punct de vedere fizic,probabil a avut si o cadere psihica dupa ratarea mondialului,unde Columbia ,echipa pe care in mare parte el o calificase la mondialul brazilian,a realizat cea mai buna performanta din istoria ei.
-Hazard ar fi cu adevarat un transfer traznet,dar nu-l vad pe Mourinho lasandu-l sa plece si astfel sa intareasca o posibila contracanditata la castigarea Ligii,nici Abramovic nu cred ca-si mai permite o noua eliminare din optimi si oricat este el de Morinho,un nou esec prematur in Liga ,i-ar fi si lui fatal.

-Din punctul meu de vedere cea mai viabila optiune cred ca este De Bruyne,este putin lent dar este un fotbalist cu o excelenta viziune a jocului,executa excelent lovituri libere si suteaza bine si din actiune,cred ca este mai util decat Gotze in momentul de fata.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
67
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x