Bayern nu a reuşit miracolul, ci doar să se revanşeze în faţa propriilor fani cu o victorie, după eşecul dureros de pe Camp Nou.

Partida de la Munchen a început furtunos. Lansat excelent de Dani Alves, Rakitic a încercat să-l învingă pe Neuer, dar portarul gazdelor a respins. Imediat, în minutul 7, bavarezii au replicat prin golul lui Benatia, care a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Xabi Alonso.

Speranţele germanilor au fost însă spulberate de golul lui Neymar din minutul 15. Messi l-a găsit pe Luis Suarez în adâncime, iar uruguayanul a dat dovadă de altruism şi i-a pasat brazilianului în faţa porţii.

O paradă senzaţională a lui ter Stegen, la reluarea cu capul a lui Thomas Muller, i-a împiedicat pe elevii lui Guardiola să revină în avantaj. Au marcat în schimb catalanii, tot prin Neymar, în minutul 29. Şi de această dată, Luis Suarez a fost omul cu pasa decisivă.

Bayern nu a renunţat la luptă, dar a avut în faţă un ter Stegen în zi de graţie. Portarul oaspeşilor a respins mai întâi lovitura de cap a lui Schweinsteiger, apoi a scos formidabil voleul lui Lewandowski.

Barcelona a intrat în avantaj la pauză, iar Guardiola a avut chiar timp să schimbe o vorbă cu Messi în drumul spre vestiare. Gazdele au vrut să evite un nou eşec şi Lewandowski a înscris superb pentru 2-2, după ce s-a distrat cu Mascherano, în minutul 59.

În minutul 73, Thomas Muller şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un şut frumos din afara careului, şi a stabilit rezultatul final. Barcelona merge mai departe cu scorul general de 5-3 şi aşteaptă să-şi afle adversara din ultimul act, care va avea loc pe 6 iunie, la Berlin.

sursa: digisiport.ro

Urmărește-ne pe Facebook dar și pe Twitter-ul fan clubului!

9 Comments
Ribery7
14 May 2015 1:46

@gery76: De Marcelo n-as zice ca a fost anonim, a cam dominat partea stanga. Insa Pirlo ma exaspera, parca il priveam pe Alonso 2, m-am bucurat ca la un gol cand l-a scos.
Sa-l vezi pe penalto ofticandu-se, priceless.

gery76
gery76
14 May 2015 0:41

@fcdm3:
-Juventus a eliminat in seara aceasta pe Real datorita lui Allegri,care practic a reusit sa faca din Penaldo,Ramos,Bale,Kroos,sau Marcelo niste anonimi ca si in meciul tur,Juve nebeneficiind de lotul avut la dispozitie de Pep sezonul trecut.
-Italianul a demonstrat ca nu este inchistat doar in niste idei fixe,iar astazi chiar a avut 2 maini moarte pe Pirlo si Evra,n-a contat ca-i ditamai Pirlo,l-a schimbat l-a introdus pe Barzagli si practic le-a inchis jocul celor de la Real,a alternat momentele de dominare cu cele de aparare aglomerata,joaca aceeasi 13-14 jucatori in meciurile importante cum facea si Heynkes in 2013,nu-i schimba de un post pe altul la fiecare meci,de nu mai stie nimeni de capul lui cum face Pep de 2 ani la Bayern,de-am ajuns sa jucam intr-o seminala de Liga contra Barcei cu Rafinha fundas central stanga,o inovatie demna de Stoican sau Galca.

fcdm3
Moderator
13 May 2015 21:15

In meciul cu Barca s-a vazut un lucru. Asa cum spunea si Heynckes (cu toate ca n-a spus el primul): “atacul iti castiga meciurile (ca cel de aseara), insa apararea iti castiga trofeele”. Pentru ca aseara apararea a fost problema la Bayern, nu atacul.
Iata ce zice EDMUNDO DEPORTIVO: “la Bayern, apararea a ruinat atacul!”
Iar GAZZETTA DELLO SPORT pune punctul pe I: “Bilantul lui Pep cu Bayern in ultimele doua semifinale este catastrofal: o victorie, 3 infrangeri si golaveraj 3:10”
Sunt adevaruri pe care presa germana, din motive care mie imi scapa, parca se teme sa le spuna.

Ribery7
13 May 2015 13:14

@olikahn: sanatosi sa fim, in rest ma descurc eu, n-o duc deloc rau. Stima.

olikahn
olikahn
13 May 2015 13:08

ribery7 sa presupunem ca ai fi fost antrenorul barcelonei si ai fi castigat chleague,campionat etc iar apoi ai antrena bayern,se pune intrebarea ai vrea sa te bata barcelona si sa te faci de kkt sau ai vrea sa arati ca esti bun si poti castiga totul si cu alta echipa,incearca sa mai si gandesti ca vb gura fara tine

fcdm3
Moderator
13 May 2015 12:55

Nu ne-am/ne-a facut de rusine. Insa, desi s-a vazut ca Barca a lasat-o mai moale in partea a doua, cred ca echipa putea mult mai mult. Insa s-a lovit pe de-o parte de stilul de joc al lui Guardiola, iar pe de alta parte de ter Stegen, aflat in zi mare. Practic, portarul neamt al catalanilor le-a scos acestora cel putin vreo 3 goluri gata facute. Sa nu uitam de acea minge trimisa cu capul de Muller si care se ducea agonizant in gol, insa a intervenit miraculos mana lui ter Stegen care a scos mingea de pe linia portii (nu trecuse linia cu toata circumferinta, din pacate)… Legat de stilul de joc, aceeasi posesie batraneasca, aceleasi pase inapoi, fara verticalizare, dar mai ales cu un joc la ofsaid prost inteles de fundasi. Oare Guardiola nu si-a dat seama ca nu poti sa joci la ofsaid cu niste jucatori care n-au mai facut lucrul asta pana acum? Benatia i-a scos din ofsaid de nu-stiu-cate ori pe cei din atacul Barcelonei. Chiar si Boateng uneori. Sau, am remarcat de mai multe… Citeste mai mult

Ribery7
13 May 2015 12:01

Pentru un antrenor “genial”, pep nu este deloc destept, ba din contra.

Zici ca el antreneaza pe Fortuna Dusseldorf, nu e ca si cum Schweini&co au palmares pozitiv in fata lui messi. Asadar, solutii pentru a-l opri exista, insa Guardiola isi doreste prea mult al 5-lea UCL pt Barca.

lesas
lesas
13 May 2015 11:33

Oameni buni daca declaratia lui guardiola de pe digisport e adevarata , pep devine unul dintre cei mai penibil antrenori de care am auzit , la bataie cu ce aveam noi in campionatul romaniei.